Skocz do zawartości
tokarex pontony

CHORWACJA


krystian

Rekomendowane odpowiedzi

pozwolenia panowie....drogie jak cholera ( 1 tydz. ok 400pln)....przy hotelach i kurortach czasem sprawdzali...straznicy i policja...ale najlepiej sie ulokowac gdzies przy bazie rybackiej....i dalej wiecie co?

Nie wiemy. Możesz rozwinąć :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Echh, w Chorwacji najlepsze ryby łowi się na kuszę, na wędki trzeba mieć pozwolenie, nawet te zwinięte w np. w kabinie łodzi. Do tego dobrze się łowi ryby i nie tylko (np. homary) na kosze,( metalowe żaki) oczywiście piszę o połowach w morzu. Wędką to można sobie połowić na rzece Krka oczywiście jak się wykupi odpowiednie pozwolenia. Ja pływam po morzu więc w zasadzie tylko kusza. Ryb w jednej średniej wielkości zatoczce jest więcej niż w całej zatoce gdańskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
bardzo ciezko póki co uzyskac jakies info...

:?: wpisz w "googlach": fishing in croatia

Pierwsza srtonka zawiera wszystkie niezbsdne info odnosnie licencji i ograniczen (ceny , zasady "zbrojenia wedek, miejsca objete ochrona itp)

Jezyk jest tak prosty ,ze nawet ze slownikiem dasz rade :!::wink: .

Pozdro-Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jakie zezwolenie. Chyba nigdy w Chorwacji nie byłeś. Z brzegu to musisz mieć tylko i wyłącznie w jednej zatoce na wyspie Krk. Na łodzi owszem ale jak jedziesz z przewodnikiem to on zazwyczaj ma na dwie wędki albo i więcej. Jak bez przewodnika to owszem ale wtedy mało złowisz bo musisz znać miejsca. A co do fotek to szukam ale pewnie niedługa znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam!

Obleciałem temat od początku do końca. Jadę w sierpniu na 17 dni w okolice Sibenik (pomiędzy Split a Zadar i chciałem trochę połowić, biorę spining zobaczyłem na mapie że w pobliżu płynie rzeka Krka. Mam na tyle dobrze że mieszkam u właściciela z korzeniami polskimi to się z nim dogadam w sprawie opłat. Był ktoś w tamtych rejonach, co można połowić w tej rzece. Chyba to jest rzeka górska czyli pstrągi itp? Ewentualnie będę mógł popróbować w morzu. Wszelkie wskazówki mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstrąga jest tyle na 1km rzeki ile u nas na 100 km, więc chyba rozumiesz że ryby jest bez liku, nie wiem tylko czy od strefy ciszy czyli mostu za mariną ACI w Skradinie można łowić ryby na spina. Acha, jeszcze jedno, poniżej dostęp do rzeki raczej wyłącznie z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tam co roku przynajmniej raz, bo od wielu lat pływam po adriatyku. Powyżej Skradina jest park narodowy Krka, tam się nie pytałem o wędkowanie bo nie zabieram do HR wędek, ale jedź tam koniecznie, zobaczysz tyle pstrągów (widać je jak na dłoni, jest ich tyle ile w tuczarni pstrąga) ile w Polsce przez 100 lat nie złowisz :). Poniżej Skradina jest jeszcze olbrzymie rozlewisko aż do Zatonu, tam możesz pewnie połowić bo widziałem tam wielu wędkarzy. Ja do Chorwacji zabieram kuszę i łowię tylko w morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję rejs w Chorwacji, czy ktoś z Was wędkował tam z jachtu? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź:

- w jakich godzinach

- na jakich głębokościach

- na jaką przynętę

- czy łowić stojąc, czy można holować przynętę (i z jaką prędkością)

- gdzie łapać (bliżej brzegu, w zatokach, a może znacie konkretne miejsca? czy jest sens holować w głębokiej wodzie np na 20m jeśli pod kilem będzie np. 60 m?)

Jestem świeżym wędkarzem, a o wędkarstwie morskim wcale nie mam pojęcia - wszystko się przyda! :lol:

Przeczytałem, że "lokalesi" wędkują tam z ręki (bez kija), więc nie planuję kupowania zestawu, a jedynie kilka szpulek mocnej żyłki, ciężarki i haczyki. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam, jadę w tym roku do chorwacj w okolice Sibeiniku i chciałbtym sie dowiedzieć czy na lowienie w Adriatyku z brzegu potrzebne jest pozwolenie?? bo nacfzytalem sie postow poprzednikow i niektorzy z Was mowią ze jest ono potrzebne a inni ze nie trzeba. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci mówię gadałem z Chorwatem. Z brzegu na wędkę w morzu poza jakąś tam zatoką na wsypie Krk i przy ujściu rzek nie musisz mieć żadnej licencji. Z łódki musisz mieć, na kusze musisz mieć i na wody słodkie musisz mieć. Tyle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Chorwacji i generalnie rozczarowałem się...dwa lata temu łowiłem w mieście Rogoznica i ryby były całkiem 30-40 cm...w tym roku złowiłem około 50 rybek(na kozice czyli krewetki) które miały 5-10 cm i wszystkie te co złowiłem były identyczne!!! na spinning nic,mucha nic...trochę szkoda...ale bywa i tak :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam,

Ja za 2 tyg wybieram się w okolice miejscowości Omiš (ok 45 km na południe od Splitu). Czy ktoś wędkował w tych okolicach?

Czytałem, że niektórzy mieli szczęście złowić ośmiornice. Na co one biorą i czy fajna z nimi zabawa (w sensie czy waleczne)?

Po powrocie zdam relację z mojego wędkowania, ale póki co proszę o odp na moje dwa pytania ;)

Pozdrawiam i połamania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wróciłem dzisiaj w nocy, łowiłem tylko w stawie na oko 20x20m czyli malutki, służył jako zbiornik wody pitnej dla owiec, pierwsze 2 dni spiningowałem-zero, następnie zmontowałem zestaw: wędka konger aviator spin 2.70m 5-20g, kręcioł konger team carp, żyłka 300m 0,18, haczyku, ciężarek zrobiłem z jakiegoś grubego drutu, który owinąłem na żyłce, przypon jedyny jaki miałem 0,12 z haczykami 12, łowiłem na polską kukurydzę. Po wrzuceniu od razu mocne przegięcie kija- karp ok.7kg, po 15 minutowej walce puścił przypon. Więcej nie wziął, prócz tego złowiłem ok. 15 linów 20-27cm, pełno płotek. Chodziłem codziennie od 18/19 do zmroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci mówię gadałem z Chorwatem. Z brzegu na wędkę w morzu poza jakąś tam zatoką na wsypie Krk i przy ujściu rzek nie musisz mieć żadnej licencji. Z łódki musisz mieć, na kusze musisz mieć i na wody słodkie musisz mieć. Tyle:D

Toscie sie nie dogadali albo on byl zle poinformowany - jak wiekszosc.

Na kazda wedke musisz miec zezwolenie. Nazywa sie ono "dozvola za rekreacijski ribolov", czyli pozwolenie na rekreacyjny polow ryb, i mozna je wykupic w kapitanacie portu albo lokalnym biurze HTZ (chorwackiej organizacji turystycznej). Ceny to 60 kun za dzien, 150 za 3 dni, bodajze 300 kun za tydzien i 700 za miesiac. Radze wykupic, bo kary sa od 1000 kun w gore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze co do kuszy : miałem ale z braku czasu tylko raz zszedłem z nią pod wodę , ale miejsce które obrałem bylo ciut za głębokie miałem jedną osmiornice na strzał ale jak juz powiedziałem bylo za głęboko i chybiłem ... bo powietrze sie kończylo mi i jesli ktos chce zabrac to tylko na osmiornice tam sie tak poluje bo do ryb nie podplynie sie .

Sturlalem sie ze smiechu. Czlowieku, kusza jest przede wszystkim na ryby, tylko trzeba miec pojecie o poslugiwaniu sie nia i jako takie umiejetnosci nurkowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

A może zamiast łowić "płotki" z brzegu popłynąć na duże ryby!? Sprawdziłem w internecie-nie jest to aż takie drogie pod warunkiem, że uzbiera się grupa 3-4 osobowa (wtedy koszta się dzielą). Wynajęcie łódki w pojedynkę to spory wydatek i dlatego szukam kolegów, ktorzy planują urlop w Chorwacji w pierwszej połowie września 2010 i są zainteresowani wspólną wyprawą.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Przeczytałem sporo postów w tym temacie, gdzie piszecie, że chorwackie ryby są w większości "zębate" - jakich siatek używacie do przechowania złowionych ryb? Te sznurkowe chyba sie nie nadają, bo mogą być łatwo przegryzione przez te potwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam, miałem przyjemność odbyć rejs po adriatyku w połowie lipca. Przed wyjazdem wiele czasu spędziłem na poszukiwaniu informacji na temat łowienia w chorwacji i ..... NIC konkretnego...

Stąd spróbuje dodać coś od siebie. Na początek, jaki sprzęt zabrałem:

1. Ciężka Sumówka (ale średni kołowrotek z małą ilościa, jak się pózniej okazało plecionki 0,20 - 120 m )

2. Teleskop pod spławik

Łowiłem głownie z łajby w zatokach, jak również próbowałem wprowadzić w życie troling.

Na początek spławi czek na polską kukurydzę. Brania super, rybki nie duże, ale wyjątkowo waleczne. Brały głownie, jeśli nawet nie powiedzieć, że wyłacznie przed zachodem słońca.

Po pierwszy dniu znudziło mi się, łapanie tych brzdąców i wychodząć z założenia duża przynęta = duża ryba > nastawiłem się na drapieżce. Zmontowałem standardowy zestaw sandaczowy na trupka, z tą różnicą, żę mały kawałek rybki zastąpiłem cała (około 15 cm).

Zaczaiłem się ( hmmm zarzuciłem, drink i leżakowanie) na noc, długo nie czekałem - dwa do trzech drinków. Branie, silne i konkretne.... po 15 min ... efekt jak na zdjeciu :)

ugor.jpg

Ugor - czyli węgorz morski - 150 cm długości.

Niesamowite przeżycie. Dwa razy jeszcze zarzucałem tym sposobem, ale nie udało mi się przypilnować. Zasypiałem, raz obudziłem się, na koncu nie było ani haka, ani rzyponu. Drugi raz, plecionka przetarta o kamienie na dnie... także moja rada, jak rzucac na noc... pilnować :)

Druga metoda, standart jak na dorsza, piker, przywieszki (tutaj warto dołożyć swietliki) i głeboko, tak jak wspomniałem wczensiej miałem około 120 m plecionki +/- 30 m, raczej na minus :)

Wrzuciłem, opuszczałem do dna na około 80 m, przy kilfach na Kornatach, łupniecie, kołowrotek zaterkotał i po plecionce. :) najdłuższe 10 sekund mojego wędkarskiego życia. :)

Troling, jedno pobicie, ślady na woblerze i tyle... nic więcej tutaj nie moge pomoc.

Jeśli się wybierasz na Chorwacja i chcesz poważnie podejść do teamtu, dobry sprzęt to podstawa....

chyba tyle z moich morskich opowieści ...

Pozdrawiam i udanych połowów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze co do kuszy : miałem ale z braku czasu tylko raz zszedłem z nią pod wodę , ale miejsce które obrałem bylo ciut za głębokie miałem jedną osmiornice na strzał ale jak juz powiedziałem bylo za głęboko i chybiłem ... bo powietrze sie kończylo mi i jesli ktos chce zabrac to tylko na osmiornice tam sie tak poluje bo do ryb nie podplynie sie .

Sturlalem sie ze smiechu. Czlowieku, kusza jest przede wszystkim na ryby, tylko trzeba miec pojecie o poslugiwaniu sie nia i jako takie umiejetnosci nurkowe...

Kusza - najbanalniejsza forma łowienia na Chorwacji ... zatnij coś na spławiczek to jest sztuka... małe zębate stworki... Na kusze wszystko i wszedzie, to fakt trzeba miec troche pojecia.... hmmm gdzieś miałem fotke jak upolowałem osmiornice... zaraz wrzucę

osmio.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.