Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wilga- podkrakowska rzeczka.


szczupak28

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • 3 years later...

3 lata temu łowiłem tam codziennie, mieszkałem przy samym ujsciu. Dopóki przy moście na ul. Konopnickiej nie zaczęli spuszczac non-stop ścieków prosto do rzeki to łowiło się bardzo fajnie. Brały głównie klenie, największego złowiłem 45cm. Przy wysokiej wodzie w Wiśle podchodziły piękne jazie, od 50cm w góre. Trafiały się szczupaki, raz udało mi się złowic pstrąga. Niestety eldorado skonczyło się, jak do rzeki zaczęto wpuszczac ścieki. W zeszłym roku nic tam nie złowiłem,odpuściłem sobie tą rzeczke, czasami porzucam przy ujściu,bo lubi tam pokazac się boleń. Co najlepsze, pzw ustaliło na Wildze tarlisko, nie można tam łowic bodajże do 1czerwca. Dzwoniłem do nich i pytałem, po co robic tam tarlisko skoro i tak ryba nie podejdzie do takiego ścieku,sugerowałem, żeby najpierw przestac spuszczac ścieki, odpowiedzieli, że nic na ścieki poradzic nie mogą, że są one oczyszczone i takie tam, a z ich informacji wynika, że w Wilga jest naturalnym tarliskiem ryb stąd pomysł tarliska. Szkoda rzeki, kiedyś można było pięknie połowic, jak jest tteraz nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę czasu spędziłem na ujściu tej rzeki.Efektów nigdy nie miałem ale na samym ujściu tej rzeki widziałem sporo wędkarzy i mieli efekty. co najdziwniejsze o kleniu nie słyszałem za to o sumie tak.Kilka razy widziałem wędkarza ( zawsze jeden i ten sam) , który ciągnął tam leszcze i plocie jak smoki i to w sporych ilościach ale łowił od ujścia jakieś od 50-500m średnio 200m .Tak do mostu w okolicach Hotelu Wilga,Liceum 28 .

Ale ostatni raz widziałem go przed ta powodzią w maju chyba 2010.Potem zrobiło się straszne błoto i nikt tam przez następny rok nie chodził. No może raz ktoś tam łowił potem ale pewny nie jestem , w każdym razie przedtem gościa tam widywałem permanentnie.

Raz (pierwszy i ostatni) sam widziałem z tego mostu ogromnego szczupaka .Miał min 120cm a może i więcej.Ale tka jak pisze więcej już go nie widziałem ani innych tak dużych ryb typowo w Wildze.

Z tym tarliskiem głupota bo rzeka ta nadaje się do łowienia tylko do 1 czerwca bo potem strasznie zarasta. W wyższych(okolice Swoszowic- Wróblowic) partiach byłem tylko raz bo namówił mnie znajomy , który twierdził ,że są tam klenie m, fakt wtedy woda tam była piękna, wymagająca ale nic nie połapałem .Za to idąc kiedyś w Wigilie na szybkie zakupy do Carrefoura , spotkałem gościa , który spiningował na gumkę w okolicach mostu przy Zlewni ścieków. Niestety stał za daleko i nie moglem z nim pogadać poza tym zimno i spieszyło mnie się. widziałem tam kogoś pierwszy i ostatni raz. Bardzo szkoda rzeki bo kilkanaście (kilkadziesiąt) lat temu była to naprawdę rybna rzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rok temu uczestniczyłem w odłowach kontrolnych na Wildze. Odławialiśmy kilka stanowisk, między innymi od mostu do odcinka powyżej ujścia kolektora ściekowego. Głowne gatunki jakie się trafiały to ślizy, strzeble, kleniki i karasie. Co ciekawe zaraz powyżej kolektora zagęszczenie ryb, głownie strzebli, gwałtownie wzrosło. Wyraźnie pokazywało to wpływ spuszczanych ścieków na ichtiofaunę. Odławialiśmy także wilgę w wyższych jej partiach, i tam trafiały się pstrągi. Zdecydowana większość nie przekraczała 25cm. Ciekawostką może być obecność minogów ukraińskich, co sugerowałoby, iż użycie twisterków może okazać się skutecznym posunięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Kepes dziś podpytałem w sklepie wędkarskim i mówili mi ze klienci łowią na wildze pstrągi gdzieś w okolicy Krakowa albo i w Krakowie ale dokładnie nie wiem gdzie. Ja w przyszły weekend chce się wybrać w okolicy Swoszowic, dam znać jak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Swoszowicach i odcinek górski Wilgi możesz sobie odpuścic. Rzeczka płynie między domami i wszystko co tam było w rzece zostało zjedzone przez mieszkańców :sad: możesz spróbowac na odcinku od ul.Kąpielowej w dół tam ryby było sporo i płynie z dala od domów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To akurat nie powinno miec wpływu na ryby, zawsze była prosta jak linijka.Świeże kamienie może nawet przyciągną jakieś rybki. Byłem tam z miesiąc temu, ale raczej pospacerować niż połowić. Odkąd pod mostem na konopnickiej 24h na dobę lecą ścieki to nigdy nie udało mi się dobrze powędkować. Wcześniej praktycznie za każdym razem miałem kilka kleni, czasami trafiał się gruby jaź, ale to praktycznie przy samym ujściu. Były okonie, trafiały się szczupaczki pod wymiar. Teraz niestety ryby wymiotło, ale próbować trzeba, może Tobie się poszczęści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. jak wspomniałem wyżej jeżeli coś ugryzie i da się z fotografować - będzie bardzo miło , jeżeli nie będę miał przynajmniej kolejny rzeczkę wpisaną i może jakieś nowe doświadczenie :wink: Plan jest taki aby odwiedzić wszystkie rzeczki w tym roku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Źle chyba nie ma bo widuje tam coraz więcej ludzi w ogóle nie wiem czy za sprawą tego forum czy warunków na Wiśle czy ogólnej poprawy stanu i rybostanu tej rzeczki widuje tam masę wędkarzy .Ba ja nigdy nie widziałem łącznie tylu co w ciągu tego roku a nawet czasem dnia. Czasem są tam istne pielgrzymki ale na czym polega fenomen nie wiem. Ale przeczuwam fenomen tego forum :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wiśle ogólnie jest lipa narazie. Wystarczy spojrzeć na monitor stanu wód. Woda raz duża raz mała, raz brudna raz czysta i tak od 1 maja. Ryba takich warunków nie lubi co widać w braniach. Boleni w zeszłorocznych miejscówkach nie widać ani nie słychać, po prostu jakaś martwa ta Wisła ostatnio. Nic dziwnego, że ludzie się przerzucili na mniejsze rzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.