Skocz do zawartości
tokarex pontony

WROCŁAWSKA ODRA


DAMIANO

Rekomendowane odpowiedzi

To ja też się pochwalę życióweczką. Niestety w moim przypadku to przyłów a nie świadome polowanie na leszcza. Ale cieszy nie mniej. Rybka złowiona na starorzeczu połączonym z Odrą na gumkę Fox Rage, branie tuż po tym jak przynęta wpadła do wody.

image.thumb.png.5a2ac8d99a7676014a2a6159f7bbf3a6.png

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Dla przypomnienia dla tych co to im na sercu leży los odrzańskich kleni - czas tarła mamy. Petycja - do wysłania emailem do RZGW: wroclaw@wody.gov.pl; sekretariat.pz@wody.gov.pl

 

Bierzcie, (zmieniajcie) i wysyłajcie - podobno kropla drąży skałę.

 

---

Temat - Dot. Zmiany poziomu wody w Odrze poniżej stopni wodnych Wały i Rzeczyca vs tarło ryb

 

Szanowni Państwo,

 

Obserwacja z ostatnich kilku lat związane z gwałtownymi wahaniami poziomem wody (szczególnie gwałtownymi spadkami poziomu wody) w Odrze wzbudziły moje największe zaniepokojenie, bowiem przyczyniają się one do istotnej dewastacji fauny i flory odcinków rzeki znajdujących się do kilkunastu kilometrów poniżej stopni wodnych w Wałach i Rzeczycy.

 

Gwałtowne wahania poziomem wody powodują, że na pozbawionym wody dnie rzeki giną masowo drobne organizmy wodne i denne niezdolne do szybkiego przemieszczania się wraz z opadającą wodą. Na płytkich zastoiskach (kałużach) wody pozostałej po gwałtownym opuszczeniu poziomu wody giną drobne ryby. Szczególnie dewastujący wpływ gwałtownego obniżenia poziomu wody jest na populacje ryb w okresie tarła gatunków, które trą się na płytkiej wodzie jak np. klenie na kamiennych szypotach i rafach czy leszcze na przybrzeżnej roślinności. Zdarza się, że ikra złożona przez stada kleni czy leszczy po gwałtownym opuszczeniu wody ginie pozbawiona wody.

 

Wahania wody dokonywane na stopniach wodnych realizowane są, z dużą czasowa zmiennością, często niemal w cyklach dziennych a ich poziom sięga często 100-150 cm, podczas gdy cykl dojrzewania ikry i wykluwanie się z niej narybku to okres wielodniowy (2-3 tygodnie). W takich warunkach niemal niemożliwe jest odbycie przez wymienione gatunki ryb skutecznego tarła.

 

Wnioskuję (wspólnie z innymi kolegami wędkarzami zgromadzonymi wokół tematycznych portal wędkarskich) o niedokonywanie gwałtownego obniżania lustra wody na stopniach wodnych Wały i Rzeczyca w roku 2020 w okresie tarła klenia i leszcza (tj. kwiecień-maj). Proszę o uwzględnienie powyższego w planach działania stopni wodnych i planach żeglugowych.

 

Tarło kleni i leszczy trwa zwykle tylko około 7-14 dni (w największym nasileniu), ale może się przesuwać w czasie zależnie od warunków pogodowych. Informacje o zbliżającym się lub trwającym tarle możemy przekazywać wskazanej przez RZGW osobie na bieżąco. Często bywając nad wodą obserwujemy i widzimy zachodzące tam procesy, w tym okres tarła.

 

Jakkolwiek nie dysponujemy twardymi dowodami na niszczący wpływ na środowisko wahań wody to z naszych obserwacji wynik, że populacja ryb na powyższych odcinkach znacznie się pogorszyła w ostatnich kilku latach wraz z trwająca suszą i coraz dokuczliwszymi wahaniami poziomu wody. Wpływ na to miało zapewne zmniejszenie bazy pokarmowej (bentosu) i niszczenie ikry.

 

Proszę o uwzględnienie wniosku, ponieważ troska o dobry stan flory i fauny (przyrody) jest w interesie całej społeczności. Należy mieć ten dobrostan na uwadze i nie wywierać na niego niepotrzebnie szkodliwego wpływu złym planowaniem wykorzystania rzeki dla celów żeglugowych czy też złym planowaniem innych działań wodnych na stopniach wodnych (np. remontów).

 

Z poważaniem

................................

 

P.S.

Wnioskujemy o stałe upublicznianie planów ruchów wody na stopniach wodnych (przez stronę internetową RZGW) przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Umożliwi to lepsze monitorowanie sytuacji i dostosowanie naszych działań do planowanych ruchów wody

  • Lubię to 2
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dla mnie dzień święty , od małego razem z ojcem wyjazd na szczupaka ( co prawda w tamtych czasach żywcówki i sprzęt marki Sona i Stabil ) lata mijają , nie dawno ( jakieś 20 lat temu 😜 ) jak zacząłem spiningować były dwa pudełka , jedne z gumkami Relaxa a drugie z obrotówkami Wirek i DAM a dzisiaj przygotowałem się na jutro , cholera no normalnie jak mawiają rolnicy - plaga urodzaju - powodzenia jutro wszystkim z szczupakiem i boleniem pozdrawiam Wasyl

IMG_20200430_194309.jpg

  • Lubię to 2
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzisiaj słabo , ale dwa sukcesy były 😁 , pierwszy to że na casta dwie ryby , mały szczupak i okoń , drugi sukces to że nie musiałem ciąć plecionki , plątalo się ale wszystko było do okiełznania , nad wodą jestem 5.30 do 8smej nawet brania 👿 potem się ruszyło , trochę Okonka przerzuciłem , przynętą dnia to 6gr. wirujący ogonek , na kajtki i woblerki nie było efektu i tyle 😁

IMG_20200510_092022.jpg

  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz odpaliłem mój cztero metrowy " spining " 😉 na początek w ruch poszły silikonowe larwy , przez godzinę zero efektu , dopiero jak założyłem Kajtka dwójkę to zaczęło się , sporo drobnego okonia ale trafiły się dwa większe w tym jeden trzydziestak 😁

IMG_20200515_122351.jpg

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj okonie kompletnie nie chciały współpracować , jedynie 4 szt. próbowałem wszystkiego , cztery szt. na cztery różne przynęty , na osłodę na koniec przywalił taki typowy kanałowy piędziesiątak 😜 , wziął na Kajtka dwójkę z trzy gramową czebaruszką , zabawne jest to że na cztero metrowej bolonce i żyłce 0,16 ( całe szczęście że założyłem najcieńszą stalkę do 2,5 kg bo nie chciało mi się wiązać już fluokarbonu ) pierwszy raz miałem takiego bandytę na tym kiju , dobrze amortyzował odjazdy , kij w pałąk szczupak w zielsku , ale jakoś dało się go wyciągnąć , dzięki oczywiście podbierakowi bez którego ostatnio nie ruszam się 🤣 i tyle pozdrawiam Wasyl

IMG_20200517_095437.jpg

  • Lubię to 2
  • Super 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczyłem dzisiaj wieczorkiem na jeden z kanałów. Uzbrojony w wędkę do 18 gram na końcu przypon do 5 kg i srebrna obrotówka nr 2. Drugi rzut i strzał, aż w łokciu chrupło. Po 20 minutach holu wyciągnąłem suma 115 cm.Nie żeby to było łatwe i proste w pojedynkę nie mając wcześniej do czynienia z taką rybą :).  Był to mój pierwszy sum na spining (2 w życiu ;) ) i do tego nowe wędkarskie PB.Jak się później okazało 50 m dalej tarły się piękne leszcze więc już wiadomo co tego jegomościa na taką wodę przyciągło. Taki przyłów to więcej szczęścia niż umiejętności, ale pełny emocji postanowiłem się z Wami tym podzielić. Do zobaczenia nad wodą. Zdjęć z wiadomych powodów nie wrzucam.  

  • Super 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykorzystałem okienko 15-16:30, w którym nie padało i skoczyłem na barki II z dropem. Miałem kilka brań ale ostatecznie podhaczyłem tylko za bok leszcze 50 z dużym + (niemierzony, odhaczony w wodzie). Na całej długości barek (byłem od ul. Osobowickiej) na potęgę trze się krąp. Niestety widziałem młodych przedstawicieli patologii, która próbowała odławiać trące się ryby podbierakiem. Póki byli w zasięgu wzroku to nie widziałem, żeby coś złowili ale biję się w piersi bo nie zadzwoniłem na PSR a zwykle to robię. Zwróćcie proszę uwagę jak tam będziecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nikt się bolkami nie chwali? - nie biorą? - co tam z nimi?

(tylko na muchę ostatnio łowię ale powoli chęć przychodzi za bolkiem rzucić woblerkiem ale taka cisza na forum że mam wątpliwości czy warto się wybierać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piątej siedzę w aucie , leje jak cholera , miał być kanał ale nie , zmiana perspektywy , 1 barki , po godzinie deszcz przestał padać , wieje zimno jak cholera ( kuźwa mać globalne ocieplenie 👿 ) do dziesiątej bez brania , jeżeli dzisiaj były by zawody na najmniejszego okonia to bym wygrał 😭 po dziesiątej zaczęły się brania i nie było znaczenia czy dropshot i silikonowe larwy czy 10 gr. spinmady wszystko w granicach 10cm. o dziwo kompletnie ignorowały kajtki , tyle fajnie że nie było nikogo

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarcie sezonu zaliczyłem z wielkim przytupem, 01.06.2020 o godzinie 00.02 urodził mi się syn 💪😍 piękny zdrowy silny okaz 😁 3820g i 57cm ( czekam na takiego okonia 🤣

A z rybami też nie najgorzej sporo drobnego sandacza j suma ale trafiły się też większe okazy i tu fotki 

large.20200601_121923.jpg.7cdca62a6d7ec0d0f1dbacdada69c4e0.jpg

sumek około metra large.20200603_231142.jpg.bd12b9f704162f358ef9c29d699d6e36.jpg

Sandacz 75cm 

teraz z dwójką dzieci to będzie logistyczne zadnie zorganizować czas na ryby, ale juz z żoną wszystko dogadane 😁 świt, noc i weekendowe zawody wchodzą w grę 💪💪życze połamania i do zobaczenia nad wodą 😎

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki! 1
  • Super 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję syna! @Budek piękna data, ten 01.06. prawdziwy Dzień Dziecka! 

11 godzin temu, Budek napisał:

z żoną wszystko dogadane 😁 świt, noc i weekendowe zawody wchodzą w grę 💪💪życze połamania i do zobaczenia nad wodą 😎

Taka żona to skarb!

Wyników też gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postanowiłem odwiedzić miejsce nie daleko mnie a które nie wiedzieć czemu 🤔 rzadko odwiedzam , jeden kij klasyczny spining drugi drop szot , najpierw 10 gr. wirujący ogonek , parę rzutów i jest niewielki Okonek , potem następny , zmiana kija , ciężarek 10 gr. + trzy calowy Kajtek dwa rzuty i słabo zmiana ciężarka na 15 gr. pierwszy rzut ile fabryka dała , dwa podbicia i siedzi 😁 taki ładny już trzydziestak ze środka Odry , do końca było jeszcze parę małych okoni na spinmada i drugi trzydziestak na drop szota także branie na środku Odry , chyba przeproszę się z tym miejscem 😜 pozdrawiam Wasyl

IMG_20200607_080141.jpg

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota z Łodzi 😎 plan był na spróbowanie metody vertical jigging 🤔 pochłonęłem trochę wiedzy od znajomych wędkarzy i jazda nad wodę. Przynęty jakie używałem do tej metody to jaskólki Westin  TwinTeez 15cm glowka 21 g + dozbrojka. Wędka Westin W3 Vertical do 28g krótki kij jest obowiazkowy do tej metody z łódki. Echosada nowy nabytek na ten sezon Garmin striker plus 7sv i tu odrazy powiem, że echo dużo pomaga w zlokalizowaniu ryb, najbardziej mapa barymetryczna nie pływa się bez sensu albo na pamięć tylko bezpośrednio do celu który nas interesuje. 

Trafiłem 4 sandacze i jednego suma z czego 1 sandacz poprawił moje PB o 2 cm 😁 cieszyłem się jak dziecko. 

large.20200606_121006.jpg.75fa84b7e85d55eb7e339923fc49e525.jpg78cmlarge.20200606_100953.jpg.0c35e24e31b193e83218702fd982916b.jpgmetróweczka large.20200606_101013.jpg.324da770b1e366e649864a0988f4b230.jpg

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wasyl1968 napisał:

Kurna Piotrek nie potrafisz się bawić

Przecież Budek napisał, że cieszył się jak dziecko:)))

Godzinę temu, Budek napisał:

sandacz poprawił moje PB o 2 cm 😁 cieszyłem się jak dziecko. 

👍💪 Gratuluję!

PS

U mnie każdy wymiarowy sandacz na jaskółkę będzie życiówką:)))

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym 20 godzinnym łowieniu miałem sobie dzisiaj odpuścić, ale nie wytrzymałem w domu, zapakowałem rower i w deszczu pojechałem na domowy odcinek odry. 2h wystarczyło aby capnąć 67cm na Mega Teez. Dopiero wieczorem sobie przemyślałem wszystko i wyszło na to że wszystkie ryby narazie łowie na jaskólki 🤔 i to nie małe😁

large.20200607_195759.jpg.ede9b665ce3f7f182d2e9d98d14669c7.jpg

 

  • Super 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.