Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaki kołowrotek do spławikówki


Tomas

Rekomendowane odpowiedzi

Jadę w piątek do Zielonej Góry do przeglądu ze złamaną ręką więc zajade do centrum wędkarskiego :grin: i poglądam te kołowrotki które mi proponowaliście :cool:

Daj znać jeśli dokonasz zakupu jakiego dokonałeś wyboru :)

Moja rada - pooglądaj ile da radę kręciołków, następnie nie prześpij kilku nocy ale dokonaj dobrego wyboru czyli takiego, który spełni Twoje oczekiwania.

Powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 129
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A na koniec dodam że wszyscy tutaj skupiamy sie na wielkości szpuli a zapominamy o innych istotnych parametrach! Hamulec, mechanizm to wszystko musi hulać. Od siebie moge dodać że jak dla mnie Zeon i Catana spisują się świetnie pod tym względem.

P.S. to raczej Wy nie macie rzeczowych argumentów skoro gadacie z Unisesem ciagle o tym samym...może nakreślicie nam jescze jakiś wzór odniośnie rozmiaru i kształtu szpuli a plątaniu sie żyłki. To może być bardzo ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okuma Zeon i Catana 1000 to pierwsze kołowrotki które mi wogóle nie plątają żyłki, więc nie wiem skąd takie wasze opinie.
no to przeżuciłeś sporo maszynek i wreszcie kupiłeś te topowe "cudeńka" w okolicach stówki :wink: jeszcze weź sobie dla porównania tą catanę 2500 zapełnij poprawnie i zauważysz że im większa średnica szpuli tym lepiej oddaje żyłkę i jest mniej pętelek
A na koniec dodam że wszyscy tutaj skupiamy sie na wielkości szpuli a zapominamy o innych istotnych parametrach!
garść argumentów które kolega w swej furii przeoczył
zasięg rzutów jest mniejszy, nawój mniejszy, niby waży troszkę mniej ale nie warto na tym oszczędzać.

żywotność przy masówce za 100, 150 czy nawet 200zł jest tragiczna, warto postawić na większe bebechy.

bierz najmniej dwudziestkę, najlepiej z chociaż jedną płytką szpulą, jeżeli łowisz naprawdę sporo i na dużych odległościach to coś koło 30(do 300g) czy nawet shimanowskie 4000 nie będzie błędem, spora płytka szpula(lub chociaż poprawnie zapełniona) pięknie układa linkę

Hamulec, mechanizm to wszystko musi hulać. Od siebie moge dodać że jak dla mnie Zeon i Catana spisują się świetnie pod tym względem.
napisz jeszcze jak długo posiadasz te kołowrotki, bo z jakiejś recenzji przypomina mi się że kręciłeś jakąś okumą w dodatku w rozmiarze 30 :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwcowy0520, po co ten sarkazm ,czy zawsze uważasz że każdy musi podzielać twoje zdanie .dyskusja polega na wymianie zdań

Dokładnie :!:

Nawet konstrukcje z najwyższej półki czasami skręcają żyłkę

I to jest zupełna prawda, skręcanie żyłki jest ściśle związane z budową i sposobem działania kołowrotka o szpuli stałej. Tutaj żyłka (linka) spada ze szpuli zwojami, nie odwija się jak w kołowrotku ze szpulą ruchomą (centrepin), więc skręcanie następuje mimo woli, szczególnie jeśli kręciołek użytkowany jest niewłaściwie np. ryba wyciąga żyłkę - pracuje hamulec, a wędkarz jednocześnie kręci korbką próbując odzyskać wyciągniętą żyłkę. Receptą na to jest "odkręcanie" żyłki, czyli 2-3 krotne wypuszczenie dłuższego jej odcinka np. z płynącej łódki albo z prądem rzeki, a następnie ponowne jej nawinięcie przez zaciśnięte palce.

No i powtórzę raz jeszcze moją wypowiedź, którą koledzy cytowali, mały kołowrotek (rzędu 1000) będzie o wiele bardziej skręcał żyłkę, a to z tej prostej przyczyny, iż posiada szpulę o niewielkiej średnicy! Jest więc nieporozumieniem używanie go do spławikówki, i nie chodzi tu bynajmniej o większą wagę modelu 2500 czy 3000 bo ona przy prawidłowo wyważonym zestawie (wędka + kołowrotek) będzie praktycznie niezuważalna (a jak wyważy wędzisko maleństwo 1000? wszak kij lecący "na pysk" jest o wiele wiele większym problemem niż te parę deko więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwcowy0520, zapewne myślisz ,że mnie zamurowało po tych postach , ale ja wczoraj byłem na rybach :wink:

Bo wkurza mnie coś takiego że zamiast skupić się na rzeczowej odpowiedzi to padają jakieś wyniosłe profesjonalne terminologie
Nie unoś się bo odfruniesz :mrgreen: więcej luzu.

Co do samej 'profesjonalnej' :lol: terminologii nie napisałem po prostu kołowrotek o ruchomej szpuli bo w tą grupę wchodzą również kołowrotki muchowe, a Center Pin to nieco inna konstrukcja , stworzona właśnie do spławikowej przepływanki ...i jak sam zapewne wiesz niema innej polskiej bardziej jednoznacznej nazwy dla konstrukcji tego typu.

A na koniec dodam że wszyscy tutaj skupiamy sie na wielkości szpuli a zapominamy o innych istotnych parametrach! Hamulec, mechanizm to wszystko musi hulać.
No i w dodatku sam sobie napisałeś 'epitafium' w tym temacie :mrgreen: Zastanów się teraz na spokojnie (w obrebie jednego modelu) który hamulec jest lepszy z małą powierzchnią czy większą, który mechanizm jest żywotniejszy mniejszy czy większy i który będzie dłużej "hulał", sam sobie uczciwie odpowiedz na te pytania, nie musisz pisać do jakich wniosków doszedłeś, bo ja znam prawidłowe odpowiedz na te pytania od ćwierć wieku a może i dłużej.
garść argumentów które kolega w swej furii przeoczył
Dobrze ,że klawiaturę i monitor jeszcze widzi :???:
więc skręcanie następuje mimo woli, szczególnie jeśli kręciołek użytkowany jest niewłaściwie np. ryba wyciąga żyłkę - pracuje hamulec, a wędkarz jednocześnie kręci korbką próbując odzyskać wyciągniętą żyłkę
Życie pokazuje ,ze niekoniecznie , musisz kręcić by skręcić :razz: zastanów się dlaczego karpiarze robią wywózkę zestawu na otwartym kabłąku, a nie np. na włączonym wolnym biegu ?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak nie będe się z Wami wykłócał bo to nie ma sensu. Prawda jest taka że kołowrotek musi pasować wędkarzowi i tyle. Mi pasują mniejsze kołowrotki, uważam że gdyby rzeczywiście skręcały żyłkę to by ich nie produkowano. Ja nie mam z nimi problemu. Przy dwóch matchach mam dwie silvary 30 i musiałem nawinąc mase podkładu z którego zdobyciem miałem problem. 3 match nalezy do mojego znajomego ale używam go częściej niż on i przy nim znajduje sie wlasnie Okuma Zeon z 0,16 trabucco. Zero problemów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie Damian, Unises i Rafał Kowalski a co powiecie na ten sprzęcik? Troszke poczytałem na forach angielksich napisałem posty i odpowiedzi są podzielone: jedni są za mną drudzy za Wami :grin: fakt troche się uniosłem niepotrzebnie. Co sądzicie w takim razie o tym:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/spro-passion-match-g2-a82-p252-k6029.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te posty o kołowrotkach i już zgłupiałem co mam kupic do swojej odległościówki, może jakiś spro ale sredni rozmiar, koniecznie z płytka szpula i precyzyjnym hamulcem. Ten z linku co podał czerwcowy0520, wygląda całkiem całkiem, a dokupię też i drugi kołowrotek i będzie to centerpin!!! Nie będzie skręconej żyłki... Wiosną i latem pomijając rzeki takim kołowrotkiem można śmiało łapac wszelkie ryby na jeziorach, które żerują pod samymi nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forach angielksich napisałem posty i odpowiedzi są podzielone: jedni są za mną drudzy za Wami :grin:
mógłbym prosić o linki do tych odpowiedzi?
Co sądzicie w takim razie o tym:

http://www.fishing-mart.c...p252-k6029.html

Dobrze kombinujesz, ale niestety nie nie miałem w rękach tego kręciołka i niestety nie pomogę

czerwcowy0520, na drugi raz jak będziesz podawał linka , daj też opis :idea: , bo tego wymaga regulamin forum, a moderatorzy mogą Ci nawet za to 'krawat' przyczepić.

dokupię też i drugi kołowrotek i będzie to centerpin!!! Nie będzie skręconej żyłki...
Lepiej kup sobie jeden dobry kręciołek stało szpulowy wielkości 2500 ideałem byłby 3000,
może jakiś spro ale sredni rozmiar, koniecznie z płytka szpula i precyzyjnym hamulcem
i zwróć uwagę by nawój też był precyzyjny, bo to się przekłada na rzuty jak i na samą płynność hamowania podczas odjazdu, a przy cienkich żyłkach to ma znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UNISES sorki że nie dałem opisu, szczerze jestem zielony w zasadach obowiązujących na forum, ale pomału się ucze...:) znalazłem ten SPRO i podoba mi się że jest w dwóch wersjach spiningowej i matchowej. Interesuje mnie oczywiście matchowa. Krecioł wyglada bardzo fajnie dlatego poważnie rozważam jego zakup. Prawdopodobnie bede mial okazje nim pokręcić bo namierzyłem sklep gdzie prawdopodobnie będzie, także napisze swoje spostrzeżenia.

Jeśli chodzi o angielskie forum to musze CI powiedziec, ale również wszystkim forumowiczom że zostałem bardoz mile przywitany i naprawde z przyjemnoscią się pisze z naszymi kolegamiz Wysp. Zostałem poproszony o moje opinie, sugestie i relacje na temat wedkarstwa w Polsce, naszych technik itd. Serio super sprawa oto link do mojego posta:

http://www.haczyk.pl/forum/posting.php?mode=reply&t=9663

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UNISES sorki że nie dałem opisu, szczerze jestem zielony w zasadach obowiązujących na forum, ale pomału się ucze...:)
nie ma za co :wink: , po prostu w wolnej chwili przeglądnij sobie regulamin forum {czerwony link na samej górze} bo teraz z niewiedzy wystawiasz się modom na czysty strzał :lol: co prawda kolorowi to ludzie mądrzy i wyrozumiali, ale cierpliwość mają podobną jak większość.
znalazłem ten SPRO i podoba mi się że jest w dwóch wersjach spiningowej i matchowej. Interesuje mnie oczywiście matchowa. Krecioł wyglada bardzo fajnie dlatego poważnie rozważam jego zakup. Prawdopodobnie bede mial okazje nim pokręcić bo namierzyłem sklep gdzie prawdopodobnie będzie, także napisze swoje spostrzeżenia.
Nie chciał bym Cie skłamać ani robić niepotrzebnego zamieszania ale wydaje mi się ,że w sezonie widywałem kogoś kto miał taki krecioł przy kiju ale z tego co pamiętam był on firmowany przez coś włoskiego; trabucco albo tubertini, jedne co zapamiętałem to całkiem przyzwoity nawój. Na 80% to był ten model spro tylko po 'brandowym faceliftingu' Ale ani tego kręciołka, ani też Spro w rekach nigdy nie miałem. :neutral:
Zostałem poproszony o moje opinie, sugestie i relacje na temat wedkarstwa w Polsce, naszych technik itd. Serio super sprawa oto link do mojego posta
nawet bez klikania widzę ,że poza obszar haczyka się raczej nie wydostanę :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o angielskie forum to musze CI powiedziec, ale również wszystkim forumowiczom że zostałem bardoz mile przywitany i naprawde z przyjemnoscią się pisze z naszymi kolegamiz Wysp. Zostałem poproszony o moje opinie, sugestie i relacje na temat wedkarstwa w Polsce, naszych technik itd. Serio super sprawa oto link do mojego posta: http://www.haczyk.pl/foru...de=reply&t=9663
Czemu się nie wydostaniesz?:)

czerwcowy0520, Kliknij w ten link , który załączyłeś i powiedz mi i innym forumowiczom czy przekierował Cię na owe angielskie forum o którym wyżej tyle piszesz :roll: czy udało Ci się za jego pomocą wydostać poza haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te posty o kołowrotkach i już zgłupiałem co mam kupic do swojej odległościówki, może jakiś spro ale sredni rozmiar, koniecznie z płytka szpula i precyzyjnym hamulcem. Ten z linku co podał czerwcowy0520, wygląda całkiem całkiem, a dokupię też i drugi kołowrotek i będzie to centerpin!!! Nie będzie skręconej żyłki... Wiosną i latem pomijając rzeki takim kołowrotkiem można śmiało łapac wszelkie ryby na jeziorach, które żerują pod samymi nogami.

Witam michorn słuchaj nie było tego SPRO niestesty ale ja go chyba kupie w ciemno, tyle że z drugiej strony koledzy z Anglii doradzają cos co tez wyglada niezle...mianowicie PREXTONA PRX 3000, Unises nie mam pojęcia czemu link nie działa na priwa Ci moge przesłać jak coś:) Apropo tego Prestona to chyba sie zarejestruje na ebayu i go kupie póki kurs funta jest w miare (4,53 zł bodajże) znalazłem kolesia który ma ich 10 a sam kręcioł kosztuje 60 funtów więc jeszcze ujdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Osobiście nie posiadam tego kołowrotka ale z doświadczenia wiem ze młynki od dragona są po prostu średniakami (posiadam Dragon Manta Fd830i) Trzeba im przyznać że są dość tanie ale ich wykonanie nie zadawala w 100% jednak wiem też że w podobnej cenie ciężko znaleźć coś dobrego dlatego możesz śmiało wchodzić w ten kołowrotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

Jestem przypadkowym posiadaczem takiego o to kija

siweida_caliber_3.jpg

no i potrzebuje jakiegoś kołowrotek do niego...jestem laikiem jeżeli chodzi o łowienie ze spławikiem...wiem że ta wędka to nie cud techniki ale na dobry początek musi wystarczyc (do puki nie przekonam sie do tej metody)

...no ale sobie myśle żeby zakupić jakiś niedrogi kołowrotek na przyszłość...najchętniej coś w okolicy 100-150 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu..universal..Seria uniwersalnych kołowrotków mających zastosowanie przy różnych metodach łowienia (spinning, odległościówka, bolonka, picker, feeder).nie wiedziałem że są aż tak uniwersalne sam jestem posiadaczem

Okuma Travertine TRB-40 używam go do feedera i powiem że jestem mile zaskoczony..wybiorę się do sklepu i pokręce nim na żywo ..zobaczymy...jeżeli macie jeszcze jakies propozycję chętnie wysłucham

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Seria uniwersalnych kołowrotków mających zastosowanie przy różnych metodach łowienia (spinning, odległościówka, bolonka, picker, feeder)

Opis dotyczy całej serii tych kołowrotków:

kat. Model ILOŚĆ

10-15-620 HEXANA 20 5+1 1:5.0 0,18/150

10-15-630 HEXANA 30 5+1 1:5.0 0,25/140

10-15-631 HEXANA 30MATCH 5+1 1:5.0 0,16/170

Jest nieco przesadzony ale najważniejsze to sprzedać produkt hehhe. Mimo wszystko to dobre kręciołki.

Okume TRB też mam tylko model 55 i są bardzo przyzwoite, jestem z nich :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

purchawson, jeżeli już tak ci bardzo zależy na tym tylnym hamulcu, zobacz sobie serie dragona destiny RD - przynajmniej jest cały aluminiowy, nie sądzę by była to mniej udana konstrukcja od tej okumy, a metal jest trwalszy i mniej się odkształca/wyrabia niż plastik.

Dragon Destiny RD http://www.allegro.pl/item990431989_kolowrotek_dragon_destiny_rd_820i.html http://www.allegro.pl/item984540069_dragon_destiny_rd_930i_5_lat_gwarancji_wa_wa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..mmm okazało się że kołowrotek ''Okuma Hexana'' wcale nie jest tak łatwo dostać byłem w czterech sklepach (w tym dwie hurtownie ) w Warszawie(gdzie jest spory wybór sprzętu) i niestety nie posiadają go w swojej ofercie ... jestem nieco zdziwiony ...w sklepach internetowych jest go sporo...co do Dragon Destiny to także ciekawa pozycja..tylko ja przed zakupem czegoś musze to coś ''obmacać'' :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.