Skocz do zawartości
tokarex pontony

Przylasek Rusiecki


big_tood

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne dwie zasiadki i nadal zero, ostatnio nawet wysondowaliśmy dno gdzie był żwir i kamienie i też nic.

Prawda jest taka że nie ma co oczekiwać ze będzie lepiej, okręg zarybia tyle na ile starcza pieniędzy, a że karp i pstrąg jest najtańszy to się nim najwięcej zarybia, nie oczekujmy że za 350zł. będziemy mieli zarybienia na zadawalającym poziomie. Wystarczy porównać ile kosztuje licencja roczna na łowisko specjalne a ile płacimy za możliwość łowienia na wodach na których gospodaruje okręg. Przy obecnych zasadach i limitach połowu składka pełna powinna wynosić min.1000zł. wtedy zarybienia były by choć w części adekwatne do tego ile jest zabieranych ryb z łowiska.

Oj mylisz się kolego. Najważniejsza kwestia to taka, jaki % ze składek idzie na zarybienia. W moim towarzystwie wędkarskim przy składkach 300zł na rok co roku udaje nam się wpuszczać 6-10ton ryb. A mamy w kole około 300-400osób, które co roku płacą składkę. Tyle, że ze składek 70-80% idzie na zarybienia, w zależności od innych wydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Poczytaj na forum MZW jak cudownie jest z rybami, zwłaszcza z drapieżnikami.

Jak bym miał zbierać informacje z forum i wyciągać z tego 100% wnioski to nigdy bym na ryby nie pojechał, bo gdzie nie czytać to ryb nie ma i nie biorą.....

Oczywiście racja, nie chodzi tutaj o informację czy biora czy nie a o polityke zarybień która w MZW wygląda tak m.in : 2 tony karpia, 100 kg szczupaka + głowacica w rozmiarze mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi na jaką ilość wody jest wpuszczane te 6-10ton ryb.

40ha zbiornik,z tym że bardzo głęboki. Tyle że 80% to ryby miarowe także ilościowo wychodzi na pewno słabiej :)

To teraz porównaj sobie ilość wody okręgu Krakowskiego do tego zbiornika. Ciekawe czy zarybienia mielibyście na takim samym poziomie jeśli doszło by wam kilkanaście zbiorników oraz wody płynące i zarybienia rybami typowo rzecznymi. Podejrzewam że ilość ryb miarowych zmniejszyła by się znacząco na korzyść ryb mniejszych i narybku.

Dlatego nawet jeśli by składka okręgowa szła np.w 80% na zarybienia to i tak przy obecnych zasadach połowu jest to mało. Nie może być tak że wędkarz po opłaceniu składki ma prawo zabrać zgodnie z przepisami więcej ryb niż okręg jest w stanie za tą składkę zarybić. Ciekawe czy idąc do sklepu i mając sumę składki 350zł. jesteśmy w stanie kupić 30szt. ryb które możemy zabrać z łowiska zgodnie z limitem, nawet na najtańszego karpia nam braknie. A do tego ryby które nie wchodzą do limitu rocznego.

Dlatego nie dziwmy się że mamy co mamy, jeśli więcej się bierze niż daje.

No ale koniec tego narzekania, czas szykować się na kolejną zasiadkę :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, ale porównaj sobie ile masz osób w Okręgu Krakowskim. Przyrównując do naszego małego towarzystwa to właśnie jak nasz zbiornik do wód Krakowa:) Oczywiście, że same zarybienia nie wystarczą, u nas dopiero podniesienie limitów i ustalenie rocznego limitu ryb poprawiło sytuacje a i tak potrzeba na to była 3 lat. Do tego dochodzą akcje typu budowanie tarlisk + częstsze kontrole. Małe zarybienia wg mnie nie są problemem, problemem jest brak ochrony ryb po ich wpuszczeniu, brak ochrony ryb na tarliskach, na zimowiskach. Kiedyś zarybień nie było prawie wogóle a ryb było dużo więcej. Ale masz rację, koniec marudzenia, trzeba się szykować na ryby.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sam sobie odpowiedziałeś, że dopiero podniesienie limitów i ustalenie rocznego limitu poprawiło sytuację.

Dlatego wcześniej napisałem że przy obecnych zasadach i limitach składka powinna wynosić 1000zł. aby w wodzie coś pływało dłużej niż tydzień po zarybieniach jakie są prowadzone teraz. Zresztą wystarczy poczytać jakie obowiązują zasady połowu na łowiskach specjalnych np.3K,Przylasek nr.5,6,8 czy zbiorniki koła zwierzyniec i ile kosztuje roczna licencja, praktycznie niewiele mniej niż składka okręgowa. Jakoś tam można zaostrzyć regulamin, tylko na okręgówce się nie da. I długo nic się nie zmieni jeśli na wodach okręgowych będą obowiązywały przepisy w myśl zasady: mało daję dużo biorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

salto to co napisałeś - podpisuję się pod tym "obiema ręcami"!!!!

Co do kontroli mogę powiedzieć tylko jedno: jest w naszym okręgu naprawdę częsta i na wszystkich jego wodach. Sądząc po wynikach i rozmawiając z ludźmi ze straży SSR w innych okręgach Polski południowej to nasze wyniki plasują nas na szczycie. Najbardziej przykre w tym jest to że praktycznie wiekszość wykroczeń popełniają wędkarze posiadajacy opłacone składki i zezwolenia.

Liczy się głównie "rybie białko". Wystarczy zobaczyć co dzieje się na wodach po ich zarybieniu.

Nie szukałbym więc winnych głownie po stronie ZO ale bardziej wśród samych wędkarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny wieczór na Przylasku bez efektu, posiedziałem do 23 bez brania. Następnym razem zmienię brzeg i miejsca, może się poszczęści :smile:

Małe sprostowanie do mojej poprzedniej wypowiedzi w której podałem sumę 350zł,tak naprawdę to jest to kwota 250zł opłata pełna lub niepełna 130zł.Reszta to opłaty składki członkowskiej czy funduszu koła. Tak więc nie ma co oczekiwać że za 250zł czy 130 będziemy mieli rybne wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000 zł też nie będziesz miał rybnych łowisk bo większość nie opłaci składek bo zwyczajnie nie będzie ich na to stać. Do kasy okręgu wpłynie dużo mniej pieniędzy a koszty stałe będą niezmienne a na zarybienia będzie jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja nie twierdze że kwota 1000zł.na 100% rozwiąże problem i nasze wody będą pełne ryb przez cały rok. Zobacz sobie ile wynoszą obecne opłaty a ile można zabrać ryb z łowiska i to zgodnie z przepisami. Oczywiście problem można rozwiązać w drugą stronę, mianowicie ograniczyć zasady i limity połowu, przecież to jest chore aby można było zabrać na dobę 2 szczupaki lub dwa sandacze czy dwa karpie, czy to jest normalne aby zaraz po zarybieniu jedni i ci sami ludzie codziennie zabierali po dwa karpie jeśli je złowią, czy naprawdę codziennie są w stanie zeżreć dwa karpie, a nie wystarczy 1 sztuka? to samo tyczy się drapieżnika, szczupak czy sandacz powinien być 1 szt. na dobę a kto wie czy 1 szt. na tydzień nie było by złym pomysłem, i nie powinno być w limicie drapieżnika czegoś takiego jak ,,łącznie dwie sztuki". Ale jak widać jeszcze dużo wody musi w Wiśle upłynąć aby ludzie decyzyjni zrozumieli że wędkarstwo ma być formą odskoczni od codzienność a nie formą pozyskania dodatkowego mięsa. I proszę mnie żle nie zrozumieć, nie jestem przeciwnikiem zabierania ryb które się złowi bo sam co jakiś czas rybę wezmę, ale szlak mnie trafia jak widzę co się dzieje nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

salto, to normalna reakcja i wyrobione zdanie wywołane dość częstym przebywaniem na zbiornikach krakowskich. Mentalności ludzi raczej nie zmienisz i sama zmiana przepisów raczej tu nie wystarczy, choć i tak był by to jakiś postęp jakby się zmieniły. Jak to mówi znajomy w delikatnym tłumaczeniu musi nastąpić zmiana pokolenia albo i pokoleń. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje co do tego pokolenia czy pokoleń, choć znam kilka osób które już dawno zmieniły podejście do wędkarstwa, czyli jednak można jak się chce.

Dzisiejszy poranny wypad ze spinem zaowocował szczupakiem 72cm.,biała ryba też coś skubała bo na 12 jak przechodziłem to akurat złowili karpia.

x0z22o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo są wyjątki od reguł salto, i dzięki Bogu że są. ;)

A w temacie to gratuluje szczupłego... choć chyba czytał forum i był złośliwy dając się złowić i pokazując iż ryby jednak są... :lol::lol::lol:

Taki wychodzony sukces, smakuje najlepiej. Życzę jeszcze większego, przed nami dwa miesiące mam nadzieję iż będą owocne !!! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.