Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

THE METHOD


ds-fan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy łowi ktoś z was metodą "na metodę"??nurtuje mnie kilka pytań dot metody.

1)jakiej firmy używacie koszyczków

2)jakiej używacie zanęty .Czy kupujecie ,czy raczej robicie sami?jeśli robicie to jak i z czego.

3) jaką robicie długość przyponów i z czego robicie przypony??

4)jakie preferujecie Przynęty?kulki,pellet,ziarna??przynęta pływająca czy tonąca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam. Kiedyś pytałem o methode, chyba w temacie "feeder na wodzie stojącej...", ale nikt nic nie napisał. O tej "metodzie" wiem niewiele, ale próbowałem połowić w ten sposób, głównie leszcze - z mizernym skutkiem(łowiłem same "krótkie"). I jak już próbowałem to było tak: zanęta "kupna" do methody, kuku gotowana i z puchy(na haku i w zanęcie), przypon jak najkrótszy(w sumie o to chodzi w tej "metodzie" :wink: ) to że haczyk ma być "wetknięty" w zanęte pewnie wiesz, firmy koszyczków nie pamiętam, ale były takie przeżroczyste z tworzywa z "zatopionym" ciężarkiem.

Skrobnij coś o swoich dotychczasowych spostrzeżeniach, chętnie poczytam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w tym temacie mogę tylko napisać to że jak ktoś się decyduje łowić tą metodą to niech się zaopatrzy w koszyczek który ma obciążenie boczne, ponieważ zawsze opada nam na tą stronę gdzie mamy obciążenie, a przy obciążeniu centrycznym nie jesteśmy w stanie przewidzieć na którą stronę nam się koszyk ułoży, chodzi o to że jak się wepchnie hak w zanętę to w miarę wypłukiwania zanęty hak wypadł z koszyka, w koszykach o centrycznym obciążeniu może dojść do sytuacji że opadając na dno opadnie nam prawie na tą stronę gdzie mamy wepchnięty hak z przynętą, a wtedy możemy czekać na branie do usranej śmierci :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie wiem czy powinienem się wypowiadać na ten temat bo nigdy nie łowiłem tą metodą, no ale ... sucha wiedza:

1)jakiej firmy używacie koszyczków
Tu chyba będzie bez wielkiej różnicy(chyba że cenowej) tylko trzeba pamiętać o tym co napisał andi64, czyli ma to być specjalny koszyczek do tej metody.
2)jakiej używacie zanęty .Czy kupujecie ,czy raczej robicie sami?jeśli robicie to jak i z czego.
Jak zacznę łowić to napewno na "kupną" zanęte.
3) jaką robicie długość przyponów i z czego robicie przypony??
Przypony robi się bardzo krótkie 5-10cm. A co do materiału to chyba już sprawa indywidualna (łowisko itp.).
4)jakie preferujecie Przynęty?kulki,pellet,ziarna??przynęta pływająca czy tonąca??
Sprawa indywidualna z tym wyjątkiem że przynęta powinna być pływająca.

Jeżeli napisałem jakieś głupstwo proszę mi wybaczyć i poprawić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ja koniecznie w tym sezonie będę próbował tej "metody". A kupię takie ciężarki http://www.allegro.pl/item386448390_koszyk_do_metody_45g_2szt_tandem_baits_.html tylko nie wiem jaką wybrać gramaturę...aby zestaw powodował samozacięcie ryby. Będę rzucał wędziskiem 3lb i myślę że max. na 60m. Prawie wszystko już wiem o tej "metodzie" z teorii ale nie wiem jeszcze do końca jak skonstruować zestaw samozacinający. Tzn : umiem zrobić przypon, dowiązać krętlik :-)) nawlec cieżarek na żyłkę główną...ale czy należy go zablokować np. stoperem od razu, czy trzeba zostawić jakaś odległosć aby ryba mogła wybrać kilka centymetrów. Bardzo proszę osoby w praktycznym doświadczeniem o pomoc. Może jakiś szkic. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zaopatrzyłem się już w roller i jednak wybrałem 16 mm, a ciężarki kupiłem http://www.allegro.pl/item386448390_koszyk_do_metody_45g_2szt_tandem_baits_.html

W krótce czas na pierwsze "kulaszki", wiązanie zestawu, i opracowanie zanęty do oblepienia. I chyba kupię jakaś gotową mięszankę, którą wzbogacę mielonymi i prażonymi konopiami i słonecznikiem + mielone pestki dyni i mielone orzeszki ziemne w łupinach. Całość dla dużej spoistości związę mielonymi płatkami owsianymi i zaparzoną kaszą manną. A na deser pokruszone kulki + kukurydza. Jako przynętę zastosuję 2 kulki pływające. piersze kulki zrobię z bardzo prostego przepisu

:

500g mąka pszenna

300g kasza manna

100g maka kukurydziana

3-5 op.słodzonego kisielu

owocwego(np.truskawka)

barwnik i aromat(taki jak kisiel)

jaja

a te na włos będę dodatkowo maczał w dipie.

Mam nadzieję, że przyniesie to efekt w postaci choć jednego przyzwoitego karpia lub amura.

Pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj też mi wielkie halo. Metoda jest praktycznie taka sama jak łapanie na sprężynę. Ciep do wody odczekujesz kilka minut i podciągasz o kilka centymetrów. Fakt że udoskonalili to co kiedyś nazywało się sprężyną jako podawacz zanęty. I chwała im za to. Czyli panowie i panie bez paniki. Nic się nie zmieniło. Łapiemy tak jak za dawnych czasów tylko trochę lepszy jest podajnik zanęty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Jutro wrzuce bardzo ciekawy arykuł z Karp Maxa, dzięki niemu będe łowił na metodę a nie tradycyjnie.

Tylko mam pytanko, niemogę znaleść ciężkich koszyczków, obciążenie obojętnie bo to krytykowane centryczne wcale nie jest takie złe, jak pływająca kulka proteinowa.

Więc czy mogę zastoswać koszyczek TB 30 G i przed nim dać ciężarek przelotowy i stoperek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa indywidualna z tym wyjątkiem że przynęta powinna być pływająca.

Nie zgadzam się z tobą. Nic nie stoi na przeszkodzie uzywać tonących kulek. i wg mnie są też ok, a nawet jakos wole tonące kulki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tobą. Nic nie stoi na przeszkodzie uzywać tonących kulek. i wg mnie są też ok, a nawet jakos wole tonące kulki.
hehe to było pisane ponad rok temu. W tym momencie zgadzam się z Tobą w 100%. Można nawet robaków używać :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nieotrzymałem odpowiedzi od Mańka i porzyczyłem tę gazetę to opwiem co tam było na temat metody własymi słowami.

P. Mroczek rozmawiał z karpiarzem z Wielkiej Brytani, który prowadzi badania przy pomocy kamer podwodnych w swoim stawie.

Jako, że karp widzi w dwuch wymiarach, niewidzi kulki. Trafia na nią przy pomocy dywanu zanętowego, systematycznie wyjadąc ją aż trafi na kulkę.

(Stara szkoła się sprawdziła, kolory są dla karpiarza).

Przy łowieniu metodą, karpie rozbijają zanęte, jedzą i płyną dalej, natrafiając na kulkę TONĄCĄ leżacą na dnie, oczywiście ją wciąga i się zacina. Dlaczego nie pływająca?

Kamery zaobserwowały, że z stada karpi tylko kilka z nich tak jakby czuło obecność kulki pływającej, próbowały ją wciągnąć ale nie trafiały, ponieważ jej nie widzą.

Żródło: Karp Maxx, tekst P. Mroczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To że karp nie widzi kulki pływającej to bardzo dziwne bo przecież łowi się karpie z powodzeniem na pop ap-y, szczególnie wśród roślinności skuteczne, gdzie karpiki pobierają pokarm z roślinności i przy "okazji" trafiają na kulaska z hakiem.

Może jest coś z tym pop-apem, bo leprze wyniki, przynajmniej u mnie są na kulki tonące, ale żeby ryzykować odważne stwierdzenie że karp pływającej kulki nie widzi lub nie potrafi pobrać to bym dobrze przemyślał :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witajcie zajmuje sie wedkarstwem karpiowym od 5 lat.

Jeżeli nurtuje was pytanie o methode lub jaka kulka to postawcie sobie sami pytanie i odpowiedz:

po 1

Methoda musi być gruboziarnista ponieważ jeżeli użyjecie zwykłej to zwabicie płocie leszcze liny i z karpi zostana nici lub wejda tylko takie do 2-3kg. Oczywiście jeżeli w waszej wodzie jest płoć leszcz itp. Osobiście używam method-y MAsterfish, Pelzer (niema jej w kraju), Rod Hutchinson. Dipują ja tylko Rodem Hutchinsonem.

po 2

Kulki to sprawa indywidualna można stosować pop-up lub tonące w zasadzie reguły niema jeżeli dno jest czyste to fajnie można komponować bałwanka. Tu raczje nie ma co debatować nad tym co mówi Mroczek i inni z Angli itp. Oni wiedzą swoje a w tematy internetowe wrzucają bzdury. Nie raz widzałem jak inni "słabsi" zawodnicy wygrywają z nimi na zawodach. Wierzcie tylko w swoje umiejętności i je szkolcie a sami dojdziecie o co tak naprawde im chodzi.

po 3

Koszyk do methody tu na ogół stosuje sie takie które sa wagowo do 60 gram aby nastąpiło samozapięcie ryby i zarazem przy obciążeniu koszyka mozna byloby rzucic nim na daną odległośc gdzie chcemy go posłac.

po 4

max 10 cm. najlepiej z rdzeniem ołowianym lub powłoką którą można ściągnąc wtedy można kombinować łamance itp. Haczyk ok 6 niestosuje większych i oczywiście bez zadziorów.

Jak cos to piszcie sluze radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

witam wszystkich

łowienie na metode nie jest wcale takie proste jak się wydaje. ja kupuje koszyki firmy traper lub fox (foxa są drogie) co do przyponu to powinien on być krótki jeżeli łowimy na kulkę pływającą ok 5-7 cm przypon wykonuje z fluorokarbonu lub zero memory tb. ja nie używam zanęt sypkich tylko pastę peletową jest bardzo skuteczna i przyciąga karpie w łowisko. Bardzo długo się rozpuszcza w wodzie i smuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.