Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

jak zrobić muchówkę


psioter5

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym połowić trochę na muchę jakieś bardzo drobne rybki takie jak uklejki wzdręgi kiełbie i okonie, do tego celu potrzebne jest mi oczywiście wędzisko, ale mam na tyle wysokie aspiracje że chciał bym je zrobić sam, głównie chodzi mi o blank bo reszta jest w miarę prosta chciał bym żeby dało się tym łowić zarówno na Narwi w odległości min 5 m od brzegu i na małej rzeczce szerokości 1.5 metra, chciał bym też żeby blank był bardzo miękki tak żeby wyginał się pod malutkimi rybkami takimi jak uklejka 10cm, czy jest to możliwe żeby domowymi metodami wykonać coś takiego, nie chodzi tu o piękne ręko dzieło tylko użytkową zabawkę, za wszystkie podpowiedzi i rady serdecznie dziękuje. pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Masz dwie możliwości: zakup profesjonalnego blanku, nawet najtańszego np. Batson posiada blanki do linki 3#: są to IF793 długość 2,4 cena 185 pln, oraz IF903 długość 2,7 cena 230 pln. Zadzwoń do Pracowni „Specjalista” (Roman Pietrzak) http://www.specjalista.konin.pl/ jest to jeden z lepszych speców od muchówek w Polsce. Na pewno pomoże w wyborze blanku. Druga opcja to przeróbka blanku od delikatnej odległościówki, ale zakup takiej wędki wyjdzie chyba drożej niż sam blank i nie jest to to samo co blank muchowy. Poza tym zdjęcie przelotek nie jest wcale łatwą sprawą i po takiej operacji pozostają trwałe ślady.

Kolejna sprawa to pogodzenie łowienia okoni i uklei na muchę. O ile ukleja bardzo dobrze reaguje na muszki to uważam za bezcelowe łowienie 10 cm rybek, chyba że chcesz pozyskać ją na żywca na sandacze. Sprzętem w klasie 3# połowisz ukleje, wzdręgi, płocie, jelce, ale na okonia może okazać się za słaby. Lepszy byłby w klasie 5-6 AFTM plus tonąca linka, chyba że chcesz łowić okonie po 10 cm. O łowieniu kiełbi na muchę nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko spoko ale chodzi mi raczej o własnoręczne wykonanie blanku ze rozsądną kase, nie mam pojęcia o łowieniu na muchę ale wiem że da się łowić nią kiełbiki bo kiedyś robiłem to starym spiningiem na żyłkę 0.08 i maleńką muchę pływającą na haczyku 14. chciał bym najlepiej coś ze szkła albo jakąś uproszczoną klejonkę. kasa gra w tym wypadku rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet mam raczej niski, chciałbym się wyrobić w 100zł. za blank. Trochę czytałem o klejonkach ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie i czy nie lepiej byłoby wykąbionować coś z włókna szklanego. Podkreślam, że to nie musi być piękne tylko praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój. Praktycznie niewykonalne, chyba że znasz jakieś triki magiczne. Do wykonania blanku potrzeba ogromnej wiedzy i sporo narzędzi. Wykonanie tonkinowego blanku wymaga wielu lat praktyki, o szklakach nie wspominając, bo potrzeba do nich sporo maszyn. Za nieco ponad 100 pln kupisz gotowy uzbrojony blank np jaxona perseusa http://sklep.insel.pl/product_info.php/cPath/26_32/products_id/2861?topSsid=f264e9444aea1ed5c12ce9e26d68aebd Myślałem że chodzi o uzbrojenie. Temu dał byś radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W robienie wędki sie nie baw bo to jest raczej nierealne.Kup sobie na allegro używaną (widziałem jakąś licytacje yorka)myśle że za pare dyszek coś kupisz albo może da sie przerobić np spinning na muchówkę??nie wiem jakie parametry powinna wędka muchowa posiadać?ale może to jest jakieś wyjście??tylko taka przeróbka może wyjść drożej niż kupno takiej używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba trudno.szperając po internecie nie wiele można znaleźć o robieniu wędzisk z tonkinu.Masz tu kilka linków na temat klejonek

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=476

http://flyfishing.pl/web/article.php?a_id=1476

http://212.85.97.162/forum/viewtopic.php?t=2602&sid=b68b8534b459371affef2527647d39ea

po przejrzeniu tego sam stwierdzisz że łatwo nie jest no i na pewno nie tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem wszystkie artykuły tego Pana z 1 linku na temat produkcji klejonek, kiedyś w ramach eksperymentu zrobiłem klejonkę o długości 30cm, służy mi do dziś jako podlodówka ale wykonanie 2-3 metrowego wędziska może nie być już takie banalne :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 100 zł tak koledzy mówią kupisz sobie tańszą wędkę muchową. Ja osobiście muchuję Jaxonem Perseusem chociaż wiele osób mi go odradzało że się zraże do wędkarstwa muchowego ale wcale tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.