Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

pierwsza w zyciu plecionka


radek

Rekomendowane odpowiedzi

Poprostu zużywa dużo szybciej przelotki niż żyłka

No własnie chodzi o to, że nie. Dlatego pisałem że to tylko wrażenie "szarpania" plecionką za przelotki. W rzeczywistości to co czujesz na blanku to drgania przenoszone z zestawu na szczytówkę i dalej na kij.

Przy zastosowaniu żyłek drgania te są tłumione przez rozciągającą się żyłkę.

Jak pisałem dwa sezony już stosuję plecionkę do federa a na przelotkach nie ma śladu eksploatacji. Nie róznią się niczym od przelotek pracujących na żyłce.

moge w konicu łowić na "czuja"lub jak to woli na dotyk

:mrgreen: wiadomo o co chodzi :mrgreen::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
dwa sezony już stosuję plecionkę do federa a na przelotkach nie ma śladu eksploatacji. Nie róznią się niczym od przelotek pracujących na żyłce.

Ja używam już ponad cztery sezony i przelotki są niezłe poza szczytową.Moja wypowiedż dotycząca szybszego zużywania przelotek przy plecionce dotyczyła bardziej spiningu niż feedera i była podparta opiniami wielu spinigistów którzy twierdzili że przy plecionce częściej muszą wymieniać przelotki niz przy żyłce.Ale ich metoda nie ma aż tak dużo wspólnego z feederem no cóż cześciej rzucają to i częściej wymieniają.

Mam takie pytanie czy grubość plecionki ma wpływ na jej długowieczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy grubość plecionki ma wpływ na jej długowieczność?

Myslę, że to raczej kwestia producenta plecionki (zastosowanej technologii) niż średnicy.

Odpowiadając wprost na pytanie to nie mam pojęcia czy średnica ma jakiekolwiek przełożenie na długowieczność.

Trudno nawet znaleźć jakieś sensowne argumenty za labo przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
czy grubość plecionki ma wpływ na jej długowieczność?
Moim zdaniem może nastąpić tu paradoks że im grubsza tym zuzycie jest szybsze ,ale dodaje to jest moje zdanie ,a napewno o długowieczności decyduje jakości plecionki
chyba nie dotyczy to feedera bo jak rozumię na "czuja" to trzymać cały czas ręke na wędce a to w oczekiwaniu na branie może sie okazać nie wygodne lub męczące
Jest dwie możliwości ,wszystko jest uzależnione od częstotliwości brań ,jeśli brania następują zaraz po zarzucie zestawu i są delikatne lub wręcz pojedyncze skubniecia to wędzisko tak ustawiam że siedząc dolnik kija mam pod ramieniem i ręka swobodnie spoczywa na wędzisku nie ma mowy o trzymaniu i zmęczeniu ręki.Ale najciekawsza jest opcja druga jak brania są nie częste ale też nie sporadyczne wędzisko wtedy ustawiam dości wysoko ostatnia przelotka na podpórce dolnik opieram na nodze a raczej chodzi o udo nogi ,oczywiście wygodnie siedze w fotelu z oparciem ,brania są tak charakterystyczne że czuje się kazde drobne skubnięcie i co najważniejsze nie ma potrzeby spoglądać na wędzisko ,warunek jest jeden plecionka.

Niedowiarkom radze sprubowac w najbliszym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brania są tak charakterystyczne że czuje się kazde drobne skubnięcie i co najważniejsze nie ma potrzeby spoglądać na wędzisko

Co prawda to prawda plecionka ze względu na mała rozciągliwość przenosi na dolnik każde najmniejsze skubnięcie. Żyłka przygina szczytówkę a plecionka nią szarpie. Stąd możliwość wyczucia tego na dolniku. Kładąc na nim dłoń (na dolniku) czuć każde totknięcie przynęty przez rybę. Czasami ma się wrażenie że "widzisz" rybę która zmaga się z przynętą.

wtedy ustawiam dości wysoko ostatnia przelotka na podpórce

Zawsze staram się tego unikać. Przy małym błędzie w zacięciu przelotka może zostać na podpórce. No i druga sprawa to "obijanie" przelotki o podpórke. Znacznie zmniejsza się wtedy ich zywotność. Pękające stopki przelotek w federach to niejednokrotnie przyczyna złego ustawienia wędziska na podpórkach.

Ja staram się tak ustawiać wedzisko, zeby podparcie było w połowie odległości pomiedzy przelotkami. Wtedy nie muszę się zastanawiac przy zacinaniu nad tym żeby nie caczepiać przelotkami o podparcie.

No i najważniejsze na koniec. Całość dotyczy oczywiście tzw. twardych podpórek w których widełki są wykonane z tworzywa sztucznego lub innego twardego materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć właśnie kupuje nową wędke na szczupaki i mam pytanie czy moge zamiast żyłki uzywać plecionki?

Jakby ktos opisal troche plecionki to bylbym wdzieczny (czym sie charakteryzuja, kiedy sie je stosuje itp)

Z góry wielkie dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Plecionka jest super sprawa :)

Zylka jest elastycza, plecionka natomiast nie. To jest przyczyna ze mamy bezposredni kontakt z ryba oraz przyneta, wyczuwamy wiecej bran itd.

Jezeli chodzi o spining na szczupaki to przypon stalowy jest nie zastapiony, i zaden fluocarbon itp. stalowego przyponu nie zastapi! Szczupak przegryzie zylke, plecionke, fluocarbon...stalki natomiast nie.

Odradzam od stalek typu "sznur do holowania". Rynek dysponuje czienkimi stalkami jak np. 7x1 lub 7x7 (ilosc drutow stalowych).

(przyklad: http://www.okonek.com.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=1259)

Takiego typu stalka pozwoli przynecie pracowac dobrze, praca przynety przy grubym przyponie jest o wiele gorsza.

Mam nadzieje ze troszke pomoglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie może coś o jakiejś fajnej plecionce na szczupaka? :) chciałęm zapytać o cos niezłego na spinning i swoją drogą jakąś na żywca ( a może gdy jestem zdecydowany na połów większych drapieżników dało by się znaleść coś na krawędzi smaku co się nada do tego i tego?)

Haki i kotwice na żywca

co jes leprze i jaki nr brać na rybeńki 10cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.