Skocz do zawartości
tokarex pontony

WROCŁAWSKA ODRA


DAMIANO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  :-)

mam takie szybkie pytanie :-) czy oriętuje się ktoś czy we Wrocławiu na Starej Odrze okolice ulicy Józefa Mianowskiego lub Śniadeckich jest lód ?  Mam zamiar w sobote lub niedziele pojechać tam i połowić na grunt :-) ale nie wiem czy warto jechać przez całe miasto z tobołami...  z góry dziękuje za odpowiedz.

ps. szcześliwego nowego roku i połamania kija w nowym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
18 minut temu, motorek napisał:

Witam  :-)

mam takie szybkie pytanie :-) czy oriętuje się ktoś czy we Wrocławiu na Starej Odrze okolice ulicy Józefa Mianowskiego lub Śniadeckich jest lód ?  Mam zamiar w sobote lub niedziele pojechać tam i połowić na grunt :-) ale nie wiem czy warto jechać przez całe miasto z tobołami...  z góry dziękuje za odpowiedz.

ps. szcześliwego nowego roku i połamania kija w nowym sezonie.

Cześć - Nie ma nigdzie lodu, pochwal się, jak Tobie poszło. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas ale dzisiaj oficjalnie kończę sezon 2018. Jak co roku aura pozwala, żeby robić to dokładnie w sylwestra. Szybkie 2h na wrocławskich metach przynosi kilka rybek - kilka oni w tym jeden baaaaardzo ładny bo całe 34cm (moje bardzo skromne pb w tym gatunku, wyrównane już drugi raz w tym roku).

20181231_092744(1).thumb.jpg.b1ecce6933ac315ecc782ba542b595e7.jpg20181231_092849(1).thumb.jpg.1ccc2aeaa92d5d2729f0419047b5a968.jpg

Trafił się również sportowy sandaczyk, całe 51cm

20181231_082834(1).thumb.jpg.f0f183d5fac5d3de08aade2bbd79e8b9.jpg

Stało się! Udało mi się zrealizować jedno z założeń na ten sezon czyli 100% C&R. Jestem bardzo nieetycznym wędkarzem - męczę ryby i je wypuszczam.

20181231_082848(1).thumb.jpg.f7212d7aac7ffd8131bcb116d0aaec28.jpg

Wszystkiego dobrego w 2019 roku!  Wielu sukcesów wędkarskich i nie tylko!

  • Super 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo @Marienty finału sezonu 2018 ;) Piękny pasiaczek a sandaczyk niczego sobie. Nie będę w tyle, również szczęśliwie zapunktowałem wymiarem. Sylwestrowe zakończenia sezonów staną się już chyba standardem. Pogoda na prawdę dopisała po ostatnich wichurach. @jaceen dziękuję za towarzystwo i niezmiernie cieszę się że wracasz powoli do zdrowia. Nie spodziewałem się, że będziemy wspólnie kończyć ten rok. Przy okazji pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w roku 2019, samych sukcesów wędkarskich i w życiu osobistym. Do zobaczenia nad wodą ;)IMG_2938.thumb.jpg.c5c8eacb2e1f886800130b23db09bf39.jpg

  • Super 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że tu  zadaję pytanie ale najwięcej towarzystwa jest z Wrocławia , czy w Krokodylu lub Fishing 24 lub w innym sklepie wędkarskim można kupić przelotkę szczytową ? ( Chodzi mi o to żeby dobrać średnicę bo reanimuje spining po przejściach 😜 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dajcie znać, jaka jest rzeczywista sytuacja z wodą. Miejska Odra, kanały żeglugowe, barkowiska, zatoki, Oława (ujście, rozlewisko, Wilcza), Ślęza. Będzie ktoś na spacerze, przejazdem, na rybach, to wrzućcie informację jak jest.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku na zatoczce na kozanowie dłubie okonie,największy koło 30cm,ale kolega trafił 37cm.Wczoraj siedziałem z batem trafilem płoć 33cm jedna się spięła i coś poszło z haczykiem do tego kilka jazgarzy.W przyszłym tygodniu chcę popłynąć na 1 barki poszukać garbusów.

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę i niedzielę zawitałem na "Barkach". Łowienie krótkie, około dwugodzinne z nastawieniem na okonie. Pierwszy dzień trzy, w drugim cztery okonie. Kilka odprowadzeń pod same nogi. Rybki niewielkie. Pozdrowienia dla spotkanego kolegi za udzielenie informacji o sytuacji nad wodą👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazło się okienko z wyższą temperaturą, to odważyłem się odwiedzić jeden z wrocławskich kanałów. Brania mega delikatne. Następnym razem muszę zmodyfikować sprzęt. Łowiłem między  13:00-16:00. Przynęty, to gumki keitech 2 i 3" na główkach 2 i 3 g. Pomijając delikatne, to cztery solidne brania i trzy ryby na brzegu. Dwa klenie

P1360554_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.2d8845bd8e0227eab5e869da0332edfe.jpg

P1360537_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.182f29135b9eae9958fe32c8590720e9.jpg

i drapieżna płoć 35 cm.

P1360543_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.fd7b95b8c7dcda504a9999a44591bd33.jpg

Czwartej ryby nie utrzymałem. Okonie były, ale odprowadzały gumki pod brzeg.

  • Super 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 5.01.2019 o 20:41, bacyk napisał:

Ja bardzo przepraszam, ale czy nie powinno być to jednak napisane w języku polskim ? Uważam, że idea jest słuszna, ale forma pisma "makabryczna" . Pozdr

Tekst nieco poprawiony - wysłałem też z prośbą o pomoc w korekcie do https://www.wwf.pl/straznicy-rzek. Może coś pomogą.


Tymczasem zachecam do wysyłania do RZGW - presja na nich musi byc wysoka aby cokolwiek zmienili w swoich działaniach (email: wroclaw@wody.gov.pl oraz nw-wroclaw@wody.gov.pl). Jeżlei ktoś jest aktywny w kołach wędkarskich PZW to warto wykorzystać okazję i wysłać równiez przez koła wędkarskie.

---

Szanowni Państwo,

 

Obserwacje z ostatnich kilku lat związane z gwałtownymi wahaniami poziomem wody (szczególnie gwałtownymi spadkami poziomu wody) w Odrze wzbudziły moje największe zaniepokojenie, bowiem przyczyniają sie one do istotnej dewastacji fauny i flory odcinków rzeki znajdujących sie poniżej stopni wodnych w Wałach i Rzeczycy (wpływ jest bardzo szkodliwy nawet 20-30 kilometrów poniżej stopni wodnych).

Gwałtowne wahania poziomem wody powodują, że na nagle pozbawionym wody dnie rzeki giną masowo drobne organizmy wodne i denne niezdolne do szybkiego przemieszczania się wraz z opadającą wodą. Wysuszane są brzegowe partie dna najbardziej odpowiedniej do życia dla fauny dennej. Na płytkich zastoiskach (kałużach) wody pozostałej po gwałtownym opuszczeniu poziomu wody giną drobne ryby z braku wody lub tlenu (wraz z wysychaniem zastoisk, nadmiernym się ich nagrzewaniem) czy też z powodu ich wyjadaniem przez ptaki. Szczególnie dewastujący wpływ gwałtownego obniżenia poziomu wody jest na populacje ryb w okresie tarła tych gatunków ryb, które trą sie na płytkiej wodzie jak np. klenie na kamiennych szypotach i rafach czy leszcze na przybrzeżnej roślinności. Zdarza się, że Ikra złożona przez stada kleni czy leszczy po gwałtownym opuszczeniu wody ginie pozbawiona wody. Wahania wody dokonywane na stopniach wodnych realizowane są, z dużą czasowa zmiennością, często niemal w cyklach dziennych a ich poziom przekracza często 100-150 cm (dochodzi niemal do zatrzymania przepływu w rzece lub odwrotnie nawet do podwojenie przepływu wody w rzece w czasie zaledwie pojedynczych godzin), podczas gdy cykl dojrzewania ikry i wykluwanie się z niej narybku to okres wielodniowy – około 2-3 tygodni. W takich warunkach niemal niemożliwe jest odbycie przez wymienione gatunki ryb skutecznego tarła.

 Wnioskuję (wspólnie z innymi kolegami wędkarzami zgromadzonymi wokół tematycznych portal wędkarskich) o niedokonywanie gwałtownego obniżania lustra wody na stopniach wodnych, na Odrze, w Wałach i Rzeczycy w roku 2019 w okresie tarła klenia i leszcza. Proszę o uwzględnienie powyższego w planach działania stopni wodnych i planach żeglugowych, które Państwo tworzycie na rok 2019. Tarło tych gatunków ryb zwykle ma miejsce w miesiącach kwiecień – czerwiec i trwa tylko około 7-14 dni (w największym nasileniu), ale może się przesuwać w czasie zależnie od warunków pogodowych. Informacje o zbliżającym się lub trwającym tarle możemy przekazywać wskazanej przez RZGW osobie na bieżąco, wiosną 2019 roku. Często bywając nad wodą obserwujemy i widzimy zachodzące tam procesy, w tym okres tarła.

Jakkolwiek nie dysponujemy twardymi dowodami na niszczący wpływ na środowisko wahań wody to z naszych obserwacji wynik, że populacja ryb na powyższych odcinkach znacznie się pogorszyła w ostatnich kilku latach wraz z trwająca suszą, niskimi stanami wody w Odrze i coraz dokuczliwszymi wahaniami poziomu wody. Wpływ na to miało zapewne zmniejszenie bazy pokarmowej (bentosu) i niszczenie ikry.

 

Proszę o uwzględnienie wniosku, ponieważ troska o dobry stan flory i fauny (przyrody) jest w interesie całej społeczności. Należy mieć ten dobrostan na uwadze i nie wywierać na niego niepotrzebnie szkodliwego wpływu złym planowanie wykorzystania rzeki dla celów żeglugowych czy też złym planowaniem innych działań wodnych na stopniach wodnych (np. remontów).

 

Z poważaniem

 

P.S.

Wnioskujemy o stałe upublicznianie (z maksymalnym możliwym wyprzedzeniem) planowanych ruchów wody na stopniach wodnych (przez stronę internetową RZGW). Umożliwi to lepsze monitorowanie sytuacji i dostosowanie naszych działań do planowanych ruchów wody.

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kurna ale mi dzisiaj dupa zmarzła 😭 , wytrzymałem dwie godziny , wiatr dosyć skutecznie utrudniał wędkowanie , pięć okonków wyciągnąłem , rozmiarowo szału nie było ale bardzo weleczne 😀 , brania tylko na drop shota , na haczyku Larva Fanatik , dzisiaj na Kajtki nie chciały gadać 😜

IMG_20190222_073524.jpg

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Od dłuższego czasu odwiedzam jeden odcinek wrocławskiego kanału próbując znaleźć jakąś regułę łowienia okoni. Dotychczas moje spostrzeżenia ograniczają się do tego, że w jednym miejscu (może 3 x 4 m) stoją zawsze. Niezależnie od pogody, ciśnienia i temperatury wody. Różnica jest taka, że czasami jest tam całe stado maluchów i można poprzerzucać ich całkiem sporo, albo jest tam jeden trochę większy osobnik. Tym razem trafił się ten większy solista. 

IMG_20190302_130801.jpg

  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja szukam gruntówką kleni w swoich miejscówkach i ostatnio ciężko. Dzisiaj wreszcie ruch. Ciśnienie atmosferyczne niskie od kilku dni i chyba ta stabilność zaczyna uaktywniać klenie. Lokalizacja: odcinek Odry o znacznym uciągu, na końcu opaski. Zarzuciłem najpierw na granicy głównego nurtu, w spokojniejszą wodę. Szybko zaczęły się skubnięcia i podszarpywania. Dogięcie szczytówki, zacięcie i pusto. I tak kilka razy. Przy mojej wielkości przynęty oznacza to, że żerowały te mniejsze klenie (i na pewno to były klenie, bo nic innego mojej przynęty nie rusza o tej porze roku). Pod samymi nogami miałem odcinek wody osłonięty od nurtu i niemal stojący. Opaska stromo schodzi szybko na głębokość około 2,0m. Czekając na mocniejsze branie z miejsca gdzie szalało stado mniejszych kleni, zauważyłem że właśnie tuż koło mnie co chwila unoszą się z dna bąbelki. Coś grzebało między kamieniami. Ściągnąłem zestaw w pobliże na odległość około 3,0m od brzegu. Po chwili mocne branie, zacinam i czuję spory opór. Hamulec za mocno skręcony i po kilku sekundach ryba spada. Ale jak jest stado a nie zabłąkany kleń, to szanse mam dalej. Poprawiam hamulec i delikatnie układam zestaw ponownie pod nogami. Po chwili delikatne przygięcie szczytówki, ale nie wyprostowała się. Zacinam i w tym momencie piękny odjazd. Ryba odpłynęła na około 15m, co chwila zmieniając kierunki. Trochę straciła sił i mogłem już spokojnie pompować pod podbierak. Trafił się kolejny ładny kleń w tym roku, jednak dalej nie mogę przekroczyć magicznych 50cm - tym razem 47. Ale jak zacznie się wiosenne żerowanie i mam już ustalone miejscówki, to myślę że musi się udać.

IMG_20190307_080949_resized_20190307_084948086.thumb.jpg.e9f8209722c5552b248b551de332574b.jpg

Wiosnę już czuć. Wszystko się budzi :) :

IMG_20190306_161346.thumb.jpg.b3e0fe3d081c69eb57db7780e058992e.jpg

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wybrałem się na niedługi wypad na okonie w ciągu dnia... Wnioski są takie, że chyba pasiastym już lofry w głowie, bo kompletny brak aktywności. Znalazłem miejsce w którym były i znalazłem sposób, żeby je wkurzyć. Kilka kontaktów, z dwa mocne puknięcia. Jednego udało się zaciąć. Wpięty jak kleń, który zamkniętym pyskiem uderza w wobka od spodu.

large.okon33.jpg.d7773178dda4dc5a3760ca5

Chyba do kwietnia wypada nawet krótkie wyjścia przeznaczyć kleniom, a pasiastym dać spokój do kwietnia. ;)

  • Lubię to 1
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.