Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Kupno kolowrotka gruntowego


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Jestem początkującym wędkarzem.Chciałbyma nabyć dobry(ok200zł) kołowrotek do gruntu(jezioro).Nie nastawim się na jakieś potwory,łowię dla relaxu i przyjemności a większość złapanych przeze mnie rybek wraca do jeziorka.Dziękuję za rady i pozdrawiam wszystkich !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Szczeże powiem pytanie łatwe ale odpowiedz , trudna .W zasadzie czym się kierować w

wyborze dobrego kołowrotka gruntowego, łożyskami jak sugeruje kol. DAMIANO, same

łożyska nie tworzą dobrego kołowrotka ,bo wystarczy 3-4 szt. Dlamnie dobry gruntowy

kołowrotek musi mieć dobry i mocny mechanizm czyli potocznie mocne"bebechy", bo to

gwarantuje dobrą prace kręciołka na pare lat .

/MOŻE TU/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

jest jeszcze masę innych firm niż jaxon czy okuma - myślę że okuma ma lepszą renomę - tylko trudno porównywać same nazwy firm łatwiej konkretne modele - nie piszesz też jaki rozmiar kręcioła, jaki hamulec - ja np. do feedera preferuję kręcioły z hamulcem przednim (na szpuli) ale inni wolą z tylnym ! jak okuma to w tej cenie np. SPECTRUM BAITFEEDER lub nieźle wyglądający AVANGER (tylko ten nie ma wolnego biegu) lub EPIX ! lub może coś z SHIMANO - które ostatnio próbuje wypuszczać kręcioły z tańszego segmentu ! najlepiej to iść do zaprzyjaźnionego sprzedawcy w wędkarskim - pokręcić, pomacać :lol: popytać czy są reklamacje itp. na bank coś wybierzesz tego ci u nas teraz dostatek :wink:

P.S. znam ludków którzy nie narzekają na jaxony (te droższe) - ale się nie wypowiadam bo ja mam tylko dwa (stare) jaxony używane sporadycznie do żywcówki lub trupka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie piszesz też jaki rozmiar kręcioła, jaki hamulec

bo szczerze to niezabardzo sie na tym wszystkim znam ;)

to czy hamowanie bedzie z przodu czy z tylu to mi akurat obojetnie.

sprzet ten bedzie glownie na karpia przeznaczony.

co do zaprzyjaznionego sprzedawcy to on ma 90% jaxon.

tak sobie przegladalem allegro i cos takiego znalazlem

Jaxon Votus FRXL 200

OKUMA SPECTRUM BAITFEEDER 350

Okuma Spectrum Baitfeeder 50

OKUMA Interceptor Baitfeeder 30 (lub 50) czemu wiekszy jest tanszy?

mam pytanie jesli chodzi o modele to sa rozne "rozmiary" to tylko roznica wielkosci szpuli cz calego kolowrotka?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kisux, siedzielem wczoraj kilka godzin przed monitorem i wybralem 4 opcje. prosze napiszcie ktora najlepsza :)

ROBINSON MAXIM 308 (155 m - 0,28 mm)

maxim.jpg

• Duralowa, ażurowana szpula

• 7 japońskich łożysk tocznych

• Łożysko oporowe

• odkuwana korbka

• Hyper mocna przekładnia

• Wolny bieg szpuli z precyzerem

• komfortowe pokrętło

• Zapasowa grafitowa szpula

ROBINSON Quazar 407 (240 m - 0,30 mm)

quazar.jpg

• obudowa i rotor z grafitu

• Wolny bieg szpuli

• Super mocna przekładnia

• duralowa szpula z utwardzonym rantem

• 6 łożysk japońskich

• W tym 3 łożyska z pokryciem ceramicznym

• Łożysko oporowe

• Zapasowa szpula grafitowa

• Płynny hamulec o szerokim zakresie pracy

OKUMA FORCE BAITFEEDER 40 (155 m - 0,28 mm)

okumaforcebaitfeeder.jpg

• Grafitowa obudowa i rotor

• Aluminiowa, ażurowana szpula

• Zapasowa szpula z grafitu

• 5 łożysk tocznych (4 kulkowe + 1 rolkowe)

• Korbka odkuwana z duralu

• Sprzęgło wolnego biegu szpuli z regulowanym mikrohamulcem

• Bezpoślizgowa blokada obrotów wstecznych

5lat gwarancji!!!!

OKUMA INTERCEPTOR BAITFEEDER 40 (POJEMNOŚĆ SZPULI 0,30/180)

InterceptorBait-maly.jpg

• Grafitowa obudowa i rotor

• Aluminiowa szpula główna

• Zapasowa szpula z grafitu

• 3 łożyska toczne (2 kulkowe + 1 rolkowe)

• Korbka o tzw. podwójnym wyważeniu, wyposażona w dwa uchwyty

• Sprzęgło wolnego biegu szpuli z regulowanym mikrohamulcem

• Bezpoślizgowa blokada obrotów wstecznych

Pozdrawiam

EDIT: na prosbe admina zmieniam zdjecie na mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Witaj Bartku!

mam pytanie jesli chodzi o modele to sa rozne "rozmiary" to tylko roznica wielkosci szpuli cz calego kolowrotka?

Nie, nie ograniczają się one tylko do pojemności szpuli. Po prostu przy technice łowienia, gdzie kołowrotek jest poddawany sporym przeciążeniom (np. właśnie grunt), duży kołowrotek wytrzyma więcej. Można powiedzieć, że im większy tym trwalszy.

OKUMA Interceptor Baitfeeder 30 (lub 50) czemu wiekszy jest tanszy?

Większe (mam tu na myśli 50 i więcej) rzadziej schodzą dlatego ich cena jest często niższa. Do średnio cięzkiego gruntu 40 już wydaje się być odpowiednia, ale 50 też się nada.

Z wybranych modeli stawiam na INTERCEPTORA. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dla mnie wszystkie one są jednakowe.Do metody gruntowej nadają się wszystkie.Moj faworyt to ten na który dają 5 lat gwarancji co Ci więcej potrzeba.A swoją drogą ciekawe dlaczego Okuma na drugi model już nie daje takiej gwarancji.Przy zakupie sprzętu nie zadawaj sobie aż tak dużo trudu.Ze sprzętem to jak ze wszystkim w życiu jak trafisz na dobry egzemplarz to chociaż byłby z podłej firmy to i tak będzie lepszy od złego egzemplarza z najznakomitszej firmy.

Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie sprzętu nie zadawaj sobie aż tak dużo trudu

Ty chyba masz za duzo kasy:)

Wlasnie zakup sprzetu wymaga szczegolnej uwagi. Skoro wydaje sie ciezko zarobine pieniadze to warto poczekac i dobrze rozejrzec sie w ofercie niz kupic cos pierwszego lepszego z brzegu co moze okazac sie bublem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już parę wiosen na karku i staram się przyjmować zasadę "pierwsza myśl złota myśl".Jak do tej pory rzadko się na tej zasadzie zawiodłem.Wolę ten czas spędzony przed ekranem i w sklepie zamienić na czas nad wodą a i rozczarowanie mniejsze jak się zakup nie uda.To nie jest kwestia dużej kasy , to jest sposób podejmowania decyzji.Uwierz napewno mniej stresujący.POZD.Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowalem sie na zakup OKUMA INTERCEPTOR BAITFEEDER 40 i wlasnie szukam sklepu w necie wktorym sa tanie :mrgreen:

co do podejmowania decyzji na temat zakupu to kupuje zazwyczaj rzeczy dobre jakosciowo a co za tym idzie troche drozsze, bo nie stac mnie na zakup szmelcu ktory trzebabedzie wymienic bardzo szybko.

dzieki wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj o korbce !

wlasnie napisalem w tej sprawie do sprzedawcy ze sklepu internetowego iczekam na odpowiedz.

pozatym napisal ze nie ma modeli interceptor 40 wiec moze skusze sie na 50 jesli bedzie.... bo 30 to chyba troche mala... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem OKUMA INTERCEPTOR BAITFEEDER 40, dzisiaj rano przyszedl.

Pierwsze wrazenie sa super, ciekawe jak bedzie nad wodą.

co do korbki to nie wiem czemu wszedzie kolowrotek ten jest pokazany z pojedyncza skoro są 2 (moim zdaniem na plus)

aha i wszedzie na stronach poadja info .30/180, na szpuli jest nadruk 0.30/170 :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja ostatnio kupiłem kołowrotek Colmic Jenso 50, 8 łożyk, 2 spulki ( jedna akuminium a dróga grafit chyba) z wolnym biegiem szpuli za 139zł. Wepchnąłem na niego 300 metrów żyłki 0,28 Tandem Baits`a . Jak narazie śmiga jak "talala". Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

A jakich wy wy używacie kręciołków do gruntu? Chętnie się dowiem bo jestem na etapie kupna może coś z wolnym biegiem (ale niekoniecznie) podsuncie jakieś ciekawe kołowrotki tak jak napisał Maniek muszą mieć

mocne"bebechy"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tylko z wolnym biegiem na jezioro. Tak jak już napisałem w innym poście trzeba dokręcić w sklepie na kołowrotku hamulec z przodu, a potem luzować na max hamulec od wolnego biegu. Wolny bieg musi być niewyczuwalny, dlatego trzeba sprawdzić conajmniej kilkanaście kołowrotków w sklepie. Inna ważna sprawa czy nie ma kołowrotek martwej strefy przy zamykaniu kabłąka. Bywają takie, że w określonym miejscu ustawienia rączki nie można zamknąć kabłąka. To nad wodą staje się irytujące i to bardzo. Dobry kołowrotek spełniający te zadania kosztuje niedużo ponad 100 złotych. Za resztę kup dobrą plecionkę. Polecam Berkleya.

A teraz dlaczego kołowrotek z dobrym wolnym biegiem MUSI BYĆ. Np łapanie karpi. Mnie osobiście irytują sygnalizatory dźwiękowe nad wodą. Nie lubię tego ciągłego popiskiwania. A wolny bieg też hałasuje ale dyskretniej a uczepiony sygnalizator ze styropianu ze zdemowanym dzwoneczkiem praktycznie nie czyni hałasu. Druga sprawa,

Szczupaki, sandacze, węgorze ja łapię praktycznie tylko na trupka. To bardzo skuteczna metoda. I w tym wypadku otwieranie kabłąka układanie żyłki lub plecionki po prostu mnie denerwuje. Tak tylko podciągam żyłkę otwieram hamulec wolnego biegu i już. W nocy czasem zakładam dzwoneczki jak palimy ognisko.

Zresztą kto kupi dobry kołowrotek z wolnym biegiem to już nigdy nie kupi normalnego bo to nie ma sensu. Wolny bieg ma tez zastosowanie na rzekach. Ale to inna historia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tylko z wolnym biegiem na jezioro.
Widze że też jesteś fanem

wolnego biegu jak ja.Wszystko też zależy od tego ile dni w roku "katuje" się kręciołka ,jeśli 10-20 dni to faktycznie taki ok.100pln może wystarczy ,co innego jak na rybach jestem300dni w roku ,to taki kręcioł musi wiele wytrzymać.Jakie kręciołki posiadam hym powiem że średniej klasy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lekki grunt [60-70g cw] leszcz płoć -nieśmiertelne shimano GT 2000 -już chodzi 14lat.

Średni grunt czyli [80-100g cw] sandacz ,szczupak ,amur ,karp .Zebko ale nazwy nie pamiętam .Wielkości 4000 ,chodzą dobrze choć żle nawijają żyłke ,a tyram je pare dobrych lat.

Grunt ciężki [100-200] sum ,karp ,najnowszy zakup Magic Runner 2 wielkości 10000 ,tyra od wiosny .Polecam ,bo relatywnie niska cena do jakości ,w sklepie ok 400pln za podobny produkt Daiwy 1400pln .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam osobiście kołowrotki marki JAXON. Ale o tym juz pisałem w tym poście http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=3197 , więc nie będę się powtarzał. Ponadto co tam napisałem, kołowrotki te bardzo łatwo "dostają" luzów w gniazdach osadczych łożysk łożyskujących korbkę z obu stron kołowrotka, co skutkuje dość niemiłymi luzami (szczególnie bicie promieniowe względem osi głównej korbki daje się we znaki) na korbce. A zaznaczam, że nie był to kołowrotek eksploatowany w sposób choćby średnio-ciężki.

Obecnie przymierzam się do zakupu dwóch egzemplarzy Dragon Millenium RD 640 Pro iT. Ok 3,5 roku temu zakupiłem kołowrotek z serii Millenium 830i FD i kołowrotek chodzi do tej pory jak marzenie. Wtedy kosztował 110 pln. Z żadnego kołowrotka nie byłem nigdy tak zadowolony. Pracuje płynnie i bezgłośnie i nie ma wyczuwalnych luzów a nawinął już sporo żyłki przez te 3,5 roku. A cena w.w. kołowrotka 640 Pro iT jest naprawdę przystępna (waha się w granicach 80-110 PLN). Mam nadzieję, że popracują tak pięknie i długo jak Millenium 830i FD. No i gwarancja aż na 5 lat do czegoś zobowiązuje...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Witam.Mam na oku cztery kołowrotki:

Shimano Catana 4000RA.-110zł

Jaxon Penax 400 PXL.-100zł

Jaxon Orland 400.-90zł

Jaxon Mexar 400RD.-95zł

Kołowrotki te,bedą używane do połowów karpi na zestawy do 100gr.

Nie mogę się zdecydować.Potrzebne mi są dwie sztuki,więc wybór musi być trafny.

Wszystkimi wymienionymi miałem okazje po kręcić przed chwilą w sklepie,a i tak wybór jest trudny :???:

Proszę o pomoc :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.