Skocz do zawartości
tokarex pontony

Czy batem można pokonać tyczkarzy.


sekret1

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie proszę pisać o zawodach w których udało wam się pokonać tyczkarzy.

Jak to wyglądało i jaką strategię przyjeliście, że się to udało, co o tym przesądziło czy zanęta odpowiednia technika czy może jeszcze coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jasne że się da!

Jak kiedyś startowałem w zawodach o puchar Prezydenta Miasta, byłem jeszcze wiekowo w kategorii juniorów. Puchar był jeden, bo zawody odbywaly się w formule open. Wylosowalem stanowisko obok doświadczonego zawodnika, który łowił 13stką. Trochę wiało, więc nie było mi zbyt lekko łowić na tyczkę... :???:

Wynik robiły płocie i naprawdę grube ukleje. Czasem trafił się okonek lub leszczyk.

Zanętę płociową położyłem na 11metrze, a blizej zanęciłem tą sama mieszanką, z tym ze lekko przemoczoną. Najpierw łowiłem daleko, ale po ok. 15 minutach miałem ryby juz na 6stym metrze. Zanętę przemoczyłem jeszcze bardziej, dodałem więcej jokersa i ryby juz nie puściłem do końca zawodów. Mój rywal równiez łowił, tyczka cały czas wędrowała przód- tył....

Ja w tym czasie wyciągałem 2 ryby. :mrgreen:

Kiedy przyszło do ważenia, rywal był pewny że ma puchar w kieszeni.

Cóż- śmignąłem go o 60 gram, kończąc z wynikiem 6880gram.

Jak byłem jeszcze młodszy (pierwszy rok w kadrze juniorów), często mieliśmy zawody na odrzańskiej opasce. Nie miałem wtedy jeszcze swojej tyczki, ale miałem "na stanie" kij z okręgu. Nie łowiłem nim jednak zbyt często bo był cholernie ciężki i lejący, a do tego na tym łowisku łowiło się zestawami czasem cięższymi niż 40 gr.

Ja od początku stawiałem kule blisko, tuż za kamieniami, i łowiłem batami. Kiedy miałem krąpie i płocie łowiłem kijkiem 5-6 metrow, jak łowiłem ukleje, to nawet trójeczką tuż "za siatką". Kiedy starsi koledzy czekali na swoje leszcze, klenie i jazie (a często się niedoczekiwali) ja cały czas dłubałem drobnice. Musiałem się sprężać jak mogłem, bo chłopaki robili wyniki w okolicach 5000 punktów. Mimo to zdarzyło mi się z nimi przegrać może ze 3 razy...

Na jednych zawodach na tym samym łowisku miałem same ukleje, z tym że grube, ale bardzo blisko. Rywal łowił tyczką średnią rybę, do tego miał dwa, czy trzy leszcze. Ja zrobiłem uklejami ponad 6 kg, i kolega z tyczką był niestety drugi... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bat jest dużo szybszy niż tyczka pod warunkiem że nie będziemy mieli napływu dużych osobników które trudno i długo się holuje!

jeśli mam być szczery to zależnie od zasobności rybostanu i aktualnego przebywania ryb można zrobić dobry wynik łowiąc każdą metodą ale bat jest z nich wszystkich najszybszy i najprostszy!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy batem można pokonać tyczkarzy.
Lepiej weź jakiś pistolet albo karabin :mrgreen::mrgreen: Sorki nie mogłem się powstrzymać :lol:
jeżeli będą mieli napierśniki z brązu, co gorsza utworzą falangę to będzie ciężko :mrgreen:

bat obejmuje dość szerokie spektrum przybrzeżne, gdzie tyczką nie połowisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jasne, że można, przekonałem się o tym niejednokrotnie..oczywiście, to zależy od wielu czynników, ale wydaje się, że bat jest najszybszą metodą..niejednokrotnie zostawiałem batem tyczkarzy daleko w tyle, niejednokrotnie oni mnie;p to zleży od wody, żerowania ryb... ale jestem pewny, że jest to metoda tyczce równorzędna:D kwestja techniki, wprawy, i tyle:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Podbije stary temat, bo ciekawy. :grin:

W skrócie, jasne, że można, dlatego tyczkarze zawsze zabierają ze sobą baty, aby nie dostać batów. :grin:

W czasie zawodów mogą się zmienić warunki pogodowe jak kierunek wiatru, fala a nawet uciąg wody. Wtedy trzeba szybko zadecydować jaką technikę wybrać, znając już rybostan i głębokość.

Mało tego, sam nieraz brałem do ręki odległościówkę w czasie zawodów jak wyczaiłem, że ryby są poza zasięgiem i tyczki i bata.

Warto przy tym pamiętać, że regulamin zawodów mówi, że ryba nie może wyjść z naszego sektora, a to problem, bo ona nieraz chce. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bat to bat. Najprostsza z możliwych wędek spławikowych. Ma sporo wad, ale w sprzyjających warunkach nie istnieje dla niego konkurencja. Szybkościowi łowcy uklejek łowią uklejówkami, które w istocie są krótkimi, odpowiednio sztywnymi bacikami.

Ja bata używam do wędkowania rekreacyjnego. Pociąg do zawodów mi póki co minął. Hol większej rybki na bacie to prawdziwa frajda, a wydajność w stosunku do drobnicy bywa nie do pobicia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bat to bat. Najprostsza z możliwych wędek spławikowych. Ma sporo wad, ale w sprzyjających warunkach nie istnieje dla niego konkurencja. Szybkościowi łowcy uklejek łowią uklejówkami, które w istocie są krótkimi, odpowiednio sztywnymi bacikami.

Ja bata używam do wędkowania rekreacyjnego. Pociąg do zawodów mi póki co minął. Hol większej rybki na bacie to prawdziwa frajda, a wydajność w stosunku do drobnicy bywa nie do pobicia :)

Przyznam Ci racje w 80% :grin: Jak chodzi o szybkościowe łowienie bat nie ma konkurencji, ale jak chodzi o dokładne zlokalizowanie większych ryb, dokładne zanęcenie i utrzymanie ryb przez cały czas wędkowania w kwadracie 0,5x0,5, nawet niekoniecznie na zawodach a następnie wyciągniecie tego "urobku"do siatki to tyczka jest niezawodna. Jest jeszcze sprawa zawad. Tyczką można je ominąć mając zestaw 3 metry a batem 8-9 metrów z tak długą żyłką już trudniej. Dochodzi wiatr, zmiana kierunku nurtu, czasem jakieś gałęzie nad głową. No i podstawa, batem niezwykle trudno wyholować rybę powyżej 2 kilogramów a tyczką z wentylem wyciągam karpie do 7 kilo. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.