Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Barycz i zb. Ryczeń


kisux

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem, że w wątku dot. Odry poruszony został temat urokliwej rzeki jaką jest Barycz. mam do niej duży sentyment z "dawnych" czasów i pamięć wspaniałych wędkarsko chwil, które do dziś nie popadły w zapomnienie.

Kiedyś naszym ulubionym łowiskiem było miejsce w okolicach Wąsąsza - jakieś 10 -15 km w stronę miejscowości Góra - niestety to było tak dawno, że nie wiem czy potrafiłbym tam jeszcze trafić !

Ostatnio bywaliśmy nad Baryczą (z Tomii zresztą) w okolicach miejscowości Ryczeń - raczej celem wypadów był zbiornik Ryczeń utworzony koło 2000 roku.

Zbiornik ten nie ma regularnych kształtów i jest dość płytki - ale urzeka pięknem przyrody, niezliczoną ilością wysepek, zatoczek, cypelków itp. no i jakieś 30-50- metrów przepływa na całej jego długości Barycz - więc łażąc ze spinem ma się do wyboru dwie różne wody.

jeśli chodzi o sam zbiornik - to woda jest dzierżawiona przez PZW Wrocław i jest wodą ogólnodostępną - dla wędkarzy z okręgu Wrocław - oraz z wszystkich pozostałych okręgów, które zawarły z PZW Wrocław odpowiednie porozumienia.

Byliśmy tam około 3-4 razy w roku 2004 i 2005 - z naszych obserwacji wynika że jest to woda zasobna w szczypaka (raczej szczupaczka) żadko wyciąga się sztuki powyżej 50 cm - ale są - i oczywiście okonia wisziałem tam kilka sztuk powyżej 35 cm - złowionych na żywca.

W roku 2004 koło 2-3 maja przez kilka godzin wyjęłem ok 15 szczupaczków - w wymiarach od 15 do 55 cm - z takich wymiarowych - były tylko dwa jeden 47 drugi 55 (wszystkie wróciły do wody - za wyjątkiem największego) - obok miejscowi wyjeli na zywca takiego z 65 cm i kilka ładnych okoni. Zbiornik jest płytki i dobrze mieć spodniobuty.

Próbowaliśmy też połowić z grunktu - padło kilka płoci powyżej 25 cm i karaś taki ponad kilogram - w zbiorniku ponoć występuje też karp i ładny lin - z ciekawostek gościu wyjął jazia - takiego z 40 cm.

Planujemy jeszcze jakiś rekonesans na tej wodzie - więc możę ktoś ma jakieś miejscówki na biała w tej wodzie lub może ktoś chciałby się przyłączyć do ekipy na ten wypad ?

No i pytanie o Barycz - o wyniki w ostatnich latach i ciekawe miejsca gdzie można dojechać autem.

Na Baryczy w dawnych czasach było mnogo szczupaka, jazia, klenia - z ciekawostek na przepływankę złowiłem tam lipienia na białe robale - takiego z 40 cm - a że woda typowo nizinna więc zaskoczenie i radość (na górskich wodach nie łowię ) - więc to pierwszy i do dziś jedyny lipień jakiego złowiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Dwie_sety

u8gr2r2ff8rel325.jpg Co to za wojsko, to ma być postawa spocznij? gdze wyście służyli szeregowi? :D:D:D:D

Młode zbiorniki zawsze na początku charakteryzują sie dużą ekspansją szczupaka i okonia.

Ten rok powinien być doskonały, radzę nie odpuszczać tej wody, metrówek pewnie jeszcze nie będzie ale wymiarowych powinno być sporo. pamietam co się działo po zalaniu Czorsztyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kisu tego szczupaczka to na żywca stawiałeś he he .No co chcesz Jacku "wojo" fajne.

ponoć woblery szczupakopodobne (pike) są bardzo skuteczne (muszę spróbować) - i jeszcze ciekawostka - czym większa guma wisiała na kiju tym mniejszczy szczupły ją atakował - czyżby ze strachu tak gryźły :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety
ponoć woblery szczupakopodobne (pike) są bardzo skuteczne (muszę spróbować) - i jeszcze ciekawostka - czym większa guma wisiała na kiju tym mniejszczy szczupły ją atakował - czyżby ze strachu tak gryźły

Kanibalizm jest wśód szczupaków zjawiskiem powszechnym, woblery typu pike mogą ale nie muszą być bardzo skuteczne, jest jeszcze kwestia ich pracy.

Młodociane szczupaki muszą szybko urosnąć by nie stać się ofiarami, ekonomia ataku, opłaca sie duży kąsek i brak doświadczenia są powodem częstych ataków małych szczupłych na duże przynety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

kisux czy moglbys powiedziec cos wiecej o tym zbiorniku i jak dojechac tam z ostrowa wlkp jesli mozna oczywiscie i czy lapales tam juz we wrzesniu ?? bral szczupaczek ? bo mam miesiac przed studiami wolny i chcialbym sie gdzies wybrac polec cos ok ?:) dziki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z Ostrowa to najlepiej przez Krotoszyn, Rawicz - a za Rawiczem kierujesz się na miejscowość Góra (kierunek Głogów) z Góry zjeżdżasz w stronę miejscowości Osetno (kierunek Rudna lub będzie znak przeprawa promowa) następnie za Górą masz w lewo zjazd bezpośrednio w kierunku miejscowośći Ryczeń - a jak za daleko pojedziesz i dojedziesz do Osetna to tam też jest znak w lewo na Ryczeń. W Ryczeniu do wody dojazd jest łatwy - dojeżdzasz główną drogą do miejsca (krzyżówka) jest tam jedyny we wsi sklep (zjeżdżasz z głównej) i koło tego sklepu jedziesz prosto drogą kamienną - a tam jak miniesz zabudowania zobaczysz już panoramę zbiornika.

We wrześniu co by połowić to trzeba mieć spodniobuty - z brzegu nie pospinujesz - pas roślin ma w tym okresie (wrzesień) z 20 - 50 m szerokości (ponieważ jest płytko przy brzegach)- oczywiście są pojedyncze miejsca - gdzie jest lepszy dostęp tzn. głębiej (od północnej strony) zbiornika - jesienią to wyruszamy tam listopad początek grudnia jak rośliny padną !

P.S. Ponoć teraz tam bierze ładny karaś i lin - no i z pewnością szczupak i okoń - ale to info nie sprawdzone tylko zasłyszane od wędkarzy nad inną wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 7 months later...

Witam,

Czy ktoś się orientuje czy na Ryczeniu można łowić na kartę z okręgu PZW Wrocław, czy też są dodatkowe opłaty? Co można tam złowić, na co się nastawiać? Zastanawiam się nad wybraniem się tam na nockę, może ktoś z Was udzieli mi rady, coś podpowie. Jest szansa, że coś tam złapię? Może polecicie jakąś miejscówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 years later...

na Ryczeniu byłem kilka razy w ostatnich dwóch miesiącach, koledzy równiez zapuszczali tam swoje "wozidła" i tak szczerze to nie ma się czy pochwalić. Niby zawsze coś tam się uwiesza, ale bez rewelacji. Nie trafił sie większy szczupły niż 55-centymetrowy, tam chyba większych nie ma... Główna przynęta to poppery i wahadła. Jeśli ktoś trafił tam poważnego szczupaka to prosze o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
  • 3 weeks later...

Witam. Mam takie pytanie odnośnie Baryczy a mianowicie gdzie najlepiej pojechać z Wrocławia.

Wiem że przepływa na raz w parku krajobrazowym raz nie i nie chciałbym źle się ustawić.

To mój pierwszy wypad nad tą rzekę i będę wdzięczny za jaką podpowiedź.

Dodam, że chciałbym powędkować na grunt i spławik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.