Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wolny bieg w kołowrotku


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 117
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Nigdy nie zgodze z tą wypowiedzią.

Wolny bieg nie stwarza żadnego oporu, to tak jakbyś miał odkręcony hamulec na maxa albo oldschoolowo otwarty kabłonek.

Co jak co , ale wolny bieg robi troszke większy opór niż przy otwartym kabłąku , nigdy nie bede polecać nikomu , by podczas zasiadek na sandacza włączał wolny bieg , niż otworzyc kabłak bo z całą pewnosci ryba ten opór wyczuje i wypluje przynęte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego VooDoo nie masz racji. Dobry kołowrotek z wolnym biegiem nie stawia najmniejszego oporu. Ja jak przyczepiam dzwonek ze świetlikiem do sygnalizatora to już podaje plecionkę i muszę lekko go przykręcić. Też łapię sandacze to moja ulubiona rybka. Fakt większość kołowrotków na naszym rynku to lipa. Ale ja już o tym pisałem i nie chcę się powtarzać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
bardzo dobry kolowrotek z wolnym biegiem i tylnim hamulcem do ceny 100zlotych
takie coś nie istnieje, choćby ci ktoś wciskał niewiem jaką ciemnotę.

dobry kolowrotek(bardzo :lol: ) - to jest oksymoron, jesli mamy na mysli tą półkę cenową kolowrotkow z wolnym biegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Artech no prawie dobrze ale to co podajesz to nazywa się FIGHTINDRAG

czyli ponaszemu hamulec walki i działa tak jak opisałeś.

Natomiast kołowrotek z wolną szpulą działa troszke inaczej , prawdopodobnie wymyślili to dla karpiarzy ale sandacze mi też się świetnie łapie . Zasada działania ogulnie wygląda tak , zarzucamy zestaw

z kulką lub z trupkiem i aby ryba w czasie brania nie czuła oporu włanczamy wolny bieg dzwigienką z tyłu i wtym momęcie w czasie brania

szpula na kołowrotku będzie się obracać bez oporu jak ryba będzie wyciągać żyłke oczywiście, w razie gwałtownego brania [karp] wystarczy

korbką obrucić 1 obrut i wolny bieg się wyłącza samoczynnie i możemy

wykonac zacięcie, tak ogolnie działa zasada wolnej szpuli w kołowrotku.

W prawie każdym kolowrotku z wolnym biegiem jest możliwości ustawienia oporu obrotu wolnego biegu np na rzece jest to wymug podstawowy .Ale musze powiedzieć że nie każdy kołowrotek z wolnym biegiem jest dobrze wykonany a napewno nie tanisze marki .

Z ortografią to u ciebie kiepsko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Koledzy nie chce zakladac nowego tematu, dlatego zapytam tutaj.

Jak przy polowie okazow radzic sobie z kolowrotkiem bez wb?

Chodzi ogolnie o sygnalizacje bran oraz o nie wyladowaniu wedki w wodzie po braniu wiekszej ryby... otwarty kablak? Rozkrecony hamulec?

A moze macie inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz hamulec kołowrotka (bez WB) w taki sposób, żeby żyłka wysuwała się pod odpowiednim oporem - takim, żeby kija ryba Ci nie porwała a żebyś przed zacięciem/holem szybko mógł dokręcić hamulec (przy zacięciu/holu przytrzymaj dodatkowo szpule ręką i stopniowo wyreguluj odpowiednio hamulec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... to chyba jednak warto zainwestowac w WB

Sposob duzo wygodniejszy a napewno pewniejszy niz przytrzymanie zylki reka, a tym bardziej dokrecanie hamulca przed zacieciem (jak dla mnie sprawa bardzo ryzykowna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buthidae przeczytaj ze zrozumieniem co napisał zdrapek,bo z twojego postu

przytrzymanie zylki reka, a tym bardziej dokrecanie hamulca przed zacieciem (jak dla mnie sprawa bardzo ryzykowna).
wynika,że nie zrozumiałeś,a to na prawdę jest łatwe. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filozofii wielkiej tutaj rzeczywiście nie ma - sam preferuję kręciołki z WB, tylko często można mieć znacznie ciekawszy kołowrotek bez WB w tej samej cenie. Zresztą są zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania i nie ma się co tutaj za bardzo wywodzić.

Buthidae, przeczytaj jeszcze raz mojego posta... jak się o tym pisze to może wyglądać na jakiś niepotrzebny kosmos, ale robi się to po prostu odruchowo i nie ma tutaj żadnego problemu.

Ręka/palec na szpuli kołowrotka to niezastąpiony i bardzo czuły "mechanizm" regulujący opór przy holu. Osobiście przy holu przytrzymuję szpulę palcem gdy potrzebuję uzyskać większy opór na szpuli - niekoniecznie kręcę samym hamulcem, który jest wyregulowany w odpowiedni sposób do końcowej fazy holu. Taki sposób czasami pozwoli na "uratowanie" ryby przez spięciem.

Naturalnie każdy ma prawo na robienie "po swojemu" a to mój sposób, czy bobry... mi się tam sprawdza :cool: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie kupił bym do gruntowania a tym bardziej do karpiówki kołowrotka bez wolnego biegu ,no chyba że do feedera ( tu też sie czasem przydaje) nie wyobrażam sobie po każdym braniu regulować każdorazowo hamulec .

Bardzo polecany i sprawdzony w bojach miedzy innymi przez Kol. @Maniek jest koł. Anaconda Magic Runner tu masz link do testu tego kręciołka http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=3832 Godnym polecenia jest kołowrotek TIKA ABBYS tu masz link http://www.carpmix.pl/index.php?_a=2&_id=407 (są na aledrogo) .Wielu ludzi mi je polecało tych którzy mieli lub mają te kołowrotki .Mam 2 szt ale niestety jeszcze nie miałem okazji ich sprawdzić na dużych okazach.

ps. @Zdrapek owszem sposób z paluchem na szpuli może i jest dobry ale jak np rozespany w nocy zapomnisz złapać za szpule to masz po rybie no i sajgon na szpuli ,a w/b ci sie sam zamyka po 2 obrotach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. @Zdrapek owszem sposób z paluchem na szpuli może i jest dobry ale jak np rozespany w nocy zapomnisz złapać za szpule to masz po rybie no i sajgon na szpuli ,a w/b ci sie sam zamyka po 2 obrotach .

Jak na pewno przeczytałeś w moim poście ja też preferuję kołowrotki z wolnym biegiem. Są osoby, które wolą WB i są takie, dla których jest to zbędny "bajer" - kwestia osobista i ja w to nie wnikam co kto woli....

Mam kręciołki z WB i paluch mi pomaga przy holu tak się nauczyłem i mi się to sprawdza (nie chcę się rozpisywać w tej kwestii bo to raczej nie ma sensu).

Kolega pytał jak sobie radzić z kołowrotkiem bez WB a dokręcanie hamulca i przytrzymanie szpuli to jedyny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pytał jak sobie radzić z kołowrotkiem bez WB a dokręcanie hamulca i przytrzymanie szpuli to jedyny sposób.
No nie jest to jedyny sposób ,w czasach "prehistorycznych" :wink: gdy jeszcze nie wymyślono WB ,stosowało sie otwarcie kabłąka i blokowanie żyłki ,sposób bardzo prosty i nie komplikujący życia .Kwestia zasadnicza było sie przyzwyczaić zamknąć kabłąk przed zacięciem. tak jak dziś wyłączyć wolny bieg kołowrotka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buthidae, pozwoliłem przenieść sobie Twój wątek w bardziej stosowne miejsce :wink:

jak masz chwile czasu przeczytaj sobie temat pd początku, może znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytania. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosowało sie otwarcie kabłąka i blokowanie żyłki

Tak kiedyś zastawiałem się na sandacze - otwarty kabłąk i żyłka zastopowana przy gruncie kawałkiem ziemi w taki sposób żeby przy braniu łatwo się uwolniła a żeby wiatr ze szpuli żyłki na nie ściągał.... to były czasy.... i dało się a jak :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.