Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jaki kołowrotek do naprawde ciężkiego spinna?


phantom

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad zakupem kołowrotka do ciezkiego spinna.Moją uwage zwróciły dwa modele jednym z nich jest Dam Quick 2000 lub 300 (kiedys byly to rewelacyjne krecioły praktycznie wieczne,niestety pomimo iz ich dzisiejszy producent udziela wieczystej gwarancji jakos niezbyt mu ufam bo nie jest to ten sam Dam co kiedys) drugim modelem który mnie zainteresował jest Penn Slammer 360 niestety niezbyt urodziwy kołowrotek lecz z tego co zdążyłem wyczytac bardzo mocna i bezawaryjna maszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Penn Slammer 360 niestety niezbyt urodziwy kołowrotek lecz z tego co zdążyłem wyczytac bardzo mocna i bezawaryjna maszyna.
chyba jedyny słuszny wybór w tej kategorii :mrgreen: a i cena na prawdę duża nie jest, nie widziałem jeszcze negatywnych opinii na jego temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phantom, mam Slammera w wersji 260. Kupiłem niedawno, jeszcze za dużo na niego nie połowiłem, trudno mi więc wyrażać opinie, choć jak na razie faktycznie sprawuje się bez zarzutu. Chciałem tylko zwrócić uwagę na dwie rzeczy: Kołowrotek jest bardzo solidny, ale to wiąże się z tym, że jak na swoja wielkość jest bardzo ciężki. Po drugie, jest to sprzęt bardzo prosty - w pudełku nie ma w ogóle zapasowej szpuli, a kołowrotek nie ma nawet przełącznika którym można wyłączyć hamulec. Mnie to nie przeszkadza, ale komuś może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

generalnie mi to nie przeszkadza, wiem ze nie jest to wybajerowane cudenko jak jakas Daiwa czy Shimano za 1,5k, ale za to prosta i soidna konstrukcja,Zastanawia mnie fakt czy model 360 różni sie od 260tki wielkościa korpusu czy jedynie pojemnościa szpuli.Widzialeś moze obie wersje?Co do zapasowej szpuli to akurat w tym przypadku jest ona dla mnie zbedna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phantom, jest 15 gram różnicy, więc różnią się jedynie pojemnością szpuli

Model Łożyska Pojemnośc szpuli Przełożenie Kolor Obudowa Waga

260 5+1 0,25/220 5,1:1 czarny metal 340

360 5+1 0,30/220 5,1:1 czarny metal 355

460 5+1 0,35/220 4,6:1 czarny metal 540

560 5+1 0,35/300 4,6:1 czarny metal 570

z drugiej strony 220m 0,25 to jest sporo linki, jednak ja bym chyba wziął 360 o ile szpula ma większą średnicę. jeżeli to nie jest spining sumowy to chyba ten rozmiar wystarczy :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian21

własnie zastanawiam sie nad rozmiarem , a ze łowie wyłacznie na plecionki pojemność szpuli ma dla mnie drugorzędne znaczenie.Chodziło mi bardziej o fakt czy w 360tce nie bedzie wiekszy korpus a co zatym idzie mocniejszy mechanizm, ale skoro twierdzisz ze to ta sama wielkość to widze ze 260 spokojnie powinna spełnic swoje zadanie tym bardziej ze bede go używał z kijem do 50 max 70gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak bardzo ciężkiego spina ?,o jakich gramaturach myślisz phantom, 40g czy 50g to już bardzo ciężkie czy jeszcze nie .Na pewno solidna konstrukcja ,ale priorytetem dla takich obciążeń musi być jeszcze coś ,na co nie zwracacie uwagi ,jest to precyzyjne zwijanie kołowrotka ,a już przy plecionkach to obowiązek .Kto spining ował z wabikami 40g-50g to będzie doskonale wiedział o czym mowa ,chwila nie uwagi i kilkanaście metrów plecionki ląduje w koszu ,dobrze jak kończy się to tylko na tej plecionce ,gorsze w razie nie uwagi bywa obcięcie palca .Co do tego DAM-a to go kilkakrotnie obejrzałem w sklepie ,niestety nie pozwolono mi obejrzeć "bebechy",choć bardzo chciałem ,generalnie zmieniono szpulę i posuw szpuli ,ale to na korzyść ,tylko nie wiadomo jakich materiałów użyto .W razie jak byś się nim interesował to od rozmiaru 3000. Co do Pena ,nie widziałem nie macałem to nie wiem nic ,ale dobrze by było szpulę z plecionką zobaczyć .

Ja do średniej i ciężkiej "orki" tyram tym

b675876f3647368am.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, No prosze zaponiałem jeszcze o tej Okumie ,długo jej używasz i jak Ci sie sprawuje?i jakimi najcięzszymi przynetami łowisz?

W moim przypadku będzie to max 50gr ale lepiej mieć zapas mocy niż łowic na granicy wytrzymałości sprzetu.

Co do Penna to jedynym zarzutem z jakim sie spotkałem to dziwne układanie plecionki , nie wiem czy to był pojedyńczy przypadek czy tez norma w tym kołowrotku.

Właśnie Damian21 jak Ci układa żyłke czy tez plecionke?

Teraz mam dylemat Penn czy Okuma no i rozmar jest równiez istotny ale sądzę ze w przypadku tej Okumy 40tka powinna sie nadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phantom, Okuma zaczęła "służbę" od czerwca tego roku ,jakoś mi przypasowała już w sklepie ,tak już mam albo "miłość" od pierwszego kręcenia ,albo krótkie słowo "badziew'.

Kręcioł z przeznaczeniem do koguta i ciężkich wabików ,koguty od 25g do 40g na rzece ,na szpuli plecionka ,czyli ciężko i sztywno ,wiadomo co z tym sie wiąże ,sprzęgło musi zadziałać bezawaryjnie kiedy musi ,dodam że ostatnio "rajcuje' :mrgreen: mnie nocny spining ,wiec system nawijania musi byc perfekcyjny ,kto by chciał sie wnerwiać w nocy z powodu 'brody" na plecionce ,choć raz czy dwa mi sie zdarzyły takie sytuacje ale to z mojej winy [nieuwagi].

Pracuje nadal jak nówka ,jestem zadowolony choć to tylko Okuma :mrgreen: jedynym mankamentem na dziś jest składanie korbki ,ale jakoś idzie przeżyć.Zastanawiam się czy aby nie kupić drugi egzemplarz tylko model większy czyli 65 z przeznaczeniem do ciężkiego gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo naczytałem sie na temat kołowroków Shimano i generalnie ludzie narzekaja na ten sprzet coraz częsciej, nie jest to juz od kilku lat to samo co było kiedys i o ile do sredniego spinningu kupiłbym Twin Powera tak do ciężkiego wole prosta ,sprawdzona i niezawodną maszyne a nie wybajerowane cacuszko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

A jak jest z ta "jedwabista" praca?

No cóż, jest to czysto subiektywne odczucie, więc trudno je wyrazić i jakoś sklasyfikować. Z porównania to powiem, że bardziej "jedwabiście" i miękko pracuje Twin Power. Penn, no cóż, właściwe słowo tutaj to po prostu "solidnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze mimo wszystko wybiore chyba Okume Saline model 45 który to jeszcze nie jest dostepny na naszym rynku, jakoś bardziej podoba mi sie wizualnie niz Penn a jak kazdy facet jestem wzrokowcem :mrgreen:

Moze gdy będe kompletował sprzet na zywca to dokupie Penna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek czy Twoja salina dobrze nawija? Czy nawój jest równy?

Ostatnio czytałem gdzieś test tego młynka i jako minus autor stwierdził właśnie nierówny nawój (były zdjecia i nie wyglądało to zbyt zachęcająco). Pytam, bo też mnie interesuje ta maszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek czy Twoja salina dobrze nawija? Czy nawój jest równy?
Masz na 1 stronie tego tematu fotkę szpuli z plecionką ,fak pierwszy nawój plecionki był wadliwy ,ale skorygowałem to przez zdjęcie podkładki z spod szpuli ,teraz nawija super .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Maniek czy Twoja salina dobrze nawija? Czy nawój jest równy?
Masz na 1 stronie tego tematu fotkę szpuli z plecionką ,fak pierwszy nawój plecionki był wadliwy ,ale skorygowałem to przez zdjęcie podkładki z spod szpuli ,teraz nawija super .

rzeczywiście!

"A co powiecie na Twin Powera 4000 FC lub FB ewentualnie przy dobrych wiatrach Daiwe Certate 4000?

Czy te japońskie "cudenka" zdadza egzamin w mozna powiedziec extremalnych warunkach"

Moim zdaniem Penn slammer dużo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A co powiecie na Twin Powera 4000 FC
Waga-320 g lub FB 330g to jest wciąż niezbyt duży kołowrotek.

rozkminiałem to ostatnio na przykładzie japońskich młynków shimano:

2500/2000 na korpusie ok. 260g

3000/4000 na korpusie ok 320g

5000/6000 na korpusie ok 375g

jeszcze mały wyjątek np. C3000 jest na tym korpusie co 2000/2500.

różnice pomiędzy poszczególnymi modelami w seriach twin power/stradic mogą być minimalne ale taka jest reguła. z "S"na końcu - płytka szpula. pomimo niezbyt wysokiego przełożenia rozmiar mniejszy nadaje się jedynie do lajta czy spławikówki. ten jest raczej średni - może jakiś średnio-ciężki spining szczupakowo-sandaczowy ale czy aby na pewno podoła tytułowemu założeniu - wątpie. chyba że rozmiar większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.