Skocz do zawartości
tokarex pontony

Początki karpiarstwa


Pietrek10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam problem co do wyboru sprzętu karpiarskiego.Zaczynam dopiero przygode już z takim zaawansowanym karpiarstwem , bo wcześniej to tylko moglem pomarzyć o takim sprzęcie co za tym idzie większych rybach.Mialem do czynienia wcześniej z karpiami ale to tak amatorsko bardziej, a teraz chcę zacząć na poważnie.Ale zmierzając do sedna.Chcę zaopatrzyć się w sprzęt dość wytrzymały i niedrogi.Zaczynam dopiero takie wędkowanie więc ten sprzęt nie musi być z najwyższej pułki.Ważne żeby dawał rade.Myśle o wyborze czegoś takiego:

-KIJ KONGER CARBONMAXX CARP 360/100

-KOŁOWROTEK MITCHELL PREMIUM RUNNER 50 FR

I myślę że na zaczęcie takiego wędkowania wystarczy.Jak myślicie.Najważniejsze żebyście mi powiedzieli co sądzicie o kołowrotku.Myśle że MITCHELL to firma o dobrej jakości wykonania i żywotności.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

.Mialem do czynienia wcześniej z karpiami ale to tak amatorsko bardziej, a teraz chcę zacząć na poważnie
Na poważnie chcesz zacząć a sprzęt z najniższej półki :mrgreen:
Chcę zaopatrzyć się w sprzęt dość wytrzymały i niedrogi
Wybacz czegoś takiego to tylko w surfach szukaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A karpiowy namiot, karpiowa żyłka, karpiowy haczyk, karpiowy ciężarek, karpiowe rurki antysplątaniowe, karpiowe przypony, karpiowe krętliki i koraliki, łóżko karpiowe, karpiowy stojak na wędki, karpiowa mata, karpiowy podbierak, karpiowa czapeczka i wiele, wiele innych karpiowych rzeczy? Jak bez tego zacząć profesjonalne karpiowanie? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem z zwykłą rosówką, spławikiem 3g i hakiem do bocznego troku, a grunt se ustawiałem na 15cm lub 10cm :smile: Ale rybki mi brały (karpiki oczywiście, lecz tylko gdy było gorąco i były zaraz pod lustrem wody :grin: Największy jakiego tym sposobem zdołałem wyłowić to tak na oko miał 2,5kg :mrgreen:

Jak bez tego zacząć profesjonalne karpiowanie?
Racja lecz na tamtym sprzęciku też się da coć złowić :razz:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietrek10, Co do patyka jako wybór ekono na początek 2-3 sezony wystarczy, choć ja wziąłbym coś sztywniejszego (lecz niestety droższego )

Krecioł - odpisałem Ci już w innym temacie ale jako dobrą, a może lepszą alternatywę wielu poleci Ci Okuma Travertine 45,

Gdy już dobierzesz sobie podstawowy sprzęt skup swoją uwagę , na umiejętnym wyborze miejsca połowu karpi , zestawach końcowych i strategi nęcenia..jak już złapiesz trochę ryb będziesz wiedział jakiego sprzętu na swoje wody potrzebujesz.

A karpiowy namiot, karpiowa żyłka, karpiowy haczyk, karpiowy ciężarek,......[]..
Pi, ale za to jaka radocha jak już to wszystko masz, :wink: wyładujesz z kolegą ćwierć tony sprzętu, ustawisz namiot łózka, triody, kije, wrzucisz do wody kibel kulek...a potem to już tylko "spoksik lajcik i blancik", nie musisz gapić się w spławik ani bombkę bezstresowo polewasz i winszujecie sobie :mrgreen::lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj Unises, że pozniej wraz z bratem nie zmieścisz się do lanosa, jak będziesz chcial się spakować na jedniodniowa zasiadkę. I zabieram tylko NIEZBEDNY sprzęt :grin:

I pamiętaj, :mrgreen: PRAWDZIWY :mrgreen: karpiarz zawsze zajmuje stanowiska, gdzie da sie dojechać no bo fotel 8 kg, wędki z 2 kg, podzik kolejne kilo, mata, namiot, parasol, kulki, kukurydza, skrzyneczka z wszyskimi wyżej wymienionymi akcesoriami, w cholere cięzkie dipy no i ostatnio ponton :smile:.

Jak jedziesz na więcej niz 1 dzien to dochodzi gril, browar, spiwory, ciuszki i ogólnie od groma rzeczy.

Jesli dojedziesz na łowisko i wszystkie miejsca gdzie da sie dojechać są zajęte, to czapke karpiowa ubierz dopiero po rozłożeniu. Oj spocisz się :D

Co do wędek i kołowrotke.

Shimano alivio i cormoran pro carp q10. Mi się dobrze łowi na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz czegoś takiego to tylko w surfach szukaj.

Z braku laku ostatnio 10tke ciagnalem na surfa :) Bo nie mialem 3 kija - nawet sie nie zająknął :D:D

Co do kija to tez radzil bym ci Alivio kupić, jeśli chcesz się zając poważniej karpiowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko za alivio ma się ponad 2 kijki Carbomaxxa.... podłączę się do wypowiedzi Unisesa, na początek kijek nieco sztywniejszy i Okuma travertine 45 lub 55 i powinno być git.

PS. Szykowanie się na, pakowanie się na, wypakowywanie się na, pakowanie się po i wypakowywanie się po strasznie nieżyciowa sprawa :)

A ja na dodatek często wybieram miejsca cieżkie do dojazdu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A karpiowy namiot, karpiowa żyłka, karpiowy haczyk, karpiowy ciężarek,......[]..
Pi, ale za to jaka radocha jak już to wszystko masz, :wink: wyładujesz z kolegą ćwierć tony sprzętu, ustawisz namiot łózka, triody, kije, wrzucisz do wody kibel kulek...a potem to już tylko "spoksik lajcik i blancik", nie musisz gapić się w spławik ani bombkę bezstresowo polewasz i winszujecie sobie :mrgreen::lol:

Dzięki, ale jak bede chciał złowić karpia to raczej wybiore sie z bułką za 40gr i na upatrzonego z powierzchni. Taki biwak obok zarzuconych wędek z chlaniem i darciem mordy(no offence, ale takich najczęściej spotykam) to zdecydowanie nie mój klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pi, faktycznie niektórzy nie jeżdzą na karpie, tylko jeżdzą chlać....

Ale cóż - jak wybieram sie na kilka dni to nie mowie ze nie pije, ale bez przesady, bo zakłądam że moge w nocy płynąć po rybe która wlazła w krzaki, takze fason zawsze trzymam, no i jezdze w qlturalnym towarzystwie, czesto z dziewczyna i kolega tez z dziewczyna.

Osstatnio poszedlem do znajomych to kolo poludnia juz spali wszyscy, z wiadomych powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudi, powinni zrobić wódke karpiową np. 7 %. A jak by skutecznsć katrpiarzy wzrosła.

Byłem raz na tygodniowym "karpiowaniu" i kumpel po 1 nocy juz nie przerzucał zestawów :D Prawie by namiot kuchenka gazowa wypalił, ale przynajmniej jest co wspominać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z doborem sprzętu. Posiadam 400 zł i chciałbym skompletować coś sensownego. Łowię głównie na wodzie stojącej typu stawy, glinianki. Chciałbym coś solidnego żeby ewentualnie móc zapolować na suma. Wiem, że budżet nie jest powalający, ale mam nadzieje na jakieś ciekawe propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 400zł - Shimano Alivio ok 170zl A kołowrotek hmmm raczej cos mocnego - wiec ja bym sobie wolny bieg odpuscil bo cos sensownego z wolnym to ponad 300.

Alivio jest ok i bedziesz z niego zadowolony jak za taka cene - jak o nie go bedziesz dbal to ci posłuży.

Nie polece ci szczerze zadnego krecioła za 230zł - szczerze albo dołóż i kup cos solidnego - Shimano BBLC :D Daiwa Embem ew Daiwa Emcast ale PRO ! Ja mam Okumy POwerlinery. Dobre tez sa Anacondy Magic Runnery II

Wiec jesli bedziesz potrzebował dużej poj - czyli bedziesz łowił z wywózki na plecionke ( a kiedys bedziesz), to potrzebujesz BIg Pita. wiec polecam to co wyzej.

Kolo 300 moze Cormoram Big Ben - ale mi osobiscie nie leży - nie miałem go wiec nie wiem jak sie sprawuje przy dłuższym użytkowaniu.

Chłopaki polecają Tice Scepter - ponoć solidny kręcioł niektórzy tłuką go kilka lat i nic nsie nie dzieje.

POwiem wam ze z 1 strony jest nagonka na krecioły, a.... ja ostatnio wyciagnłąłem 7mke bez kołowrotka bo mkolega nie przytrzymał szpuli i żyłka sie zaplątała.

A kumpeł łowi ze mna i ma Catany póki co i gdyby miały większe szpule to by je zostawił.

Takze ja bym wybrał : Alivio(lbs i ft wg upodobań choc jak na sumy to mocniejszy) + Tica.

Ale co do sumów to sie nie wypowiadam - ja łwoiie karpie, ale myśle ze nie jednemu sumowi dasz na tym rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na sumy to zaproponowałbym mocniejszy kijek w granicach 200zł

Dragon Mystery sum:

http://www.allegro.pl/item638050084_wedka_dragon_mystery_sum_3_00m_150_300g.html

Jest to mocna pałka ale ma tylko 3m

Dragon Long Distance:

http://www.allegro.pl/item630524036_dragon_mystery_xt_long_distance_carp_3_90_m_3_lbs.html

Jest to mocny kijek jak na sumy powinien wystarczyć czywiście poniżej 2m :twisted: - parabolik (mocniejszy od alivio).

Co do kręciołka dużo kasy nie zostaje

Jak kolega radził OKuma Powerliner:

http://www.allegro.pl/item636892843_kolowrotek_okuma_long_cast_pl_865_gratis.html

Jest to spory kręcio o bardzo wytrzymałej przekładni (ale triszkę kosztuje :cry: )

LUB Bardzo podobny kręciol (też z pod młotka okumy)

Mega Baits carp:

http://www.allegro.pl/item636688647_kolowrotek_mega_baits_ld_carp_fr1065i_16_01_165_a.html

Nawed jak się wczytasz w opis tego kręciolka to znajdziesz dużo wspólnych cech tych kręciołków - dodam że jest na tej aukcji w bardzo atrakcyjnej cenie....

Jak bys nie dał rady wykręcić dodatkowo 80zł to jeszcze zostaje:

Kołowrotek maxima 1060:

http://www.allegro.pl/item634828503_maxima_fr_1060i_baitfeeder_dragon_5_lat_gwarancji.html

Ale osobiście wolałbym doskrobać te 80zł, ale wiem że łatwo się mówi.

Jak byś miał pytania daj znać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdrapek, Ja biore pod uwage ze "ewentualnie" kolega bedzie polował na sumy, a jego głównym celem będą karpie.

Musisz się kolegoczupa, dokładniej określić.

ostatnio z braku 3 kija karpiowego łowiłem na Jaxon Pilk 300cm/200g - i dał rady wycholował ponad 10 kilowego karpia i miał duży zapas mocy, ale jest to wedzisko z włókna szklanego i kosztowało 50 zł :cool:

Jesli wiec nastawiałbyś się na suma to moze tez morskie tylko większe jesczcze jakiś SURF do łowienia z plaży ?

Jesli więc na karpia typowo to upierał bym się przy wyborze Alivio + Scepter.

Chyba ze masz wiecej kasy to Chub Snooper (zajebisty kiijek jak za ta kase ok 270zł) i dalej Tica Scepter (przy niej się będe upierał bo kilka osób na innym forum poleca ten kołowrotek, a ja mam dobre zdanie o Tice)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za dotychczasowe rady! Główną rybą ma być karp, ale w tym roku szykuje mi się kilka wyjazdów nad Zegrze gdzie chciałbym na suma zapolować nie martwiąc się o sprzęt. Niestety nie mam możliwości kupienia oddzielnego sprzętu, z kasą u mnie jak to u studenta :razz: Chyba faktycznie odłożę jeszcze te 80 czy 100 zł i zakupie lepszy kołowrotek. Z allegro chyba nie będę korzystał, mam niedaleko dobrze zaopatrzoną hurtownie wędkarską więc zakupy tam mnie czekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Byłem u siebie w wędkarskim i tam powiedział mi właściciel, że na początek wystarczy mi coś takiego

Jaxon Charisma http://www.allegro.pl/item622702692_jaxon_wedka_charisma_carp_390_3lbs.html

Kręcioła już kupiłem

Okuma Lexsan pro (tylko tutaj 40 a ja nabyłem 55) http://www.allegro.pl/item637383680_okuma_lexsan_pro_baitfeeder_40.html

z założeniem, że w wakacje odłożę na coś solidnego już z tej lepszej półki a ten model przeznaczę do feederka.

Wędka mnie zastanawia bo różne opinie o jaxonie słyszałem, chociaż osobiście mam 2 wędki i nie narzekam z czego jedna o ciężarze wyrzutowym 5-25 a zdarza się 50g na grunt rzucić i to już parę lat :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z okumki powinienes byc zadowolony mialem Travertine i sie fajnie sprawował.

A wędka powiem ci że 1 karpiówką u mnie był własnie Jaxon tylko że Orion 2,75lbs też 3 składy itd.

Łowie na niego i nie nażekam - przeciążam go o nawet 30-40g ( wór PVA duży + ciezarek 85g) i cizkałęm mocno i nawet nie zająknął. Wyciągnął mi też nie jednego kapia i powyżej 10 kilo też.

Także z Jaxonem jest tak ze zalezy jak sie uda.

Ale mysle że na początek może być.

Zostanie ci 100 to akurat pokupisz troszeczkę akcesoriów - haczyki ciezarki itd.

Pamiętaj że najważniejsze jest miejsce gdzie masz zestaw i własnie ten zestaw koncowy.

Czyli sama przynęta i jej prezentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 100 to tylko kropla w morzu potrzeb :wink: Przyda się jakiś sygnalizator elektroniczny, z czasem podzik i reszta ustrojstwa. Dzięki za pomoc! Mam nadzieje, że jak najszybciej uda się przetestować nowy szprzęcik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.