Skocz do zawartości
tokarex pontony

Odra - odcinek na terenie woj śląskiego


nabial

Rekomendowane odpowiedzi

witam, bylem dzis rowerkiem troszke popatrzec jak sie rzeka prezentuje, jaki mniej wiecej uciag i dojscie

powyzsze aspekty sa zachecajace, wiec chcialbym sie dowiedziec jak wyglada to w praktyce, jakies wyniki, jaki bialoryb w przewadze, wskazowki, dobre odcinki rzeki i dojazd samochodem - to co mnie interesuje najbardziej :) jesli ktos jest w stanie pomoc chocby w malym stopniu, to bardzo o to prosze

najlepiej, gdyby omawiany byl odcinek w okolicach Gliwic, powiedzmy w promieniu 50km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Hej:)

Ja mogę Ci powiedzieć co nieco o odcinku Odry w Kędzierzynie - Rogach. Tam mam co roku dwa razy zawody spławikowe i czasami łowie tam na feedera. Uciąg generalnie jest mały - bynajmniej na 13metrze - ok. 2-5gram, ale zdarza się że w wyniku regulacji wody ciągnie na 15-20gram lub tak jak w tym roku z 2miesiące temu na 40gram:|(ale to na prawdę sporadycznie). Głębokość na 13m waha się od 2 do 4m w zależności od miejsca w którym łowisz. Jak dla mnie godny polecenia jest odcinek od wjazdu autem przez taki nasyp(miejsce zbiórki na zawodach) do mostu (po prawej stronie) - i to są miejsca na których są najlepsze wyniki, najrówniejsza woda i najmniej zaczepów! Co do ryby to moim zdaniem dominuje leszcz, często trafiają się sztuki od 1-2,5kg plus bonusy ponad 3kg które nieliczni potrafią wyholować na spławik.. Generalnie biorą takie od 20-40cm zawsze (gdy jest ten mniejszy uciąg). Płocie wchodzą przeważnie takie od 20-30(czasem 35cm), okonie raczej drobne, krąpiki przy dobrym dniu dochodzą do 0,5-0,7kg. Kolejne dwie ryby dość często występujące to jazie i klenie, które również dochodzą do ładnych rozmiarów - na zawodach często wyciągane są sztuki ponad 2kg, ale głównie z tego względu że większe zostają w wodzie;) Co do drapieżników to nie mogę niczego powiedzieć, gdyż się na nie nigdy nie nastawiałem.. Ale występuje sum, sandacz, szczupak i boleń + te wyżej opisane. Jeśli chodzi o feedera to ja używałem koszyczka z dociążeniem 20-30g łowiąc na ok 15m(wg mnie 13-15m na tych miejscach są najlepsze, ze względu na częste zawody spławikowe w roku). Przy dalszych odległościach musisz być przygotowany na obciążenie ok 50gram. Warto dodać jeszcze że z tej (zawodniczej)strony Odry można łowić tylko od poniedziałku do piątku gdyż weekendy są zarezerwowane pod zawody (w tej chwili odcinek ten należy do PZW w Katowicach i zawsze można tam zadzwonić i zapytać..) Co do zanęty to gdy nie ma gwałtownych załamań pogody najlepiej stosować tam grubą, słodką zanętę, dużo pieczywa, ttx, pażone lub mrożone grube robaki czy też pinki i dociążać całość gliną żeby łowić w miarę precyzyjnie w miejscu nęcenia. Oczywiście można łowić na koszyk nie zanęcając a ryby również się trafiają gdy są na braniu..(bynajmniej z tego co nie raz widziałem po wędkujących..) Co do przynęt to dla mnie są najlepsze ochotka, pinka i gnojak. Jakbyś miał jakieś pytania to pisz śmiało.

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowiedzialem sie, ze okreg katowicki dla odry siega od granicy panstwa po kanal gliwicki, tak wiec troszke wiekszy zasieg, anizeli wyznaczaja granice administracyjne :)

na mapie litera A zaznaczylem ujscie kanalu gliwickiego do omawianej rzeki, jesli ktos mialby jakies propozycje miejscowek, badz po prostu opisywal charakterystyke danego odcinka, to prosze zaznaczac lub chociaz mowic na wysokosci jakich lokalizacji typu miejscowosci, z gory dziekuje

70450763.th.jpg

Grud84 - moglbys zaznaczyc omawiane miejsca? no i jak z ta czystoscia wody, bo nie dosc, ze kedzierzyn syfil, byc moze dalej to robi, to jeszcze klodnica, kanal gliwicki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniższym linku znajduje się mapka poszczególnych miejsc:

http://www.pzw.org.pl/opole/cms/2410/rezerwacja_odra_w_rogach_i_kanal_gliwicki

Tylko tak jak napisałem ten odcinek nie należy już do Opola tylko do Katowic, a z kolei kanał Gliwicki podlega pod Opole.. Na tym linku moim zdaniem miejsca A i B są najlepsze, łowiąc na odległości tyczek.. Co do czystości wody to nie jest ona za czysta.. może nie jest aż tak że żyłki są czarne, ale jest brudna..ciemna.. ryby dopóki nie wyjdzie na powierzchnie to nie zobaczysz;) Dobre jest to, że ta woda nie śmierdzi.. z tego co widać sporo wędkarzy bierze ryby stamtąd i chyba nikt nie narzeka.. ja osobiście na kilkanaście wypadów wziąłem 1 leszcza i 1klenia dla dziadka i był zadowolony:) Jak chcesz połowić dla przyjemności to jedź i sam oceń sytuacje:) Tym bardziej, że jesteś z Gliwic więc aż tak daleko nie masz;)

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spowolnień nurtu to wg tej mapki idzie co nieco odczytać;) Ale z tymi wypłyceniami to raczej nie bardzo.. tam barki pływają i wybierają żwir, miał czy sam nie wiem co;) ale bywają miejsca ze sporymi dołami, spadkami itp..jeśli chcesz tego uniknąć to siadasz w miejscach A lub B gdzie sytuacja jest w miarę ustabilizowana (kilka miejsc z zaczepami jest).. I tak obecnie podobnież dużo krzaków i traw jest w wodzie..także powodzie w Czechach dały się we znaki u nas.. A na pikerka powinieneś połowić:) Daj znać jak efekty po wyprawie:)

Powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie a co z drapieżnikami i spinningiem?

Który odcinek polecacie (nie ma znaczenia gdzie, podjade jak bedzie warto:P)

Najlepiej szczera dzicz, w spodniobutach co by poszalec...ale zeby nie bylo ciaglego przedzierania sie przez gąszcz krzakow i paru minut łowienia. No i zeby dojazd nie byl zbyt utrudniony (3km nie chce mi sie do rzeki isc:P)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyprawa to bedzie chyba dopiero kolo wrzesnia :) chociaz zobaczymy, moze uda sie wczesniej

a co do drapieznikow, to jesli lubisz walczyc z okoniami, to polecam lekki boczny trok i plawniowice, najlepiej mieszaniny kolorow czarny, bialy i czerwony, no i nie spiesz sie ze zwijaniem, daj gumce polezec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam , czy może mi ktoś napisac czy można łowic z łodzi na Odrze od byłej granicy do Kędzierzyna Koźla. Pytam bo juz pare lat nie łowię ,a od nowego roku chcę ponownie opłacic kartę . A jeśli nie wolno to czy można używac łodzi na Odrze jako środka transportu na łowisko .Pozdrawiam Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Witam,widzę że temat dawno umarł... Czy łowi ktoś w okolicach Dziergowic, Bierawy i Ciska? Kiedyś raz byłem w Dziergowicach na nocce bardzo dawno i nie mam rozeznania.Zastanawiam się czy warto tam się ustawić i na co? Każde info na wagę złota, nie chcę robić zbędnych kilometrów.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Czy jest tu ktoś kto łowi na odcinku pomiędzy Raciborzem a Kędzierzynem?

Interesują mnie przede wszystkim okolice miejscowości Cisek.

Czy rzeka w tamtych miejscach jest żeglowna?

Tzn czy można tam swobodnie pływać małą kabinówką, ewentualnie pontonem ze spaliną?

Czy spotyka się tam jakieś barki?

Jak tam z głębokością?

Pozdr i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barki tam nie widziałem, to nie jest żeglowny odcinek, dopiero od KK się pojawiają. Głębokość różna, ale są płytkie bystrza, gdzie może być kłopot przy niskich stanach wód. Dodatkowo trzeba uważać na zalane klatki, główki wystają nad wodę, ale one nie. Przy mętnej wodzie można się nadziać. Miejsca bywają ładne, ale na rybę zbytnio nie licz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.