Skocz do zawartości
tokarex pontony

Pierwszy zestaw na karpia


rafi7105

Rekomendowane odpowiedzi

Strzałówke msisz dać jeśli rzycasz w okolicach 100m.

Jeśli mniej do dasz rade. Ja używam też strzałówki na Odre choć rzucam blisko, bo chronie przed kamieniami i maużami itd.

Co do twojego zestawu włosowego to we wszystkiech przypadkach 1 duzy błąd - rurka termoskurczliwa po pierwsze nie jest chyba w ogole pogrzana i po drugie w pierwszym węźle za długa i po trzecie we wszystkich przypadkach podczas podgrzania podginasz ją na chciany kąt ok 30-40 stopni. Jesli tak nie robisz to ona nic nie daje.

A ty masz ją po prostu naciągnięta i tyle.

W 1 wezle ta rurka na szczycie - ja tak nie robie ale widziałem że niektórzy dają. Mi nie pasuje.

2 węzeł - włos za wczesnie odchodzi od haka.

3 - juz lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dziękuję za porady Dudi uwzględnię przy wiązaniu następnych przyponów :wink: Rurki są podgrzane normalnie są dużo grubsze :razz: Ogólnie znalazłem fajny patent na kurczenie tych rurek bez używania czajnika czyli pary wodnej...(to na fotkach jeszcze robiłem nad parą) Dobra "lokosuszarka" i rurki kurczą się aż miło, ma tą przewagę nad zwykła suszarką do włosów, że daje strumień o mniejszej średnicy - polecam :mrgreen:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neon, możesz podać dokładny link bo nie moge znaleźć. Chodzi wam o nazwe czy co? Bo ja tam na fachowym nazewnictwie się nie znam.

Zapytam tak: czy wszystkie "włosy" w przyponach karpiowych mają wychodzić w połowie haka??? Widziałem przeróżne przypony i wydaję mi się że nie jest to regułą.

Bardzo prosiłbym o dokładne wytłumaczenie bo jak wiecie jestem początkującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknij ten link zobacz filmik i można się sporo nauczyć :wink:

Ja też jestem nowy to będzie mój pierwszy sezon w polowaniu na karpia, a drugi ogólnie wędkarski... Polecam ogólnie filmy KORDA Art of the state underwater carp fishing bo można się wiele nauczyć i nawet nie słuchając rad, które tam dają samemu wyciągnąć wiele wniosków dzięki kamerce podwodnej... Ja podchodzę do wędkarstwa bardzo elastycznie i nie trzymam się sztywnych standardów typu "przypon musi mieć xx cm, a włos xx mm" podchodzę do tego elastycznie tak samo do rodzajów zanęty, przynęty itd. nie trzymam się sztywnych standardów i będę robił swoje próby z mixem do rakiety, przynętami, zapachami itp... Wędkarstwo to nie ma matematyka tu nie jest tak, że 2+2 = 4 w wędkarstwie nie tylko to co jest najpopularniejsze i polecane przez wszystkich "guru" jest dobre. Przekonałem się o tym łowiąc rok w moim rejonie, kiedy wszystkie "profesjonalne" rady nie zdały egzaminu na mojej wodzie, a łowiąc wbrew niektórym "elementarnym zasadom" łowiłem rybki podczas gdy obok panowie siedzieli i narzekali, że ryb nie ma i nie biorą :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neon.... Tak teraz KURCZAK patrze i zdjęcie mojego tajemniczego stawu dałeś. Mowa oczywiście o stawie 611. Byłem w tym roku już tam ok 3 razy.

łowie tam ok 3 lata, woda niepozorna, każdy "normalny" wędkarz się z niej smieje. Przyjechałem tam przypadkiem i na pierwszej wyprawie miałem popularny "komplet". Czasami tam zaglądam.

Miałem już tam parę zasiadek ok 3-5 dni, jedniodniowych nie licze. Ameryki nie odkryłeś, bo ja już tam nęce 2 sezon :grin:

Co do rybostanu, to się nie zgodze. Co do mułu i głębokości również.

Co do ciekawostek jest tam np. węgorz, sandacz, miętus ( nikt mi nie wierzy, nawet jak fotki pokazuje :cry: )

Połowisz tam TYLKO na jeden zapach. Jak ryba nie bierze, to na tym stawie ja nie przekupisz niczym, musisz trafić.

Jeśli planujesz łowić na stanowisku, z którego robiłes foto to nie będziemy wchodzić sobie w droge.

Jeśli zobaczysz kogoś na zielonym elektrostatyku, z rodpodem i zielonym parasolem to to będe ja..

99,9 % ludzi co tam łowi to typowi mięsiarze z przedwojennym bambusem, podobnie jak wszyscy miejscowi.

Co do samego łowienia, to w moim wykonaniu jest ono "dziwne". Jeśli jesteś pokojowo nastawiony i nie zależy ci typowo na mięsie, możemy czasem wspólnie "pokarpiować".

efekty cię zaskoczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rigów - no nie wszystkie włosy musza wychodzic przy łuku - Ja osobiscie nie potempiłem 1 węzła a wychodzi na szczycie haka. bo widziałem ze takie się stosuje, ale ja nie jestem do nich przekonany.

Dla mnie najlepsze jest to co proste. Czyli włos przy łuku i rurka termoskurczliwa ew.

Czasem bawie sie w Drigi itd ale żadko na nie łowie.

I zawsze polecam test węzła na dłoni.

Dla nie wtajemniczonych - jak zawiążenie węzeł, chwytamy za krętlik (czy co tam jest na drugim koncu) i kładziemy na dłoni. Pozniej przesywamy tak nasz przypon jabysmy chcieli sie zaciąć w dłoń. Jak hak przechodzi przez dłon i sie nie wbija jest zle.

Dobry wezel wbija sie prawie zawsze.

Nie wiem czy jasno wyłumaczyłem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh widzę, że już nie można wrzucać fotek nawet na haczyk... Niestety zgadłeś i co do łowiska i co do miejscowych, a co do mułu i głębokości to pewnie zależy od miejsca. Coraz mniej mi się podoba to łowisko ze względu na ilość ludzi i bliskość ścieżki rowerowej, a co za tym idzie dużym nagromadzeniem ludzi...

Siądę tam parę razy, trochę ponęcę, może coś złowię nie mam pojęcia jak tam jest z populacją ryby, ale po ilości mięsiarzy/hektar stawiam, że rewelacji nie ma, a większość to malizna, ale chce tam sobie zrobić trening (głównie nęcenia), nastawiam się na inny zbiornik tak docelowo.

A co do mnie to jestem wyznawcą c&r i godnego traktowania ryb także bez obaw.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie pisałem tego po to, aby zakosić ci miejsce. Zwyczjnie uważam, że przez ok 10 lat intensywnego wędkowania, NIE MA w obrębie 30 km zbiornika wody, którego bym nie rozpoznał po zdjęciu ( i ani pora roku, ani stanowisko mnie nie zmyli :grin: )

Staw ma pare minusów, mianowicie: są tam może 4 stanowiska, ludzi w cholere ( szczególnie tych upierdliwych ), no a w lecie dużo pijanej "młodzieży".

Ja tam będe w tym roku kulki testował. Jeśli chcesz połowić pierwsze karpie to uważam, że to jest staw do tego idealny.

Ps. Masz może czarne włosy i biegałeś z termometrem po tym stawie tydzien temu?

Ps2. Jeśli tym docelowym zbiornikiem ma być gzel, to hmm... powodzenia życze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Neon bardzo fajny filmik wrzuciłes :) mam tylko pytanie przy 2 czesci rig 2 stiff knotless knot na koncu montowany jest taki ciezarek z jakas rurka ktora sie przypina. Wiesz moze gdzie mozna nabyc tego rodzaju ciezarek? bede wdzieczny za info:)

czy to coś takiego? chodzi mi zeby ciezarek byl z taką rurką na węzeł tylko nie wiem czy ten z linka taką ma

http://allegro.pl/item585744027_ciezarek_przelotowy_fox_flat_pear_106g_3_75oz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh to żadna filozofia i nic specjalnego nie do kupienia tam nie ma na szczęście :wink: Po prostu zauważ jakie mocowanie ma ciężarek wygląda jak spinka do włosów tak ? Także mocujesz go do pętelki i na to naciągasz po prostu CIASNĄ rurkę silikonową, żeby ciężarek się nie wypiął :wink:

Ciężarek do którego dałeś link to zwykły ciężarek centryczny mocowany przelotowo nie ma on takiego mocowania jak widać na filmiku, aczkolwiek mam też inne przypuszczenie jak to mogło być zrobione, a nie widać tego na filmie. Jest taki ciężarek jak dałeś link, a na końcu żyłki jest krętlik i agrafka w kształcie spinki, a ciężarek jest wciśnięty w krętlik odpowiedniego rozmiaru - tak się często robi z tym, że w takim przypadku polecam zwykłą agrafką lub taką "karpiową", ale taką na którą nie trzeba naciągać rurki, a ew. można, żeby nie zbierała syfu z dna :wink: Trochę namieszałem, ale mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodzi :mrgreen:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła rurka silikonowa czyli np. taka jak mięciutka antysplątaniowa tylko o dopasowanej średnicy. W każdym w miarę wyposażonym wędkarskim można kupić różne średnice rurek silikonowych, min. firmy karpiowe robią takie paczki np. po 10 sztuk rurek ok. 5cm itp...

Co do zestawów natomiast to takie rurki są np. w komplecie firmy Stonfo gdzie znajduje się komplet elementów potrzebnych do zrobienia zestawu z klipsem "bezpiecznym" i tam są takie krótkie rurki silikonowe, 2m antysplątaniówki, klipsy, krętliki i koraliki - polecam ok. 12zł i mamy elementy na 5 zestawów przelotowych bądź "samozacinających" w zależności jak skonfigurujemy czyli dosyć tanio to wychodzi :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Krętliki dobieraj do cięzarków, koszyczków do metody albo bezpiecznego klipsu.

Oczywiście jesłi łowisz na samozacinające, bo musisz go wcisnąć w wyżej wymienione akcesoria.

Jełśi na przelotowe, no to wg upodobań. Ale z tego co pamietam to 7,8 są ok i pasują do większości w.w akcesoriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
mam następujące pytanie: czy ktoś może próbował łowić karpie z powierzchni przy pomocy kuli wodnej

łowiłem tak na komercyjnym łowisku, jako przyneta - skórka z kawałkiem miękiszu z chleba. jeśli widać, że karpie żerują na powierzchni to warto spróbować, mi się akurat sprawdziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.