Skocz do zawartości
tokarex pontony

CHORWACJA


krystian

Rekomendowane odpowiedzi

przem1978

Szczerze mówiąc ja rzucałem jak najdalej sie da na grunt Z DALA OD PLAŻ. Musisz zachować odległość conajmniej 300m od kąpiących się. Dobrym miejscem na połów sporawych ryb(do 2kg) są miejsca o głębokości od 7m. Na spławik nic dużego raczej nie złowisz ale rybki złowione na spławik mogą posłużyc jako przyneta na grunt. Stosuj spore ciężarki i DUŻE haki. Postaraj się mieć nieprzegryzalny przypon. Żyłka główna 0,25-0,30(możesz też większe). Co do spinningu to poper w porcie jest poprostu the best. Ja łowiłem w porcie w Basce Wodzie z dobrymi wynikami. Ryby podobne do Tarponów. Do nich to już z plecionką 0,25 Jaxon Ultron. Wędzisko nie moze być za cieńkie ponieważ ryby w Chorwacji są niesamowicie silne. Podczas holu 1kg sztuki hamulec gra jak przy 8kg szczypaku. Co do wędziska to jako wędziska spinningowego używałem Dragon Black Tiger 3m Cw5-30g. Jako gruntówki wędka 100-200gCw powinna wystarczyć. Jeżeli chcesz łowić na wyspie Pag radziłbym pierwszy dzień poświęcić na spenterowania w których miejscach czają się duże sztuki. Właśnie na tej wyspie złowiłem swoją największą zagraniczną rybę 4kg 70cm. Jeżeli poznasz ryby na Chorwacji i nauczysz się ich toku myślenia z pewnością codziennie na obiad będą grilowane ryby. Szczególnie smaczne są takie z wielkimi płetwami piersiowymi. Nie są te rybki może duże max złowiłem 20cm ale z pewnością są bardzo smaczne. Największe efekty daje łowieniw w nocy. To chyba wszystko co wiem:D jak jakieś pytania to gg 7527718

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam witam koleżanke z Legionowa:D. Widze, że zainteresowanie Chorwacją jest dosyć spore wśród wędkarzy i szczerze mówiąc nie dziwie się. A koleżanka z jakiej dzielnicy? Bo ja Nowego Bukowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość przem1978

no ja po małych okonkach i jednym dorszu chciałbym w koncu złowić jakiegoś "rekina" wiec musze wykorzystac pobyt w chorwacji w tym kierunku - dzieki za info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja do Chorwacji zawitam w tym roku po raz kolejny, jednak po raz pierwszy z kijem :)

Biore ze soba moj najmocniejszy wygar o cw do 50g, miejmy nadzieje ze wystarczy. Wszyscy pisza nt poppera w porcie, wiec bede probowal.

Pytanie jednak jest innej tresci : pozwolenie - gdzie jak i z czym to ugryzc, czyli gdzie znalezc Kapitanat Portu, jak to sie po Hrvatsku zwie i ile takie pozwolenie kosztuje? :)

Sprawa nr 2 - taki przecietny srodladowy kolowrotek wystarczy mi na ten czas obowiazywania pozwolenia? Bo nie ukrywam, mam jeden kreciol ktory na rzece juz rzezi i najchetniej bym go dobil, a kupowac cos specjalnie na morze to mi sie nie usmiecha :D

Plecionka 0.18 rozumiem bedzie za slaba na lowienie na blystki z brzegu + oranie wieczorem popperem po porcie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.ja w chorwacji byłem już pare razy a od dwóch lat z wędką.co mogę poradzić?na spławik łowiłem tzw rainbow fish(długa tęczowa rybka) i jak to nazywaliśmy z kolegą leszcze morskie(srebrne z czarnymi bądź pojedyńczą czarną kreską) jako przynęty używaliśmy kukurudzy,pęczaku ale najlepsze były ślimaki.lecz wszystko to było małe(ryby).największa jaką złowiłem miała ok 23cm i była to jedyna ryba tego gatunku którą złowiliśmy(srebrna w żółte poziome paski-nawet mam na kompie zdjęcia z tych wędkowań).jak się nurkowało to owsze widziało sie większ okazy ale na nic nie chciały brać. ale podczas nurkowania wymyśliłem pewien patent.podpływałem do dna i zbierałem garść piachu podnosiłem do tafli wody i puszczałem;wtedy wszystkie ryby jak szalone waliły i wyłapywały co jaśniejsze ziarna piachu.wśród tych ryb była jedna przypominająca okonia z reguły kryła się blisko dna między kamieniami lub pod nimi i tam też żerowała;;wziąłem więc białego twisterka przywiązałem do kawałka żyłki wodziłem przed jej nosem...i brała.w 30 minut złapałem w ten sposób 5 ryb ok. 20 cm.spróbowałem w ten sposób spinningiem ale nic z tego; przynętę trzeba było prowadzić blisko dna a że było ono kamieniste cały czas się o coś zaczepiało;

jeśli chodzi o opłaty to czytałem że tygodniowe pozwolenie kosztuje ok 150 kn.ja łowiłem bez takiego pozwolenia i to w obecności policji i nikt się nie czepiał;

niewiele wyjaśniłem ale zawsze coś;sam pamiętam jak dwa lata temu szukałem informacji na temat łowienia w chorwacji:)dodam że w zeszłym roku byłem w slatine na wyspie ciovo obok trogiru a dwa lata temu w okolicach makarskiej;na ciovo brały większe

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam że w zeszłym roku byłem w slatine na wyspie ciovo obok trogiru

No wlasnie ja zmierzac bede na wyspe Ciovo, miejscowo Ukrug Gornyj czy jak to sie tam pisze :)

Zabrac ze soba wlasnie zabierzam sporo przynet spinningowych + wedke i kreciol, moze specjalnie zakupie jakis morski okaz kreciola, zeby sobie w brode nie pluc :)

Ponadto zapas plecionki i moze faktycznie sprobuje metody o ktorej piszesz, tj kawalek plecionki, maska i twisterek czy cos na koncu - poobserwuje sobie zachowania rybek :)

Jakby ktos jeszcze mial jakies ciekawe info odnosnie cro, bede bardzo wdzieczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do miśka w okrugu byłem tak z 5lat temu. Wtedy jeszcze nie byłem az tak zapalonym wędkarzem i kija tam nie pomoczyłem. Najlepszym źródłem info o łowieniu w cro jest Leon z www.cro.pl (zakładka forum) jest to chorwat mieszkający w Splicie.(spinning poperami to tylko przy statkach rybackich ewentualnie w sporawych portach jachtowych.) Ja bym ci radził podjechać do Trogiru i tam spróbowac połapać. ZEZWOLENIE JEST POTRZEBNE TYLKO I WYŁĄCZNIE DO ŁOWIENIA Z ŁODKI! :razz: A i nawet nie wiem gdzie takowe nabyć. Często łowiłem z łódki na wyspie Pag i nikt mnie nie kontrolował. Jednak nie namawiam bo troche strachu jest. Inna fajna metoda na łowienie ryb to: Połóż podbieram na dnie, włóż do niego lignie. Jak sie ryby zlecą to podbierak na maxa do góry. (te rybki są dobre na haka) :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będąc w Chorwacji jakiś czas temu... łowiłem ryby na spławik tuż przy samym brzegu portu... Przynętą był zwykły chleb i średniej wielkości haczyk. łowiłem wtedy na to bardzo małe rybki do 7 cm max, wtedy to podszedł do mnie Chorwat i spytał czy może mi pokazać jak tutaj łowić konkretne ryby a nie jakieś miniaturki... Było bardzo głęboko gość ustawił mi odległość między spławikiem a haczykiem na jakieś dobre 2,5 metra i zarzucił w to samo miejsce... ( a raczej spuścił do wody zestaw - bo łowiłem jak najbliżej brzegu ). Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę!! Na dnie pływają potężne ryby w porównaniu z tymi które masowo cisną się do kawałka chleba na haku a to jest bajer dodatkowy że Adriatyk jest przeczysty i widać ryby które płyną do haka!!! Mam parę zdjęć gdzieś na Cd więc wrzucę jak będzie okazja. Wędkowanie w Adriatyku to jest przeżycie nad przeżyciem. Nie znam lepszego wędkarsko akwenu gdzie emocje są gwarantowane nie ważne czy leje czy świeci słońce nie ważne czy jest dzień czy noc! Te małe rybki są rewelacyjne na połów z gruntu! nie trzeba daleko rzucać a ryba gwarantowana. Dodam jeszcze że od razu po zarzuceniu zestawu ( bardzo prostego zestawu ) miałem brania :) Czasem nie zdążyłem bombki powiesić a już ryba brała jak oszalała ) Mam fotkę również tej ryby co wzięła z gruntu. Jak znajdę wrzucę to tyle;) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach jeszcze jedno;) Istotnym elementem jest umiejętność ugniecenia chlebka i prawidłowego założenia na hak;) Bo te Chorwackie rybki są cwane jak jasny gwint;) ściągają przynętę jak tylko mogą pozostawiając pusty haczyk. Dam Wam dobrą radę ;) Komuś się na pewno przyda. Jeśli już będziecie łowić na chleb czy bułkę - jeden grzyb.;) To zróbcie z owego pieczywa taki trójkącik równoramienny czy też równoboczny i nabijcie go na hak którąś z podstaw rybki nie ściągną z haka przynęty a wędkarz będzie w siódmym niebie- Przecież tutaj o to chodzi aby się nałowić i przeżyć wspaniałe wędkarskie chwile!

post-4059-1454497159724_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli dodania dodam jeszcze że łowiłem sobie bez żadnego zezwolenia ( bo jest niepotrzebne ) Obok mnie na motorku był policeman i patrzył z podziwem jakie ryby wyciągam ja a jakie wyciągają miejscowi;D Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą przynętą są małe pocięte ośmiorniczki do nabycia w każdym sklepie spożywczym - cena to jakieś 6-7 kun w zależności od opakowania;) Wędkowanie w Chorwacji jest nie lada frajdą i co tu dużo gadać trzeba to przeżyć! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość przem1978

nadal przygotowuje sie na chorwackie wedkowanie, kałamarnice na haku na grunt juz mam w planie, ale co ze spinningiem...?

podpowiedzcie proszę jeszcze, co powinienem przypiąć do agrafki przyponu, jesli chce z brzegu na spinning połowić... ???

guma? kolor? wielkość? hak?

Czy błyszcząco jaskrawe twistery 12 cm z główką jigową 15-30g lecące na kilkadziesiąt metrów od brzegu coś zdziałają ?

dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gumami nie próbowałem. Ale z tą 15-30g to nawet ciekawy pomysł. Ja na twoim miejscu przez pierwszy tydzień próbował metodami gruntowymi i nałapał troche ryb(sam sie teraz okaleczam jako spinnningista mówiąc że grunt jest lepszy ale taka jest prawda). Potem na bank sie tym znudzisz więc zaczniesz kombinować ze spinningiem. Moim zdaniem zabierz poprostu cały sprzęt jaki masz i próbuj. Ja słyszałem od chorwatów że jak masz jakąś mocną wędkę to spróbuj pizdnąć zestawem na 200m(odpowiednie obciążenie)a na hak załóż jakąś rybe. Chorwaci tak rekiny łowią(takie 20kg bez zębów całkowicie nie groźne). Ja jakoś nie próbowałem tej metody z powodu braku miejsca w bagażniku na sumowe wędziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy błyszcząco jaskrawe twistery 12 cm z główką jigową 15-30g lecące na kilkadziesiąt metrów od brzegu coś zdziałają ?

Chłopie oczywiście że coś zdziałają... Musisz liczyć się również ze stratami takich przynęt bo po pierwsze zawsze znajdą się jakieś koralowce o które zahaczysz po drugie jak pokusi się na nie ośmiornica i wejdzie pod skałę nie masz już szans na nic tylko odciąć żyłę, po trzecie ryb w Adriatyku jest w trzy **** i jeszcze trochę więc nie zawsze da się wyholować takiego "kolosa" bez straty gumy etc. Polecam Chorwację jako najlepsze miejsce do połowu ryb na świecie --- z własnego doświadczenia. Próbuj zakładać wszystko co masz a efekty będą oszałamiające! Warto znaleźć głębsze miejsca gdzie chodzą naprawdę niezłe ryby i gdzie spining się sprawdzi 100 procentowo;) Powodzenia i Pozdrawiam. :grin::grin::grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość przem1978
Czy błyszcząco jaskrawe twistery 12 cm z główką jigową 15-30g lecące na kilkadziesiąt metrów od brzegu coś zdziałają ?

Chłopie oczywiście że coś zdziałają... Musisz liczyć się również ze stratami takich przynęt bo po pierwsze zawsze znajdą się jakieś koralowce o które zahaczysz po drugie jak pokusi się na nie ośmiornica i wejdzie pod skałę nie masz już szans na nic tylko odciąć żyłę, po trzecie ryb w Adriatyku jest w trzy **** i jeszcze trochę więc nie zawsze da się wyholować takiego "kolosa" bez straty gumy etc. Polecam Chorwację jako najlepsze miejsce do połowu ryb na świecie --- z własnego doświadczenia. Próbuj zakładać wszystko co masz a efekty będą oszałamiające! Warto znaleźć głębsze miejsca gdzie chodzą naprawdę niezłe ryby i gdzie spining się sprawdzi 100 procentowo;) Powodzenia i Pozdrawiam. :grin::grin::grin:

nastawiam sie na spinning, nie mniej rozwodu z gruntówką w chorwacji nie biorę :)

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie. Jade w tym roku do Chorwacji i biore sobie spinning i wędke ze spławikiem. Mam zamiar sobie połowić rybki z prywatnej plaży koło domku nad piękną zatoczką. Czy trzeba mieć na łowienie jakieś pozwolenie? Jak nie będe miał a będe łowił rybki do smazenia to dowala mi kare? Prosze o jakąś odp bo jade pojutrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wędkowanie w morzu w chorwacji nie potrzeba żadnych zezwoleń , możesz swobodnie wędkować i smażyć rybki , proponuję łowić na boczny trok tylko raczej z bardzo małą przynętą w tym roku już trochę połowiłem, rybki nawet smaczne .Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem poprzednie posty i wyczytałem cośna temat łowienia ośmiornic , Ja łowiem ośmiornice na zestaw tóry kupuje się na miejscu w sklepach do tego 50 metrów dość grubej żyłki i najlepiej głęboka i kamienista zatoczka złowiłem tym sposobem nie wchodząćdo wody 3 duże ośmiornice a mój syn 2 w przeciągu zaledwie 2 godzin .bardzo fajna zabawa. polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zależy od miejsca w którym bedziesz wędkował , tam gdzie ja łowiłem chodziłem o 5 rano ale w południe brania były lepsze , wieczorem tez brały , najlepiej 1 dnia przejdź się z wędką i zorientuj sięjeśli zobaczysz na wodzie że gromadzi się drobnica to jeśli nie pod nią to w okolicy 10-20 metrów będzie drapieżnik , jeśli znajdziesz dostęp do głębokiej wody z brzegu i będą leżały kamienie proponuję zakupićzestaw do łowienia ośmiornic , fajna zabawa , sprubój zabrać ze sobą białe robaki na bocznego troka na hak zakładasz 2 szt i wyniki są super. Połamania kija .Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.