Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Prądnik - rzeka "niespodzianka"


szczupak28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Koledzy już niedługo zaczną się zebrania sprawozdawcze w kołach, mam propozycje abyśmy składali wnioski do zarządu okręgu o wprowadzenie na Krakowskich rzeczkach takich jak Białucha czy Dłubnia całkowitego zakazu zabierania pstrąga. Te rzeczki są po prostu za małe aby ich ekosystem był w stanie się sam obronić.

Salto pomysł świetny !!!!

Ma tylko jedno ale - ponieważ zebrania sprawozdawcze odbywają się już w nowym roku wprowadzenie zmian może nastąpić dopiero w 2017r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Trudno będzie to raczej wprowadzić w tym roku, ważne aby coś się ruszyło w temacie. Jeśli do okręgu dotrą sygnały z kilku kół to jest szansa że w przyszłym roku zasady połowu na tych rzeczkach zostaną zmienione, skoro na Rudawie się dało to tu też można :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info jak najbardziej sprawdzone, z oficjalnych kanalow pzw. Kazdy zainteresowany moze sprawdzic - na stronie pzw krakow dostepny jest wykaz wod na 2016 rok, odcinek od mostu na witkowice do jazu w parku ( czyli praktycznie obszar uzytku) wydzielono w osobny obwod rybacki i obowiazuja tam teraz takie zasady jak na pozostalych no killach (raba, rudawa) czyli bezzadziorowe haki, zakaz zabierania ryb itp. ;)

nie wiem od kiedy ten nowy wykaz tam wisi, ale faktycznie - cos cicho o tym badz co badz rewolucyjnym kroku. Jezeli ten no kjll ma miec sens, to trzeba sprawe rozglosic tak, aby o zmianach powszechnie bylo wiadomo. Mam tylko nadzieje, ze to nie jakis glupi zart ze strony naszego okregu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest podana informacja w zakładce ,,Wody Okręgu PZW Kraków", info w pdf. Też nie wiem kiedy to wstawili, z reguły taki wykaz wód był wstawiany co roku na stronie głównej przy podawaniu wysokości składek. Szkoda tylko że zrobili ten odcinek od mostu we Witkowicach, powinien być też przed mostem. Ważne że coś się ruszyło :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano szkoda, że odcinek przed mostem odpadł, ale podejrzewam, że to kwestia formalności, bo obwody rybackie są zawsze "od do" jakichś mostów, jazów itp tak aby ich granice można było jasno stwierdzić w terenie. A użytek kończy się na granicy krakowa, co nad samą rzeką jest ciężko zauważyć. Tak czy siak nie ma co narzekać, większość użytko zostoała ujęta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam kolegów, doznałem dzisiaj lekkiego szoku wracając z pracy.

Przechodziłem nad Prądnikiem, ulicą Mogilską. Na samym środku chodnika, leżał zamarznięty, cały ośnieżony potokowiec 30+, padnięty. Byłem w takim szoku, a i spieszyłem się zarazem, że go nawet nie rzuciłem na bok, tylko tak został na środku. Jak on się tam mógł znaleźć!? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakiś ptak go złapał i mu wypadł :P

Najprawdopodobniej. W krakowie teraz są tysiące mew, pewnie jakaś go chwyciła, a że mogilska to jednak ruchliwa okolica, to ktoś mógł ją spłoszyć i ryba została. Szkoda tylko, że wyjęła takiego 30+ a nie jakiegoś palczaka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakiś ptak go złapał i mu wypadł :P

Też tak pomyślałem w pierwszej chwili, ale jedyne ptaki jakie tam widuje to kaczki. Przez chwile przyszło mi na myśl, że kłusol... ale gdzie tak w samym centrum.

No szkoda rybki. Gigant to nie był, ale jak na Prądnik to chyba spory. Pocieszające jest, że miejsce, które uznałem za bezrybne, może jednak zaskoczyć.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy w niedzielę 31.01 mozna iść na ryby?

Ciekawa sytuacja...

Gdyby nie było zapisu o zakazie wędkowania do 31.01 to w świetle regulaminu okres ochronny pstrąga uległ by skróceniu o ten właśnie dzień. A idea tego przepisu jest przecież taka sama.

W efekcie pstrągi łowić można ale nie można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że według przepisów można sezon pstrągowy rozpocząć od niedzieli gdyż ulega okres ochronny skróceniu o ten jeden dzień. Jednak to, iż pstrągi nie mają już okresu ochronnego ma się ni jak do przepisów na woda krakowskich, które mówią:

"§ 6. Zabrania się:

....

3. W obwodach rybackich - wody górskie:

.....

d) wędkowania od 1 stycznia do 31 stycznia i od 1 września do 31 grudnia na nw. odcinkach wód; Brodła,

Cedron, Głogoczówka, Harbutówka, Prądnik, Rudno, Sanka, Szreniawa (od źródeł do ujścia pot.

Ścieklec), Ścieklec, Wilga,

e) połowu na streamera od 1stycznia do 31 stycznia i od 1 września do 31 grudnia, na wodach nie

wymienionych w pkt.3d

f) spinningowania od 1 stycznia do 31 stycznia i od 1 września do 31 grudnia na odcinkach wód;

• Dłubnia (od mostu drogowego w miejscowości Wysocice do mostu kolejowego powyżej zalewu

Zesławice

• Krzeszówka (od ujścia Dulówki do połączenia z Racławką),

• Regulka,

• Raba (od mostu drogowego w Gdowie do ujścia Stradomki),

• Rudawa (od połączenia Racławki z Krzeszówką do jazu w Mydlnikach)

• Stradomka,

......"

Tak więc w niedzielę 31 stycznia na wodach wymienionych w podpunkcie d) nie można wędkować, a na wodach podpunktu f) tylko na muchę poza połowem na streamera. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kormoranów można strzelać jeśli zagrażają rybom? Czy są pod ochroną?

Są pod ochroną, strzelać można jedynie za zgodą rdoś bodajże, tylko w uzasadnionych przypadkach (np. gdy ze względu na liczebność zagrażają rybom w stawach hodowlanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.