Skocz do zawartości
tokarex pontony

Mucha


kolamilan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko bo jeszcze nie wędkowałem na muchę. A moje pytanie brzmi , czy da się wędkować na muchę nie mają specjalnego sprzętu muchowego? czyli wędki muchowej z linką ? Wink jeśli tak albo jak ktoś tak zaczynał wędkowanie albo wędkuje może sie podzielić informacjami. Np. mam na myśli opcje ze mam leciutką spiningóweczke na niej żyłke cienka i puszczam ją normalnie z prądem ale chyba będą słabsze rzuty? albo mam zestaw spławikowy i lepiej by sie rzucało ze spławikiem ze sztuczną muchą? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Mam pytanko bo jeszcze nie wędkowałem na muchę. A moje pytanie brzmi , czy da się wędkować na muchę nie mają specjalnego sprzętu muchowego? czyli wędki muchowej z linką ? Wink jeśli tak albo jak ktoś tak zaczynał wędkowanie albo wędkuje może sie podzielić informacjami. Np. mam na myśli opcje ze mam leciutką spiningóweczke na niej żyłke cienka i puszczam ją normalnie z prądem ale chyba będą słabsze rzuty? albo mam zestaw spławikowy i lepiej by sie rzucało ze spławikiem ze sztuczną muchą? :wink:

Sznur muchowy jest potrzebny plywajacy, wtedy zestaw unosi sie na wodzie, sama żyłka by Ci wciągneła muchę pod wodę no chyba że byś dał żyłkę cienką i muche nasmarowałbyś łojem kaczki, choć tak jak wyżej napisałem lepiej nie próbuj bo to zabronione ;)

g/ przy łowieniu ryb łososiowatych w wodach udostępnionych tylko do łowienia na sztuczną muchę, zakazuje się stosowania kuli wodnej, a także innych zastępujących ją przedmiotów / np. spławik/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A mogę np. nie kupować specjalnej wędki do muchy tylko łowić na wędce lekkiej spiningowej z kołowrotkiem muchowym i linką??

7. ŁOWIENIE RYB ŁOSOSIOWATYCH

§ 6

1. Łowienie ryb łososiowatych dozwolone jest wyłącznie na przynęty sztuczne z uwzględnieniem ustaleń szczegółowych wymienionych w informatorze wód krainy pstrąga i lipienia, z wyłączeniem pstrąga tęczowego.

a) w innych wodach nie objetych informatorem krainy pstrąga i lipienia, łowienia tych ryb dozwolone jest na przynęty dopuszczone przez uprawnionego do rybactwa.

2. Przy łowieniu ryb łososiowatych metodą spinningową lub trollingową obowiązują te same zasady jak przy łowieniu ryb drapieżnych.

3. Przy łowieniu metoda muchową obowiązkiem wędkarza jest przestrzeganie następujących zasad:

a) przy łowieniu w wodach krainy ryb łososiowatych wolno posługiwać się tylko jedną wędką,

B) wędka stosowana w metodzie muchowej musi być wyposażona w sznur muchowy i kołowrotek o szpuli ruchomej. Żyłkę wolno stosować wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekroczyć dwukrotnej długości używanego wędziska,

c) nie wolno stosować więcej niż dwóch sztucznych much na jednej wędce

d) nie wolno stosować dodatkowego zewnętrznego obciążenia linki lub przyponu. Dopuszczalne jest stosowanie linki obciążonej w jej konstrukcji,

e) w wodach krainy ryb łososiowatych, w których dopuszcza się łowienie na przynęty roślinne wolno obciążać wyłącznie zestaw z przynętą roślinną. Zabrania się dodatkowego uzbrajania takich zestawów sztuczną przynętą.

f) złowione ryby łososiowate, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić natychmiast po złowieniu,

g) przy łowieniu ryb łososiowatych w wodach udostępnionych tylko do łowienia na sztuczną muchę, zakazuje się stosowania kuli wodnej, a także innych zastępujących ją przedmiotów /np. spławik/.

W internecie jest cały regulamin radzę się z nim zapoznać bo widze że nie wiele wiesz na temat co Ci wolno a czego Ci nie wolno nad wodą... Może Ci sie przydać taka wiedza uwierz mi. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko bo jeszcze nie wędkowałem na muchę. A moje pytanie brzmi , czy da się wędkować na muchę nie mają specjalnego sprzętu muchowego? czyli wędki muchowej z linką ? Wink jeśli tak albo jak ktoś tak zaczynał wędkowanie albo wędkuje może sie podzielić informacjami. Np. mam na myśli opcje ze mam leciutką spiningóweczke na niej żyłke cienka i puszczam ją normalnie z prądem ale chyba będą słabsze rzuty? albo mam zestaw spławikowy i lepiej by sie rzucało ze spławikiem ze sztuczną muchą? :wink:

Sznur muchowy jest potrzebny plywajacy, wtedy zestaw unosi sie na wodzie, sama żyłka by Ci wciągneła muchę pod wodę no chyba że byś dał żyłkę cienką i muche nasmarowałbyś łojem kaczki, choć tak jak wyżej napisałem lepiej nie próbuj bo to zabronione ;)

g/ przy łowieniu ryb łososiowatych w wodach udostępnionych tylko do łowienia na sztuczną muchę, zakazuje się stosowania kuli wodnej, a także innych zastępujących ją przedmiotów / np. spławik/.

Widzę kolego Tondrom że twoja wiedza o wędkarstwie muchowym nie jest chyba większa od wiedzy kolamilana, tyle że on potrafi się do tego przyznać.

Zajrzyj sobie na tą stronkę, rozwieje wiele Twoich wątpliwości http://home.fishing.pl/fly/ oraz na tą http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=All_stories&new_topic=12 Polecam fora o tematyce muchowej, które są skarbnicą wiedzy o tej bardzo ciekawej metodzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego Tondrom że twoja wiedza o wędkarstwie muchowym nie jest chyba większa od wiedzy kolamilana, tyle że on potrafi się do tego przyznać.

Zajrzyj sobie na tą stronkę, rozwieje wiele Twoich wątpliwości http://home.fishing.pl/fly/ oraz na tą http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=All_stories&new_topic=12 Polecam fora o tematyce muchowej, które są skarbnicą wiedzy o tej bardzo ciekawej metodzie.

Pozdrawiam

Proszę, rozwiej moje wątpliwości i napisz w czym się pomyliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo. Sznur muchowy oczywiście jest potrzebny tyle że poza sznurem pływającym są jeszcze inne np tonące :) Może Cie rozczaruje, ale istnieje taka technika połowu jak żyłkowa, jednak ma ona charakter treningowy (choć nie jest to dokładnie to o co pytał kolamilan, google wyjaśnią Ci więcej). No i czy cytowanie regulaminu to jest pomoc hmm może, ale nie sądze żeby pytającemu o to właśnie chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo. Sznur muchowy oczywiście jest potrzebny tyle że poza sznurem pływającym są jeszcze inne np tonące :) Może Cie rozczaruje, ale istnieje taka technika połowu jak żyłkowa, jednak ma ona charakter treningowy (choć nie jest to dokładnie to o co pytał kolamilan, google wyjaśnią Ci więcej). No i czy cytowanie regulaminu to jest pomoc hmm może, ale nie sądze żeby pytającemu o to właśnie chodziło.

Autor tego tematu pytał się o praktyczne zastosowanie nieprofesjonalnego sprzętu do łowienia na muchę a ,że jest to niezgodne z regulaminem amatorskiego połowu ryb, to mu o tym przypomniałem żeby chłopak nie miał problemów nad wodą gdy będzie kontrolowany przez strażników. Wiec co mu da Twoja technika treningowa żyłkowa?... Wędkuję na muchę pare lat i nie spotkałem w życiu wędkarza który posługiwałby się sznurem tonącym podczas używania much tak suchych jak i mokrych, nawet na nimfe łowi się sznurem pływającym więc po co ten tekst o sznurze tonącym?.

Tonącego sznura używam tylko i wyłacznie kiedy łowię na streamer a rzeka ma głębokie dołki, rynny. Więc proszę Cię zanim coś napiszesz dokładnie przeczytaj post ze zrozumieniem, bo nie chce mi się na Twoje banialuki odpisywać. Swoimi dwoma postami wniosłeś tylko niepotrzebny zamęt, co napewno nie pomogło autorowi.

Uważam że temat jest wyczerpany i nie będe się w nim wiecej udzielał żeby nie karmić troli którzy zazwyczaj nic prócz zamętu nie wnoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :mrgreen: Życze napiętego sznura (pływającego)

Kolamilan W mieście w którym mieszkasz masz bardzo fajną rzeczkę. Odcinek Warty od młyna w Mrzygłodzie to odcinek wody górskiej i można tam naprawdę fajnie powędkować. Można spotkać tam również muszkarzy, którzy odpowiedzą Ci na wiele pytań. Często bywa tam trol o ksywce furgon i on też z wielką przyjemnością podzieli się z tobą skromną wiedzą wędkarską.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde. Bylem tak kilka razy ale gdzieś koło młyna od mostku wędkowałem nie raz w Mrzygłodzie.a Gdzie sie znajduje ten Mlyn? i jakie wynikimasz? ja tam na obrotówki kilka pstrązków złapałem ale bez rewelacji i jednego klenia :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na sztuczne muchy można łowić nie tylko salmonidy, i nie tylko na wodach górskich, więc kolamilan możesz śmiało spróbować wykorzystać swój lekki spining do łowienia na tego typu przynęty okoni, płoci jazi i ... długo by wymieniać.

Do suchych much wygodniej Ci będzie użyć kuli wodnej niż puszczać muchę z prądem. Poszukaj tematów o kuli wodnej na forach, nie chcę powielać rad innych, zobaczysz że nie musi być to monotonne spławianie przynęty.

Na muchy mokre i streamery możesz łowić z bocznym trokiem, lub z jakimś dociążeniem na żyłce.

Na nimfy możesz łowić tak jak muszkarze metodą dolnej nimfy, czyli spod kija, gdzie nawet sznur muchowy nie jest potrzebny.

Można wreszcie wykombinować pewnie jeszcze z dziesięć sposobów nie łamiąc przy tym regulaminu. Wszystko co zeżre pstrąg jest równie apetyczne i dla innych gatunków ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Dzięki za info :grin: ale kuli wodnej mogę używać tylko na wodach nizinnych?

Generalnie wszystkie sposoby o których pisał powyżej Borsuk mozesz testować na wodach nizinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.