Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Początki karpiarstwa


Pietrek10

Rekomendowane odpowiedzi

oho ho ho HOO, alfa i omega, ale to nie Ty postanowiłeś odpowiedzieć koledze, a i ja nie jestem najmądrzejszy, i uwierz mi że Ty raczej też nie. Są ludzie którzy wiedzę zdobywają nad wodą.
Też nie jestem alfą i omegą w karpiarstwie, jednak śmiem twierdzić, że mam spore doświadczenie i w miarę sporą wiedzę w tym zakresie. Wynika to m.in z faktu, iż łowię ryby już spory szmat czasu, ba, siedziałem już z wędką, gdy Ciebie jeszcze nie było na świecie, bo zaczynałem w roku 1978.
Są ludzie którzy wiedzę zdobywają nad wodą.
I ja właśnie swoje dotychczasowe doświadczenie nabywałem latami śledząc możliwe dostępne publikacje, które weryfikowałem nad wodą. Faktem też jest, że człowiek całe życie się uczy a i tak wszystkiego nie będzie wiedział.

ps. jeżeli chcesz podyskutować o karpiarstwie to proszę bardzo, chętnie dowiem się jeszcze na temat wielu spraw z tym związanych. Jednak proszę Ciebie o posty merytoryczne, bo nie lubię bicia piany w tematach o którym mój rozmówca coś słyszał, ale nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

oho ho ho HOO, alfa i omega, ale to nie Ty postanowiłeś odpowiedzieć koledze, a i ja nie jestem najmądrzejszy, i uwierz mi że Ty raczej też nie. Są ludzie którzy wiedzę zdobywają nad wodą.
Też nie jestem alfą i omegą w karpiarstwie, jednak śmiem twierdzić, że mam spore doświadczenie i w miarę sporą wiedzę w tym zakresie. Wynika to m.in z faktu, iż łowię ryby już spory szmat czasu, ba, siedziałem już z wędką, gdy Ciebie jeszcze nie było na świecie, bo zaczynałem w roku 1978.
Są ludzie którzy wiedzę zdobywają nad wodą.
I ja właśnie swoje dotychczasowe doświadczenie nabywałem latami śledząc możliwe dostępne publikacje, które weryfikowałem nad wodą. Faktem też jest, że człowiek całe życie się uczy a i tak wszystkiego nie będzie wiedział.

ps. jeżeli chcesz podyskutować o karpiarstwie to proszę bardzo, chętnie dowiem się jeszcze na temat wielu spraw z tym związanych. Jednak proszę Ciebie o posty merytoryczne, bo nie lubię bicia piany w tematach o którym mój rozmówca coś słyszał, ale nie do końca.

Jeszcze raz. "Jaki masz problem?" Gdzie popełniłem błąd? (gdyby coś mogę zacząć numerować pytania)

Aaaaa, już wiem gdzie masz problem, od 1978 roku nie widziałeś czegoś takiego triple-corn-rig-1358868253-2tnkgb2s8ryltgr08treo0.jpg147089395.jpg

Szkoda, bo żyję tylko od 1986 i zdążyłem zobaczyć. Nazywa się to "triple corn rig". Uwież mi że ten patent to nadal metoda włosowa, ale nikt lub mało kto jej używa bo ma za dużo wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa, już wiem gdzie masz problem, od 1978 roku nie widziałeś czegoś takiego

Ok niech Ci będzie, że pokazałeś mi cudzo, jakiego jeszcze nie widziałem. Jednak jak sam piszesz, a więc sądzę, że sam stosowałeś taki zestaw, twierdząc że ma zbyt dużo wad, więc po co go polecasz. Czy nie prościej byłoby podpowiedzieć Koledze, że takie rozwiązanie jest do bani, bo ................ itd. Jeżeli masz wiedzę, że prezentowany przypon i sposób prezentacji przynęty nie sprawdza się, to chętnie poznam Twoją opinię dlaczego tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie prościej byłoby podpowiedzieć Koledze, że takie rozwiązanie jest do bani, bo ................

Czy na haczyk w metodzie włosowej mogę dodatkowo dać kukurydzę ? .

Wszystko możesz, tylko że to w znacznym stopniu utrudni zapięcie się haka.

W którym miejscu go polecam? Czego jeszcze nie napisałem?

Zgoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje racje i dziękuje wam dlaczego chcę dodatkowo dać kukurydze na hak bo najlepiej się sprawdzała Mi na tym łowisku z tym , że łapałem karpie między 2 a 4,4 kg a wiem , że w łowisku są wiele większe 2 kg karpik oczywiście cieszy ,,,, Chcę iść do przodu dlatego w swój arsenał wprowadziłem kulki nie wiem co z tego wyjdzie ... Nie wiem ile prawdy jest w tym co pisze ale te karpie większe znajomy łapał ponoć na ziemniaka :wink: ,

Zasiadkę przekładam i dopiero ruszę za 2 tygodnie na razie będę nęcił co 2,3 dni

Zanęta

0.5 kg kulek

kukurydze

konopie

ziemniak :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanęta

0.5 kg kulek

kukurydze

konopie

ziemniak :roll:

Obecnie odpuścił bym kukurydzę i ziemniaka. Nęć na razie samymi kulkami najlepiej jakieś smaki rybne lub mięsne, bez żadnych dipów i bosterów. Kulek też nie za wiele, na początek 20-30 potem tak do 50 na nęcenie + konopie ilość dowolna. Kukurydzę i ziemniaki zacznij sypać jak już się na dobre zacznie żerowanie ryb. Teraz jak posypiesz ziemniakami możesz zepsuć sobie łowisko, w ogóle to z ziemniakami trzeba wyczuć temat, żeby były pobierane przez ryby na bieżąco i nie zalegały na dnie po kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dziś wędkarz ze stanowiska obok nałożył mi na haczyk kulkę w ten sposób. Mówił, że kulki sam robi a ten klipsik można kupić w wędkarskim. Jak widać, nie ma tutaj typowego zestawu włosowego. Tak samo może być to użyte właśnie do metody jak i do zwykłego zestawu z koszyczkiem, na który on i ja łowiliśmy. Potem zerwałem zestaw a jego już nie było...

1. Czy ktoś wie lub ma link do tego, co trzyma kulkę?

2. Próbował ktoś łowić w ten sposób? Zawsze myślałem, że musi być zestaw na włosie, by kulka miała jakiś luz.

Nie chodzi o karpie +10kg, mówimy tutaj o max 4-5 kg.

DSC_1283.jpg

DSC_1284.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duża gumka do peletu - założona przez kolanko haka , przeciągnięta szydłem przez kulkę i zablokowana stoperem do kulek

tak samo "sztywne" połączenie jak pellet na gumce z przebitej hakiem, hak jest caly odsłonięty - nie ma problemów z wbiciem się , łatwiej zaciąć ewentualnego amura np - niż klasycznym zestawem na dłuższym włosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,w środę będę miał już wyczekiwaną kartę wędkarską :D

Nakręcony na pierwszego karpia chciałbym się spytać o kilka rzeczy.

1.Czy na początek od razu bawić się w przypon z włosem,czy na razie sobie odpuścić i założyć przynętę na hak?

2.Jeśli włos,to kulki? Jaka średnica,jaki smak na karpiki :)

3.Pellet/Zanęta do koszyczka zanętowego?

Dzięki za odpowiedź,pozdrawiam i życzę połamania kija! :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Takie pytanko jeszcze. W tym roku pierwszy raz łowię na "kulkę". Cudzysłów jest nie bez powodu, gdyż nie jest to klasyczny zestaw. Miejsce to komercja, gdzie są karpie i amury do max 4kg, jesiotry, sumy itp.

Mój zestaw to normalny koszyczek z tym, że z przyponem włosowym. Gdybym go odciął to mogę normalnie łowić na DS.

75% brań to natychmiastowy odjazd z zaciętą rybą. Haczyk w stylu wide gap, ale są brania, że pociągnie i zostawi.

Czy przy klasycznym zestawie karpiowym też są takie brania? Czy nawet najmniejsze pociągnięcie to zawsze zacięcie się ryby? Jak tak to przejdę na metodę, bo tam jest zestaw samozacinający na sztywno - koszyczek jest na krętliku zablokowany. A jak są też brania, które ja opisałem, nie do zacięcia to będę spokojnie łowił dalej jak to robię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75% brań to natychmiastowy odjazd z zaciętą rybą. Haczyk w stylu wide gap, ale są brania, że pociągnie i zostawi.

Czy przy klasycznym zestawie karpiowym też są takie brania? Czy nawet najmniejsze pociągnięcie to zawsze zacięcie się ryby? Jak tak to przejdę na metodę, bo tam jest zestaw samozacinający na sztywno - koszyczek jest na krętliku zablokowany. A jak są też brania, które ja opisałem, nie do zacięcia to będę spokojnie łowił dalej jak to robię :)

Karp potrafi wielokrotnie zassać przynętę i się nie zaciąć- co łatwo możesz zobaczyć na podwodnych filmach na YT. Puste brania wynikają również z konstrukcji Twojego zestawu- zastosuj zestaw bezpieczny zamocowany "na sztywno" z ciężarkiem 80 gr.

Zrezygnuj też z haków wide gap. Kompletnie nie mam do nich przekonania, widziałem wiele spinek na tych hakach. A już z pewnością nie są to haki dla początkujących karpiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. A jak z nęceniem w tedy? To są na prawdę małe karpiki, większych niż 4kg nie ma.

PVA z zanętą? Lub rozgotowanym pelletem?

Możesz nęcić PVA, możesz spróbować "metody". Na hak możesz zakładać cały zakres przynęt- kukurydzę, pellet, kulki... Karpik 2 kg bez problemu wciąga kulkę 18 mm.

Z powodzeniem stosuję takie haki w rozmiarach 4-6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.