Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak złowić Tołpygę?


przemek_q

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie w Starachowicach też wyciągano ładne tołpygi ale też za kapotę, w sklepie u znajomego kupowano plecionke i pare innych rzeczy żeby właśnie je tak wyciągać. Totalne wędkarskie chamstwo o ile to wędkarstwem można nazwać.... nie! to chamstwo kłusownicze.... :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

taka jest prawda że żeby złapać tołpyge trzeba mieć tylko szczęscie... tołpygi żywią się fitoplanktonem zooplanktonem," mogą złapać sie na białego , czerwonego robaka ale wtedy gdy będzie przepływała i filtrowała wode... a na spining też można ją złapać jeżeli trafisz na nią słyszałem że na takie paprochy okoniowe najczęściej....

dadam jeszcze że właśnie na szarpaka jak wcześniej pisano łapią kłusownicy tołpygi......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ta relacja jakaś taka........Zawsze mam mieszane uczucia jak czytam o złowieniu tołpygi :roll: Szczególnie zwróciło moją uwagę eksponowanie przynęty w pysku (na zdjęciu i w opisie) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nigdy niezlowilem ani niewidzialem na zywo talpygi .

Ja widzialem raz na zywo,jak ojciec kupil zywa i plywala w wannie.Nie wiem z jaka ryba jest spokrewniona ale jak patrzysz na na nią z gory to wygladem i smakiem przypomina suma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie dwukrotnie mialem do czynienia z tołpyga na gume. Raz udalo sie wyholowac drugim razem niestety sie wypiela. Przy czym obydwie były zaciete za pysk. Atak tej wyholowanej widziałem bo byly blisko rzucilem delikatnie za całe stado tak by guma nie chlapnela o wode i przeciagnałem przez nie w okularach polaryzacyjnych bylo widac jak poczatkowo nie zwracaja na gume uwagi a pozniej jedna zawraca i uderza. Drugim razem widziałem jak smuga w szybkim tempie przesuwa sie po wodzie male rybki uciekaja na boki myslalem ze to duzy szczupak rzucilem w tamta strone i nastapilo branie, wrażenia niezapomniane. Jedna z silniejszych ryb z jakimi musialem sie zmierzyć. Strasznie ciężko ja zatrzymac jak obierze kierunek. Nie byly to jakies ogromne sztuki okolo 10 kg ale w porownaniu do szczupaka tej samej wielkosci jest bardzo silna. Po tych braniach zaczałem pływac za tołpygami po jeziorze zeby sprawdzic czy to aby nie byl przypadek. I szczerze mowiac nie wiem co o tym mysleć. Im wiecej za nimi pływałem tym bardziej mialy mnie w ... moze wynika to z tego ze tołpygi najczesciej przy powierzchni wody widac w bezwietrzne sloneczne dni a wtedy guma znacznie odróżnia sie od małych rybek. Ja swoje brania tołpyg mialem zawsze w lecie wiec raczej powodem nie byl brak pożywienia.

Życze wszystkim walki z tołpyga ja swoich nigdy nie zapomne :) Czulem sie jak rybak z marlinem z ksiazki "stary czlowiek i morze" gdy tołpyga zaczela mnie ciagac razem z łódka po jeziorze. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje brania tołpyg mialem zawsze w lecie wiec raczej powodem nie byl brak pożywienia.
Może brak pozywienia nie ,ale bilans użytej energi do pobierania pokarmu jest ujemny ,latem tołpyga więcej zeruje ponieważ przemiana materi jest szybsza [ciepla woda] a im wiecej żeruje tym więcej potrzebuje energi .Tołpygi to świetni wzrokowcy

więc jeśli ty ich widzisz to one tym bardziej ciebie ,kiedyś miałem takie miejsce że mogłem latem je z bliska obserwować [ich zachowania] bylem zaszyty w trzcinowisku ,ale wystarczyło abym nie opacznie za dużo się wychylił z trzcin ,zmiatały na wiele godzin .dziś z tego stada zostały dosłownie resztki ,kilka sztuk ,niestety kłusownictwo wędkarskie dało rade tak ostrożnym rybom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Na tołpygę skuteczne może być także ciasto. Parę lat temu byłem nad pewnym zalewem i łowiąc spore płocie na feder złowiłem kilka okazów tej ryby. Ciasto to kupiłem w sklepie niestety nie pamiętam jakiej marki było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Zestaw gruntowy to sprzeczne z waszymi postami jedni mówią że pływają pod powierzchnią a drudzy łapią na grunt u mnie obecnie te ryby pływają też powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Zestaw gruntowy to sprzeczne z waszymi postami jedni mówią że pływają pod powierzchnią a drudzy łapią na grunt u mnie obecnie te ryby pływają też powierzchnią.

Tołpygi są i pod powierzchnią i przy dnie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są ładne i jest ich dużo ale nikt ich nie złapał a nawet jak ktoś je zaciął to i tak mu wszystko porwały i poplątały. Nieraz wchodzi w zanętę i nagle pieni lecz nie ma brań.

Ciekawe czy by wzięła na chlebek z kulą wodną z powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Ciekawe czy by wzięła na chlebek z kulą wodną z powierzchni.

Spróbuj ;)

Jak byłem mały - około 10 lat to wyciągnąłem "większą" tołpygę na spinning - normalnie za mordę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

największe szanse na złowienie tołpygi mamy w zbiornikach z mała ilością planktonu zwierzęcego,i po wylęgu wycieru ryb karpiowatych gdyz on też odzywia się planktonem zwierzecym.czasem wielkie tołpygi uzupełniaja diete o małe ryby ibezkregowce i skorupiaki.ale celowe i planowane łowienie tej ryby nie jest mozliwe i raczej zdarza się przypadkowo :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu w Mietkowie, jak byla duza woda na wale w Domanicach goscie lapali na zwyklego kopanego robala na splawik i to blisko brzegu 10m . Sztuki okolo10-12kg. A co gorsze zamiast wypuszczac rozdawali kazdemu chetnemu. Bo twierdzili ze mieso nie jest zbyt smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam osobiście speców co w sezonie mają po kilkanaście sztuk Tołpyg z Odry i nie są malutkie ,tyle tylko że trzeba wiedzieć ,kiedy ,gdzie i na co .Aczkolwiek zgodzę się że normalnemu wędkarzowi zdarza się tołpyga fuksem a i ja się do takiej grupy zaliczam z 2szt.Co do mięsa jest wyborne ,tyle tylko że z ryby dzikiej ,bo jadłem i kupną i nie ma porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem od kumpla ze na twistery pleksi z brokatem lub przeźroczysty brokat czasem puknie tołpyga,ale troche niewierze,poza tym słyszałem o metodzie tak jak w przypadku śledzi na tzw.choinke czyly kilkanaście przyponów z gołymi złotymi haczykami nr 14-16 na przyponie strzałowym,ale w słodkowodnuch wodach to nielegalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu podam link z tego forum

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=4628&postdays=0&postorder=asc&start=135

Dodam jeszcze że mam zdjęcia co prawda robione SE K750 3 sztuk złapanych w jeden dzień

przez mojego kolegę.

Opisałem dość dokładnie jak on to robił.

Dodam jeszcze że w tym dniu była kontrola PZW. I na pytanie ile można zabrać tołpyg chłopaki zbaranieli. Musieli sprawdzać w regulaminie bo sami na oczy nie widzieli aby ktoś złapał więcej jak jedną.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złowiłem tołpyge 3 tygodnie temu na wahadłówkę Gnom, zaczepiłem ją za płetwę ogonową , fuksik

No tak bywa. Inna sprawa że większość ryb zgłoszonych do rekordów jako "złowione" na spinning zostało podhaczonych.

Brawa dla Ciebie, że napisałeś jak było :razz:

-PuS-, ciekawa ta metoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.