Skocz do zawartości
tokarex pontony

Hańcza


kozi

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro na Niżu Środkowoeuropejskim. Posiada 108,5 metra głębokości, przejrzystość wody (1 klasa czystości) średnio wynosi 20 metrów. Zamieszkujące je ryby (sieja, sielawa, troć jeziorowa oraz głowacz pręgogłowy) są doskonale znane.

W jeziorze wystepują gatunki ryb charakterystyczne dla zimnych wód północnych oraz potoków górskich, takie jak: miętus oraz głowacz pręgopłetwy i głowacz białopłetwy, a także sieja wigierska, sielawa, stynka. Jezioro Hańcza jest jedynym zbiornikem, gdzie zachowała się jeszcze w czystej formie populacja siei wigierskiej Coregonus lavaretus maraena natio vigrensis.Występują także bardzo rzadko spotykane chłodno- i tlenolubne skorupiaki: Eurythemora lacustris, Cyclops abyssorum, Heterocope appendiculate i Bosmina obtusirostis, Eurythemora gracilis( (gatunek syberyjski, po raz pierwszy wykazany dla Polski przez Turskiego w 1994 r. i reliktowa Pallasea quadrispinosa [1].

Co mogłem to pomogłem , Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Jezioro jest bardzo ciekawe z oczywistego powodu- głębokość.

Rok temu na spining złowiłem tam piękne okonie i szczupaki.

Okonie szukałem na skarpach, wzniesieniach, górkach trafiały się po 25-35cm. Szczupaki zaś na głębszej wodzie największy miał ponad 80cm.

Tyle mogę powiedzieć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W sierpniu wybieram się nad jezioro Hańcza - tam również najprawdopodobniej rozpocznę swoją przygodę z wędkowaniem. Po zapoznaniu się z różnymi technikami połowu ryb chyba najbardziej odpowiada mi wędkarstwo spławikowe oraz spinning (lubię odkrywać ciekawe miejsca, a podczas łowienia tą metodą jest to możliwe). Spinning wydaje się dobrą techniką na to jezioro, jednak co powiecie na spławik? Hańcza jest bardzo głęboka i zastanawia mnie jaki zestaw byłby tu dobrym rozwiązaniem? Dodam, że mam zamiar kupić wędzisko matchowe - czy to dobry pomysł? Chciałbym również połowić w okolicznych rzekach i nie wiem czy matchówka się nada... Poza tym - po powrocie znad Hańczy w swoje rodzinne strony - wędka spinningowa przyda mi się jak najbardziej, jednak czy matchówką połowię na niezbyt głębokich stawach i jeziorach oraz rzekach? Nie chciałbym zmontować zestawu i korzystać z niego raz w roku wyjeżdżając nad Hańczę ;)

ps. temat powinien chyba znajdować się w "Łowiska ogólnodostępne - Podlaskie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Doszły mnie słuchy,że jeziora mazurskie i podlaskie są przetrzebione z ryby przez dzierżawców ( w minionym roku byłem na Kaszubach aż strach pomyśleć brano wszystko co wpadło na kija,a tambylcy łowią tylko sieciami) Mimo wszystko w czerwcu wybieram się nad Hańczę Jak i gdzie tam łowić,kto tam był niech trochę napisze.Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Doszły mnie słuchy,że jeziora mazurskie i podlaskie są przetrzebione z ryby przez dzierżawców ( w minionym roku byłem na Kaszubach aż strach pomyśleć brano wszystko co wpadło na kija,a tambylcy łowią tylko sieciami) Mimo wszystko w czerwcu wybieram się nad Hańczę Jak i gdzie tam łowić,kto tam był niech trochę napisze.Dzięki

Witam,

Chyba juz za późno, żeby cokolwiek poradzić?

Jak udało się wędkowanie nad Hańczą?

Jeżdżę tam co roku (za 3 tygodnie też tam jadę). Zawsze spinninguję na mikrogumki i maleńskie woblery. 90% rybek to okonie, czasami szczupaczek.

Znalazłeś jakieś ciekawe miejscówki? Ja przeważnie łowię na wysokości sklepu w Bachanowie i koło Góry Leszczynowej.

Chętnie przyjmę wszystkie sugestie odnośnie łowienia w tym jeziorze.

P.S.

Próbowałeś łowić na Czarnej Hańczy?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.