Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Pierwszy zestaw na karpia


rafi7105

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • 1 month later...

Dzisiaj zaliczyłem pierwszą nockę w tym sezonie. Od godz. 23.00 zaczeły się brania amura. Niestety, ale z 4 zaciętych ryb tylko jedna wylądowała na brzegu. :cry: .

Między innymi raz urwał mi się przypon (plecionka Shiro o wytrzymałości 13,5 kg) oraz w trakcie holu drugiej ryby pękł mi w połowie ledcore ( wytrzumałość 20 lb). Jak myślicie koledzy, co mogło być przyczyną mojej klęski, bo taka porażka zdarzyła mi siępierwszy raz w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupio zapytać, może nie dobrałeś odpowiednio parametrów kołowrotka ?

nęciłeś wczesniej ? czym jeśli mozna wiedziec i czy nad wodą stałą ?

ja w od jutra rozpoczynam ostatni tydzień nęcenia. Ponoć od mojego markera około 40 metrów ciągneli już karpie.... więc mam smaka hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupio zapytać, może nie dobrałeś odpowiednio parametrów kołowrotka ?

nęciłeś wczesniej ? czym jeśli mozna wiedziec i czy nad wodą stałą ?

Jeżeli chodzi o kołowrotki to wszystko jest OK. Nęcę kukurydzą na zbiorniku w okolicach Chełma. Dzisiaj zamierzam zrobić powtórkę oile dopisze pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć jakim węzłem wiążecie przypon do krętlika. Do tej pory wiązałem na końcu przyponu pętelkę, przekładałem przez krętlik i było OK, jednak teraz zauważyłem że własnie na tym wężle rwą mi sięprzypony :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też tak robię ale mi się nie rwie nic... może coś źle wiążesz...? zależy też czy robisz przypony z żyłki czy plecionki. ja przeważnie stosuję plecionkę ale często na delikatniejszy zestaw zakładam żyłkę ale jeszcze nie strzeliła w tym miejscu... :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też tak robię ale mi się nie rwie nic... może coś źle wiążesz...? zależy też czy robisz przypony z żyłki czy plecionki. ja przeważnie stosuję plecionkę ale często na delikatniejszy zestaw zakładam żyłkę ale jeszcze nie strzeliła w tym miejscu... :grin:

Przypony tylko z plecionki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam serdecznie,

zanim zostanę zlinczowany za to, że zaśmiecam forum, to od razu wyjaśniam - szukałem, ale wszystko jest tak zaśmiecone, że wysupłanie przydatnych informacji spośród chmury przekomarzań i pseudo mądrych wyjaśnień graniczy z cudem. :)

Wędkuję od dawna, ale głownie tradycyjnymi metodami tj. spinning, spławik, grunt - jednakże bez zakładania konkretnej "specjalizacji rybnej" - czyste amatorstwo. Chciałbym jednakże złożyć sobie zestaw typowo pod wędkarstwo karpiowe. Jako, że będą to moje początki, to nie oczekuję aby szanowni koledzy polecali mi tu konkretne zestawy z górnych półek sklepowych. Ba, śmiem twierdzić, że na początek wystarczy mi najniższa, żeby w ogóle przekonać się, z czym to się je. Jeżeli posmakuje, to wtedy można szukać bardziej profesjonalnych rozwiązań :).

Tyle słowem wstępu. O co mi chodzi?

Nie mam kompletnie pojęcia na temat potrzebnego osprzętu - od kołowrotka, przez wędzisko aż po żyłkę (temat przynęt, zanęt, mocowań zestawu itp. już sobie znalazłem).

1. Wędzisko - jakie parametry powinna mieć wędka, aby bezstresowo polować na karpia (c.w., materiał, dł, elastyczność?)

2. Kołowrotek - rozumiem, że wypadałoby, aby miał wolny bieg. Ale coś poza tym? jaki gabaryt, ile łożysk, firma?

3. Żyłka, plecionka - jaki przekrój, wytrzymałość?

4. Dodatki - co może się przydać nad wodą, od podpórki, przez sygnalizację brań, aż po łódeczki zanętowe (świetny wynalazek, ale czy przyda się początkującemu karpiarzowi?)

Wydatki chciałbym zamknąć w kwocie 150 - 200 PLN.

Czy ktoś z szanownych kolegów po fachu znalazłby chwilę, żeby wprowadzić typowego amatora do świata karpi ? :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

P.S.

Jeżeli chodzi o łowiska to raczej zasiadki nad jeziorami i stawami hodowlanymi - to tam zafascynowałem się tą metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W tym budżecie to jedynie możesz kupić przyzwoity kij typu Daiwa Black Widow 3,6m 3lbs, Prologic C1 12ft itp.

2. Kołowrotek nie musi mieć wolnego biegu można skorzystać z poluzowania hamulca. Z tańszych przyzwoitych Spro Super Long Cast. Okuma Travertine 40 i wyższy model też spokojnie da radę do karpiówki, ale nie pozwoli na oddawanie bardzo dalekich rzutów.

3. Raczej na początek polecałbym żyłkę. Jest tańsza i wybacza więcej błędów niż plecionka podczas holu. Średnica 0,28-0,35, to już w zależności od preferencji.

4. Elektroniczny sygnalizator brań to raczej podstawa. Nie musi być jakiś "hiper-ultra-super" wystarczy żeby miał regulację głośności, barwy tonu oraz informował o braniach do brzegu. Do tego najtańsza bombka przywiązana do podpórki. Generalnie dodatków karpiowania jest cała masa i raczej nie należą one do najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bumtararara - w pełni się z Tobą zgadzam. Kwota dotyczyła samego wędziska i kołowrotka z żyłką lub plecionką. Oczywiście biorę pod uwagę możliwość kupna sprzętu używanego i zasiadkę, z tym, że na razie na allegro w celu znalezienia konkretnych okazji ;). Ale na początek muszę w ogóle wiedzieć czego szukać.

Co do "dodatków", to jeżeli koledzy mogliby podpowiedzieć co takiego przydaje się w wędkarstwie karpiowym. Np. wspomniałem o tych łódkach zanętowych, które po prostu mocno mnie zaintrygowaly, a nigdy wcześniej nie miałem z nimi do czynienia. Co tu dużo mówić - jestem wędkarzem amatorem, typowym weekendowcem, który przyjeżdża nad wodę z gotowym zestawem np. na grunt - rurka-koszyczek-przypon, trochę zanęty i ciach do wody. W ten sposób o karpia będzie ciężko, poza tym odczuwam potrzebę przechytrzenia tych "bestii". Chcę być sprytniejszy od tej konkretnej ryby. Coś a'la instynkt łowcy mi się włączył. :). Na pewno koledzy znają to uczucie, z czasów gdy sami zaczynali swoją przygodę.

Pozostaję w oczekiwaniu na wszelkie sugestie i podpowiedzi. Jeżeli chcecie polecić mi jakąś konkretną literaturę odnoszącą się do biologii i zachowań tych ryb, to również nie pogardzę.

p.s.

Wiem, że idę trochę na łatwiznę prosząc Was o pomoc, bo przecież w internecie jest na pewno mnóstwo stron o takiej tematyce. Ale po pierwsze - jeżeli ktoś jest konkretnym laikiem w temacie, to ciężko będzie mu się odnaleźć pośród fachowej terminologii itp, a po drugie - tutaj na forum mogę liczyć na pomoc niejako z pierwszej ręki, od osób które tak jak i ja kiedyś zaczynały swoją przygodę, a nie od razu urodziły się wybitnymi karpiarzami

:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macekyes, czyli rozumiem, że powinienem szukać wędziska o parametrach, które mi podpowiedziałeś?

Czy jeżeli posiadam Feederek o dł. 3,6m i c.w. chyba do 120g. (mówię chyba, bo nie mam go obok siebie w tym momencie), to czy takie wędzisko na początek można zaadaptować jako karpiówkę? Wędzisko 3-składowe z wymiennymi szczytóweczkami.

Co do kołowrotka - w jaki sposób rozpoznać czy kołowrotek jest typu Long Cast, aby nie uwierzyć tylko na słowo sprzedawcy? I jaką preferujecie pojemność szpuli? Skoro sprzęt ma pomieścić żyłkę ~0,30, to przeczuwam, że musi być sporych gabarytów, a co za tym idzie pokaźnej wagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz szukać wędziska 3,6m 3lbs. Szukaj takiego jakie tobie będzie odpowiadać. Im większy lbs tym wędka bardziej sztywna (z mniejszym ugięciem).

Możesz spokojnie zaadoptować takiego feederka do karpiowania, z tym że karpie 5kg+ będą pewnie miały nad tobą przewagę i robić z twoim zestawem co chcą.

Kołowrotek typu Long Cast poznasz po szpuli jest zdecydowanie większa i szersza niż standardowa, a także waga już ciężka 500-600g. Jeżeli łowisz na niedużych akwenach na odległości ~60m to spokojnie wystarczy normalny gruntowy kołowrotek. Pojemność ~200m 0.30 spokojnie powinna zaspokoić twoje potrzeby chyba że masz zamiar łowić z wywózki albo na odległościach 100m+ to wtedy musisz wziąć jakaś "betoniarkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc,

ostatecznie zdecydowałem się zostać przy swoim feederku - 3,6m c.w. 140gr. (myślę, że jak na początek powinien wystarczyć).

Do tego dokupiłem kołowrotek Mistral MasterCarp 5000 (oby nie okazał się MasterCRAP ;) ) i zdecydowałem się na razie na żyłkę 0,30. Zainwestowałem jeszcze w sygnalizator (swinger?)

Może jutro uda mi się wyrwać po pracy nad jeziorko i po praz pierwszy zwoduje zestaw :). Ciekawe co to będzie. Szczególnie interesuje mnie jak sprawował będzie się kręciołek. jak dotąd nie używałem tych ze szpulą typu long cast. Zobaczymy czy jest różnica :).

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gość CEN Skillz

Witam,

Od przyszłego sezonu chcę zacząć karpiować. Posiadam już odpowiednie sygnalizatory mechaniczne i elektryczne oraz sztyce. Zasiadki będę robić z kolega który ma podbierak i matę karpiową, kulki zanętowe będziemy robić sami, smak ten sam co na włosie zawsze. Ale oprócz kulek nie wiemy jak nęcić, bo je będziemy posyłać kobrą, lecz ziarna i pellet, z tym jest problem bo nie można wywozić i zostaję rzut, odległość to około 80 metrów. Myśleliśmy aby dookoła zestawu posłać same kulki, a do worków PVA dać pellet, pokruszone kulki zalane boosterem i do wody, czy taka opcja będzie najodpowiedniejsza? Wtedy rezygnacja z ziaren, ale mi to się podoba. Sądzę że jeśli to dobry plan, będę potrzebował wędziska o krzywej ugięcia 3,5 lbs, długość jaka mnie interesuję to 3,60, ponieważ nie lubię długich kijów. Na jeden kij mogę przeznaczyć 200 zł, co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nęcenia pelletem i ziarnami możecie wykorzystać rakietę lub spomb, ale trzeba też mieć do tego odpowiednie wędzisko. Jeżeli nie dysponujecie owym to pozostaje nęcenie punktowe przy pomocy PVA lub metody.

Co do kijów to w okolicach tej kwoty jest spory wybór Prologic C1, Daiwa Black Widow, Anaconda Base i pewnie wiele innych. Te 3 modele raczej są chwalone przez posiadaczy. Nie pozostaje Ci nic innego jak przejechać się do dobrze zaopatrzonego sklepu wędkarskiego i pomacać wędziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CEN Skillz

Znam metodę nęcenie rakietą i spomb'em niestety nie mamy właśnie takiego kija. Metoda mi nie odpowiada niestety, taki kaprys :lol: PVA jak najbardziej, czyli szukać lepiej 3,5 lbs? Z tego co wiem DBW oraz C1 są bardzo "kluchowate" więc tym bardziej więcej lbs'ów by się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać że będą to wędki dwuskładowe o długości 3,90 m każda z krzywą ugięcia taką o jakiej tu mowa, czyli 3,5 lbs. Wszystkie wspomniane przez Ciebie modele będą miały akcje "semi-paraboliczną" albo nawet typowymi są parabolikami a do rzutowych nie zaliczają się napewno wymienione te trzy przez Ciebie modele. Tu potrzeba czegoś z "szybką akcją progresywną" czyt. szczytową jak Shimano Tribal 13 ft 3,5 lbs albo Prologic Fast Water 13 ft 3,5 lbs. Z tańszych to mogę polecić tylko koledze Starbaits Shooter II ale też dwuskład i 3,90 m długości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.