Skocz do zawartości
tokarex pontony

wedkowanie w Czechach


mafusa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

żeby nie zakładać kolejnego wątku pozwolę sobie odświeżyć już istniejący.

Otóż mam takie pytanie...Czy ktoś z z Was drodzy forumowicze orientuje się może jak wygląda procedura wstąpienia do českého rybářského svazu przez osobę mieszkającą w Polsce i posiadającą polską kartę wędkarską i legitymację PZW??

Z informacji, do jakich dotarłem wynika, że aby obcokrajowiec(w tym wypadku na przykład ja) mógł wstąpić do czeskiego związku wędkarskiego musi:

1. Udać się do urzędu miasta w Czechach - najprościej chyba w Czeskim Cieszynie - i tam złożyć wniosek o wydanie czeskiej karty wędkarskiej(rybářský lístek) na podstawie polskiej karty wędkarskiej oraz okłacić 500 koron za kartę na 10 lat.

2. Z czeską kartą trzeba udać się do koła wędkarskiego w czechach, gdzie po zdaniu egzaminu będzie mozna zapisać się do związku , opłacić legitymację i zezwolenie na dany rok i potem wędkować.

Tutaj pojawiają się pytania:

1. Czy czeski urząd miasta(weżmy w takim Cieszynie) wymaga aby polska karta była przetłumaczona na j.czeski przez tłumacza przysięgłego, czy może poprostu wystarczy pokazać polski dokument bez tłumaczenia i na tej podstawie dostaje się czeski odpowiednik??

2. Jak mniej więcej wygląda ten test w kole wędkarskim przy zapisie?? czy to jest coś w stylu naszego egzaminu prowadzonego przez PZW??

3. Gdzie mogę znaleźć materiały do nauki przed tym testem(chodzi mi o przepisy czeskie, wymiary i okresy ochronne itp.), tak aby móc się wszystkiego dobrze nauczyć prze wizytą w czechach. Chciałbym miec poprostu pewośc, że ten egzamin w kole zaliczę. Osobiście znalazłem trochę informacji tu: http://www.rybsvaz.cz/?page=rybarsky_rad〈=de&fromIDS=

4. Jak wygląda kwestia językowa w kole črs np. w Czeskim Cieszynie?? Chodzi o to, że ja mówię biegle po niemiecku, angielsku i oczywiście polsku natomiast czeski rozumiem trochę(podobny język do polskiego). Czy to jest tam duży problem?? ostatecznie nazwy ryb po czesku można ,,wykuć" :cool:

Z góry dziękuję za wszelkie informacjie związane z formalnościami wędkarskimi w czechach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

W CT bywam często, ale raczej w godz. porannych a Związek czynny po 14,00 - 17 ale 90 % mieszkańców Cieszyna mówi po PL i CR, lepiej lub gorzej - ale dogadać się można - proponuje zadzwonić lub napisać.

Najbliższe godz urzędowania 30.12.2015, 14:00 - 17:00

jednatel@rybarict.cz nr tel. +420 736 131 671 - Pan Marian Myrdacz

straz@rybarict.cz nr tel. +420 608 867 994 - Pan Richard Szeliga

- polskobrzmiące nazwiska z polską pisownią (w CR nie ma "cz").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

poniżej zamieszczam opis formalności, jakie należy załatwić i opłat jakie należy uiścić chcąc jako cudzoziemiec legalnie łowić w Czechach na wodach tamtejszego związku - może komuś w przyszłości się przyda.

Aby łowić w Republice Czeskiej na wodach należących do CRS - Cesky Rybarsky Svaz należy:

1. Na podstawie polskiej karty wędkarskiej uzyskać w dowolnym czeskim urzędzie miasta obowiązujący tam ,,Rybarsky Listek"- koszt to 500 czk/10lat - karta jest wydawana na miejscu od razu (tak było w moim przypadku w Czeskim Cieszynie). Wniosek o kartę jest dostępny po niemiecku i po angielsku - tu uwaga: we wniosku trzeba podać numer paszportu

2. Posiadając już wydaną czeską kartę wędkarską - rybarsky listek - udajemy się do dowolnego koła CRS, gdzie zapisujemy się do związku jako członek. Mając już wydany ,,Rybarsky Listek" odpada nam konieczność zdawania tamtejszego egzaminu.

Opłaty jakie ponosimy*:

- opłata wpisowa 500 czk płatna tylko raz przy zapisie

- opłata członkowska 450 czk(związkowa+w kole)

- legitymacja członkowska 10 czk płatna tylko raz przy zapisie

- związkowa książka z numerami łowisk i obowiązującymi przepisami 10 czk płatna tylko raz

- Opłata na utrzymanie wód danego koła/okręgu 800-1000 czk w zależności od koła - ta kasa zostaje w okręgu, nie jest wysyłana do centrali. Płaci się to co roku, przy czym tę opłatę można odpracować pomagając przy zarybieniu, pracując w kole, sprzątając akweny itp.

- właściwe krajowe pozwolenie na połów w wodach górskich kosztuje w 2016 3250 czk i obowiązuje wszędzie w czechach poza okręgiem Jihoceskym - tam obowiązuje dodatkowa opłata 1500 czk

W sumie koszt pozwolenia czeskiego wychodzi w pierwszym roku pomiędzy 5000 czk a 6700 czk czyli między 800 a około 1000 pln za opłatę krajową tzw. povolenka celorepublikova na wody górskie. Pozwolenia na dane regiony są oczywiście odpowiednio tańsze. Koszt tylko dla regionu Śląsko-Morawskiego to 1600 czk

Tutaj taka jeszcze jedna uwaga: Zapisując się do koła należy sobie zarezerwować czas na załatwienie formalności. Przy pierwszej wizycie należy opłacić wszelkie składki/pozwolenia/wpisowe, zostawić 1 zdjęcie formatu poszportowo-dowodowego i zdeponować czeską kartę wędkarską - oczywiście na wszystko dostajemy pokwitowanie z którym należy po upływie 14 dni zgłosić się po odbiór gotowego pozwolenia i legitymacji oraz oczywiście po zwrot karty do koła. Jest to spowodowane koniecznością załatwiania wszystkich druków przez okręg w Ostravie.

*Kosztorys opłat oraz procedury opisane wyżej odnoszą się do koła CRS w Czeskim Cieszynie. W innych kołach mogą wyglądać trochę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może być również numer dowodu osobistego?

Nie tylko może - wręcz musi zostać podany. We wniosku wpisujemy zarówno numer paszportu i kto go wydał jak też numer polskiego dowodu i kto go wydał. Na czeskiej karcie wędkarskiej będzie potem podany numer naszego paszportu - tak stanowią czeskie przepisy. Paszport jest konieczny do uzyskania czeskiej karty wędkarskiej jako cudzoziemiec.

Dobrze jest też mieć ze sobą kserokopię polskiej karty i oczywiście oryginał do wglądu.

wzór wniosku o wydanie czeskiej karty wędkarskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport jest konieczny do uzyskania czeskiej karty wędkarskiej jako cudzoziemiec.

Dlatego właśnie pytałem. Przymierzam się do wędkowania w Czechach, ale nie wiedziałem, że paszport jest niezbędny. Od czasu jak można po UE jeździć na dowód- nie mam aktualnego paszportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
2 godziny temu, michalvcf napisał:

Witam, zna ktoś jakieś komercyjne łowiska pstragowe w Czechach? 

Michał, fajne łowisko jest w moich stronach. Łowisko Moszczanica koło Żywca. Tęczaki do 80 cm (mój największy 57 cm), potokowce (mój najwiekszy ok. 45 cm), palie. Spinning i mucha haki bez zadziorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał....popieram Tomka. Łowisko Moszczanica jest mega, takich ogromnych salmoidów nie znajdziesz nigdzie. Gospodarze to przemili ludzie, łowię tam bardzo często, mój rekord to 75 cm tęczak i prawie 80 cm palia....wrażenia niezapomniane!!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.