Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Głowacica


Tondrom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Temat skierowany dla ludzi którzy kiedykolwiek próbowali swoich sił w walce z tą szlachetną rybą. Ja osobiscie miałem z nia stycznosc pare razy w Popradzie. Wygrałem tylko jedną walkę. Może jakies sugestie odnośnie przynęty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
przynęty na klenia   Dragon

Bardzo dziwi mnie tak mało informacji o Głowacicy tutaj. Czy ktoś mógłby napisać trochę więcej? Co interesuje mnie najbardziej to Dunajec i Poprad, czyli dwie z trzech rzek gdzie Głowe można jeszcze spotkać. Konkretnie: interesują mnie odcinki Popradu i Dunajca z typowym charakterem górskim, gdzie oczywiście można łapać na spinning :smile:

A właśnie czy ja dobrze rozumiem, że na Głowacicę na Dunajec można się wybrać ze spinningiem tylko poniżej mostu w Knurowie??? :shock:

EDIT:

Oczywiście poszukałem i znalazłem stronę Krakowskiego Klubu Głowatki:

http://hucho-hucho.org/

No i odpowiedziałem na swoje pytanie gdzie można liczyć na Głowacicę na Dunajcu ze spinningiem, cytat ze strony:

"W Polsce mamy praktycznie trzy rzeki warte polecenia pod kątem połowu głowacicy - Dunajec, Poprad i San.

Polecamy naszą kultową rzekę czyli Dunajec. Głowacica występuje tu praktycznie od źródeł czyli połączenia Białego i Czarnego Dunajca w Nowym Targu.

Już to pierwsze miejsce na tzw.złączce daje szansę złowienia metrowej ryby - ale tylko na sztuczną muchę. Na odcinku Dunajca od Nowego Targu do Knurowa obowiązuje tylko sztuczna mucha.

Poniżej można już spiningować aż do cofki jeziora Czorsztyńskiego. Samo jezioro też daje szansę złowienia głowacicy - zazwyczaj jako przyłów przy łowieniu szczupaków lub z pod lodu.

Za jeziorem mamy urokliwy odcinek sromowiecki aż do Czorsztyńskiego Parku Narodowego - świetny na spining i muchę.

Dalej można łowić od ujścia potoku Grajcarek w Szczawnicy do ujścia potoku Krośnica w Krościenku (spining i mucha).

Poniżej zaczyna się odcinek specjalny Dunajca - tylko sztuczna mucha, dzienna licencja, no kill i ciągnie się do ujścia Ochotnicy w Tylmanowej.

Od tego miejsca ponownie możemy spiningować i aż do ujścia Popradu i Nowego Sącza możemy liczyć na spotkanie głowacicy.

Interesować może nas jeszcze krótki odcinek Dunajca (Okręg Tarnów) poniżej zapory w Czchowie do Zakliczyna.

Tam głowacica występuje sporadycznie ale można trafić duży okaz."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

głowatka

100cm

Ryba wazyła dokładnie 6,06 dość chuda jak na taką długość.

Ryba złowiona 7.11.2011 około godziny 10.

Miejsce-Sekretne:) Dunajec

Wędka: Dragon HM69 Sting 4-18

Żyłka-Dragon 0-18

Kołowrotek-Dragon Destiny RD 920iT

Przynęta-Twister mann's 7cm imityjący raka w kolorze zielonym

Niestety rybe byłem zmuszony wziąsć ponieważ hol ją na tyle wyczerpał że nie była w stanie odpłynąć, w związku z czym mam mieszane uczucia ponieważ nie zabieram nigdy ryb ze sobą jesli tylko to mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sztuka- była by gdyby nie to że wygląda jak (...) strasznie wychudzona!!! Aż żal na nią patrzeć! Wierzę Ci na słowo że mogła nie miec siły się juz ruszać a o przeżyciu już nie wspomnę. Szkoda, wiem jak mało tych ryb jest na dzień dzisiejszy w tej rzece o której wspominasz :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem itak zadowolony, bo głowatka powyżej 80-ciu cm w dunajcu to nie lada wyczyn na dzień dzisiejszy i zdaje się że długo się to nie zmieni, chociaz ostatnio coraz częsciej spotykam straż rybacką więc może coś się poprawi jeśli chodzi o kłusoli i miesiarzy ze śląska... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety przyznam szczerze ze nigdy nie miałem tej ryby na kiju choć nie ukrywam że bardzo bym chciał się z nią w ten sposób spotkać :sad: Na Dunajec mam naprawdę bardzo blisko ale z wolnym czasem u mnie krucho! I do tego jeszcze te poj....e durne dopłaty które mnie poprostu wku...ją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś wynająć jakiś domek/kwatere i przyjechać na 3,4 dni bo na jeden dzień się nie opłaca zwłaszcza że dunajec jest tak chimeryczny ostatnimi czasy że trzeba mieć kupe farta aby co kolwiek złowić większego za 1-szym wypadem.

Zobaczymy co przyniesie 2012 mam nadzieje że będzie lepszy niż ten rok, w tym roku dunajec mnie nie zaskoczył kompletnie, a były takie lata że potrafił zaskakiwać nie jednego:)

Tak czy inaczej 2011 uważam za średni pomimo tego że troche boleni w tym roku połowiłem, głowatka zakończyła sezon 2011 dla mnie, ponieważ czasu nie będe miał już do końca roku na poważny spinning :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Witam wszystkich łowców głów :)

Ja mieszkam pare kilometrów od sromowieckiego odcinka Dunajca i Głowacica jest dla mnie numerem 1.Latem łowię szczupaki w czorsztyńskim ale jak przyjdzie listopad to każdą wolną chwilę jestem nad Dunajcem.

Łowię sporymi woblerami własnej roboty i w minionym roku miałem kilka głów na haku z czego jedną tylko udało mi się wyjąć na brzeg- 30 listopada.Rybka miała 110 cm i trochę ponad 10 kg.Taka na rekord Polski wypięła mi się w czasie holu- 10 dni później Słowak wyjął poniżej miejsca gdzie mi spadła 22kg i 125cm :( Ryba była w wiadomościach słowackich a mi pozostało na pocieszenie tylko jej zdjęcie w telefonie.

Jeśli ktoś wybiera się na ten odcinek to służę radą i pomocą.

Pozdrawiam- Józek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka potężna głowa na tle trzech koron jest marzeniem każdego wędkarza!!! Takiej główki Oktopus zazdrości Ci zapewne każdy kto choć raz miał z tą rybą do czynienia?!?! Niestety ale tej ryby w tych rzekach jest co raz mniej :sad: .Wiem bo sam swego czasu próbowałem szczęścia- którego z resztą nigdy nie miałem :sad: Ryba ta zdaniem Zarządu Okręgu N.S. powinna być pod szczególną ochroną oraz opieką na co wspomniany zarząd postanowił wprowadzić dodatkową opłatę na ich połów- 100 zł rocznie albo dniówka 10zł. Wszystko jest OK- zgadzam się z tym w zupełności, ale jedno mnie w tym wkurza! Mianowicie opłata ta dotyczy tylko spiningistów!!!! Osoby łowiące na muchę nie muszą posiadać takowej dopłaty a powinna ona przecież dotyczyć wszystkich bez względu na to jaki rodzaj wędziska trzymają w ręce???. Bardzo mnie to wkurza gdyż sądzę że spiningiści w tym okręgu są przez to dyskryminowani (zresztą nie jest to jedyna dopłata jak chodzi o spining). Skoro ta ryba jest taka cenna dlaczego nie utworzą ogólnej dopłaty na połów tej ryby i nie obejmą jej całkowitym zakazem zabierania? Z pozoru proste pytanie na które zarząd okręgu do dziś nie udzielił nam racjonalnej odpowiedzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakaz zabierania ryb nic nie da,,, no bo niby nie wolno zabierać główki poniżej 70cm a sam nie raz i nie dwa widziałem muszkarzy z półmetrowymi głowacicami.Nie płacą dodatkowej składki a ryby i tak zabierają i to niewymiarowe,oczywiście nie wszyscy bo niektórzy puszczają nawet metrowe głowy.

Wzeszłym roku w Sromowcach po zarybieniu głowacicą przyjechało kilku muszkarzy ze śląska i łowili w miejscu zarybienia a kobiety na brzegu patroszyły świeżutkie rybki i do lodóweczki.Po kilkudniowym łowieniu nie wiele jej zostało w Dunajcu, no ale cóż skoro takich mamy ,,wędkarzy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można tak od razu wychodzić z założenia że to nic nie da?! Próbować należy a nawet trzeba!!!! W przyszłym tygodniu u mnie na walnym na pewno padnie wniosek o zlikwidowanie tej durnej dopłaty. W roku ubiegłym był już taki składany ale oczywiście w zarządzie okręgu szybko trafił do kosza. Pisaliśmy nawet protest w tej sprawie ale odpowiedź była po prostu śmieszna :lol: . Ale to wcale nie oznacza że nie można spróbować jeszcze raz- i do skutku!!! Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów to będzie trzeba do nich trafić inną drogą?! Sam dobrze wiesz ile tej ryby było w naszych wodach jeszcze kilka lat temu a ile jest obecnie? Doskonale zdajesz sobie zapewne sprawę że przy obecnym stanie rzeczy to za parę lat zostaną Ci już tylko takie oto zajefajne fotki i miłe wspomnienia. Jeżeli spiningiści w naszym rejonie nie zaczną w końcu mówić jednym donośnym głosem to zarząd okręgu będzie robił sobie z nami to co będzie chciał! Dopłata sama w sobie nie jest w sumie taka zła ale powinien ją płacić każdy kto wchodzi na wody górskie po pierwszym września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czorsztyńskim wprowadzili zakaz spinningu z łódki do 15 czerwca ze względu na ochronę sandacza chociaż szczupaka można łowić od maja,zastanawiam się dlaczego nie wprowadzono zakazu łowienia na sztuczną muchę od września z powodu ochrony pstrąga potokowego ???? Spinningista nie może łowić woblerami mniejszymi niż 10cm, ale muszka może być , pewnie pstrągi są tresowane i od września przechodzą na dietę rybną ... czy to nie dziwne ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.