Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

wszystko o mormyszce


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Mam takie pytanko zawsze zimą łowiłem na lodzie metodą spławikową i od niedawn chciałem spróbować na mormyszke ale niewiem jaką mormyszke dobrać do jakiej głembokości i jakie ruchy ją wykonywać :?: Prosze opiszcie swoje sposoby łowienia na mormyszke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 4 weeks later...

Pam Pytanie jak się dodatkowo obciąża mormyszke śruciną? jaka odległość od mormyszki? pytam się bo moją najleppsza mormyszka jest bardzo malutka i bardzo dużo czasu trace na opuszczanie ją nadno.

Moje gadu-gadu 4908656

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Nie ma dobrego sposobu dociążenia mormyszki, każde dociążenie powoduje jej beznadziejną pracę.

Ratunek zmień żyłke na cieńszą 0.08 - 0,06 powinna spadać trochę lepiej, zmień mormyszkę na wolframową jest cięższa od ołowianej, zmień metodę łowienia na gruncik z ołowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Gość Dwie_sety

Służę odpowiedzią

Zakładam że miałes w ręku wedkę podlodową z kiwakiem i wiesz do czego służy kiwak itd.

Zakładam że miałes w ręku wędkę do drgającej szczytówki (feder piker) i wiesz jak się nią posługiwać.

Wiążesz haczyk na 10 cm przyponiku. Na żyłkę główna zakładasz oliwkę ołowianą np 5 g ma być przelotowo, mały silikonowy stoperek i pętelka do której przymocujesz przyponik z haczykiem.

Wędka zaopatrzona w kiwaczek i podstawka (podpórka) do wędki podlodowej.

Zakładasz na haczyk ochotkę lub pinkę i wrzucasz zestaw do dziury. Ciężka oliwka szybko sprowadza robaka do dna. Zamykasz kabłąk i kładziesz wędkę na podstawce. pokręcasz korbką kołowrotka tak by lekko nagiąć kiwak. Całość przypomina feder w pionie.

Ponieważ oliwka jest przelotowo więc każde skubnięcie przynęty jest widoczne na kiwaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Dwie_sety napewno wyprubuje. Ciekawe jest to co piszesz. Ja doświadczenie z wędkarstwem podlodowym mam małe :oops: U siebie nad jeziorkiem ganiałem za okoniem na mormychę, poziomki i błystki. Łowiłem też na spławiczek, ale gdy tylko rzucałem, odczekałem około 20 sekund to spławik znikał pod wodą. Znudziło mi się już po niecąłym tygodniu. Zacząłem ganiać za okoniem i to mi się nie znudziło :cool: Dobre jest to, że trzeba szukać fajnych miejsc. Przeważnie było to w pobliży trzcinowisk i innej roślinności. Ale po paru wyciągniętych sztukach zawsze zmieniałem miejsce. Nie miałem pożądnego sprzętu. Wędeczka ruska, którą znalazłem idąc na jeziorko, płatki owsiane - czyli zaneta na ploteczke, pinki luyb ochotka. To tego parę blaszek, dwie poziomki - taki podlodowe wobki i mormyszki :mrgreen: To był mój pierwszy rok wędkowania podlodowego i nieźle wypadł :cool: Dopiero w tym roku kuię jakąś czułą wędeczkę na okonia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podlodowców

U mnie na pierwszym miejscu jest mormyszka ale nieraz lubię połowić z gruntu

na leniucha . Dla wielu taki zestaw jest znany ale na pewno nie wszystkim .

Kijaszek dokładnie taki jaki opisał Jacek , z kiwoczkiem i na podpórkach ,

na końcu zestawu oliwka z krętlikiem , ciężar zależny od głębokości , 5-8g.

Około 50 cm wyżej przypon o długości 5-7 cm. przypon wiązany bocznie

tzw, skoczek . Poniżej zasadnicze dociążenie zestawu , powinno minimalnie

ugiąć kiwok , nie powinna to być okrągła śrucina , raczej stil . Śrucina jest

często atakowana i mamy fałszywe brania. Odległość stila od przyponu jest

taka , że powinien spoczywać na dnie równo z przynętą . Oprócz ochotki , pinki

białego używam też wędzonej słoninki , super na płocie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że miałes w ręku wedkę podlodową z kiwakiem i wiesz do czego służy kiwak itd.

Zakładam że miałes w ręku wędkę do drgającej szczytówki (feder piker) i wiesz jak się nią posługiwać.

Ok te metody znam .

Przecież mormyszka w ruchu bardziej nęci rybę .

post-1298-14544971219975_thumb.jpg

post-1298-14544971220091_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przecież mormyszka w ruchu bardziej kusi rybę , niż leży sama przynęta na dnie.

Czyż nie ???

Nie ,no jasne mormyszka nr.jeden . A w metodzie wcześniej opisywanej przeze mnie

przynęta nie leży nieruchomo na dnie , najczęściej pływa na głębokości na jakiej

ryby żerują i co jakiś czas unoszę i opuszczam wędkę o parę centymetrów , wprawiając

przynętę w ruch falujący. Wtedy najczęściej są brania. Łowienie na przynętę nieruchomo

spoczywającą na dnie jest mało efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A tak po przemyśleniach - i to chyba opisuje kaczor ???

Z grubsza tak , tylko w miejscu gdzie jest mormyszka , na Twoim szkicu u mnie

jest przypon z haczykiem. Do mormyszki nigdy nie stosuję windy , tak jak wspomniał

Jacek , zakłóca pracę mormyszki. Nawet gdy łowię na większych głębokościach

lekką mormyszką, używam wtedy wyłącznie wolframów i żyłkę 0,6-0,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Również łapię na mormyszkę , wolframowe też . ale pomysł z dociążeniem , nie stosowałem.

Przy dużych głębokościach jest tu długie zchodzenie mormyszki, będę musiał poprubować.

Czyli twoim zdaniem od przeponu z mormyszką przepon ok50 cm z dociążeniem na końcu ?

Dzięki za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mormyszka zawsze nr 1 :mrgreen:

Czytam i zachodzę w głowę co jest nie tak że chcecie dociążać mormyszki ????

Na jakich głębokościach łowicie ????

Zasadniczo obławiam głębokości od 1 do 12 metrów czasami 18-20 i mormycha w średnim rozmiarze wystarcza oczywiście czas opadania to 15 sekund ale wole mieć dłuższy czas opadania i BARDZO czuły zestaw do łowienia w całej płaszczyźnie wody brania czasami spotykam metr pod lodem !!!! od spodu do lodu są "przyklejone" kiełże i one stanowią pokarm ryb między innymi.

A co do przyśpieszenia opadania mormyszki to trzeba zastosować cieńsze żyłki i brania też lepiej widać .

Jedna ważna sprawa KOŁOWROTEK z perfekcyjnym hamulcem!!!!

Jak sprawdzić hamulec ???? kołowrotek za okno i sprawdzić czy działa ewentualnie zamrażarka .

I jeszcze jedna sprawa LÓD zawsze jest niebezpieczny !!!! ja zaczynam łowienie dopiero jak ma pow.15 cm i zawsze mam przy sobie 15m liny może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Zauważyłem, że w kilka moich mormyszek z dziurką, w miejscu nawiercania - tam gdzie powstają kanty, strasznie słaba żyłke. Przy próbie wytrzymałowościowej żyłke pękała przy połowie swojej wytrzymałości przy dolnej dziurę - dolny kant otworu.

Czy to oznacza, że moje mormyszki są kiepskiej jakości?

Czy potwierdzacie, że mormyszki z oczkiem zdecydowanie lepiej wypadają z tym problemem, a przez to zapewniają większą wytrzymałość zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że w kilka moich mormyszek z dziurką, w miejscu nawiercania - tam gdzie powstają kanty, strasznie słaba żyłke. Przy próbie wytrzymałowościowej żyłke pękała przy połowie swojej wytrzymałości przy dolnej dziurę - dolny kant otworu.

Czy to oznacza, że moje mormyszki są kiepskiej jakości?

Czy potwierdzacie, że mormyszki z oczkiem zdecydowanie lepiej wypadają z tym problemem, a przez to zapewniają większą wytrzymałość zestawu?

Nie Kolego,po prostu mormysz z dziurką,posiada prawie kąt prosty,w miejscu przechodzenia żyłki, dlatego się przeciera.ja zawsze po paru-parunastu złowionych rybkach zwyklę ją przewiązuje,choc czasem przy panujących warunkach nie jest to wcale łatwe ni przyjemne.a tak apropos temacik z 6 letnim stażem został odgrzany :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.