Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Początki karpiarstwa


Pietrek10

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

0,28 to za mało wg. mnie, te 0,30 - 0,35 jak już.

Nie należy myśleć w ten sposób, że "mam słaba wędkę, na dużego karpia nie mam szans", jeśli tylko ma się umiejętności odpowiednie to nie widzę przeszkód w wyholowaniu karpia nawet 20 kilogramowego na zwykłego teleskopa za 50 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wyciąganiem karpi 20kg i cienka żyłka to bym nie przesadzał - wyobraź sobie nie masz pontonu żyłka 0,28mm karp odchodzi a Ty go musisz zatrzymać bo zejdzie w zawady, kończy ci się żyła na szpuli lub coś w tym stylu... to po prostu katastrofa i jeśli nie uda Ci się namówić karpika do zmiany nastawienia do Ciebie i współpracy to tracisz rybę życia... Naturalnie nie twierdzę że nie można wyholować dużej ryby na cienką żyłkę bo nie widzę przeciwwskazań ale warto mieć przynajmniej odrobinę zapasu "mocy".

Ja polecam żyłkę o grubości 0,33 -0,35mm i niech moc będzie z tobą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chłopaki - Do feedera jak założycie 0,5 to co wam to da jak go i tak nie będziecie mieć czym przyhamować !!!!

Żyłka 0,3 to max jeśli nie spodziewacie sie karpi powyżej 10 kg, no i w dodatku do feedera, bo większa psuje komfort rzucania itd.

Jeśli oczywiście karpiówka to 0,35 ok - wyższe grubości to juz przesada - chyba że potrzeba mocy - trudne warunki itd no to plecionka.

A co do feederków - to do 10 kg karpi jeszcze da może rady ale wyżej zapomnijcie !

A umiejętności wiele nie pomogą jeśli mamy solidnego karpia to teleskopem za 50zł /feederem go nie wyciagniemy, chyba że mamy farta albo łowisko beż zaczepów i możemy sie z nim bawić w niekończoność.

Dziś kolega stracił karpia 3m pod nogami - plecionka na młynku i kij 3,5lbs - skurczybyk znalazł zaczep - kamień albo coś - bo później orałem po dnie spinem i nie mogłem nic znaleźć, ........ ale on znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chłopaki - Do feedera jak założycie 0,5 to co wam to da jak go i tak nie będziecie mieć czym przyhamować !!!!

Pełna zgoda, można zatrzymać karpiszona na naprawdę heavy feederze, ale prosiaka powyżej 10kg -ciężko. Na komercyjnym zbiorniku bez zawad itd jest to wykonalne, ale w warunkach "bojowych" nawet silny feeder nie daje rady, co na własnej skórze/wędce doświadczyłem. :cry:

Ćwiczę w tym sezonie łowienie feederem na dużych odległościach w poszukiwaniu grubszego leszcza i karpie w przedziale 2-5kg były dość częstym przyłowem.

Lądowały na brzegu na zestwach 0.18 główna - 0.16 przypon, drugi 0.10 plecionka Spiderwire i 0.25 strzałówka Sufix feeder mono, przypon 0.18.

Pierwszy feeder 100 cw., drugi 150, hol 3kg na tym lżejszym daje już sporo frajdy, także nie skreślajcie feederów z listy wędek do połowu karpia, może nie rekordowego, ale średniaki ciągnie się aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda federy nie są stworzone do tak wielkich obciążeni jednostajnych jakie bywają przy karpiach 10kg ,nie mniej incydentalne przypadki połowu takich karpi nie powinny uszkodzić federa przy wprawnym i nie forsownym holu .Inaczej nieco sie ma przy heavy federze ,to wędziska zbudowane nieco solidniej ,ale też nie namawiam do stosowania ciągłego przy karpi owaniu .Sam używam na wiosnę federa na karpia z prozaicznej przyczyny ,wiosną na rzece idą bardzo duże ilości śmieci i koniecznie trzeba wysoko podnieść żyłkę co umożliwia mi 4,5m feder ,żyłka dobrej klasy 0,33 taka jak Daiwa Infiniti daje mi pewności wyholowania nawet karpia 20kg . Oczywiście trzeba zadbać o nawój minimum 200 metrów żyłki na kołowrotku ,bo nie kiedy trafić się morze "mocarny"karp który potrafi być bardzo cwany.Nie wsponieliscie o kołowrotku ,a to bardzo ważny element całego zestawu juz nie chodzi mi ze ma być karpiowy ,chodzi mi że ma być sprawny i nawet nie "pierdnąć " w chwili największego obciążenia.Karpie bywają różne nie kiedy 10-tka sprawi o wiele więcej kłopotu z wyholowaniem niż 15-tka. Ale i na to jest rada trening ,trening i trening :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście trzeba zadbać o nawój minimum 200 metrów żyłki na kołowrotku ,bo nie kiedy trafić się morze "mocarny"karp który potrafi być bardzo cwany.Nie wsponieliscie o kołowrotku ,a to bardzo ważny element całego zestawu juz nie chodzi mi ze ma być karpiowy ,chodzi mi że ma być sprawny i nawet nie "pierdnąć " w chwili największego obciążenia.Karpie bywają różne nie kiedy 10-tka sprawi o wiele więcej kłopotu z wyholowaniem niż 15-tka. Ale i na to jest rada trening ,trening i trening :mrgreen:

To uzupełnię trochę mój opis z karpiem na feederze. Jeśli chodzi linkę główną na mocniejszym kiju, to jest nią plecionka 0.10 Spiderwire, co prawda 130 parę metrów, ale połączona odwróconym Albright'em z podkładnem 0.28 Daiwy.

Razem mam grubo ponad 200 m linki na szpuli. Ponieważ zestawy do dalekich rzutów sporo ważą, 70-120g, przydaje się przypon strzałowy 0.25-0.35, jak kto lubi. To z kolei wymaga od feedera przelotek słusznej średnicy - dotyczy szczególnie szczytówki, solidny "supełek" musi swobodnie przechodzić przez oczka.

Do heavy feedera używam sporego młynka - Shimano Ultegra 5500XTB. Kołowrotek używany do karpiowania, z konwersją wolnego biegu w szpuli. Z funkcji tej korzystam rzadko, nie mniej uważam ją za bardzo przydatna, gdy w łowisku są karpie. Nie trafiłem jeszcze na ten zestaw jakiegoś giganta, takie do piątki holuje się sprawnie i bez "pierdnięcia" :wink:

Solidny, przede wszystkim sztywny, heavy feeder może być śmiało używany do lekkiego karpiowania. Mam na myśli mocny, rzeczny kij o ciężarze wyrzutu rzędu 150g - pozwalający komfortowo takim ciężarem operować a nie jedynie opisanym tak na blanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was o możliwie szybką odpowiedź.

Dopóki nie wystawiłem sprzętu na sprzedaż byłem pewien, że poradzę sobie z karpiem na feederku. Teraz mam poważne wątpiwości co do przynety. Na tym bliższym jeziorku karp nigdy kulki nie widział to śmiało mogę iść na niego z kukurydzą.

Ale na tym drugim, karpiowym-zarybianym karpie od lat znają kulki.

I teraz ważne dwa pytania:

1. Skoro karp od lat zna tam kulki, to czy łowiąc go na kukurydzę (mogę łowić i nęcić ale nie mam jak uprzednio przygotować łowiska) to czy mam szanse na większego (10kg) karpia czy będą brać tylko maluszki?

2. Jaki haczyk na kukurydzę na karpia-lina-leszcza? Rozumiem, że wszędzie łowię normalnie - na DS, ponieważ liczę na leszczo-liny. (hah nie hybrydy żadne, na te 2 gatunki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warszawa_24, jeśli łowisko nęcone jest w większości kulkami, nie znaczy to ze na kukurydze nie złowisz karpia 10kg, czy większego. Możesz też próbować na mniejsze kulki lub pellet.

"Methoda", przy ds na karpia wg. mnie w sam raz, leszczy i linów nie wykluczając oczywiście :wink:

Nie ma jednego rozmiaru haczyka, który moglbyś zastosować, na początek nie przesadzałbym z wielkością.

I Zyczę Ci walki z maluszkiem ok 5kg :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro karp od lat zna tam kulki, to czy łowiąc go na kukurydzę (mogę łowić i nęcić ale nie mam jak uprzednio przygotować łowiska) to czy mam szanse na większego (10kg) karpia czy będą brać tylko maluszki?

Na jednej z pobliskich żwirowni łowi kuzyn, oraz kilku znajomych. Kuzyn łowi na kuku, groch i łowi karpie 2kg-5kg. Znajomi łowią na kulki i łowią przeważnie karpie 6kg, 8kg, 10kg (oczywiście często także mniejsze). Nie ma na to reguły, ale na tym zbiorniku tak jest. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka za upierdliwość, ale powinno sie otworzyć nowy dział " rozważania teoretyczne i teorie spiskowe w wedkarstwie użytkowników Kubiak, i warszawa_24, "

Może to tylko moje zdanie, ale posty tych userow są przynajmniej męczące, a stwierdzenia typu

"Proszę Was o możliwie szybką odpowiedź, bo nie wiem na co mam łowić"-->( a na karpiki raczej przed marcem nie wyskoczy ? :mrgreen: ) nawet nie chodzi o to, że są nie na temat, ale powoduja pewnego rodzaju zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hubal, nic nie spiskujemy. Teraz przemyślałem wszystko i wiem, że lepiej kupić karpiówkę i łowić na kulkę. A ponaglałem, ze względu na to, że 70% moich wędkarskich rzczy wystawiłem na sprzedaż i jako, że jestem zmuszony łowić na kulke muszę zrobić edit i troche z nich zostawić.

Nie na temat? Początki karpiarstwa - pasuje jak ulał, zaczynam łowić karpie i rady tych co mieli karpia na wędce służą mi radą i pomocą i ten post wg. wprowadza zamęt bo muszę teraz się tłumaczyć - nie złowiłem karpia i potrzebuję pomocy innych by zacząć.

Dziękuję za uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to regułą.Wielokrotnie łowiłem duże karpie (10-14 kg) na kukurydzę w miejscu gdzie wszyscy nęcili kulkami,mało tego ,na kulki nie było wcale brań,tylko na kuku.

Ale pewnie kuku- gotowane na włosie ?

Przynajmniej u mnie są zbiorniki gdzie łowi się te duże okazy na 2-3 ziarenka na włosie.

Bo konserwowa na haczyku = maluszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.