Skocz do zawartości
tokarex pontony

Irlandia Północna - łowiska


wichura75

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
przynęty na klenia   Dragon

Witam wszystkich Koledzy i koleżanki mam takie pytanko Chciałbym kupić tutaj łódź taka jakas małą ale nie wiem jak to jest odnosnie jakiegos zezwolenia czy cos tam moze ktos sie orientuje czy cos potrzeba zeby posiadać łódź i pływac sobie na rybki ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj gronczes.Łodzią możesz śmiało pływać z silnikiem do 10 koni bez rejestracji łodzi .Musisz oczywiście zapytać na danym akwenie jak i co, tam Ci dokładnie powiedzą.Łódkę jak kupujesz z przyczepą to nie musisz mieć żadnych papierów na nią ani przyczepe,na przyczepe zakładasz te same numery rejestracyjne co na samochodzie taką tablice możesz kupić w halfordzie około 16 funtów i ogień na wodę :mrgreen: pozdro.

Dziś rano wróciłem ze Szkocji byłem tam kilka razy na Loch Lomond i kanale koło Helensburgha ale bez rewelacji :grin: (tzn ryby życia :wink: ) a jak wyniki kolegów ? pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wichura75

Dziękuje za bardzo wyczerpującą odpowiedz :) także teraz tylko trzeba kupić łódeczkę mam kilka na oku :) a jak juz kupie to się dopiero zaczną szczupuny :D

A co do rybek to cały czas polujemy z kolegami na szczupuna życia :)

pozdrawiam i połamania kija :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hey wszystkim

Tomek nie mówiłeś że tu na tym forum piszesz.

Panowie zdradźcie jakieś fajne miejscóweczki, bo ciężko znaleźć coś samemu.

Ostanie fajne miejsce to rzeka w Portadown obfitująca w ładne i liczne szczupunki. ;)

Zapraszam w jakąś niedzielę to powędkujemy sobie razem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

dziekanone za bardzo Ci nie pomogę bo w twoich terenach nie wędkowałem, ale jest jeziorko Lough Muckno koło Castleblayney w sumie to południe, jest darmowe i wszystkie rybki muszą wrócić do wody.Jeziorko jest fajne ,jest tam dużo białej ryby.12 września będą tam zawody polskiego klubu oczywiście biorę w nich udział :mrgreen: .Jak na razie pozdrawiam ze Szkocji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich mieszkających w Irlandii Północnej , mam w planach pod koniec września początek października wypad na esoxy, a dokładnie na Lough Erne www.pike-ireland.com , jak ktoś z Was tam wędkował to bym był bardzo wdzięczny za info. Jak interesuje kogoś sytuacja w obrębie Dungannon to mogę też coś podpowiedzieć. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po dłuższej przerwie. Mam koledzy pytanie. Wczoraj byłem na rybkach, i udało mi się upolować 3 mullety. Dwa o wadze powyżej 3 kg jeden 2 kg. Czy macie jakieś doświadczenia dotyczące tych rybek?? Będę wdzięczny za wskazówki. Czy są na nie jakieś limity??

Pytam się, ponieważ - miejscowi Irlandczycy robili wielkie oczy, gdy na brzegu lądowała śliczna ryba, a sami nie wiedzieli co to??!! Mi się dopiero udało stwierdzić co to za ryba po szczegółowym studiowaniu atlasu ryb....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gangu1972 witaj.

sezon na Erne kończy się 30 września,więc musisz się spieszyć.ja trochę tam pływałem i połapałem

skontaktuj się ze mną nr tel mam w podpisie to odpowiem na Twoje pytania

a do Dungannon mam rzut kamieniem;) może jakiś wspólny wypad? właśnie na Erne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

nie tak dawno :wink:

p9060004.jpg

kapitan czyli ja ;)

kapitan.jpg

a tu filmik z Erne jak nas wybujało :???:

a tu przed zawodami w Irlandii 12/13 września

oczywiście mój Team wygrał ;)

i nawet w prasie o nas piszą w irlandzkiej IRISH ANGLER*S i KROPKA PL z Belfastu str 22 :razz:

http://www.kropkapl.org/tmp/KropkaPL_07.pdf

a tu sezon powoli się kończy :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dla wszystkich którzy nie wiedzą jakie są zasady w Irlandii Północnej moje tłumaczenie regulaminu :wink:

Licencje i pozwolenia wędkarskie

Wędkarze czasem nie wiedza jaka jest różnica miedzy licencja a pozwoleniem wędkarskim.

Pozwolenie wędkarskie (tzw. bilet dzienny) jest to dokument wydany przez właściciela ( zarządce ) danego akwenu wodnego, który przekłada się na prawo do łowienia ryb w tym akwenie.

właścicielem (zarządca) może być osoba prywatna, przedsiębiorstwo, klub wędkarski lub państwo.

Licencja jest wymagana przez prawo kiedy chcemy łowić na wędkę (natomiast nie dotyczy wędkarstwa morskiego kiedy łapiemy ryby morskie), w przypadku kontroli jeśli nie posiadamy licencji możemy zostać ukarani grzywna.

W Irlandii Północnej rozróżniamy dwa typy ryb i kategorii licencji - ryby sportowe tzw. 'game fish' (do tych należą: pstrąg, palia alpejska, troć, łosoś) oraz ryba biała tzw. 'coarse fishing' (szczupak, leszcz,płoć, lin, wzdręga oraz węgorz).

The Department of Culture, Arts & Leisure (DCAL) and the Loughs Agency of the Foyle, Carlingford and Irish Lights Commission (FCILC) sa ta instytucje odpowiedzialne za konserwacje i utrzymanie zasobów rybnych w Irlandii Północnej, obie wydaja licencje na własne akweny i na akweny drugiej instytucji (ale to działa tylko w momencie opłacenia dodatku obejmującego wody drugiej instytucji)

Licencje i zezwolenia mogą być nabyte u desygnowanych przedstawicieli i dystrybutorów oraz są możliwe do nabycia przez internet. Licencje na ryby sportowe (patrz wyżej) są wymagane dla wszystkich łowiących powyżej 12 roku życia i uprawniają do używania tylko jednego wędziska, jeśli chcemy użyć więcej niż jedno wędzisko musimy wtedy zakupić pełną licencje i zezwolenie na używanie drugiego i podobnie w przypadku większej ilości wędzisk.

Licencje uprawniające do połowu tzw. białej ryby (patrz wyżej) są wymagana dla wszystkich łowiących powyżej 12 roku życia. W tym przypadku zezwolone jest użycie 2 wędzisk, jeśli zaś chcemy używać więcej wędzisk wtedy musimy wykupić następną licencje i pozwolenie.

W zależności od gatunku ryby mamy również różne okresy ochronne. Ogólnie nie ma okresu ochronnego dla szczupaka, leszcza, płoci, lina, wzdręgi, karpia oraz pstrąga tęczowego. Okres ochronny łososia i pstrąga potokowego zależy od łowiska. Na przykład w Foyle okres połowu łososia trwa od 1 kwietnia do 20 pazdziernika, a w Carlingford od 1 kwietnia do 31 pazdziernika, a znowu w Bann i rzekach w Co Antrim trwa od 1 marca do 31 pazdziernika ( z wyjątkiem River Bush gdzie sezon kończy się 21 pazdziernika). Sezon w rejonie Erne trwa od 1 marca do 30 wrzesnia z wyjątkiem Lough Melvin (1 luty do 30 września). Ta różnorodność dat zależy od czasu kiedy łosoś przemieszcza się w gore rzeki, a to dzieje się w różnych momentach w zależności od położenia rzeki.

Niedozwolone jest używanie gafu (haku do wyciągania ryb z wody) na wodach zarzadzanych przez Fisheries Conservancy Board oraz Loughs Agency.

Na obszarze całej Irlandii Północnej występują również inne obostrzenia i regulacje (dotyczące np. rodzaju i wielkości haczyka, łowienia z lodzi, itp). Szczegółów tych można się dowiedzieć w momencie zakupu licencji.

Limity połowu oraz wymiary ochronne.

Szczupak

Wszystkie szczupaki ważące powyżej 4kg powinny być wypuszczone żywe oraz nie uszkodzone, a tylko jeden szczupak poniżej 4kg może być zabrany z łowiska w ciągu jednego dnia. Wyjątkiem jest kiedy złapiemy okaz ważący od 9kg wzwyż (w rzece) lub ponad 13.6 kg (w jeziorze). Te mogą być zabrane z łowiska w ilości jednej sztuki dziennie.

Inne gatunki białej ryby.

Obowiązuje dzienny limit połowu wynoszący 4 sztuki białej ryby (leszcz, płoć, okoń, lin, wzdręga i węgorz). Wszystkie ryby mierzące więcej niż 25 cm (od czubka pyska do rozwidlenia pletwy ogonowej) powinny być wypuszczone.

Zanęcanie jest dozwolone na większości łowisk.

Łosoś, Pstrąg Potokowy oraz Troc.

Z reguły zarządca łowiska wyznacza ilość, wymiar ochronny oraz zasady zabierania ryb i te informacje powinny się znajdować na zezwoleniu. Łowiacy powinien zorientować się co do przepisów na danym łowisku.

tłumaczyłem ze strony http://www.dcal-fishingni.gov.uk/index/ ... cences.htm

[ Komentarz dodany przez: artech: 23-11-09, 22:38 ]

post poprawiony na prośbę Romana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład w Foyle okres ochronny na łososia obowiązuje od 1 kwietnia do 20 pazdziernika, a w Carlingford od 1 kwietnia do 31 pazdziernika, a znowu w Bann i rzekach w Co Antrim trwa od 1 marca do 31 pazdziernika

Przejęzyczenie?

Wyjątkiem jest kiedy złapiemy okaz ważący od 9kg wzwyż (w rzece) lub ponad 13.6 kg (w jeziorze). Te mogą być zabrane z łowiska w ilości jednej sztuki dziennie.

Jest to prawo pozwalające na zabicie tzw. Specimen Fish, ale tylko w przypadku kiedy chcemy taką rybę zgłosić do Specimen Fish Committee.

Nie jestem pewny jednak, czy ten przepis jeszcze obowiązuje. Raczej nie, bo rekordy są od niedawna uznawane na podstawie zdjęcia i poświadczenia osoby trzeciej.

Ale nie wiem jak tam u Was na "dzikiej" Północy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miało być że w tych okresach można wędkować za łososiem :oops: przejęzyczenie

prośba do moderatora o edycję mojego postu i poprawienie tego ok dzięki

-co do Specimen Fish nic na ten temat nie znalazłem,ale postaram się dowiedzieć coś więcej jak to jest u nas na północy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

siemano ludziska nowy jestem wiec witam wszystkich serdecznie.wlasnie wykupilem rod license i zastanawiam sie ktore zezwolenie do tego dokupic?czy to z DCAL ktore kosztuje okolo 80f czy morze lepiej kupowac permity na poszczegolne lowiska zaleznie gdzie sie jedzie? kupujac te z DCAL jest okolo 15 20 dobrych lowisk glownie pstrogowych no od marca pojawi sie szansa na trotke lub lososia.i jest ono warzne caly rok.jeszcze jedno pytanko czy ktos muszkarstwem sie interere? :?: :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Siemka Haku,co do pozwolenia to musisz sam ocenić ile i kiedy będziesz śmigał na rybki,ja zawsze kupuje tą full bo różnie to bywa, czasami nagły telefon-jedziesz na ryby tam i tam?-lub wolne od pracy i nie martwię się gdzie i jak pozwolenie kupić

co do muszkarstwa to właśnie w tym sezonie odkurzam sprzęt i będę trochę wojował :wink: kumple też

ps :sorki ale mam w zakładkach stronę 6 i nie zauważyłem że napisałeś wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam,

Mieszkam W NI juz ponad 2 lata i jak narazie lowilem tylko pstragi, lososie no i oczywiscie ryby morskie ( pollock, makrel itd..). Bardzo chcialbym sie wybrac na szczupaka tylko nie mam pojecia gdzie ani jakie metody sa najskuteczniejsze spinning? zywiec? lodka czy z brzegu?. Bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie wskazowki odnosnie szczupakowych lowisk. Ewentualnie moglbym dolaczyc do jakiegos wypadu jezeli bedzie taka mozliwosc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajcevx, witam możemy się umówić na szczupaki nie ma problemu mieszkasz nie daleko A jeśli chodzi o metody to każda z wymienionych jest dobra jedynie żywiec odpaść może nie wolno tutaj tak łowić z tego co mi wiadomo. A jeśli chodzi o brzeg czy łódkę nie ma to znaczenia na nie wielkich jeziorkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.