Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Silniki elektryczne do łodzi i pontonów


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam chcę kupić endurę 30 albo pro32 mam łódż 4 metrową i aku.... 100ah czy te modele nie będą za słabe ? Prosze o kilka rad czas pływania awaryjność itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość Anonymous

Wszystko zależy gdzie chcesz pływać, czy to będzie rzeka, czy jakiś zbiornik, ale także od warunków klimatycznych, panujących na Twoim łowisku???

Wiadomo, jeżeli chcesz pływać na zbiorniku, gdzie aura potrafi płatać figle, w postaci nagłych i porywistych wiatrów – to 30 ma zdecydowanie za mało poweru!

Czterometrowa łódź, noo, tu też bym powiedział, że to zdecydowanie za mało…

Ja pływam na zbiorniku o powierzchni powyżej 2000 ha. Moja łódź ma wymiary 4x1,7 m. Bardzo często zdarza się, że zrywa się nagle wiatr, wysoka fala, a jestem daleko od portu. W takich sytuacjach nieocenioną przysługę oddaje mi mój niezawodny silnik, jest nim Maxum 55T. Ponadto mam zawsze do dyspozycji na łodzi TRZY akumulatory po 100 Ah!!!

Skoro decydujesz się na tak dużą inwestycję, jaką jest zakup(drogiego przecież) silnika, to radzę rozważyć wszystkie za i przeciw. Niekiedy lepiej zainwestować więcej, ale w lepszy i pewniejszy sprzęt. Lepiej mieć zapas mocy, niż potrzebować jej w krytycznych chwilach. „Od przybytku głowa nie boli”…

Pozdro…

PS. Maxum, posiada płynną regulację biegów, jest, więc bezawaryjny, w przeciwieństwie do Endura, gdzie często palą się kostki - za paręset zł…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dzięki za te uwagi wiem że silnik o którym mówisz jest lepszy i oszczędniejszy ale po pierwsze poza moim zasięgiem cenowym po drugie ja pływam na zbiornikach do 300 hektarów więc mocy mi wielkiej nie potrzeba. Miałem do tej pory radziecki silniczek 12amperowy ale wykańcza się bidul 12 lat ma rozładowuje akumulator w 3 godz . ja myślałem może o pro32 ale sam nie wiem mam aku 100 ah i na 4 do 5 godzin starczał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

ja pływam na łódke 3, x 1.5 z silnikiem Endura pro 32 przeważnie w dwie osoby z alumulatorem 100 Ah moim zdaniem spokojnie wystarcza. Aku straczy na conajmniej 6h spokojnego pływania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Zwracam sie do znawców tematu. Pytanie brzmi:

... jakim prostownikiem ładowac akumulatory żelowe?

Słyszałem wiele sprzecznych opinii, cos o tym, że tradycyjne prostowniki samochodowe niszczą żelówki, że wymagana jest do nich ładowarka impulsowa itd. itp. :roll:

A jak jest na prawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zwracam sie do znawców tematu.

Z taką pewną dozą nieśmiałości podrzuce kilka linków do stron, które znalazłem w trakcie poszukiwań info o silnikach, akumulatorach i ładowarkach.

Link nr 1.

Link nr 2.

Link nr 3.

Osobiscie skłanialbym sie do opcji pierwszej. Tzn: nie ladowac zbyt duzym pradem (zeby nie zagotowac zelu), ladowarka po naladowaniu aku powinna automatycznie obnizyc podawane napiecie do wielkosci jaka jest mierzona bezpośrednio na biegunach akumulatora(znowuz zapobieganie bezproduktywnemu gotowaniu zelu).

Ciekawie wyglada ładowarka EST-516 12V/15A z tej strony.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...
  • 3 months later...

witajcie

mam pontonik 2 osobowy i chciałbym kupić sobie silnik do niego zastanawiam się nad minnkotą ecdura 30 a motorguide thruster T30. patrzyłem na allegro i w przypadku thrustera t30 jest napisane max łodzi uciąg to 1000 kg a w minnkocie -600 kg.powiedzcie mi który z nich jest lepszy i warto kupić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Raczej nie proponuje brać opini z alegro ,ludzie takie brednie wypisuja ,ale akurat w sprawie silnika motorguide prawda jest zblizona co producęt podaje ,link z sklepu potwierdza twoje przypuszczenia link

Natomiast co do Minkoty ,są to już dobrze sprawdzone silniki u nas ,sam posiadam od 12lat i jestem zadowolony .Cenowo jest podobnie w tej klasie.Nie namawiam do konkretnej firmy wybór zależy od ciebie Link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam!!!

Ja kupiłem w tym miesiącu silnik Shakespeare ET34 za 780zł wraz z akumulatorem ZAP Marine - 75Ah do zabawkowego, marketowego pontonu Seahawk500, który kupiłem z 6 lat temu w Realu w Poznaniu. Ponton ma 3,4m długości i 1,5m szerokości, waży ok. 25kg. Ponton nie był przystosowany do silnika -kupiłem na Allegro pawęż przyczepną do pontonów firmy INTEX. Musiałem ją nieco przerobić i zrobiłem także z grubej sklejki usztywnienie dna pontonu. Sklejkę wygładziłem (kanty) papierem ściernym i owinąłem folią samoprzylepną typu stretch, aby nie uszkodziła pontonu. Silnik kupiłem w sklepie wędkarskim. Najpierw chciałem go kupić w słynnym sklepie żeglarskim z Poznania, ale sprzedawcy odmówili mi jego sprzedaży mówiąc, że taki ponton teoretycznie nie nadaje się do silnika, że się wygnie, wyrwie silnik itd. oraz, że koniecznie muszę usztywnić dno (akumulator waży ok. 30kg! – nie ma sensu kłaść go na dmuchane, miękkie dno). Widziałem wyraźnie, że sprzedawcy sądzą, że nie mam pieniędzy skoro mam marketowy ponton za 500zł i nawet ze mną specjalnie nie rozmawiali. Nie chciałem się jednak narzucać. Skoro nie chcieli mi sprzedać tj. zdecydowanie odradzali – trudno. Udałem się więc do sklepu wędkarskiego i tam stwierdzili, że ponton będzie płynął. Gość mnie tylko przestrzegł, abym za mocno nie skręcał, bo silnik może się obrócić śrubą w drugą stronę i mnie nastraszyć tj. może się wyrwać z pawęży i pofrunąć na kilka metrów do góry (po drodze przejeżdżając np.: śrubą po mojej głowie) .

Uparłem się, że zmodernizuję i przystosuję ten ponton do silnika i tanim kosztem, bez konieczności zakupu nowego pontonu będę przemierzał wielkie jeziora Polski. Zapakowałem ponton, usztywnienie dna, pawęż i silnik do samochodu i udałem się nad jezioro Narie -1260ha -12,6km2 :) Jak się okazało silniczek elektryczny niezbyt nadaje się na takie jezioro (linia brzegowa – 50km:), szczególnie jak przyszedł wiatr i fala. Silnika używałem zarówno do tego pontonu, jak i do wypożyczonej łodzi o długości ok. 4,0m,waga ok.150kg. Biegi 1,2,3 są praktycznie nieprzydatne, bo są za słabe. Pontonem płynie się na 4 biegu i to jak woda jest jak stół –bez fali. Jak włączy się 5-tkę silnik ciągnie solidnie pod ponton tj. czuć ciąg –jest olbrzymia różnica ciągu pomiędzy 4,a 5 biegiem (jakby dwa razy większa moc) , ale przy 5-tce musisz trzymać rumpel, aby ci silnika nie wyrwało z pawęży. Ponton wtedy się nieco wygina na końcu, ale idzie płynąć :). Woda wtedy już się gotuje za pontonem, a ponton płynie ok.0,5-1,5m/sekundę w zależności od warunków –jak woda jest jak stół potrafi płynąć 2m/sekundę. Przy wstecznym natomiast śrubę na chwilę wywala nad wodę (końcówkę śruby), ale wsteczny jest słaby i po chwili jak trzymasz rumel (tj. ster) śruba wraca pod wodę. Podaruj sobie wpływanie w trzciny lub moczarkę –śruba się owinie i torba – stoisz. Pozostają wiosła (zawsze bierz wiosła!!!), aby się uwolnić lub oczyszczenie śruby –nie manipuluj bez odłączenia akumulatora. Ja się raz zapomniałem i wyciągnąłem pracujący na 2 biegu silnik nad wodę –wymontowywałem go – da się utrzymać w rękach, ale można się nastraszyć. Najlepiej było jak wypłynąłem łódką z tym silnikiem i przyszła fala. Szło płynąć wyłącznie na maksymalnym biegu i to bardzo, bardzo wolno. Cały czas łódką rzucało –trzeba było manewrować sterem. W końcu pomimo, że potrafię nieźle pływać założyłem kapok, bo widziałem, że to nie przelewki –parę razy łódką solidnie zabujało –myślałem, że za chwilę znajdę się za burtą. Tak samo było jak pożyczyłem od szwagra silnik MinnKota Endura 36 – Też za słaby. Nie sądzę aby silniki 44 i 54 były aż tak dużo mocniejsze tj. aby dawały komfort płynięcia na nawet małej fali rzędu 0,5m. Podsumowując: Moim zdaniem silnik elektryczny nadaje się wyłącznie na małe jeziora. Do pontonu marketowego nie należy kupować silnika powyżej 36lbs, bo taki ponton jest za miękki – już przy moim 34 cały czas pracuje pawęż i ponton się na 5-tce troszkę ugina.W przyszłym roku kupię więc ukraiński ponton motorowy firmy Kolibri z wbudowaną deską pawężową. To wydatek rzędu 2000zł. Nie są to więc duże pieniądze. Mimo wszystko polecam silnik elektryczny – na pewno to lepsze niż wiosłować. Nie jest to jednak silnik na przepłynięcie wpław Śniardwy, Mamry, Wigry itp. chyba że pływasz max. kilkaset metrów od brzegu. Z tych silników o których piszesz można wybrać i jeden i drugi – na 2 –osobowy ponton wystarczy. Obie firmy są znane.

Pozdrowienia

Marchewczak

PS. Na marginesie. Wysokiej klasy akumulator kwasowy 75Ah wystarczy na przepłynięcie ok. 10km jak woda jest jak stół i ok. 5km przy ok. 0,5metrowej fali. Myślę więc o żelowym lub drugim kwasowym (co najmniej 75Ah - rezerwowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. jestem nowy, więc witam serdecznie

2. przepraszam za wpadki - wybaczcie

3. AD REM - mam silnik minn kota 40 maxxum (1,5 roku). Użytkownicy tej serii wiedzą, że ma on maximizer i 4 diody wskazujące zużycie aku. Zaczęło się od tego, że diody na początku pływania palą się 4. I oK. Po jakimś czasie powinny być 3, potem 2...Wiadomo. Tak było. Ale teraz po kilku minutach pływania wszystkie 4 ledwo się żarzą (w słońcu prawie wcale tego nie widać). I tak jest do końca pływania niezależnie od stanu aku.

Drugi niepokojący sygnał to jakby nie cała moc. Na 100 % mocy zaczyna czasem dziarsko a czasem jakby na pół gwizdka, żebya za chwilkę wskoczyć "na wyższe obroty" lub "niższe". No i jakoś tak dziwnie.

Jeśli uzyskam pomoc, przywrócicie mi wiarę w ludzi:)

No i od razy pytanie - Gdzie serwis.... w okolicach Szczecina mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisana przpadłość z diodami wygląda na jakieś zwarcie. Więc sądzę że wizyta w serwisie Cię nie minie. Informacji o tym gdzie on się znajduje najpewniej powinieneś uzyskać tam gdzie kupiłes swój silnik.

Co do serwisu to nieśmiało podpowiedział bym Ci tak:

http://www.majster.com.pl/

niby nie ma serwisu ale sprzedają minn-koty więc jeśli ich nie naprawiają to może przynajmniej wskażą gdzie się udać

http://www.marinaaleksander.pl/silniki.htm

podobnie jak poprzedni

www.techtrans.com.pl

Maciej, macziem@interia.pl tel. 695653051

Ci z kolei naprawiają minn-koty ale firma jest w Elblągu.

Generalnie jeśli spędzisz kilkanaście minut używając google.pl to powinieneś coś znaleźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam

Od niedawna jestem użytkownikiem łódki 2,90 silnika Minn Kota 30 akumulator żelowy SSB 100Ah + ładowarka parametrów nie pamiętam

Musze dodać ze osobiście nie miałem wpływu na zakup tego sprzętu okresowo jestem użytkownikiem nie mam doświadczenia szczególnie chodzi mi o akumulator eksploatacja ładowanie itd. Jezioro na którym pływam ma ponad 500 h

Pozdrawiam

Andrzej Prawdziwy

Oczywiście ,domyślam się że o to chodzi ci kolego ?

Maniek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku zastosowano "język" techniczny i laikowi nie wiele wyjaśni o co biega ,akumulatory żelowe,mimo swej wysokiej ceny oplaca się kupić mimo wszystko ,czytam na necie ze za cenę żelówki ma się dwa zwykłe i to dobrej marki ,pewnie tak,ale tylko nikt nie wspomina że żelowka wytrzyma 3do5 zwykłych aku ,oczywiście odpowiednio traktowana ,sam posiadam aku żelowe z kilunasto letnim stażem i szczeże powiem ze nie dbałem zbytnio o jej stan ,czyli jak nie był potrzebny to nie zaglądałem do niego. Jedyny błąd jaki popełniłem ,przy eksploatacji to ładowanie żelówki zwykłym prostownikiem ,przy zakupie "pan" nie raczył mnie uprzedzić o tym fakcie a zaproponowanie kupna to już pewnie szczyt marzeń klijęta.Z obserwacji zwykłego użytkownika mogę tylko dodać że po paru latach :shock: stania na półce ,podłączyłem do prostownika i naładował się w 75% ,używałem prawie tydzień na rybach ,full pływania cały dzień i tak nie wyczerpał się ani razu do dna.Czyli kupno zelówki wiąże się z wydatkiem na zakup prostownika do niej ,wydatek spory ale przy pewnej dbalości posłuży lata i jest się pewny że na rybach nie nawali ,co też jest istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, witam, kurcze mam identyczny sprzęt jakgosy tzn silnik Minn Kota 30 akumulator żelowy SSB 100Ah oraz specjalny prstownik do zelowki, ale starcza mi jedynie na 5-6 godz plywania przy lodce dl 3.10m/40kg, plywam przewaznie na 2-3 biegu gdy nie ma wiatru, a jak jest wiatr(fala) to na 3-4 biegu wystarcza mi na 4-5 godz, w czym może byc problem u mnie?skoro u ciebie wytrzymuje caly dzień, jaki masz akumuator i jaki silnik, bo u mne nigdy calego dnia jeszcze nei wytrzymał?aha odnosnie prostownika to mam taki za o 200 zl sluzy do ladowania wszystkich akumualator ,od zelowych po te samochodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam do Was kilka pytań jak pisałem nie mam specjalnie doświadczenia w tym temacie pływam na jeziorze ponad 500 h i wiadomo jakie tam bywają zmienne warunki zawsze staram się pływając stosować prędkość do metody wędkowania i oczywiście warunków pogodowych najczęściej używany bieg 1 i 2 przy zmianie łowiska 2 lub 3 praktycznie nie używam 4 i 5 nawet przy sporym wietrze używam najwyżej 3 potrzebuje podpowiedzi dotyczącej eksploatacji akumulatora i tak czy zelówkę można rozładowywać na maxa bo różne sa opinie czy można aku doładowywać na przykład co dziennie w jaki sposób sprawdzać stan rozładowania lub naładowania aku

pozdrawiam

Andrzej P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Po pierwsze witam jestem tu nowy i szukam pomocy na forum u strych wyjadaczy ... a wiec chce zakupic-Ponton FORSAGE 330 i do niego silnik elektryczny NERAUS 54 LBS-lecz sedno w tym ze nie mam zielonego pojecia czy to dobry zakup bo naczytałem sie troche o silnikach Minn Kota i każy je zachwala a na temat Neraus 54 prawie nic !

Zależy mi na dobrym silniku i nie chce kupic zapszeproszeniem jakiegoś gówna

No i cenowo NERAUS 54 jest wmiare mojch mozliwości dostępny - zgóry dzięki za wasze opinie totyczącego tego modelu silnika elektrycznego-mam nadzieje ze jest warty zakupu-bo co dzwonie do sprzeawcy to oczywiście każdy zachwala a wolał bym opinie wasze ! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.