Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaki bat na początek?


hexman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiele słyszałem o batach i tyczkach, i powiem szczerze, że metoda ta przypadła mi do gustu.

Ale na moich zasłyszanych opiniach i opowiadaniach się kończy moje "doświadczenie" w połowie tą metodą.

Tak więc na dobry początek pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników haczyka.

Czy długość 5-6m będzie dobra dla kogoś kto zaczyna?

Co uważacie o takim bacie:

http://www.allegro.pl/item300337969_wedka_bat_jaxon_favourite_pole_6_00m_najtaniej_.html

Czy do niego potrzebny jest jakiś dodatkowy osprzęt?

Intryguje mnie jeszcze teleskopowa wędka bezprzelotkowa.

Czy możecie ją polecić? Bo cena jest naprawdę dużym plusem

myślę tutaj o "czymś takim": http://tiny.pl/ltg2

Jeżeli możecie pokrótce wyjaśnić techniki połowu najpopularniejsze: przepływanka, pełny zestaw, i inne popularne.

Za wszelkie informacje dziękuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość wobler129

hexman patrz szczególnie na wagę. Ja w tamtym sezonie wyhaczyłem Shimano 6m, którego mogłem cały dzień trzymać w jednej ręce. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobler129, a jaka waga będzie odpowiednia? Bo powiem szczerze te wszystkie 200g, 350g nic mi nie mówi... :neutral: Bo wiadomo, że waży się od środka ciężkości, a nie od końca za który się trzymie

Wnioskuję, że Jaxon będzie za ciężki, a Mikado? 145g to nie tak dużo (chyba :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
a Mikado? 145g to nie tak dużo (chyba :wink: )

145g przy 6m? Takiego czegoś nie widziałem :lol: Ja miałem troszkę ponad 200g. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
a możesz opisać jakieś metody

Specem od tego nie jestem, a co Cię dokładnie interesuje? Czego dokładnie opis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Łowić można na wiele sposobów - jeżeli chcesz złowić coś większego, to proponuję przegruntować zestaw o jakieś 30-50cm, a przynęta będzie powoli spływała na dnie z nurtem.

Jeżeli chodzi o mniejsze, to kombinujesz z gruntem, szukasz głębokości na jakiej stoją ryby. Spławik wtedy spływa szybciej i częściej trzeba przerzucać zestaw od początku.

To tak ogólnikowo :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
A przyda mi się do tego spławik "lizak"?

W dużym nurcie tak. Ja łowiłem tak tylko "bombkami" - gdy spławik wyskakiwał nad wodę, lub gdy lekko nurkował to zacinałem - tylko trzeba z początku wyczuć i nie zacinać zaczepów. Łowiłem tak tam, gdzie dno było piaszczyste - tak wygrałem I zawody przebijając nawet seniorów :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Nie jestem w tym specem ale może uda mi się to sensownie objaśnić :)

Jak dla mnie zestaw skrócony występuje tylko w tyczce - zestaw jest długości topu i po zacięciu ryby cofamy tyczkę np. na rolkach do tyłu, odczepiamy top i wyciągamy rybkę :)

Zestaw pełny to taki jak np. w bacie - gdzie zestaw jest taki jak bat, lub troszkę krótszy, dłuższy. W takim wypadku rybę zacinamy i holujemy do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobler129, to już rozumię :wink:

A teraz mi powiedz taką rzecz: Jak mocuje się żyłkę do szczytówki? Bo naprawdę nie mam zielonego pojęcia... Jak będę chciał zmienić długość żyłki to musze zakładać od nowa , czy można ją wydłużyć/skrócić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

hexman robisz sobie zestawiki na tzw. drabinkach - parę różnych zestawów. A co do ich mocowania to używa się takiego czegoś ( wklejasz na szczytówkę ) :

7fcca8665cef1a60.jpg

Wtedy szybko odczepiasz stary zestaw zaczepiasz nowy i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie mam, powiedz mi taką rzecz

Mam przymocowaną do tego "czegoś" ze zdjęcia żyłkę o dlugości powiedzmy 4,9m (bat dlugi na 5m), grunt ma powiedzmy 2m, to co? Ja muszę trzymać bat wysoko? Czy muszę zmienić zylke na krótsza? Tudzież kolejne pytanie: Muszę mieć przygotowane zestawy "na zapas" czyli na tych zestawach muszą być już przymocowane spławiki wyważone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przymocowaną do tego "czegoś" ze zdjęcia żyłkę o dlugości powiedzmy 4,9m (bat dlugi na 5m), grunt ma powiedzmy 2m, to co? Ja muszę trzymać bat wysoko? Czy muszę zmienić zylke na krótsza?

Chyba nie bardzo rozumiem ale sie wypowiem :lol:

Czemu niby mialbys trzymac bat wysoko, albo zakldac krotsza zylke :!::?:

Bat trzymasz normalnie poprostu bedziesz lowil maxymalnie 8m od stanowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz bat 5m i 5m zyłki a łowisz na łowisku o gruncie 2m to na zyłce pszesowasz tylko spławik na wysokosci 2m od haczyka i tyle. A co do zapasowych zestawów to lepiej miec juz wywazone gotowe do łowienia gdy zerwiesz jednen to szybciej przymocowac juz gotowy niz kombinowac nad wodą.

pozdr Ropa-25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo zakldac krotsza zylke
A dlatego ,że lepiej kontrolujesz zestaw i lepiej podbierasz holowaną rybę ,zestaw skróć o 0,5m ,zresztą sam zrozumiesz jak zaczniesz łowić.
Muszę mieć przygotowane zestawy "na zapas" czyli na tych zestawach muszą być już przymocowane spławiki wyważone?
I to sporo zestawów ,bo najlepiej i naszybciej wymienić na nowy zestaw niż go robić nad wodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem musi być przede wszystkim lekki. Czyli taki, zebyś nim "operował" jedną ręką i żeby Ci "nie odpadła" po pół godzinie trzymania :wink:

Mam 7m mikado ultrafiolet czy jakoś tak, waży niecałe 300 g i już po pierwszym wędkowaniu byłem wdzięczny koledze, że przekonał mnie abym przyzbierał więcej kasy i kupił wędkę lekką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj u Wacka i był tam 5m bat za trochę ponad 20 zł :shock:

A gotowe zestawy po 5,40zl (7m) przy czym sam spławik kosztuje 4zł. Tak więc narazie zbieram myśli i zastanawiam się :wink:

A zawody tuż tuż :mrgreen: (bez porad z wyczynu się nie obejdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli chodzi hexman o 6 metrowe baty, nie znajdziesz dużo lżejszego niż 280g.. a tak jak na przepływance z zestawem jak to napisałeś "z bezprzelotkową wędką' tj. batem, będzieesz ciągle zmuszony do tego aby trzymać wędke w dłoni, w dodatku często nią manipulując, więc polecam dołożyć kilka groszy i kupić nawet 8 metrowy bacik.. zawsze dwie, czy nawet czy ostatnie sekcje będziesz mógł zredukować, robiąc z niego 5,6 metrowy kij.. a na jeziorze zawsze będziesz łowił na całość tj.8 metrów i przy tym będziesz miał dłuższy zasięg..

Tak łatwiej :idea: taka moje delikatna analiza sytuacji..

Hexman pozdrawiam :roll::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc polecam dołożyć kilka groszy i kupić nawet 8 metrowy bacik.. zawsze dwie, czy nawet czy ostatnie sekcje będziesz mógł zredukować, robiąc z niego 5,6 metrowy kij.. a na jeziorze zawsze będziesz łowił na całość tj.8 metrów i przy tym będziesz miał dłuższy zasięg..

Hexman i masz po kłopocie :wink:

Mój Jaxon Crystalis Ace Pole 8m waży zaledwie 440g i jest świetny, a jak zredukujesz 2,3 sekcje to masz jest jak piórko :cool:

Jest sztywny,szybki i lekki, czy to co powinno charakteryzować taki kijek, czyli bata :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.