Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaka odległość między koszyczkiem a haczykiem?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 4 years later...

Witam chciałbym wam pokazać stworzony przeze mnie zestaw karpiowy, chciałbym abyście powiedzieli co jest źle a co dobrze co poprawić i zmienić. Żyłka na kołowrotku 0.20, na przyponie 0.18 , patrzcie na obrazek i oceniajcie. Zależy mi na karpiach / amurach do 3kg, łowię nad zalewem głebokosc od 3 do 4m , chyba dość muliste dno.

http://img641.imageshack.us/i/dsc00453o.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

razer654321, a po kiego ci ta śrucina u góry rurki z koszykiem ? przecież to przeszkadza, zestaw ma być przelotowy, jak twoim zdaniem ryba ma ciągnąć żyłkę, razem z koszykiem ? wywal tę śrucinę i będzie git.

to chyba raczej chodzi Ci o uniwersalny lekki gruntowy zestawik a nie "karpiowy" radzę jeszcze eksperymentować z wielkością haka i grubością przyponu adekwatnie do przynęty, może trafisz też inne rybki typu leszcz czy karaś, lin a i bez problemu karpiki 3kg wytargasz.

sdc12123f.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym wam pokazać stworzony przeze mnie zestaw karpiowy, chciałbym abyście powiedzieli co jest źle
przypon z hakiem powiniem być po dłuższej stronie rurki, tak jak ma to Damian,
jakiej dlugosci przypon ?

A jakiej długość (od mocowania koszyka) masz to dłuższe ramię rurki? , to teraz zrób sobie troszkę krótszy przypon, tak by nie mógł sięgnąć koszyczka, to powinno w teorii dać maksymalną antysplontaniowosc, owszem jak już będziesz miał wprawę i rzuty nie będą szarpane, możesz sobie stopniowo wydłużać przypon tylko to już raczej pod kapryśnego lina niż pod karpia. Co do stoperka (na końcu) jak tak bardzo chcesz możesz zakładać ale kilka - kilkanaście centymetrów od końca rurki, przy odpowiednim ciężarze koszyka, możesz dostać efekt samozaciecia jak np. prześpisz pierwsze fazę dynamicznego brania.

chyba dość muliste dno.
chyba to będzie ładna pogoda :wink: lepiej sprawdź dno, jeśli będziesz miał jako takie pojecie wtedy sam z czasem dojdziesz jaki zestaw końcowy jest optymalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość przyponu to ważna rzecz zależy gdzie się łowi. W rzece im dłuższy przypon tym wyżej jest nad dnem z powodu prądu który porywa naszą przynęte i żyłkę podobnie jak żagiel łapiący wiatr. Jeśli łapiemy z koszykiem zanętowym warto zrobić krótszy przypon żeby ryby zainteresowały się bardziej naszym robakiem na haczyku niż koszykiem z którego próbują wytrząsnąć zanęte, jest nawet taka metoda ''Cumel" nazywana smoczkiem gdzie haczyk jest oddalony od koszyka w odległości dosłownie 1-2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Długość przyponu to ważna rzecz zależy gdzie się łowi. W rzece im dłuższy przypon tym wyżej jest nad dnem z powodu prądu który porywa naszą przynęte i żyłkę podobnie jak żagiel łapiący wiatr. Jeśli łapiemy z koszykiem zanętowym warto zrobić krótszy przypon żeby ryby zainteresowały się bardziej naszym robakiem na haczyku niż koszykiem z którego próbują wytrząsnąć zanęte, jest nawet taka metoda ''Cumel" nazywana smoczkiem gdzie haczyk jest oddalony od koszyka w odległości dosłownie 1-2 cm.

"Cumel" ? Hmm, a mógłbyś przybliżyć czym się konkretnie charakteryzuje taki zestaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda była zamieszczona w czasopiśmie ''Wędkarz Polski'' w internecie tego nie ma.

Zestaw to stojąca sprężyna na długiej plastykowej rurce obciążona w jednym końcu ołowiem.Po zarzuceniu zawsze stoi pionowo, więc jest dobrze widoczna nawet na mulistym dnie.Przechodząca przez rurkę żyłka jest blokowana plastykowym stoperem tak,że wystaje z niej tylko haczyk z przynętą.(chodzi oto że za haczykiem jest umieszczona plastykowa rurka długości 1-2 cm możemy ją wykonać własnoręcznie która jednocześnie służy jako stoper,przez rurkę przechodzi żyłka)

Najlepiej przy tej metodzie łowić na - Kukurydzę , białe robaki ,ciasto,makaron.

Nie łapać na -Czerwone robaki,rosówkę.

Wojciech Sobota

''Wędkarz Polski''

Trochę zmieniłem :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warszawa_24, rozumiem ale szczerze powiedziawszy nie wpadłbym chyba żeby kiedyś na takim krótkim przyponie łowić. No ale dzięki wam nie omieszkam spróbować:) Zastanawiam się jeszcze na jakim minimalnie krótkim przyponie jest sens łowić na rzece (ale nie w nurcie) z koszykiem? Bo w sumie nigdy nie experymentowałem i zawsze min 30cm przypon daję. A wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unises, pamiętasz że chcieli zabronić tego patentu typu Cumel&Bułgar

maniek, jakoś do mnie to nie dotarło, łowiłem tak pod koniec lat 80 i na początku 90, ale na małych stawach była tam zamknięta społeczność wędkarska głównie górnicy, których bardziej po 'szychcie' obchodziło 'kaj tu se jaka halbka obalić' niż to co gdzieś tam w PZW wałkują. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między haczykiem a koszykiem u mnie to. Rzeka około 30 cm i tego nie zmieniam. Jezioro jak są zaczepy i nie można podciągać koszyka po zarzuceniu to też 30 cm. Jak dno jest bezzaczepowe czyli piasek, kamienie, glina itp to nawet 70-90 cm.

Wtedy zarzucam i czekam kilkanaście minut. Potem podciągam zestaw o jakieś 30-40 cm i znowu czekam kilka kilkanaście minut. I potem jeszcze raz to samo.

Czyli najpierw hak z przynętą najczęściej białymi robakami mam bardzo daleko od koszyka (odczekuję te kilkanaście minut - podciągam) i mam hak przy zanęcie która wysypała się z koszyka potem w miejscu gdzie koszyk upadł a potem trochę za. Przy podciąganiu potrafi trafić się piękny gruntowy okoń który normalnie nie zaatakowałby bo czaił się na drobnicę która skubała zanętę. Zanęta musi być tak zrobiona że przy ostatnim podciągnięciu koszyk jest pusty. Jak są rybki to biorą a jak nie ma to trzeba szukać innego miejsca.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.