Skocz do zawartości
tokarex pontony

Problem


poczatkujacy wedkarz

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Witam

Moim zdaniem, brak rurki antysplątaniowej nie wpływa znacząco na wyniki łowienia, bardziej na komfort wędkowania. Natomiast polecam jednak łowienie z kszyczkiem, jednak pamiętaj, aby rzucać cały czas w to samo miejsce, najlepiej znajdź sobie jakiś punkt na przeciwległym brzegu i celuj właśnie w tamtą strone za każdym razem :)

Pozdrawiam, Razor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że mogę :)

Jeżeli na dnie są rośliny, nie ma po co łowić tam na grunt, ponieważ jak można łatwo się domyślić zestaw będzie sie w nie plątał i skutecznie nie połowisz. Zostaje tylko łowić na spławik. Waggler to specjalny rodzaj spławika przeznaczony do łowienia na jeziorach ( TU fotka ). Zestaw powinien wyglądać w następujący sposób: image006.gif

Głębokość łowienia możesz regulować przesówająć dwie blokujące waggler śruciny w górę lub w dół. Pamiętaj że haczyk z przynętą musi unosić się około 5-7cm nad roślinami. Jeżeli chodzi o zanęte, to zależy od głębokości łowiska, napisz jakie głębokie jest lowisko na którym łowisz, to postaramy się coś doradzić :) To by było na tyle, mam nadzieję że pomogłem.

Pozdrawiam, Razor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgłębiej to jest około 20m, ale ja będę łowił z pomostu więc jest tam max 8m.

Co do tego to bardzo mało rozumem, chyba już łatwiej łowić na zwykły spławik :).

A wracając do pytań to przynęta nie leży na gruncie tylko sobie pływa nad roślinami ?

Czy zamiast 2 ołowi przy Wagglerze można użyć 2 stoperów ?

W tej metodzie nie używa się koszyczka zanentowego ?

Dzięki i pozdr. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam początkuiącego wędkarza, jeśli moge to wtrące słów pare w te porady.

Jeśli będziesz wędkował na 8m to wiedz że na tej głębokości nie ma już roślin lub są szczątkowe ilości co nie przeszkadza w połowach.

Masz dwie metody najbardziej popularne , czyli gruntowa i splawikowa.

Klasyczna gruntówka jest najbardziej prosta i zmontować nie powinno ci sprawić kłopotu ,pytasz czy bez rurki antysplątaniowej można łapać ,oczwiście że tak i nie wpływa to na jakości połowu, jedyny problem wychodzi kiedy zestaw zamierzasz posłać bardzo daleko istnieje możliwości poplątania się przyponu z ciężarkiem i po to

są rurki aczkolwiek dobre opanowanie wędziska i rzutu zestawu eliminuje splątanie.

Metoda spławikowa jest troche z pozoru skąplikowana ale w zasadzie prosta

wszystko jest związane z długością wędziska i głębokosią łowiska.

Klasyczna wędka spławikowa czyli odległościówka ma 4,2m są mniejsz i większe ale

niewiele ,jesli teraz głębokości łowiska na kturym zamierzasz łowić nie przekracza 4m

to śmiało możesz użyć spławików mocowanych na stałe , ale gdyby głębokości przekroczy te 4m to już będziesz muśał użyć splawików przelotowych np.typ wagler

i tu już co niektuży mają problem ale z pozoru łatwy do pokonania ,stopery jest ich kilka rodzaij ,najlepszy jest nitkowy bo jest najmniejszy a przy przelotkach odległościówki musij być mały jak najmniejszy , są w sklepie gotowce i nie powinno być problemu z ich załorzeniem a najlepiej nauczyć się samemu je wiązać już to opisywałem.A więc zacznijmy od załorzenia na żyłke główną stopera nitkowego jak będzie bardzo malutki to powiniśmy założyć koralik następnie spławik ,żyłkę zakoniczamy pętelką lub krętlikiem i doczepiamy przypłon . Ztakim zestawem udajemu się nad wode by zamontowac ciężarki. Otym w następnym opisie ,chyba że jakieś pytanko cię dręczy to wal śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, bez choćby szczypty teorii, jak w każdej innej dziedzinie, także i w wędkarstwie, trudno się obejść. Może nie będę zbyt oryginalny, ale proponuję Ci w pierwszej kolejności zakup jakiejś książki traktującej przystępnie o podstawach sztuki wędkowania. Na Allegro można takie pozycje (używane) kupić za dosłownie parę złotych. Jeżeli nie dysponujesz gotówką - czego w młodym wieku nie ma się co wstydzić, to zapytaj na Forum czy ktoś posiada takie książki z których "już wyrósł" i czy mógł by Ci którąs sprezentować. (Np. na gwiazdkę :)) Wiedza o wędkowaniu jest dosyć obszerna i przyswojenie jej sobie wyłącznie z porad forumowiczów wydaje się być trudne i bardzo czasochłonne. Będą one natomiast doskonałym dopełnieniem Twojej wiedzy teoretycznej pozykanej z książek, o praktyczne i sprawdzone metody i sposoby skutecznego wędkowania. I łatwiej się bedzie rozmawiac.

Życzę Ci sukcesów w tej przyjemnej nauce - bo zapał juz masz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maniek, myślę, że wszystko zrozumiałem i czekam na następny opis o ciężarkach :). Tylko narazie jedno pytanie... czy ta metoda z wagglerem nazywa się gruntowa czy już spławikowa :?:

Równierz dziękuje Gemarowi. Mam już kilka książek (Wędkarstwo Jeziorowe, jakaś książka o przynętach, i o kilku rybach takich jak okoń, płoć, leszcz), ale wydać około 20 złotych na nową nie sprawi tak dużego problemu :P ( a na gwiazdkę rodzice mi obiecali jakąś książkę o zanętach i technikach połowu :D ) Dziękuję za życzenie mi sukcesów i pozdrawaiam Was i bardzo dziękuję :wink:

Piotrek (13)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rady Gemara dodam jeszcze jedno NIE WSZYSTKO NARAZ - spławik, spinning,grunt........, zwolnij chłopie trochę. Rozumiem, że chciałbyś stać się odrazu doświadczonym i obeznanym we wszystkich metodach połowu ale to niemożliwe. Moim zdaniem skup się na jednej metodzie np. spławik (chyba wszyscy od tego zaczynaliśmy) i postaraj się w nią zagłębić a potem powoli nauczysz się reszty, to nie jest wyścig to jest pasja, hobby, zabawa jak kto woli. Wędkuję od bezmała 18 lat a dopiero od 3 poważnie zajmuję się spinningiem, na początku był spławik na bambusie i ruskim teleskopie potem gruntówka na tych samych wędkach, później przyszedł czas na bacik i feederek no a teraz spinning 8)

Powodzenia w nauce i powtarzam - zacznij od spławika, a wyjdzie Ci to na dobre :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Spławikiem łowiłem całe wakacje ( byłem na działce i praktycznie codziennie z kolegą chodziliśmy) i myslę, że trochę już wiem (nie wiem jak rozpoznać branie przy fali). Ale masz rację, najpierw spławik i trochę grunt a na spinning trochę spróbuję w te wakacje (może coś się złapie a jak nie to narazie dam sobie spokój :) )

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bogdan39

cześć początkujący na twoim miejscu zakręciłbym się kolo jakiegoś starszego wędkarza najlepiej nad woda napewno ci wytłumaczy wiele rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta metoda z wagglerem nazywa się gruntowa czy już spławikowa

Jak będziesz używał jakiegokolwiek spławika zawsze będzie to metoda spławikowa, jest

jeden wyjątek przystawka ale to cię nie interesuje narazie , bo to na rzeke.

Mając zmontowany zestaw koniecznie trzeba dobrze założyć obciążenie czyli wyważyć

spławik,ale musi to być tak wyważony zestaw żeby był uniwersalny na każdą okoliczności jaką cię zastanie nad wodą, bo nie zawsze jezioro jest spokojne.

Mówi się co najprostrze to najlepsze i to jest prawda ,więc moje uniwersalne wyważenie spławika na jezioro jest takie 3/4 obciążenia zakładam na żyłke główną nad

pętelką to powinno zanużyć spławik ale tylko korpus i nie znacznie antenke i jest to

obciążenie stałe, w zasadzie taki wariant zostawiam przy średniej i dużej fali na jeziorze wędkując z nad gruntu ,płoć i ewentualnie leszcz na nawietrznej bo wtęczas

nie żeruje z dna tylko czeka na wymywane przez fale kąski, to jest jeden warjant.

Następnym warjantem jest dodanie obciążenia[+obciążenie główne] na przypłon np. śruciny średniej tak żeby spławik wystawał 3-4cm nad wode jest to najbardzej uniwersalne wyważenie i na takie najczęściej łowie na jeziorze , i tak płoć z gruntu

śrucina leży na dnie lub śrucina nad dnem a tylko przynęta leży na dnie ,opcje w zależności jak płoć żeruje ,himerycznie czy zdecydowanie, no i oczywiście cały zestaw

w toni bo płoć nie zawsze z dna żeruje czasami z połowy wody czasami z 1/3 głęb.

Teraz leszcz , zawsze z dna [są wyiątki] i tu śrucina zawsze na dnie lub tylko przynęta

na dnie opcje też w zależności od żeru leszczy.Być moze troche chaotycznie to ci opisałem ,ale jak się dobrze wczytasz to załapiesz o co chodzi.

Teraz dobre rady ,książki no napewno dobrze mieć pare ,ale nie trzymaj się kurczowo tego co sugerują autorzy ,raczej wybieraj to co dla ciebie dobre i wygodne.

Nauki przy doświadczonym wędkarzu napewno niezastąpione ,ale gdzie dziś znaleści

doświadczonego, cierpliwego ,i conajważniejsze ,bezinteresownego wędkarza który

by znalazł jeszcze troche czasu dla młodego adepta wędkarstwa etycznego bo mniemam że takim kiedyś zostaniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci, że myślisz że będę kiedyś dobrym wędkarzem :P W 2006 r. zdaję na kartę wędkarską i myślę, że jak będę miał problem to ktoś z koła (koło wojskowe) pomoże :) Mam pare książek ale jak widze, że okoń - brak wymiaru ochronnego to od razu chcę ją odłożyć na półkę... :lol:

Przeczytałem cały artykuł ale przeczytam jeszcze raz po woli bo mało zrozumiałem ale po drugim przeczytaniu myślę, że zrozumiem :mrgreen:

P.S. Sory jak są jakieś błędy ort. :oops:

Pozdr. i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

A jakie mają być?

Myślisz, że ktoś specjalnie pisze głupi artykuł? To raczej na forum nie zawsze odpowiedzi są pełne.

Często zadane pytanie wymaga kilkustronicowej odpowiedzi, myślisz, że chce się komuś jednorazowo tyle tłuc w klawiaturę? Raczej już napisze artykuł, żeby mogło go przeczytać więcej osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien niektórych informacji i nie chce się źle nauczyć lub łamać prawo i przy kontroli stracić cały sprzęt

Spokojnie, nikt sprzętu nie będzie ci zabierał. Jeśli boisz sie, że nie znasz przepisów to zgłoś się do najblizszego koła PZW i tam bez problemu dostaniesz regulamin /chyba trzeba zapłacić ok 2zł/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kiedyś pisałem to w 2006 roku zdaję na kartę i jak zdam to chyba się dostaje taki regulamin :D Jak nie to kupię :P

Właśnie przeglądam stronę którą polecił DWIE SETY i strona jest spoko ale to chyba bardziej dla zaawansowanych... Nic nie rozumiem z tamtych rzeczy :wink:

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.