Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Pierwsza tyczka.


Jarosław

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ powstał nowy dział , nie wypada nic nie napisać :grin:

Pierwsza tyczka.

Może zacznę od opisu kompletnego sprzętu. W tej metodzie jest potrzebne długie wędzisko nasadowe służące do łowienia zestawem skróconym (żyłka krótsza od wędki) zazwyczaj granice wahają się w przedziale 9.5-18 metrów. Obecnie dozwolone 13,5. Cześć szczytowa nazywana topem jest teleskopowa, do każdej tyczki można dokupić przedłużacz-dopalacz i dodatkowe topy.

Trzeba sobie postawić pytanie gdzie chcemy łowić, rzeka czy woda stojąca lub lekko płynąca. I tu od razu wyjdę przed orkiestrę. Jako pierwszy kijek nie miał bym dylematu- kapiowa i z niższej półki. Dlaczego? Po prostu do nauki tak bezpieczniej. Trzeba zapomnieć a szczególnie na rzece o cienkich kijach. 11m będzie idealnym rozwiązaniem ( zawsze jest to podawana w katalogu długość z topem) i powinno to być mocne wędzisko karpiowe. Można zaprotestować, że nie zamierzamy łowić karpi. Użyte często w nazwie CARP, sugeruje po prostu mocniejszą, wzmocnioną konstrukcję, która powoduje zachowanie odpowiedniej sztywności długiej w końcu wędki, na końcu, której mamy zestaw np. 15-20g. Po prostu, lżejszym kijem, tzw. kanałowym nie jesteśmy w stanie precyzyjnie poprowadzić czy przytrzymać zestawu na dużym uciągu, a na tym polega łowienie takimi wędkami. Tu niestety trzeba uwierzyć na słowo, nim się o tym przekonamy. Jest jeszcze jeden problem. Bez solidnego sztywnego siedziska, szybko można się zniechęcić. Nie da się łowić tym sprzętem inaczej. Jest to ciężkie łowienie statyczne i kręgosłup szybko się o tym przekona. O ile brzegi są w miarę płaskie to platforma na początek nie jest potrzebna, chociaż szybko się przekonamy, że jest po prostu niezbędna. Siedzisko jak napisałem musi być statyczne. Jeśli nie stać nas na kosz, używać trzeba sztywnego siedziska, które zapewni właściwą postawę przy łowieniu. Kosz wędkarski służy nie tylko do siedzenia. Łatwo i wygodnie można w nim przenosić akcesoria. Potrzebny jest jeszcze podest wędkarski, no i oczywiście rolki. Niektóre firmy specjalizujące się w sprzęcie wędkarskim tworzą prawdziwe arcydzieła nazywane kombajnami, aby wędkarzowi w maksymalny sposób zapewnić wygodę przez te 3 godziny ciężkiej pracy podczas zawodów.

Na początek wystarczy jedna rolka prowadząca pod wędzisko w kształcie litery "v" lub szerokiego "u"

do odkładania wędziska do tyłu przed odłączeniem topu. Od biedy można ją zastąpić pokrowcem na wędki lub torbą, co jest często stosowaną praktyką i dobrym rozwiązaniem a w szczególnych nieraz warunkach jedynym. Z przodu dwie podpórki, do odkładania topu i do siatki na ryby. By nie zniszczyć wędki, po prostu trzeba uważać. Pamiętać o jej długości, nie wykonywać gwałtownych zacięć po braniu, uważać na piach(!!), nie siadać pod gałęziami, a przede wszystkim w pobliżu linii wysokiego napięcia. Opanowanie sprzętu zabierze trochę czasu. Z kubeczkiem zanętowym można się wstrzymać, dopóki nie opanujemy sprzętu i precyzyjnego podawania zanęty, co w rzekach jest sztuką. Zakup kilku gruntomierzy, które są jednym z ważniejszych i często nie docenianych drobiazgów jest konieczny. Teraz, co kupić? Doświadczeni wędkarze powiedzieli, że na wędce nie warto oszczędzać i należy szukać wśród producentów, którzy od lat specjalizują się w konstruowaniu takich właśnie wędzisk. Jako propozycję mogę podać wędkę GARBOLINO NEXT GENERATION 11m około 900g, którą można kupić nawet za 800 złotych nową. Wędzisko sztywne, mocne i świetnie wyważone. Może być też Mikado wędka mocna, trochę ciężka, ale dość sztywna i wytrzymała. Mieści się w cenie do 800 zł. Trochę droższa jest już Colmik –Carp. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dobrej klasy, używanego wędziska, od jakiegoś zawodnika. Jest to, świetne i ekonomiczne rozwiązanie. Zawodnicy zwykle jedną wędką łowią sezon, góra dwa, przy czym dbają o sprzęt. Przy sprzedaży często dokładają przydatne akcesoria lub dodatkowe topy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jarosław, bardzo fajny temat! Gdybym miał mozliwość przeczytania go rok temu :wink: . Mi w wyborze tyczki pomógł Wujek (swoja droga tez dobry zawodnik :wink: ).

Pierwszą tyczką miał być York, lub Browning(szybko wybito mi to z głowy na szczęście). Ale i jedna i druga były jak świńskie ogony. Wybór padł na Colmic Trend. Jak na pierwszą moją tyczkę, po sezonie jestem bardzo mile nią zaskoczony! Porównywałem grubość blanków z Maverem 201 i mogę powiedzieć, że colmic ma grubsze. Jest również z tego powodu cięższa, ale powiem szczerze, że dla mnie wielkiej różnicy to nie robi. Po 3h lowienia czuć plecy, ale jak bylo napisane, taki już urok łowienia tyczką. Jedynym minusem jest dostępność topów do niego, bo ciężko je dostać (albo szukam w złych miejscach :wink: ). Wcześniej kilka tygodni łowiłem pożyczonym Atomic Carpem. Nie narzekałem, ponieważ swojej nie miałem :wink: . Ale jakbym miał możliwość kupienia niedrogo tejże wędeczki to chętnie bym kupił!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hexman, No to jest nas już dwóch :smile:

Przy tyczkach ciężar jest ważny ale nie najważniejszy. Najważniejsze to, moc tyczki, sztywność a chyba najważniejsze to wyważenie. Nieraz tyczka jest ciężka ale dobrze wyważona i lepiej się nią łowi niż tyczką kanałówką ale źle wyważoną. Posiadam od roku tyczkę włoskiej firmy FLY -Primatist CARP -13m (nie sprowadzana do nas) i przekonałem się, że jest troszkę lżejsza od Colmików Carpa i Horizona ale ma niesamowitą moc. Wytargałem już karpia 6 kg i ponad 20 min miałem go na całej tyczce. Stosuje w niej puste gumy, jak będzie zainteresowanie to coś na ich temat skrobnę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto wie, że firma Browning ma tak dużą rozmaitość topów, że wiele można dopasować do różnych wędek. Oczywiście trzeba to robić roztropnie, bo nie tylko średnica i zbieżność się liczą ale także waga, wiec nie polecam bez ważenia do wędek kanałowych.

Zestaw, żyłka Colmika 0.16, haczyk Nuclear 14 spławik Flotteur Diego z grubą antenką :grin: 1,2g, obciażenie skupione ze śruciną sygnalizacyjną i najważniejsze pusta guma w całym topie, guma Mavera DUAL CORE 1,2. Wyciągnęła się na ok 12m! przy pierwszych odejściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
z grubą antenką

:mrgreen:

Jarosław, temat "Pierwsza tyczka" już jest :wink: .

Może poleciłbyś coś w packu (jako kolejną tyczkę) , żeby się nie "przejechać"? Powiem szczerze, że zainteresowały mnie Mavery competition 151 oraz 201. Szukam czegoś w wersji 11,5m bo wiek mnie na więcej nie puszcza, chyba że moje myślenie jest błędne i lepiej kupic teraz 13, a później tylko wyciągnąć i jeden element dołożyć. :roll:

A może zaproponujesz coś innego? Oczywiście w miare rozsądnej cenie.

Jeszcze jedno pytanie: czy wędki z zastosowanie nanolitu sa faktycznie słabsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie jestem takim specem od wszystkich tyczek. Mogę doradzić tylko abyś kupił 13-tke bo i tak można łowić bez dopałki albo prelugi i wtedy masz 11,5. Słyszałem, że wędki z neolitem są kanałowe czyli delikatniejsze, sztywniejsze, lżejsze ale..... Nie wiem czy chcesz kupić nową czy używkę, bo jeśli ta druga to teraz czas. Wiesz gdzie :wink: A jeśli nowa to na Allegro po zapoznaniu się dokładnie z katalogiem i po sprawdzeniu opinii na forum. Jak chodzi o Mavera to dobry wybór, oj gdybym ja miał taką w Twoim wieku :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o nową, żeby posłużyła mi długi czas. Żeby nie zmieniać sprzętu co pare lat, bo to zdecydowanie za drogi interes... :roll:

Wiesz gdzie :wink:
domyślam się :mrgreen:

Najbardziej mi zależy na własnych opiniach i doświadczeniach z tymi wędkami, ponieważ opisy katalogowe :roll: powiedzmy, że nie są odzwierciedleniem rzeczywistości.

Rozumiem, że przy kupnie trzeba wybrać dobry kompromis między wytrzymałością a wagą, chociaż powiem szczerze, że wole wędkę która jest powiedzmy 50-100g cięższa, a wiem, że mam szansę z większym leszczem w nurcie, dlatego nie przywiązuje aż tak dużej uwagi do wagi, a raczej do sztywności i "mocy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wole wędkę która jest powiedzmy 50-100g cięższa, a wiem, że mam szansę z większym leszczem w nurcie, dlatego nie przywiązuje aż tak dużej uwagi do wagi, a raczej do sztywności i "mocy".

Trzeba do tego trochę siły ale się opłaca. Ja mam 7 tyczek ale tylko jedną uniwersalną Astrę, a tak to wszystkie karpiowe, ale nie powiem abym nimi nie łowił spławikiem 0,4g.

Chodzi mi o nową, żeby posłużyła mi długi czas. Żeby nie zmieniać sprzętu co pare lat, bo to zdecydowanie za drogi interes..

Tu sie nie zgodzę, trzeba zmieniać albo dokupować nowy sprzęt, bo nawet nie o modę chodzi ale o wymagania coraz większe.

Nieraz się dziwię, że jest takie małe zainteresowanie wyczynem, chyba raczej z powodu kasy ale gdyby 100 ludzi spróbowało tej metody to 90 by nie chciało innej metody łowienia na spławik. Widzę to po coraz młodszych zawodnikach i coraz większej ilości kibiców na zawodach, nie mówiąc o tłumach na zawodach wyższej rangi. Ktoś kto tego nie doświadczy to nie uwierzy. A przecież teraz w Decatlonie można już najtańsza tyczkę kupić za 200 zł. a używane kompletne stanowisko za 250. A ile potem radochy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj na myśli wymagania wędkarzy i tego czego oczekują od sprzętu?

Ktoś kto tego nie doświadczy to nie uwierzy.

mogę się pod tym podpisać obiema rękami. Sam pojechałem pierwszy raz na zawody tylko dlatego, żeby zobaczyć jak ludzie "męczą" się badylami. Ale teraz sobie nie wyobrażam wędkarstwa bez "tego badyla".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tutaj na myśli wymagania wędkarzy i tego czego oczekują od sprzętu?

O to chodzi. ja w Twoim wieku łowiłem bambusem zaraz potem klejonką a spining miałem z chromowych elektrod i porównaj to do dzisiejszych wędek a w przyszłym roku czy za dwa lata jak minie kryzys na pewno coś nowego wystrzeli np tyczka mocarna o wadze 500gr. Tak, że nie nastawiał bym się na długie trzymanie jednej wędki. To już było i nie wróci więcej :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nastawiał bym się na długie trzymanie jednej wędki.

Miałem na myśli max 3-4 lata, bo przez taki okres można spokojnie nazbierać na nowy kij, a po takim czasie nasz kij nie będzie jeszcze (chyba :mrgreen: ) "zabytkowy" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

mam zamiar kupic colmic RBS 6600

nie wiem tylko czy dla początkujacego takiego jak ja jest to dobry kij i do jakiej ceny mozna licytować czy 700zł to rozśądna cena

aukcja kończy sie za 4 dni więć poniżej podaje link

proszę o jakies porady

COLMIC RBS 6600

http://allegro.pl/item536422711_colmic_rbs_6600_wypas_tyczka_13m_dopal_do_14_5m.html

[ Komentarz dodany przez: sinus: 01-02-09, 18:49 ]

następny nieopisany link do aukcji spowoduje skasowanie posta i ostrzeżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Najlepsze tyczki średniej i wysokiej klasy to garbolino, maver i browning... oczywiscie trabucco i inne też sa super ale kwestia ceny odstrasza czasami...

na poczatek polecam również cosc z jaxona lub mikado niektóre nie sa wcale złe....

ale maver i garbolino to klasa sama w sobie czasmi lepiej kupić cos z drugiej reki lepszego niz jakaś nowke... podstawa to dobre wyważenie i waga kije sztywne są lepsze dla wyczynowców ale karpiarze wolą coś mocniejszego i bardziej wygiętego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

Zgodnie z zaleceniami dla początkujących upatrzyłem sobie tyczkę Garbolino Next Generation. Zastanawia mnie tylko czy są dostępne dodatkowe topy do tej tyczki. Przydałby się chociaż jeden normalny i jeden karpiowy. A może są jakieś uniwersalne topy które pasują do wszystkich modeli???

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam Peesx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Witam tak czytam i czytam to może ktoś mi jeszcze odpowie na takie pytanko,kupiłem swoją pierwszą tyczke Maver Abyss X 9.5m i chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z dokupieniem topów,musze brać z mavera czy może uniwersalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.