Skocz do zawartości
tokarex pontony

Początki karpiarstwa


Pietrek10

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam feedery o cw 120g i moje pytanie brzmi, czy jest sens kupowania wędki karpiowej? Bo przecież 3lb odpowiada ok 100g i zastanawiam się nad miotaniem zestawem z workiem pva. Używam koszyków 50g + zanęta też sporo waży.
Kije karpiowe są opisane w Lb ale jako krzywa ugięcia ,to ze ktoś "mądry inaczej" to pomnożył/podzielił nie zawsze idzie z prawdą .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

to ze ktoś "mądry inaczej" to pomnożył/podzielił nie zawsze idzie z prawdą .
A publika to na szczęście łykła :mrgreen:

Jasne, że nie oddaje to prawdy, ale daje tzw. rząd wielkości i dzięki temu nie za często widać głupoli którzy zwykłym patyczkiem 3lb próbują rzucać ciężarkiem 200-250gr przeznaczonym raczej do wywózki :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszolom87, miotać to może kulomiot kulą :wink:

Feeder nie nadaje się do miotania workami PVA, nawet taki z ciężarem wyrzutu w okolicy 200g. Owszem, można z powodzeniem zastosować małą "kiełbaskę" z siatki, ale nie pełen wór PVA.

Nie tylko o sam ciężar się rozchodzi, ale również o opór początkowy, który kij musi pokonać przy wyrzucie. Poszukaj na forum o nęceniu petem, rakietą, to jest robota z gatunku ciężkiej orki.

Jeśli łowisz niedaleko od brzegu, w łowisku masz mało zaczepów, to mocny feeder daje sporo frajdy z holu karpia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Moim zdaniem ot tak z marszu najlepszy będzie zestaw ze sprężyną zanętową ...

-żyłka główna 0,25-0,30

- sprężyna z rurką anty splątaniową

- stoper (aby nie obijało węzła na krętliku)

- krętlik i przypon z żyłki 0,20 bądź plecionki jakiejś cienkiej 0,08 np.

- haczyk nr 4-6

kup jakaś firmową zanętę na karpia dorzuć trochę kukurydzy do niej, kuku na hak i ogień :wink:

nie wiem jak bardziej doświadczeni koledzy poradzą Ci ale ja bym próbował tak jak wyżej masz opisane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej porze roku mimo wszystko jak jeszcze łowiłem na DSa to kuku się nie sprawdzało.

Najlepiej ziemniak lub białe robaki.

Jak nie wiesz jak się zabrać za ziemniaki to :

- gotujesz na półtwardo

- wycinasz kostki powiedzmy 1/1cm

- taką kostkę zakładasz przy pomocy igły i naciągasz od strony przyponu, tak że opiera się na haczyku, a grot jest wolny

- haczyk ok 6-8

- przypon żyłka 0,2

Tak jak kolega napisał dobra zanęta i sprężyna lub koszyk na rurce antysplątaniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntówka to chyba jedna z najprostszych metod tylko zamiast sprężyny proponuje koszyczek mniej się plącze i można dobierać różne wagi bez konieczności cięcia żyłki a przy nauce rzutów może się to przydać po za tym nawet źle rozrobiona zanęta nie wypada z koszyka z dnem w połowie rzutu.

Do tego jeszcze jakieś sygnalizatory brań.

Ja też zaczynam od tej metody i na początek użyłem sprężyn po użyciu koszyczka nie wrócę do sprężyn tylko ta metoda szybko się nudzi do w zasadzie siedzisz i nic nie robisz poza czekaniem na branie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie chce zakładać nowego tematu a potrzebuje odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie mianowicie czym skleić kukurydze aby można ją było z procy wystrzelić na jakieś 50-60 metrów ? :wink:

Niestety na "moich" wodach nie można używać środków pływających do wywożenia zanęty i muszę coś innego wykombinować ...

Jest jeszcze opcja z rakieta zanętową ale wyrzucić kilka kg kukurydzy za pomocą tego urządzenia przyprawia delikatnie mówiąc bóle rąk :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja z rakieta zanętową ale wyrzucić kilka kg kukurydzy za pomocą tego urządzenia przyprawia delikatnie mówiąc bóle rąk

Taaa to spróbuj kiedyś wystrzelić z cobry 10kg kulek na 100m - Trzeba twardkim być nie mientkim :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

JA MAM PYTANIE DO KOLEGÓW Karpiarzy ... Czy jako włos , może mi służyć plecionka 0,16 Mikado Sensei Czarna .. Jest to plecionka spinningowa , ale również używana przez wędkarzy gruntowych. Jest to mój początek z kulkami więc nie wiem czy będzie odpowiednia .

Kolejne pytanie zrobiłem 2 rodzaje kulek tzn śmierdziuchy na bazie szprotek oraz owocowe (truskawka) na zasiadkę chce się wybrać za tydzień miejsce wytypowałem 2 x 2... Tylko nie wiem czy mogę nęcić mieszając śmierdziuchy z owocowymi ... Czy lepiej w jednym miejscu śmierdziuchami a w drugim owocowymi nęcić .

Mnie więcej jaką ilością nęcić mam czas co 2 dzień czyli przed zasiadką 3 razy

Miejsce to staw około 150m na 50m głębokość do 1,50m , dno muliste .

Czy na haczyk w metodzie włosowej mogę dodatkowo dać kukurydzę ? .

Z góry dziękuje za odpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako włos , może mi służyć plecionka 0,16

Jako cały przypon czy tylko część włosowa? Jeśli tylko włos to jaki to ma sens? Jak zaczynasz karpiowanie to włos robisz z tego samego materiału co przypon. Ja akurat w Blow Back Rigu włos zmieniam na plecionkę 0,09, ale jest to niekonieczne i dość trudne do wykonania dla początkującego. Zakładam że chodzi Ci o cały przypon wykonany z tej plecionki- ja bym nie ryzykował. Małe karpie na pewno wyciągniesz, ale co jeśli wejdzie dzikus 10 kg? albo większy? Czy warto taką rybę tracić?

Jeśli krucho z kasą to polecam Ci plecionkę bez otuliny KATRAN.

czy mogę nęcić mieszając śmierdziuchy z owocowymi

Na tę porę roku raczej śmierdziuchy, jednak skądinąd słychać że ktoś słodkimi połapał, są to jednak wyjątki. Ja bym dał dwa stanowiska, śmierdziel oraz śmierdziel + słodkie.

Mnie więcej jaką ilością nęcić

Zależy od rybostanu i pory roku.

Czy na haczyk w metodzie włosowej mogę dodatkowo dać kukurydzę ?

Wszystko możesz, tylko że to w znacznym stopniu utrudni zapięcie się haka.

Z góry dziękuje za odpowiedzi .

Proszę ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedz ... Tam gdzie łowię udawało Mi się głównie złowić małe karpie do 4,40 a wiem , że kiedyś padały na tym łowisku rekordy ponad 10kg tylko gdzie te karpie się podziały... Myślę , że wina była po mojej stronie bo nęciłem i łapałem głównie samą kukurydzą cudów być nie mogło . Choć brania były częste . Łowisko te praktycznie nie ma presji wędkarskiej czy dawać jakąś zanętę czy głównie kulki, kukurydza , prażone konopie i naprawdę nie wiem jaką ilością nęcić kulkami Czy 1kg będzie odpowiednie ... Co do ryb występuje głównie karp , amur , szczupak , płoć , wzdręga i to wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowej recepty na nęcenie nie dostaniesz. Musisz sporo poczytać i dopasować wszystko pod twoje łowisko. Jest zbyt dużo czynników by z za biurka trzasnąć jakąś receptą. Kukurydza wcale nie jest zła, chodź zwabia w łowisko sporo leszcza i innych małych karpiowatych. Kilo kulek to raczej na zbiorniki z 1 karpiem na 50 ha łowiska (mowie tu o ciepłej porze roku).

Czy masz możliwość sypania i sprawdzania czy jedzonko znika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowisko jest bardzo muliste i płytkie nic nie widać średnio 1 metr maksymalnie 1,50 .. Dno nie jest porośnięte miałem przyjemność wchodzić do tej wody jak karp porwał wędkę hehe ... Są dwa stawy między nimi grobla i przepust . Pierwszy mnie więcej 150 , 200 metrów długości za to wąski 40 , 50 metrów drugi 100 na 50 . Często karpie się rzucają przy zwalonych drzewach , ale tam są zaczepy . Brania najczęściej o dziwo są w południe 12 w nocy cisza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako włos , może mi służyć plecionka 0,16 Mikado Sensei Czarna

Każda będzie dobra, ważne żeby była miękka.

zrobiłem 2 rodzaje kulek tzn śmierdziuchy na bazie szprotek oraz owocowe (truskawka) na zasiadkę chce się wybrać za tydzień miejsce wytypowałem 2 x 2... Tylko nie wiem czy mogę nęcić mieszając śmierdziuchy z owocowymi ... Czy lepiej w jednym miejscu śmierdziuchami a w drugim owocowymi nęcić .

Możesz sypać oba rodzaje, można również mieszać miksy, robiąc kulki rybno - owocowe, najważniejszy jest skład miksu, bo to on decyduje o atrakcyjności kulek.

Czy na haczyk w metodzie włosowej mogę dodatkowo dać kukurydzę ? .

Jeżeli kukurydza na haczyk, to nie będzie to już metoda włosowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaZ napisał/a:

Czy jako włos , może mi służyć plecionka 0,16 Mikado Sensei Czarna

Każda będzie dobra, ważne żeby była miękka.

No tak,grubość 0,02 tez będzie dobra na karpie do 50 gram, tylko co potem z hakiem w pysku większej ryby? A niech ma, tak?

Jeżeli kukurydza na haczyk, to nie będzie to już metoda włosowa.

Owszem,nadal będzie to metoda włosowa, tylko z kuku na haku. Włos to sama odnoga do której mocujesz kulkę.

masz filmik od kolegi Michała, mimo młodego wieku, trochę wiedzy ma. Mówi trochę o nęceniu i sam zobacz co sądzą karpie o smakach kulek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemiux, włos może być obojętnie z czego, służy przecież jako "mocowanie" przynęty przy haczyku w dowolny sposób. Nie wiem czemu upierasz się że trzeba na nim holować ryby, chyba że chodzi o klasyczny przypon, wiązany z włosem z jednego odcinka materiału :wink: ? . W swoich przyponach nigdy nie robię włosa z materiału z którego jest przypon. Klasyczne przypony robię akurat wszystkie z regulowanym włosem, który jest z materiału innego jak przypon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem,nadal będzie to metoda włosowa, tylko z kuku na haku

:shock::shock::shock: Szanowny Kolego, metoda włosowa jest to sposób podawania rybie przynęty. Jeżeli przynęta będzie założona na haczyk (robaki, kukurydza) nie będzie potrzeby wykonywania przyponu w włosem, a więc nie będzie to już metoda włosowa.

p.s. nie pisz głupot, nie mając podstawowej wiedzy na temat karpiarstwa, bo robisz wodę z mózgu osobom zaczynającym uprawiać tą dziedzinę wędkarstwa. Natomiast w kwestii filmów i poradników związanych z łowieniem karpi, uwierz, że sporo tego wszystkiego obejrzałem i poczytałem, a wszelkie te publikacje były autoryzowane przez topowych karpiarzy polskich i europejskich. Uważam zatem, że mam trochę więcej niż przeciętną wiedzę w tym temacie, posiadam również wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, gdyż od kilku ładnych lat poluję tylko na karpie. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie potrzeby wykonywania przyponu w włosem, a więc nie będzie to już metoda włosowa.

Nikt nie mówi o rezygnacji z włosa tylko prócz podwieszenia kulki na włosie, kolega chce dołożyć kuku na hak. Pomijając fakt że wieszanie czegoś na haku (przy met. włosowej) jest tutaj bez sensu, nie zmienia to faktu że nadal jest to metoda włosowa.

p.s. nie pisz głupot

Nadal nie wiem o której głupocie piszesz?

posiadam również wieloletnie doświadczenie

oho ho ho HOO, alfa i omega, ale to nie Ty postanowiłeś odpowiedzieć koledze, a i ja nie jestem najmądrzejszy, i uwierz mi że Ty raczej też nie. Są ludzie którzy wiedzę zdobywają nad wodą.

Czy na haczyk w metodzie włosowej mogę dodatkowo dać kukurydzę ? .

Na wstępie ja popełniłem gafę i nie do końca doczytałem post, ale ty chyba też nie do końca coś doczytałeś albo przekminiłeś. Pocztaj rzeczowe posty odpoczątku i odkryjesz że kolega pyta o DODATKOWE dołożenie kuku na sam hak + kulka na włosie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.