Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka na spinning - Odra, Ślęza, okolice Wrocławia


MS_Motobiker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was pytanie odnośnie sprzętu, którego używacie do wędkowania.

Konkretnie chodzi o mojego 12. letniego syna, który połknął wędkarskiego bakcyla.
Ja niestety na wędkarstwie się nie znam, ale przyznam się, że wspierając zainteresowania syna też zaczynam się interesować... :)

Ale do rzeczy...
Na początku kupiliśmy bata i na niego już trochę połowiliśmy.
Czas na dalszy rozwój - kierunek: spinning.

Łowić będziemy głównie Odra, Ślęza (mieszkamy blisko rzeki Ślęzy - region Rzeplin-Ślęza, więc tu będziemy się też często pojawiać na klenie, okonie, mniejsze szczupaki), okoliczne stawy i zbiorniki wodne.

Po przeczytaniu wielu stron i tego forum doszliśmy z synem do następujących wniosków:
- wędka dł. ok. 270 cm
- ciężar wyrzutu 5-25 g

I tu zaczynają się schody...
- jaki model wędki?
- jaki kołowrotek?
- żyłka czy plecionka?

Co sądzicie o:
- wędka np Dragon Express, Dragon Elite? ale która?
- kołowrotek np RYOBI ECUSIMA - ale który?


Może Wędkarze z okolic Wrocławia pomogą w wyborze sprzętu na nasze akweny?
Budżet, myślę, że na wędkę i kołowrotek 300-400 zł powinien wystarczyć...?
Jeśli trzeba dołożyć to trudno, dołożę.
Zależy mi, aby syn nie zniechęcił się oraz żeby sprzęt był rozwojowy, a nie tylko na jeden sezon.

 

Pozdrawiam,

Marcin

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nie jestem z tych rejonów, ale z tego co się orientuje ślęza to raczej mała rzeczka a odra to jedna z największych więc raczej ciężko będzie obłowić wszystkie gatunki jednym zestawem.

Jeśli nastawiacie się typowo na klenie / okonie oraz szczupaki/sandacze lub bolenie na lekko, polecałbym celować w kijek ok 2,4 - 2,7 m o cw maxymalnie do 20gram. Wspomniane przez ciebie wyżej kije dragona to w podanej przez ciebie gramaturze czyli 25g to kije już raczej sztywne które na klenie czy okonie bym ci odradził.. 

Od siebie mogę ci śmiało zaproponować :

1. Mikado specialized chubster 275 cm 2- 12 g.

2. Savage Gear MPP2 251 cm  3-14 g.

3. Savage Gear Parabellum ccs 246 cm 7-21 g.

Co do młynka ryobi ecusima to dobry wybór, sam posiadam ten młynek w rozmiarze 4000 to średnio ciężkiego łowienia przynętami do 30g już od ponad roku i jest git.

Jednak do tego typu wędzisk poleciłbym ci rozmiar mniejszy czyli 3000.

Jeśli chodzi o linkę, dobrą opcją jest kupno zapasowej szpuli. Wtedy na jednej nawijasz plecionkę ( do takiego łowienia poleciłbym ci coś między 0,06 - 0,10 mm ). Na drugiej szpuli nawijasz podkład z grubszej żyłki lub plecionki i na górę szpuli żyłkę np 0,16-0,20 mm:) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Elast93 napisał:

Od siebie mogę ci śmiało zaproponować :

1. Mikado specialized chubster 275 cm 2- 12 g.

2. Savage Gear MPP2 251 cm  3-14 g.

3. Savage Gear Parabellum ccs 246 cm 7-21 g.

Dzięki za odpowiedź.
Poczytałem trochę o wędkach, które zaproponowałeś i najbardziej spodobała mi się Savage Gear Parabellum ccs 7-21 g, ale w rozmiarze 279 cm.
Cena tej wędki jest wyższa niż planowałem, ale jeśli jest dobra to dołożę kasę - mam tylko nadzieję, że przy nauce jej nie zniszczymy.

Savage Gear MPP2 zbiera trochę gorsze opinie: słabiej współpracuje np. z wahadłówkami, z woblerami.
https://fishing-test.pl/wedki/savage-gear-multi-purpose-predator-2-mpp2-spin-2-74m-5-20g/

Czytając o Savage Gear Parabellum nabrałem jednak pewnych wątpliwości.
W poniższej dyskusji zarzucono Parabellum, że słabo współpracuje z gumami - to prawda?
https://forum.wedkuje.pl/f/savage-gear/809150

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum Marcinie.

 

W dniu 7.10.2019 o 20:15, MS_Motobiker napisał:

Co sądzicie o:

- wędka np Dragon Express, Dragon Elite? ale która?

Nie kupuj wymienionych Dragonów. To sztywne pałki na szczupaka. Miałem Expressa. Jeśli chodzi o łowienie kleni i okoni to będzie męczarnia. Zupełnie nie będziesz czuł prowadzonej kleniowej czy okoniowej przynęty. Zabierze to całą przyjemność z holowania ryb a i spadów będzie prawdopodobnie dużo.

Kolega @Elast93 podsunął Ci fajne propozycje. Wg mnie powinieneś kupić tą:

10 godzin temu, Elast93 napisał:

1. Mikado specialized chubster 275 cm 2- 12 g.

A oto powody:

- Tania - Kosztuje koło 200PLN nowa. Używana na forum czy OLXie chodzi 130-150PLN. Jesteście na początku "wędkarskiej drogi " i sami nie wiecie co wam będzie pasowało. Jest to wędka dosyć chodliwa więc łatwo będzie wam się jej pozbyć bez straty.

- akcja (jak sama nazwa wskazuje) pod klenia - medium. Jedyny minus to jej nie za dobre wyważenie ale przy tej cenie i jakości wykonania można jej to wybaczyć.

Wędkę mam i użytkuję już prawie cały sezon i mogę ją szczerze polecić - szczególnie początkującym.

Połamania!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marienty napisał:

Kolega @Elast93 podsunął Ci fajne propozycje. Wg mnie powinieneś kupić tą:

A oto powody:

- Tania - Kosztuje koło 200PLN nowa. Używana na forum czy OLXie chodzi 130-150PLN. Jesteście na początku "wędkarskiej drogi " i sami nie wiecie co wam będzie pasowało. Jest to wędka dosyć chodliwa więc łatwo będzie wam się jej pozbyć bez straty.

- akcja (jak sama nazwa wskazuje) pod klenia - medium. Jedyny minus to jej nie za dobre wyważenie ale przy tej cenie i jakości wykonania można jej to wybaczyć.

Dzięki za odpowiedź.

Nie uważasz jednak, że wędka 2-12 jest zbyt "delikatna" na Odrę? Nie chcielibyśmy ograniczać się tylko do kleni czy okoni.

Czy wędka o cw od ok. 3-5 g do ok. 20g nie byłaby bardziej uniwersalna? Umożliwiłaby użycie większości dostępnych przynęt i zapolowanie na większość drapieżników pływających w Odrze np. szczupaki, bolenie, sandacze?

Dodam jeszcze, że cena nie ma dla mnie aż tak priorytetowego znaczenia, bo już się przekonałem, że kto tanio kupuje dwa razy kupuje... :) Nie chciałbym np. po jednym sezonie zmieniać wędki, ale z kolei szukam czegoś najbardziej uniwersalnego, żeby zaatakować też szczupaka czy bolenia oraz okonie i klenie

Wolę dołożyć "parę groszy" i mieć lepszy sprzęt, np. lepiej wyważony, który nie będzie nas ograniczał i zniechęcał i wystarczy na jakiś czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MS_Motobiker napisał:

Dzięki za odpowiedź.
Poczytałem trochę o wędkach, które zaproponowałeś i najbardziej spodobała mi się Savage Gear Parabellum ccs 7-21 g, ale w rozmiarze 279 cm.
Cena tej wędki jest wyższa niż planowałem, ale jeśli jest dobra to dołożę kasę - mam tylko nadzieję, że przy nauce jej nie zniszczymy.

Savage Gear MPP2 zbiera trochę gorsze opinie: słabiej współpracuje np. z wahadłówkami, z woblerami.
https://fishing-test.pl/wedki/savage-gear-multi-purpose-predator-2-mpp2-spin-2-74m-5-20g/

Czytając o Savage Gear Parabellum nabrałem jednak pewnych wątpliwości.
W poniższej dyskusji zarzucono Parabellum, że słabo współpracuje z gumami - to prawda?
https://forum.wedkuje.pl/f/savage-gear/809150

 

Wiadome że wędziskiem o akcji medium nie połowisz aż tak dobrze gumami z opadu jak wędziskiem fast lup superfast. 

Jednak według mnie spokojnie gumami też nim połowisz, napewno jest to najbardziej uniwersalny kij z tych które zaproponowałem.

Co do mpp2, mój brat posiada model 221cm do 10 g i ten kij naprawde jest MEGA.. Brat łowi nim praktycznie tylko klenie, okonie i pstrągi. Raz na wiśle przydzwonił mu sumek i spokojnie wyjechał, a ryba miała 113cm..

Co do chubstera i ogólnie wędzisk mikado z serii specialized, jest to według mnie najlepsza seria kijów tej firmy w tym budżecie..

Sam posiadam model trout opisany jako pstrągowy do 18g, którego możliwości testowałem gdzie tylko się dało..

Łowiłem nim dosłownie wszystko od jeziorowych szczupaków po bolenie sandacze czy sumki na Wiśle.. Szczupak 90 cm czy sum 120+ wyjechał "na lajcie".

Chubsterem spokojnie mógłbyś również łowić bolenie lub sandacze lekkimi woblerami topwater.. Ten kij również jest świetnie progresywny pod większą rybą pracuje praktycznie pełną parabolą.

Mam nadzieje że rozwiałem chociaż część wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem we wrocławskim "Krokodylu" i oglądałem kilka wędek, m.in:

1. Savage Gear Parabellum CC (nie CCS) - świetny sprzęt! Trochę za długi dolnik - myślę, że dla mojego syna może być za długi?
2. Savage Gear MPP2 - też świetna wędka.

Jednak kompetentny sprzedawca, po przedstawieniu mu naszych preferencji, polecił mi Robinsona River Master Pike Spin 252cm, 6-25 g.
https://allegro.pl/oferta/wedka-robinson-river-master-pike-spin-2-52cm-6-25g-8094305113
http://robinson.pl/produkty/wedka-river-master-pike-spin

Wędka ta zrobiła na mnie naprawdę bardzo dobre wrażenie.
Jest leciutka - 118g, dobrze leży w dłoni, wygodna, ma krótszy dolnik, cena też atrakcyjna 169 zł.
Krótsza od Parabellum, ale po przyłożeniu Parabellum i River Master dłuższy dolnik sprawia, że różnica w długości obu wędek niweluje się do kilkunastu cm.
Do tego zaproponowano mi kołowrotek Ryobi Tresor 3000 za 175 zł.
Razem więc 344 zł.

Zastanawiam się tylko jak ten River Master poradzi sobie z lekkimi przynętami (smużaki, paprochy)?

Pomyślałem też, że jeśli na tej wędce zbyt mało byśmy czuli drobniejsze ryby, a takie wędkowanie by się nam spodobało, to moglibyśmy dokupić np Robinsona River Master Perch Spin lub coś podobnego.

http://robinson.pl/produkty/wedka-river-master-perch-spin/


Co sądzicie o takim zestawie - Robinson River Master Pike Spin 252cm, 6-25 g + Ryobi Tresor 3000?
Czy Ryobi Tresor 3000 ewentualnie w przyszłości pasowałby do Robinsona River Master Perch Spin lub innej delikatniejszej wędki?

Firma Robinson, jak czytałem, ma dobre opinie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MS_Motobiker napisał:

Czy tym Robinsonem 6-25g można będzie zarzucić 2g woblerem i próbować coś nim złowić?

Próbować zawsze można, ale wątpię czy kij się w ogóle załaduje pod takim obciążeniem no i odległość zarzutu raczej będzie znikoma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robinson River Master To dobry wybór dla początkującego młodego wędkarza. Są bardzo lekkie. Wolna akcja zapobiegnie spadom w przypadku błędów w holu. Rzucanie woblerkiem 2g będzie jednak mało komfortowe. Zastanów się nad River Master Trout do 15g. Moim zdaniem pod klenie i okonie a nawet niewielkie szczupaki nie potrzeba 25g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za cenne podpowiedzi.
Ostatecznie zdecydowaliśmy się kupić:
- kołowrotek Ryobi Ecusima 3000 - wersja z dystrybucji Dragona (6 łożysk) 5 lat gwarancji - już kupiony.
- wędka - Savage Gear MPP2 c.w. 3-14 g. - zakup w tym tygodniu.

Robinson River Master mi dobrze "leżał", ale synowi już gorzej, a w końcu to ma być dla niego wędka :)
Spośród różnego sprzętu, który sprawdzaliśmy SG MPP2 dobrze leży nam obu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2019 o 15:06, jaceen napisał:

Co się złożyło, że tak oceniasz swój wybór w tamtym czasie?

Na długich kijach "dżiguje"  się tak sobie. Na długich kijach o akcji medium "dżiguje" się  parszywie. A na Odrze sie jednak czasem dziguje. 

Zeby lowic klenie smuzakami lub niewiele cięższymi woblerami (a tak przeciez sie je głownie łowi) na kiju do 28g to sobie nie potrafie wyobrazić nawet gdyby był medium. Taki 275 med cw do 28g to móglby byc pod bolenia i ew. szczupły na wleczonego jak ktos tak lubi - ja nie.  

Ideał na klenie to kij długi, szybki i głeboko pracujacy pod rybą. Do tego ładujący się już pod smużakami. 

Zapewne kiedys ktoś taki kij wyprodukuje ale nie wiem czy klenie jeszcze beda w wodach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Planuję kupić sobie 2 zestawy (wędzisko + kołowrotek), tak aby móc swobodnie łowić większość drapieżników we Wrocławiu i okolicach. Zakładam, że nie da się uniwersalnie do tego podejść, bo to zależy od metod połowu, miejsca oraz gatunków, na które by się polowało.

Aczkolwiek chciałbym sobie stworzyć w miarę 2 uniwersalne zestawy (np. lekki na okonie/klenie), a drugi np szczupakowo/boleniowo/sandaczowy.

Budżet : 300-600 zł na 1 zestaw

Prośba o wszelaki feedback i sugestie :) Będę mega wdzięczny za pomoc w doborze sprzętu.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat użytkuje daiwa ninjia dwa rozmiary plus jeden daiwa crosfire i jestem zachwycony , szczególnie z perfekcji hamulca , tak że z czystym sumieniem polecam , co do Mikado , katuję starsze modele do tej pory mnie nie zawiodły , mimo tego że delikatnie stuningowane 😜 ( brak 5 cm. szczytówki ) z własnej głupoty 😡 , ale dalej dają radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wasyl1968 napisał:

Od dwóch lat użytkuje daiwa ninjia dwa rozmiary plus jeden daiwa crosfire i jestem zachwycony , szczególnie z perfekcji hamulca , tak że z czystym sumieniem polecam , co do Mikado , katuję starsze modele do tej pory mnie nie zawiodły , mimo tego że delikatnie stuningowane 😜 ( brak 5 cm. szczytówki ) z własnej głupoty 😡 , ale dalej dają radę

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.