Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wody w okolicy Kalisza


b0bek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

b0bek Z rybnymi wodami w okolicy Kalisza może być problem. Niestety. O tej porze roku pozostaje Szałe i łowienie z lodu, jest to jednak niebezpieczne. Pozostają niezamarznięte odcinki Prosny. Znajomi wyciągają tam ładne płotki i okonie na paprochy.

A łowił ktoś na rzece Pokrzywnicy, Swędrni, albo Trojanówce?
Mam wędkę dłuższą niż szerokość tych rzeczek :mrgreen: , ale myślę że mogą do nich wchodzić jakieś ryby. Np. klenie z prosny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Primo: o Prośnie jest napomknięte w tym temacie. Niedawnom wybrał się na spacer wzdłuż Swędrni (od traktu bursztynowego do parku), wygląda bardzo zachęcająco acz momentami płytkawo, prócz tego sporo przejawów wędkarskiej aktywności, z tego co wiem, można tam ustrzelić dużą płoć, nie mam pojęcia jak rzecz wygląda w górze rzeki - mój ojciec przed dziesięcioma laty wspominał o brzanach.

Secundo: Trojanówka to Pokrzywnica, jest to odcinek rzeczki przed zalewem potocznie nazywanym Szałe (królestwem Sandacza), przypatrzę się jej w tym sezonie. Natomiast wiem, że poniżej tamy jest leszcz, szczupak etc. - pewnie wszystko to, co w samym zbiorniku z drugiej strony tamy, częste występowanie tam wędkarzy świadczy, że jest, coś na rzeczy. Ja w tamtym sezonie dwa razy byłem na eskapadzie w Piwonicach, na starorzeczu, w miejscu gdzie Pokrzywnica wpada do Prosny - masa uklejek, jazgarzy, premierowego pochwyciłem jelca (naszego, kaliskiego "bila"), spotkałem wydrę, nic szczególnego, wyjąwszy wydrę.

Tertio: w Kaliszu znajduje się wiele akwenów pocegielnianych - glinianek, U Grona (Grona), Zośka, Trójka, zbiornik przy cmentarzu na Tyńcu, drugi za cmentarzem, na wysokości fabryki winiarskiej, Park Przyjaźni (miejsce pozyskiwania żywca przez miejscowych). Wszędzie tam na pewno szczupak.

Quarto: teraz wspomnę o niedalekiej mi okolicy (w której zresztą kiedyś mieszkałem). W Szczypiornie znajdował się wspaniały staw, Olszynka [ fotka ] (gdzie nabywałem pierwszych sprawności wędkarskich i gdzie zapałałem miłością do tego sportu, zwłaszcza do spininngu), trafił się sum powyżej 5kg, Szczupaki +70, ogrom wzdręgi, okłonia, był lin, karaś złocisty, pasztet (srebrzysty lub hybryda) niestety został osuszonym - przecina jego skraj powstająca obwodnica, jednak go nie zasypano, mam cichą nadzieję, że posłuży jako zbiornik wód opadowych, tym bardziej, że doprowadzono do niego rów, toteż jest szansa. W tych stronach jest jeszcze jeden staw-bajorko, typowy prostokąt, zapomniany przez ludzi i Boga, płytki, zarośnięty oczeretami, latem caly w rogatku, oficjalnie - bezrybie, oficjalnie. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Quinto: Z dużych okolicznych zbiorników warto wymienić: Gołuchów, Szczygliczkę, Murowaniec, Roszków, rzekę Lutynię, dalej Jeziorsko.

Orwon, orientujesz się może - czy w Kotowiecku jest jakiś staw we władaniu PZW?

b0bek, a u Was w Opatówku jest także jakis zbiorniczek, co weń poławiacie?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Kaliszu znajduje się wiele akwenów pocegielnianych - glinianek, U Grona (Grona), Zośka, Trójka, zbiornik przy cmentarzu na Tyńcu, drugi za cmentarzem, na wysokości fabryki winiarskiej, Park Przyjaźni (miejsce pozyskiwania żywca przez miejscowych). Wszędzie tam na pewno szczupak.
Zośka jest terenem prywatnym ogrodzonym z każdej strony, a Trójka jest we władaniu miasta, a nie PZW. Jeżeli chodzi o staw w Kotowiecku to nie mam pojęcia. Kaliszakiem jestem naturalizowanym ( we wrześniu ub. roku) i to raczej Wy będziecie moim źródłem informacji, a nie ja waszym :wink: Cel na obecny sezon to Prosna od Obłoku do Łaszkowa.Dawido, Zapraszam na wspólny wypad. Kontakt PW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, z Trójką jest (było?) podobno tak - owszem, akwen prywatny, ale też jeśli pogadasz z właścicelem, to możesz poławiać drapieżniki, które Jemu (podobno) przeszkadzają. Z kolei Zośka jest niebywale ciekawym jeziorkiem, nie podejmuję się zakładać, jaka ryba może tam pływać...tak samo z tym na Tyńcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas są dwa zbiorniczki :P Są to stawy takie prostokątne, na jednym jest bardzo duża presja, na drugim rzadko kto łowi. Są obok siebie i przez środek przepływa rzeka. Ryby tam to głownie płoć, okoń, karasie. Zdarzają się też szczupaki, karpie, ładne liny, wzdręgi, na rzece myślę, że są leszcze, ale ja tylko złowiłem jednego na razie i to 5-centymetrowego :P ta rzeka to Trojanówka właśnie, kiedyś z moim tatą byłem tam na rybach i złowił szczupaka :P ale to było kiedyś. Na stawie złowiłem też węgorza rok temu. A wiecie, gdzie jest jakieś łowisko akurat na spinning?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to ludzie na Szałe poławiają z łódek sporo, zwłaszcza nad starym korytem. Ja jednak polecam Prosnę, zwłaszcza rejon przy moście św. Wojciecha, najlepiej trok.

Wędkarstwo moje wskrzesiłem w ubiegłym roku właśnie nad Prosną, na ogół ze spinningiem, jakieś 90% wypadów, rekordów nie pobiłem, na ogół wracałem o kiju, konfrontując jednak mój brak spektakluarnych sukcesów z tym, co zasłyszałem, wychodzi prosta konkluzja - nie mam umiejętności na tyle wysokich, ażeby regularnie tryumfy święcić nad tą urokliwą rzeką.

- Na boczny trok pierwszy raz w życiu łowiłem dwa tygodnie temu, ba - pierwszy raz na gumę, na czternaście wypadów z blaszkami w tamtym roku złowiłem cztery szczupaczki i dwa okonie - są to najlepsze dowody mojego żółtodziubstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozwolę sobie na kilka uwag co do Swędrni. Co prawda od blisko 15 lat nie mieszkam w jej okolicach, ale to nad nią zaczynałem przygodę z wędkarstwem i przy każdej okazji nadal nad nią zaglądam. Nigdy nie widziałem w niej pstrągów ani brzan (chyba, że ktoś myli brzany z obficie występującymi w tej rzeczce kiełbikami :) Rzeczka jest moim zdaniem niezwykle urokliwa (znam około 15-kilometrowy odcinek przed Kaliszem), ale od czasu powstania zbiornika w Murowańcu strasznie się wypłyciła, a fragmentami wręcz zarosła. Nadal najwięcej w niej płoci, okoni i kiełbi, pozostało też trochę szczupaka (ale raczej niewielkiego - przeważnie na granicy wymiaru). Pojawił się niestety jazgarz, którego nigdy wcześniej tam nie spotykałem. Generalnie nie ma się co nastawiać na obfite połowy, ale jeśli ktoś ceni sobie czas spędzony w ciszy i w pięknym otoczeniu, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tej rzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam 2 pytania co do zbiornika w Murowańcu. Nigdy tam nie byłem, ale w tym roku mam ochotę się tam wybrać. Czy koś wie:

1) do kogo należy ta woda (kto nią zarządza) - PZW czy jakiś prywatny podmiot? Czy to zbiornik specjalny czy "zwykły"? (mieszkam we Wrocławiu i mój okręg ma podpisane porozumienie z Kaliszem, ale pewnie nie obejmuje ono wód specjalnych);

2) jak jest z rybami w tym zalewie? Słyszałem dwie całkowicie przeciwne opinie - według jednej z nich ryb jest tam dużo i dużych (amury itd.), według drugiej panuje tam całkowita wędkarska posucha. Której wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Murowańcu łowiłem i to jest zbiornik PZW(przynajmniej jest w moim rejestrze połowów) Ryby tam są, tylko trzeba umieć je złowić. W nocy grasują karasie i to całkiem ładne, z nad ranem drobnica. Często też w dzień łowią ludzie karpie na spławik. Inne ryby też tam są, ale ja tylko raz tam byłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem z Ostrowa więc może też się wypowiem - apropos Swędrni i pstrągów.

Moi drodzy - prawdziwe pstrągi najbliżej są gdzieś w okolicach Bobru i Kwisy:D

No może Bystrzyca, jakiś niedobitek na Widawie... poza tym - w promieniu 100 km zero pstrągów. Osobiście strasznie cierpię z tego powodu bo pstrągi mi się marzą.

Trzeba śmigać nad Prosnę, Gołuchów, Szałe, Piaski.

No i C&R bo inaczej już niedługo w ogóle nie będzie gdzie łowić w dawnym województwie kaliskim :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie spinningowanie

Za boleniem uganiam się z klasyczną korbą, szczupaki i okonie łowię na casting(dla niewtajemniczonych casting to łowienie z multiplikatorem)

Na prośnie w Kaliszu nie łowię bo mnie po prostu brzydzi, niestety wygląda jak jeden wielki ściek. Generalnie mało łowię w okolicach Ostrowa i Kalisza, najczęściej jeżdżę na Wartę i Barycz.

Co do prosny - mam zamiar ją odkryć w tym roku, dotychczas bywałem nad nią raczej przelotem, za młodu trochę tam z tatą łowiłem(okolice grabowa)

Odcinek Przystajnia - Zydów - na tym mam zamiar się skupić w tym sezonie, celem będą klenie. A widoki na tym odcinku są genialne, zobaczymy jak będzie z rybami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu pierwszy raz trafiłem na leśny odcinek za Lelikowem no i od tego czasu praktycznie tylko tam jeżdżę. Świetne miejsce jak dla mnie. Wcześniej Nowy Zamek i sporadycznie Gądkowice.

Gdyby nie Barycz szczupaki łowiłbym od święta(jak to jest w Warcie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przedstawie łowisko, które znam bardzo dobrze.Tam zdobywałem swoje wędkarskie szlify.Sa to kaliskie glinianki, Zocha, Trója i Antek.Antek obecnie jest w prywatnych ręcach.Niestety miasto Kalisz zasypuje Zochę i Trójke, to wielka strata.Dlaczego?

Bo otóż na tym niewielim łowisku, mniej niż pół hektara można złowić:szczupaka, okonia(trzydziestki to nierzadkość), krasie złociste i srebrzyste(zdarzaja sie sztuki do kilograma), płocie(do 30 cm)wzdręgi(do 30 cm),liny ogromna liczba(wiele sztuk powyżej kilograma).Glinianka ta nigdy nie była zarybiana Przez PZW, ryb jest nprawdę sporo, może dlatego, że niewiele osób tam łowi.Jak wspomniałem obecnie jest zasypywana, ale razem z bratem chcemy ratowac ten teren.Nadzieją są rzadkie gatunki zwierząt któretam występują, a są pod ścisłą ochroną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Glinianki Grona na Zagorzynku.

gronaa.th.jpg

p3190380.th.jpg

p3190381.th.jpg

p3190382.th.jpg

p3190383.th.jpg

p3190384.th.jpg

p3190385.th.jpg

p3190387.th.jpg

Można liczyć (wiem z opowieści) na szczupaka, okonia, karasia, lina, pewnie tyż na płoć, wzdręgę, ukleję, może suma, karpia (znalazłem opakowanie po zanęcie nad wodą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.