Skocz do zawartości
tokarex pontony

Ciezar wyrzutowy wedzisk , a ciezar przynet?


Ziemko

Rekomendowane odpowiedzi

Nurtuje mnie kwestia c.w. wedzisk i ciezaru przynet. Chodzi mi o to, jaka jest roznica w lowieniu czy co moze sie stac w przypadku uzywania za lekkich i za ciezkich przynet w stosunku do cw wedki?? JAki jest de facto margines "bledu" , ktory mozna naciagnac??

Z gory dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

za lekkie przynet nie szkodza , tylko poprostu jak by to ując nie czujesz ich na kiju tak jak powinno być , za ciężka ale nie dużo też raczej róznicy nie robi z tym że zalerzy gdzie łowiisz jeśli w rzece to odczujesz ze kij się może napinać do granic wytrzymałości, dużo za ciężka możę wyrobic kij albo go uszkodzić , jeśli chodzi o ciężar wyrzutu to odnosi się on do właściwości kija czyli tak jeżeli kij ma od 5 do 20g to znaczy zę ten ciężar dopowiednio naładuje kij do odania rzutu miedzy innymi jest jeszcze kilka nawiązań co do ciężaru.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak napisał thugdogg.

Ja tylko od siebie bym dodał, że osobiście staram się nie rzucać przynętami w górnej granicy. Innymi słowy jeżeli mam ograniczenie na wędce do 30g to najlepiej mi się rzuca przynętą do 20g - czyli jakieś 60% - 75% jej nominalnej wytrzymałości. Oczywiście nie wykluczam rzucania większymi, cięższymi główkami czy blachami ale należy zawsze robić to ostrożniej niż mniejszym ciężarem.

A do całej "układanki" zwróciłbym jeszcze uwagę na akcję wędki. Trzeba bardzo uważać przy wędkach sztywnych, z akcją szczytową - przeciążenia na nich rozkładają się nierównomiernie i czasami mogą doprowadzić do pęknięcia wędki przy wyrzucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za lekkie przynet nie szkodza , tylko poprostu jak by to ując nie czujesz ich na kiju tak jak powinno być

I dochodzi jeszcze kwestia odległości rzutu wiadomo na cw. 10 30 paprochem 1 gram nie rzucisz jak ultralajtem 1-7 cw. W łowieniu róznica występuje taka że miękką wędką taką np. 3-15 rzucisz wahadłówką powiedzmy 17 gram, wędka się zapewne nie złamie ale zacięcie ryby będzie bardzo trudne.

Jeśli chodzi o margines błędu to dochodzi jeszcze kwestia jakiej firmy jest wędzisko podobno shimano zaniża cw więc margines będzie większy ale jak się to ma do dragona czy np. daiwy to już trzeba sprawdzić samemu.

Osobiście polecam łowienie przynętami o wadze mieszczącej się w cw podanym przez producenta zwiększa to komfort i przyjemność wędkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.Kupiłem sobie kijka Dragon mystery camu o cw 5-25.Chciałbym sie cos dowiedzieć na temat doboru gramatury przynet aby komfortowo z niego korzystać.np jakiego cieżaru używać blaszek(jakiego rozmiaru),jak dobierać wagę gum i głowek jig,oraz jakich woblerów?pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.Kupiłem sobie kijka Dragon mystery camu o cw 5-25.Chciałbym sie cos dowiedzieć na temat doboru gramatury przynet aby komfortowo z niego korzystać.np jakiego cieżaru używać blaszek(jakiego rozmiaru),jak dobierać wagę gum i głowek jig,oraz jakich woblerów?pozdro

Tyczy sie rzeki nizinnej

Przy blaszkach obrotowych w rozmiarze 2 powinno być ok

Główki według mnie 4g-15 g

Woblery od 4 do 10 cm

W rzekach o szybszym nurcie obrotówki i woblery będą stawiały większy opór więc wędka będzie sie mocniej "giąć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumki od 4cm do 10cm - ciężar główek dostosuj do głębokości łowiska im głębiej tym ciężej

Na twistera 4cm można założyć główkę 3-5 gram wtedy połapiesz okonie

Na nieco większe gumki 6-8cm można zakładać główki od 7-12gram ale wszystko zależy na jaką rybkę polujesz i jaką głębokość ma twoje łowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A co sądzicie o "realności" cw wędki St. Croix Premier PS70HF2, opisana jest do 1 i 1/2 uncji (42,5g) Jest to spinning, na jerbait.pl mówili o castingach że spoko do 80 gram wytrzymują, a jak to ze spinningami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Gość grzechuce

ja stosuję taką metodę doboru sprzetu najpierw patrzę na przynęty których będę używał a później kupuje pod nie kij. zasada doboru jest w/g mnie prosta jak mam kij 5-25 g to używam:

- przynęt gumowych do 20g włącznie (guma która też ma swoją wagę + główka),

- woblery do 15-17g te które mocno biją (pracują); 20g te deliktaniej pracujące np. husky jerk

- obrotówki max 15g zwłaszcza aglie nieco mniejsze gdyż mają mocne bicie

- wachadłówki to też zależy od tego jaką mają pracę 10-17g

optymalną wagą przynęty jest 15-17g wypośrodkowanie pomiędzy jej pracą i włąściwościami rzutowymi.

poza tym każdy kij jest inny i ma inny zapas mocy. możesz też poradzić się o konkretną akcję kija. warto poczytać na stronach producentów jak nie ma tam to podpytać kolegów o konkretny model lub napisać do dystrybutora czy sklepu. wex też poprawkę o łowisko rzeka, kanał a jezioro

przeciążenia kija nie polecam zwłaszcza naginania górnego limitu wagowego obrotówkami o szerokiej paletce. za szybko sciągana mepps aglia nr 5 może połamać średniej klasy kij do 20-25 g jak stało się z moim colmic'iem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce
A co sądzicie o "realności" cw wędki St. Croix Premier PS70HF2, opisana jest do 1 i 1/2 uncji (42,5g) Jest to spinning, na jerbait.pl mówili o castingach że spoko do 80 gram wytrzymują, a jak to ze spinningami?

ciekawe czy jak peknie to kto odda ci pieniądze. gwarancje nie obejmują uszkodzeń spowodowanych stosowaniem przynęt cięższych niż przedział opisany na blanku... poza tym przy przeciążonych rzutach powstają mikropęknięcia które z czasem mogą się zemścić np podczas holu ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy także brać poprawkę na dane podane przez producenta. Wielokrotnie kije, szczególnie z niższej półki mają zaniżone lub zawyżone c/w jednak zdarza się to nawet przy lepszych markach.

Odnośnie tego "przeciążania" kija to warto się zastanowić jaka będzie szansa na skuteczne zacięcie :roll: jeżeli już chcesz żeby kijkiem dało się komfortowo łowić 80gramową przynętą to kup kijek z górnym c/w w granicach 100g. Szkoda St. Croix-a uszkodzić nazwijmy to z premedytacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Zależy od wędki. CW przede wszystkim opisuje w jakim przedziale wędka poprawnie i komfortowo pracuje. Przeciążenie może spowodować dyskomfort a w skrajnym przypadku uszkodzenie kija przy wyrzucie.  Przykładowo mam fenwicka opisanego do 9g. Zdarzało mi się założyć na niego 14g i dało się rzucać i łowić. Dla porównania mam też jaxona do 8g. Jakbym na niego założył 14g to słabo mu wróżę. To natychmiast czuć, że z pracą kija jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
W dniu 31.05.2019 o 15:46, RSM napisał:

Zależy od wędki. CW przede wszystkim opisuje w jakim przedziale wędka poprawnie i komfortowo pracuje. Przeciążenie może spowodować dyskomfort a w skrajnym przypadku uszkodzenie kija przy wyrzucie.  Przykładowo mam fenwicka opisanego do 9g. Zdarzało mi się założyć na niego 14g i dało się rzucać i łowić. Dla porównania mam też jaxona do 8g. Jakbym na niego założył 14g to słabo mu wróżę. To natychmiast czuć, że z pracą kija jest coś nie tak.

Dokładnie tak jak kolega tutaj trafnie opisał wszystko zależy od wędki natomiast powyżej określonego c.w w wielu przypadkach mamy wrażenie możliwego uszkodzenia przy wyrzucie. Z doświadczenia wiem że kijami Dragona można często o kilka gram przekroczyć maksymalny c.w. i nie ma tragedii. Jednak musi się to odbywać z głową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2010 o 12:01, cinek1979 napisał:

i jeszcze kwestia opisywania cw na wedkach,wiekszosc mocno zawyza gorny cw np w kongerze iri do 40 gram max 25gram glowka i juz czuje dyskomfort a kij wydaje sie byc przeciazony....

Dobrze, że poruszyłeś ten temat, firmy zawyżają parametry sprzętu, oszczędzają na czym tylko się da. Złamałem karpiówkę Prologic C1A Spod 3.6m/4,5  daleki wyrzut z przyponem strzałowym i workiem PVA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.