Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Biebrza


MarciN80

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać czy ktoś na forum posiada wiedze na temat tej pięknej rzeki podlasia ? Mam zamiar w tym roku powędkować na niej na odcinku pomiedzy Ujściem kanału Augustowskiego , a Dolistowem . Na jakie ryby warto się nastawić i jaką metode wybrać ?

Byłbym wdzięczny za udzielenie jakich kolwiek wskazówek :wink:

P.S. Jeżeli pomyliłem działy , prosze moderatorów o przeniesienie do właściwego :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No to zaczynamy od ujścia Kanału Augustowskiego:

Miejscowość Dębowo, w tym regionie najwięcej jest płoci, leszcza i klenia.

Króluje tu metoda gruntowa no i czasami spławiczek. Przynęta na płoć na całym interesującym Cie odcinku nr1 pszenica, miejscowi walą ją tam w ilościach "sporych" wiec ryba jest do nieprzyzwyczajona. Leszcze dają sie złowić na kanapki z robala biały-czerwony jak i na kukurydze z puszki. Kleń to głównie groch i kukurydza, wiosną czerwony robak no i na klenia najlepiej nastawić sie na przepływankę.

Kolejnym dobrym miejscem jest ujście rzeki Brzozówka, tam tez występują w/w gatunki, ale pojawia sie sporo okonia.

Krety odcinek Biebrzy tuz przed Dolistowem to dobre łowisko leszcza i klenia.

Na całym tym odcinku jest sporo szczupaka, ale jest "mało" spinningowy. Lepsze efekty są na żywca /mówię, co widziałem, na żywca nie łowię/

No i jeszcze odcinek za mostem drogowym w Dolistowie, tu króluje szczupak i płoć.

Jest tam tzn. poniżej w/w mostu ładne starorzecze leżące od strony wsi. Jest to bardzo dobre łowisko lina, karasia, okonia i szczupaka.

Co do metod to zależy od pory roku, w jakiej będziesz wędkował? Wiadomo ze zawsze można posiedzieć ze spławikiem i przy jakiejś jamce na grunt.

Co do spinningu to głownie wiosna, ale taka "późniejsza" tj. maj. Latem rzeka mocno zarasta i nie bardzo jest jak po spiningowac, chociaż klenie na przelewach i rafkach pięknie zerują latem :wink:

Na dzień dzisiejszy rzeka jest jeszcze wylana z koryta, są miejsca ze można wybrać sie z batem za płotką, ale jest mocno podmoknięte./byłem we wtorek/

Latem wszystko zależy od aury, w gorące suche lata rzeka zarasta bardzo mocno no i na większości jej długości nie przekracza 1m głębokości./tak sie jakoś rymnęło :lol: /

Dokładnych jamek, górek, zakoli Ci nie podaję, bo i po co. Sam znajdziesz, naprawdę łatwo.

Powodzenia. Jak będziesz miał bardziej sprecyzowane pytania to dawaj, postaram się sie pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za bardzo interesujące informacje keri :wink: . Moje doświadczenie na biebrzy ogranicza się praktycznie do 2 - 3 miejscówek w Dębowie , a metoda to tyczka , co za tym idzie i rybki jakie mi się wieszały na haku to głównie płotka , krąp , kleń i leszcz . Próbowałem też swoich sił ze spiningiem , ale efektem kilku wypadów był 1.5 kilogramowy szczupak złowiony 1 maja :P plus kilka niewymiarowych szczupaczków przy ujściu kanału . Jeżeli chodzi o metodę gruntową to mam na koncie dwie nocne zasiadki , czego efektem było kilka przyzwoitych leszczy :smile: Łowienie ciągle w Dębowie meczy mnie juz i mam ochote poznać kilka innych ciekawych miejsc na tej przepięknej rzece , a więc keri jeżeli masz jakieś konkretne godne polecenia miejsce to czekam :wink:

P.S. We wtorek po świętach wybieram się do debowa na klenia z gruntu , po powrocie napisze jak było :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Mieszkam w Białymstoku, szukam łowisk i miejsc na południe od Białegostoku.

Czy moglibyście mi polecić jakieś miejsce, gdzie można wynająć łódkę wykupić dodatkowe pozwolenie i rozstawić namiot (ewentualnie wynająć kwaterę )??

Konkretnie interesuje mnie miejscówka na spinning, ewentualnie drgająca szczytówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edwin, witaj. Na początku zawitaj w temacie http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1249&postdays=0&postorder=asc&start=0 no i oczywiscie poczytaj trochę regulamin :wink:

Temat jaki dałes to Biebrza a pytasz o łowiska na południe od Białegostoku :cool: coś nie gra :lol: .

Na połydnie od B-stoku masz Narew. Piekne miejsca czekają.

Napisz dokładnie czy chodzi Ci o Biebrzę czy o łowiska na południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o fajne łowisko.

zle określiłem kierunek. chodziło mi o miejsce niedaleko Łomży, czyli na zachód od Białegostoku, ewentualnie nad Narwią (czyli na południe).

Większość czasu spędzam nam Nurcem i potrzebuje czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o fajne łowisko.

zle określiłem kierunek. chodziło mi o miejsce niedaleko Łomży, czyli na zachód od Białegostoku, ewentualnie nad Narwią (czyli na południe).

Większość czasu spędzam nam Nurcem i potrzebuje czegoś nowego.

Niedaleko Łomży to będzie woda GRŁ. Ładne miejscówki, szczególnie w dół od Wizny - długie burty z rynnami, rafy, głebokie jamy na zakrętach, sporo starorzeczy. Obowiązują jednak dodatkowe opłaty bo to nie woda PZW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem zamiar zamieścić podobny post odnośnie łowisk na Biebrzy więc podepnę sie pod ten. Mianowicie zastanawiam się gdzie znajdują się w miarę dostępne łowiska w okolicach Goniądza. Z tego co wiem Biebrza jest dość trudną rzeką do łowienia ze względu na bujną roślinność i niedostępność i nie chcę tracić połowy dnia na jeżdżenie i szukanie miejscówki. Może ktoś zna rejony gdzie łatwo jest podjechać samochodem i rozstawić się na noc z gruntówka?

Raczej preferuje okolice Goniądza aniżeli sam Goniądz bo tam już łowiłem kilka razy i zawsze robiłem to z 10 innymi wędkarzami, którzy też upatrzyli sobie to miejsce...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam wszystkich ;)

Z wedkarstwem mialem zwykle do czynienia w porze letniej, robiac to przy okazji roznych wyjazdow nad rzeki, jeziora. Na poczatku kwietnia jade na splyw po rzece Biebrza. Przy tej okazji chcialbym troche powedkowac i na spinning (z nastawieniem na okonia) i wieczorem z gruntu.

Czy macie moze jakies sugestie jezeli chodzi o gatunek ryby jaka sie dobrze lowi w tym czasie i jak powinienem skonstruowac zestaw spinningowy zeby zminimalizowac atrakcyjnosc dla szczupaka ktory w tym czasie bedzie mial okres ochronny.

Pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odnosnie wedkowania na Biebrzy to niestety ale Ci nie pomoge poniewaz nie znam tej rzeki.

Natomiast co do lowienia okoni metoda spiningowa z jednoczesnym "omijaniem szczupakow" to jest to trudna sprawa poniewaz uzywanie nawet malych wabikow - atrakcyjnych dla okonia i teoretycznie malo atrakcyjnych dla szczupaka nie zawsze przynosi efekt w postaci unikniecia bran zebatego... Kiedys eksperymentowalem troche z kolorami gumek na lowisku okoniowym gdzie krecily sie tez niewymiarowe szczupaki i dobry efekty przynosilo zastosowanie gumek w ciemnych barwach. Okoniom traki kolor odpowiada a szczupakom juz niekoniecznie i u mnie wlasnie to ograniczylo brania zebatych... Niemniej jednak wykluczyc ich sie nie da i dlatego polecam w takiej sytuacji stosowanie przyponu z wolframu. Bardzo dobry bedzie na o dlugosci ok 15 cm i wytrzymalosci 2.5 kg. Okoniom nie powinien przeszkadzac a ewentualny szczupak nie obetnie przynety i po zlowieniu i delikatym odhaczeniu bedziesz mogl go spokojnie wypuscic...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Odświeżę temat. W połowie czerwca wybieramy się w kilka osób na cztery dni nad Biebrzę do miejscowości Dolistowo. Z tego co się orientuję, zezwolenie na wędkowanie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 10 złotych dziennie... Zna ktoś z forumowiczów ten rejon Biebrzy, wędkuje tam ktoś? A może w pobliżu znajduja sie jakieś ciekawe oczka z woda stojącą, gdzie możnaby zapolować na lina...? Dodam, że będziemy mieli możliwość korzystania z łodzi. Dzięki za każdą informację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Pozwólcie że odświeże temat . W tym roku będzie kompletna klapa z rybami na biebrzy. Rzeka jest tak wylana że dawno tak wysokiej wody nie widziałem . Łowiłem w Osowcu Twierdza jedyne co udało mi się złowić przez 7 dni to 3 bolenie jeden ok 3.5 kg a dwa ok 2k . Szczupak wogule nie żeruje . Moi znajomi próbowali wszelkich metod na ta rybe : spinning i żywiec nic nie dało pożądanego rezultatu . Jeśli dalej będą takie opady deszczu i burze jak zapowiadają synoptycy to polecam jeździć tam tylko z nastawieniem na bolenia ewentualnie w nocy na sumika :) Szczupak zacznie brać dopiero późną jesienią . Bo nawet jeśli woda drastycznie spadnie ryba wogule nie będzie żerować ponieważ będzie się dusić . Wszystko pospływa z łąk z pól niedość ze woda będzie brudna to jeszcze słabo natleniona . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam niedługo jadę na spływ tratwą po biebrzy taki powolny prawie cały czas się stoi.

Zaczynamy z miejscowości Wroceń.I tak kompletnie nie wiem jaki są tam ryby i na co je łowić , jakie są najczęściej , czy dużo ważą itp. Jakich wędek zabrać najwięcej (spinning, spławik, grunt).PROSZĘ O SZYBKĄ POMOC!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Postanowilem odswiezyc temat.

Planuje czesciej wedkowac nad pobliska Biebrza, interesuje mnie odcinek od Brzostowa/Burzyna do ujscia rzeki. Jesli komus zdarzylo sie wedkowac w tych okolicach to z chcecia wyslucham kilku porad na temat miejscowek. Zdarzaly mi sie wypady spinnigowe do Burzyna i Szostak gdzie zlowilem kilka szczupakow. Zauwazylem tam wiele osob wedkujacych na splawik z zadowalajacym efektem w siatce. Postanowilem sam wybrac sie ze splawikiem jednak nie wiem jak sie za to zabrac gdyz nie lowilem takim zestawem nad rzeka. Jakie przynety, zanety oraz miejscowki polecacie? Na jaka rybwe powinienem sie nastawic? O jakich porach dnia w upalnym/deszczowym lipcu i sierpniu warto sie tam pojawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odświeżę nieco temat.

Czy ktoś ma jakąkolwiek wiedzę lub doświadczenia odnośnie sandaczy na Biebrzy? Łowię tam od paru ładnych lat ale jeszcze nie spotkałem się ani osobiście ani też nie słyszałem aby ktokolwiek łapał te ryby na tej rzece regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam Panowie :) Postanowiłem odświeżyć temat. Główny powód dla którego piszę jest jednak taki iż poszukuję naszego specjalisty od Biebrzy, Keriego. Keri, jeśli nadal jeszcze działasz na forum proszę o jakiś znak lub też odpowiedź na ten post :)

Widzę że od dłuższego czasu temat Biebrzy nie był poruszany na tym forum, dlatego też postanowiłem Was zapytać o wasze ostatnie doświadczenia i ewentualne wyprawy nad Biebrzę.

Czy ktoś z was ostatnio wędkował nad Biebrzą, i jeśli tak, to z jakim efektem ? Może jakieś uwagi i cenne ciekawostki ? ;)

Kto interesuje się tematem tej rzeki i bywa nad nią od czasu do czasu ten dobrze wie jak niski poziom wody jest w te lato na Biebrzy. Przez upały i suszę wody w rzece ubyło bardzo dużo, a ryba jest tak mało aktywna że złowienie czegokolwiek graniczyło z cudem. Udało mi się złowić w Czerwcu i Sierpniu kilka szczupaków, ale były to niewymiarowe młodziaki do 40 cm, które po krótkiej sesji spowrotem popłynęły w rzeczną toń.

Panowie, zachęcam do wypowiedzi w temacie wszystkich, którzy z Biebrzą mają coś wspólnego :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Jestem świeżo po Biebrzy na odcinku koło Wrocenia. Spływ tratwą przez około 7h i przy okazji trochę spiningowania we dwóch. Niestety łowienia nie za wiele bo sporo dymania kijami jest przy tych tratwach. Wysoka woda - czasem 5 metrowy kij schodził praktycznie do zera. Bardzo dużo zielska choć miejsc głębszych bez roślinnych również sporo i głównie tam staraliśmy się łowić. Kumpel ciągał za szczupłym na gumy i nałowił masę zielska a z rybą najmniejszego kontaktu. Ja macałem za okoniem i przewaliłem wszystkie przynęty jakie miałem i tylko jeden okoń na głębiej schodzącego woblera... Tak słabego wyniku na okoniach, stricte na nie nastawiony, nie miałem od niepamiętnych czasów. Poszło kilka naprawdę sprawdzonych przynęt i praktycznie nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

FullWengjel doskonale Cię rozumiem. W 2015 r na wysokości miejscowości Wroceń można było jeszcze złowić niewymiarowego szczupaka na gumę, ale ostatniej jesieni kilka godzin spinningu nastawionego na okonie nie przyniosły żadnej ryby. Smutna sprawa, bo niegdyś był to bardzo dobry odcinek rzeki, aczkolwiek może obecnie zależy to od dnia i od szczęścia i kaprysów ryb. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dzień dobry

Witam obecnych tu Forumowiczów.

Wybieram się w najbliższy weekend na tydzień do gospodarstwa agroturystycznego Mamucia Dolina. Szostaki. Jak sama nazwa wskazuje jestem leszczem😨. Nie wędkowałem od 40 lat. Czy któryś z kolegów może podpowiedzieć, czego i gdzie można próbować w tamtych okolicach?

Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.