Skocz do zawartości
tokarex pontony

Z czym na pstraga ??


BusteR

Rekomendowane odpowiedzi

Co do pstrąga, to wiele zależy od łowiska. Wygą w połowie gatunku nie jestem, jednak zauważyłem, że olbrzymie znaczenie mają upodobania ryb, które są różne w różnych łowiskach. I tak dla przykładu, od początku sezonu pstrąga szukałem w dwóch ciekach. Pierwszy to Sztoła, w której pstrąg najlepiej reaguje na woblery, bardzo zadko na obrotówki, na gumy nie zaobserwowałem nawet wyjścia. Natomiast na Białej Przemszy, drugiej rzeczce było całkiem odwrotnie, liderem wśród przynęt według mnie jest zółty twisterek, na woblerki i obrotówki wyniki mam sporo słabsze.

Dlatego rada ode mnie uzbroj sie w cierpliwośc i nie zniechecaj niepowodzeniami. Metodą prob i błedu sam dojdziesz do tego co jest najlepsze na danej wodzie.

zdjcie0208pr4.th.jpg

U góry jeden ze wczorajszych pstrągów ze Sztoły, niestety nie mam zdjęcia tego woblerka, który siedzi w pysku pstrąga, dlatego właśnie wrzucam to zdjecie by przynajmniej przybliżyc jego wygląd. To tonaca imitacja uklei, sprawdza sie swietnie i jest dosc uniwersalna na wiekszosc wód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Napewno sie pochwale.

A zapytam Was jeszcze o jedna rzecz :) Waszym zdaniem jaka pora dnia i jaka pogoda najbardziej sprzyja polowaniu na pstragi ?? Czy moze nie ma jakis regul czysty fat ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie czysty fart. Są rzeki, takie jak na przykłada przemsza, na której ja często szukam pstrągów, która jest mętna praktycznie cały czas, a są rzeczki typu Sztoła, która mętna bywa rzadko a przeważnie jest idealnie niebiesko zielona. I właśnie na tej rzece wysnułem wnioski o kórych zaraz napisze. Mianiowicie przy mętniej wodzie wyjśc i samych bran jest sporo mniej, niz przy wodzie bardziej przejrzystej. Co do pory dnia to w tym okresie roku dobrą porą są godziny poldniowe i chyba jednak sloneczna pogoda. Jednak nie ma nic piękniejszego niż mglisty poranek przy pochmurnej pogodzie na pstrągowej rzeczułece. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam niezłą kolekcję przynęt ....pod pstrąga lecz z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że i tak w danym dniu nad wodą nie wszystkie da się wypróbować. Łowi się na sprawdzone klasyki no czasami coś egzotycznego zawisnie na końcu kija celem przetestowania. Powiem więcej. Myślę, że do łowienia wystarczy maks. 8-10 woblerów (pływające i tonące), kilka obrotówek w 3 rozmiarach, kilka wahadełek (jak ktoś je lubi) i pojedyncze gumy. Oczywiście są różne warunki na różnych rzeczkach ale takim minimalistycznym z punktu widzenia kolekcjonera zestawem, można "opedzić" większość rzeczek co do których zachodzi podejrzenie że pływają w nich pstrągi :roll: . :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Nie wiedziałem w jakim temacie napisać tego posta ale po analizie kilku ten wydał mi się najbardziej odpowiedni.

Kilka dni temu dostałem "zlecenie" wykonania kilkunastu woblerów pstrągowych. Życzeniem mojego kolegi było to, by ich kształt był podłużny, miały długość od 6 do 7-8 cm, były pływające i aby schodziły do max 20-30 cm. Problem polega na tym, że nie bardzo potrafił mi przez gg wytłumaczyć jak powinien taki woblerek "chodzić". I tutaj moja prośba o to, był ktoś podał przykład modelu takiego wobka i najlepiej z linkiem obrazującym jego zachowanie w trakcie ściągania albo opisał jak woblerek pstrągowy powinien się zachowywać. Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Skoro nikt nie chciał mi pomóc to postanowiłem sam coś wykombinować. Woblerki z lipy, stelaż z dentalu przez korpus, waga od 2 gram do ok 3.5 grama. Na zdjęciu jeszcze przed lakierowaniem wiec wyglądają trochę "matowo". Są też bez steru ale po nacięciu korpusu widać mniej więcej jak będzie zamontowany. Fajnie by było gdyby któryś z łowców kropasów napisał co o nich sądzi... Dzięki.

c853aecd9d0d896bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wszyscy o przynętach a jakiego kija używacie na pstrąga ?

Bo rozumiem że to raczej delikatniejsza sprawa ma być niż na szczupłego tak ?

Przymierzam sie na polowanie na pstrągi i tak zaczynam wszystkie informacje gromadzić do jednego wora - z tym że będzie to mój pierwszy raz z pstrągami :P ale właśnie nie bardzo moge o kijku znaleźć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Moim skromnym zdaniem tak:

kijek parabol albo pół parabol o długości max 240cm :smile: Sztywność kija i moc trzeba dopasować do przynęt i do ryb. Na kijek do 17-25g powinien zdać egzamin - sam łowiłem kijkiem 1-7g na gumeczki na małych główkach i było super :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój kijek

Mógłbyś rozwinąć ? :D To w sumie takie troche podobne jak na okonie - czy mylę się ? A powiedzcie jeszcze jakieś konkretne propozycje co do kijków ? Takie załóżmy do 150-200 zł. No i jak z resztą zestawu - żyłka / plecionka ?

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Tęczaki ponad dwa kilo spokojnie :mrgreen:

Nieraz trzeba utrzymać pstrąga z dala od gałęzi i zawad - a takim kijem to by się nie udało :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tęczaki ponad dwa kilo spokojnie :mrgreen:

Nieraz trzeba utrzymać pstrąga z dala od gałęzi i zawad - a takim kijem to by się nie udało :mrgreen:

Masz racje rzeki w których łowię są proste i pozbawione zawad jak betonowe kanały :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej upieram się że kij 3-15gr spokojnie wystarczy ja łowie kijem 3-18gr i jest idealny,po to jest regulacja hamulca żeby większą rybę wyciągnąć,musi czuć pobicie nawet małego pstrąga a nie chodzić z pałą po rzece z myślą że zaraz będzie 2kilo na kiju,na delikatniejszym sprzęcie też wyciągnie,wcześniej łowiłem kijem 8-30gr i to było bez sensu,małego pstrążka nie mogłem wyczuć i miałem 3razy więcej pustych zacięć,a kij 3-15gr może być też na okonia nie tylko na pstrąga więc???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Wyobraźcie sobie sytuację - z prawej strony krzaki, z lewej zwalisko drzew. Odstęp od obu przeszkód to 2m. Raczej ciężko byłoby utrzymać pstrąga na takim kiju w takiej miejscówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś lubi założyć plecionkę dokręcić hamulec porządnie i w trybie ekspresowym holować rybę na sztywnym wędzisku to ok nie spieram się,ja łowię pstrągi na sanie kijem 3-18gr i uważam że jest w sam raz,a pstrągi naprawdę ładne są w sanie,lubię czuć pracę 3cm wobka i brani każdej ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubię czuć pracę 3cm wobka i brani każdej ryby
ja też, a na kiju do 21 g spokojnie wyczuwam i pracę woblerka i branie małego pstrążka, a zapas mocy mam odpowiedni, który pozwolił mi wyholować 60 cm trotkę.

po to jest regulacja hamulca żeby większą rybę wyciągnąć
ok, ale ja chcę złowione ryby wypuszczać a po długiej walce z dużym pstrągiem jego przeżywalność wyraźnie spada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.