Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak dziś było na rybach - czerwiec 2020


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Czerwiec daje możliwość sięgnięcia po kolejne przynęty. Dla łowców drapieżników sezon zaczyna się na całego. Chłodny maj nie dał mi okazji połowić na powierzchniowe przynęty, to liczę, że czerwiec będzie łaskawszy. We wtorek pacnął pierwszy sensowny boleń z niewielkiej zatoczki. Rozbójnik na mieliźnie. Od tej pory będzie dwa razy ostrożniejszy. 

P1410323_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.29eada4bcb03dbb8a7cd0f440024daf1.jpg

Wziął na poppera z turbinką i wirującym ogonkiem. 

WP_20200602_18_29_47_Pro.thumb.jpg.beaf15c70539922d261d6f347eaa7091.jpg

Wcześniej kręcił się koło bezzaczepowej żaby, ale coś mu nie pasowało. Przed końcem maja miałem trochę mniejszego na 3" gumę prowadzoną w toni.

P1410321_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.a6255fb33fd43c4c6dfd865412d484a4.jpg

A co słychać u Was?

  • Lubię to 1
  • Super 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Niestety potwierdzam to co napisał Elast93, ten rok jak na razie do oszałamiających nie należy, też nie za bardzo jest się czym pochwalić. Na razie mam na rozkładzie jednego leszcza. Też czekam na jakieś przełamanie, może chociaż pogoda się ustabilizuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając się za siebie, ten sezon ogólnie jest dziwny. Wiadomo z jakiej przyczyny. Trzeba się cieszyć wędkarstwem, nawet gdy wyniki nie są na miarę najlepszych czasów. Kilka dni temu miałem dwanaście ataków i nic nie wylądowało na brzegu. Jeszcze trochę brakowało do rekordowego wypadu, gdzie miałem szesnaście. Wczoraj już tego nie było i na pięć brań cztery skończyły się sukcesem. Na początku łowiłem powierzchniową żabą i whoopperem.

WP_20200603_18_40_44_Pro.thumb.jpg.d0e4f1052b47ad4b20191b145bd53775.jpg

Całą akcję widziałem. Boleń przepływał i podrzuciłem whooppera za ogon. Prowokowałem go przez kilka metrów. Atak nastąpił w ostatniej fazie.

70 cm

P1410333_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.1928aefa2680ce8536d4bf9b55b198d5.jpg

Wypróbowałem też szczurka i woblera Hi-lo.

WP_20200603_19_24_39_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.18ce9dde13ae146489af3c17cdcaac41.jpg

Zostałem jeszcze na godzinę wieczornego łowienia. Przez chwilę do wody leciały crawlery. W powrotnej drodze sprawdziłem miejsca, gdzie w zasadzie nigdy nie miałem wieczornych wyników. Do wczoraj. Zmieniłem nietoperza na starego wysłużonego Gębalę i w ciągu piętnastu minut zaliczam dwa brania. Wobler jest już tak pogryziony, że żal go używać. Jednak sięgam po niego czasami, by mieć takie fajne wspomnienia z nim:)

WP_20200603_22_47_46_Pro.thumb.jpg.2fd9c0b5b18b8fa2b66fc797863af67e.jpg

55

P1410343_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.e5eeab56bd7ed08f235e21e3f1f051a8.jpg

65

P1410348_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.0068f895b8524ac5a7a405123e4188fd.jpg

Odwiedziłem kanał żeglugowy i Odrę. Sprzęt: SG MPP2 Trawel 243/40-80g; Ryobi Arctica6000; nawinięte 0,22 mm.

  • Lubię to 1
  • Super 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nocne łowienie poza Wrocławiem. Warunki trudne, wysoki stan wody, silny uciąg i przebijanie się przez haszcze aby dojść do wody. Około 3h dłubania i jedna ale konkretna rybka

image.thumb.png.4a9e66e512df8b0fd4fb9b54b6d6541e.png

Branie blisko brzegu na Gloog Nike 8cm podczas przetrzymywania w nurcie.

Celem były nocne sandacze ale póki co przegrywam tę walkę z kretesem. Dobrze, że trafił się ten kleń bo morale jak chodzi o nocny spinnig spadłoby niebezpiecznie nisko.

  • Super 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w końcu ja znalazłem trochę czasu  . Dziś podudka o trzeciej i jazda nad wode a o piątej już pływanie z nastawieniem na sandacza . Niestety jedyny sandacz jaki sie zameldował to 40tak  a i szczupak niezbyt duży , razem z kumplem zaliczyliśmy około sześciu sztuk ale tylko jeden miał wymiar i zapozował do zdjęcia  62 cm IMG_20200607_115257.thumb.jpg.4a93890f32d6bbb9eade5c5241f4a819.jpg

 

  • Super 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota: wyskoczyliśmy z synem na komercję. Nic specjalnego, cel to jesiotr i relaks. Już w pierwszych minutach trafił się jesiotr, tylko że nie nasz :) Na w wędce widzę branie, zacina i holuję. Wszystko normalnie, tylko że po chwili Widzę swój podajnik, haczyk, przynętę. Przypon oplątany wokół cudzej linki. Zestaw miałem na 6 metrze i nie było szansy na przerzucenie kogoś. Po prostu ryba pokonała czyjś zestaw i uciekała wzdłuż brzegu, wplątując się w mój. Pytam sąsiadów - zdziwieni, to nie ich. Po chwili biegnie gościu z wędką z odległego o jakieś 50m stanowiska. Zanim dotarł, już podebraliśmy.

Potem było 5 brań kolejnych, ale udany hol tylko jednego. W międzyczasie kilka karasi, karpie nieaktywne. 

703142714_IMG_20200606_0921172.thumb.jpg.1c3a7dda8c7bcd65a101fd5a8c80b793.jpg

Niedziela: Oławka. Piękny karp koi spławiał się przy powierzchni co skłoniło nas do postawienia metody. Zaczęło padać intensywnie. Przeczekaliśmy i było warto, bo chwilę po deszczu syn zaliczył fajną akcję. Branie delikatne, zacinał z myślą że kolejny leszcz. Odjazd masakra. Dłuższą chwilę walczył, nie mogąc kompletnie zapanować nad poczynaniami ryby. Zmęczony przekazał mi wędkę. Znam kija, także śmiało typuję że 15kg+ było na zestawie. W pewnym momencie szarpnął i luz. Nie dał rady haczyk - wyprostowany. Bywa, spróbujemy ponownie. 

  • Super 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawziąłem się na pewnego gangstera z centrum. Trzy nocne wyprawy zaglądałem w jego rewiry i podrzucałem drewniane i plastikowe rybki. W końcu trafiłem w jego gust i odpowiedni moment. Zajechałem nad wodę, to zrobiło się już ciemno. Kilkanaście rzutów, zmiana woblera i ponownie kilka rzutów i...coś wzbiło fontannę wody i natychmiast poczułem szarpnięcie aż w barku. Jest jeszcze jeden cwaniak. Tam jest trudniejsza sprawa. Więcej czasu mu poświęciłem i nic. Czekam na jego słabość:)))

P1410387_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.bfa30210c664c74ba30d7176de15e477.jpg

Sprzętowo bez zmian. Tym razem skuteczną przynętą okazał się karaś.

2089760961_WP_20200606_16_04_09_Pro-Kopia.thumb.jpg.3bae58158af11f21b2c94ceb7c3079ed.jpg

  • Lubię to 1
  • Super 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny nocny wypad i morale zdecydowanie do przodu. Jest pierwszy w życiu świadomie i z premedytacją złowiony sandacz.  i choć pod kątem rozmiaru to trzeci wynik w tym roku to jednak cieszy najbardziej bo wcześniejsze chociaż większe to zupełne przypadki i w dodatku w okresie ochronnym. 

image.thumb.png.d130ff0b9c8eecf910946a26c3b516fa.png

Branie na Gloog Nike 10cm, wobler rzucony pod prąd i ściągany powolnie, równolegle do brzegu, udrzenie prawie pod samymi nogami.

A chwilę wcześniej. na poprzedniej miejscówce, na tego samego wobka melduje się fajna kluska. Tym razem rzut z prądem również równolegle do brzegu i mocne uderzenie ze sporej odległości.

image.thumb.png.bf85905319e9eed0d9778d6311a05e58.png

  • Super 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kolejne kleniowanie ;-)

Trafiłem na 40 minut naprawde fajnego żerowania. 6 kleni na brzegu. Ok 3 spady i kilka brań nie wciętych. Na kijaszku do 9 gr juz fajna zabawa.

Bolki nadal na Krakowskiej Wiśle trudne do sprowokowania.

Ponizej 2 najwieksze sztuki 

20200610_174217.jpg

  • Super 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomny wczorajszych doświadczeń (branie małego sumka na smużaka), postanowiłem nieco wzmocnić swój sprzęt na wieczór. Kij do 14g zamieniłem na taki do 20, plecionkę z 0,08 na 0,12, a fluorocarbon z 0,205, na 0,255. Teoretycznie więc najsłabszy punkt zestawu podkręciłem z 3,05kg na 4,60kg. Tak uzbrojony zameldowałem się nad wodą przed dwudziestą. Po jakimś czasie złowiłem pierwszego w tym roku jazika, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że zestaw jest ok, a grubszy zestaw nie przeszkadza rybom. Niestety później nie działo się nic. Woda od wczoraj opadła jakieś 10-15 cm. Zrobiło się rześko i cicho. Było fajnie, więc przed zmrokiem postanowiłem, że tym razem pobędę trochę dłużej. Wyszedłem z wody (łowiłem w woderach) i poszedłem do samochodu po czołówkę. Wróciłem, a gdy dalej nic nie interesowało się moimi smużakami, postanowiłem przejść na nieco większe przynęty z myślą o jakimś nocnym sandaczyku. Przerzuciłem kilka woblerków o długości +/- 7 cm, a gdy i one nie przyniosły wyników założyłem podobną wielkością lekką wahadłówkę. Branie nastąpiło jakieś 20m od brzegu. Po zacięciu usłyszałem plusk w miejscu gdzie spodziewałem się przynęty. Pierwszy odjazd niezbyt długi pod prąd. Dokręciłem hamulec i próbowałem lekko wyhamować rybę. Poczuła to i dopiero wtedy pokazała kto tu rządzi. Ekspresowy odjazd jakieś 30-40 metrów, potem lekkie wyhamowanie i te charakterystyczne walnięcia na kiju. Dopiero zrozumiałem z kim mam przyjemność. O dziwo ryba dała się zawrócić (a przynajmniej tak mi się wtedy wydawało). Ostrożnie podpompowałem ją na swoją wysokość – z nurtem jakoś to w miarę sprawnie szło. Niestety kiedy się zrównaliśmy sum obrał przeciwny kierunek i odjechał dobre 50m. Niestety trzymał się mojego brzegu, a ja stałem wśród zalanych traw w wodzie sięgającej 10cm poniżej końca woderów. Postanowiłem spróbować pójść za nim. Dobrze, że miałem tą czołówkę. Przechodziłem spokojnie uważając gdzie stawiam stopy z kijem wysoko nad głową, a sum niestety w tym czasie odpoczywał. Gdy w końcu jakieś 20m niżej znalazłem miejsce wydające się na dobre do ewentualnego podebrania, postanowiłem, że tu się z nim rozprawię. Wychyliłem się maksymalnie nad otwartą wodę, by nie pozwolić mu na zaplątanie plecionki w przybrzeżne trawy i zacząłem pompowanie. To była męka. Metr dla mnie, dwa dla niego i tak w nieskończoność. Po pewnym czasie dystans między nami tak się zwiększył, że musiałem porzucić to miejsce i szukać następnego – bliżej ryby. Ten manewr powtarzałem później jeszcze cztery razy. Gdy w końcu miałem rybę jak mi się wydawało blisko siebie i wychyliłem się żeby zobaczyć gdzie plecionka wchodzi do wody on dostał kolejnego kopa i znów odjechał na kilkanaście metrów, ale to już nie był ekspres. Zdałem sobie sprawę, że chyba światło tak go rozjuszyło, więc wyłączyłem czołówkę i tym razem zacząłem się przesuwać za rybą po omacku. Oczywiście zaraz nabrałem wody w wodery. Zszedłem kolejne kilkanaście metrów i stanąłem w kolejnym w miarę sensownym miejscu. Ręka bolała, nadgarstek dziwnie piekł… miałem dosyć. Naprawdę pierwszy raz w życiu przemknęło mi przez myśl, że ta walka nie ma sensu, że tym sprzętem nigdy nie wygram z taką rybą – miałem ochotę przeciąć plecionkę. Z drugiej strony cóż to by było za głupie zakończenie takiej przygody. Sum stał jakieś 20m poniżej mojego nowego stanowiska i wydawał się przyklejony do burty. Pompowałem go dosłownie centymetr po centymetrze. Bardzo powoli unosiłem kij i wybierałem luz, on odpowiadał równie powolnymi machnięciami łba, które też uruchamiały hamulec, ale miałem wrażenie, że skracamy dystans. W końcu zobaczyłem, że z wody wyjeżdża garść zielska i uświadomiłem sobie, że to mu być węzeł łączący plecionkę z fluorocarbonem. Chwilę po tym na powierzchni wody pokazały się wiry. Włączyłem czołówkę i zobaczyłem go wreszcie. Zabrzmi to dziwnie - wiem, ale wtedy zdałem sobie sprawę, że ta ryba jest chyba większa ode mnie. On też mnie zobaczył i zareagował w sposób dla siebie charakterystyczny. To były chyba jego rezerwy mocy, ale wystarczyły. Zakotłowało się i poczułem luz. Nie wytrzymał najsłabszy punkt zestawu, czyli węzeł. Spojrzałem na zegarek była 23:48. Branie nastąpiło po 22ej. Hol życia i ryba życia, niestety tym razem bez happy endu. Nadgarstek boli mnie do tej pory. :)

  • Lubię to 2
  • Super 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś próbowałem spinningu przez 3 godziny od 5:30 na Barkach 2, ale bez kontaktu z ryba. Próbowałem na lekko i na grubo, ale nie działo się zupełnie nic. Woda była żywa, wypróbowałem masę przynęt i nawet okonka nie udało się skusić. 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynają u mnie zagryzać powierzchniowe woblery. Nie jest to rewelacja, ale po kilka brań na wyprawie zaliczam.    W środę byłem nad wodą przed 18-tą. Wybrałem odcinek kanału z największą gęstwiną wodnej roślinności. Szukałem wolnych przestrzeni i korytarzy. Sporo rzutów oddałem za pas zielska. Łowiłem bezsterową gumową żabą i whopper popperem. Trzy ataki na whoppera i za trzecim razem udaje się wyczekać do momentu, gdy poczułem ciężar na kiju. Początkowo myślałem, że mam potwora. Z upływem czasu, gdy ubywało zieleniny z plecionki, potwór zamienił się w pistoleta ok. 60 cm.

WP_20200610_18_47_21_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.2a75b2c647110f3b17cf7700ee8b30f7.jpg

W czwartek było trochę lepiej. Wybrałem jedną z niewielkich odrzańskich zatoczek i w ruch poleciały do wody poppery i "pieski". Nie wiem, co w sobie ma ten wobler, ale z pewnością jest jednym z pierwszych, którego wystrugałem do "wtd" i jednym z brzydszych.

P1410424_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.231c387fa5f6d15f1e5a00fa83716e0d.jpg

Przekonałem się nie raz, że ryby mają to w nosie i jakoś go lubią. Złowiłem na niego klenia i było jeszcze nim kilka zainteresowań. W pewnym momencie zauważyłem wir wodzie. Natychmiast podrzuciłem w pobliże wobler i na jednym przeciągnięciu boleń w odstępach kilkumetrowych walił z takim impetem, jakby chciał go rozszarpać. Niestety, był jakiś ślepy. Na odcinku kilkunastu metrów atakował trzy razy.

P1410423_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.4ed30f20225db9fffc90b2a50dbcced6.jpg

Dołowiłem jeszcze okonia na poppera.

WP_20200611_20_32_32_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.1331dd7caa5a80cdee05b71480c9324d.jpg

Kilka razy cmokały za nim, jednak tylko ten jeden był bardziej zdecydowany.

To było za dnia. A na początku tygodnia wybrałem się na nocne łowy. Gdy się robiło już ciemno, złowiłem ładnego okonia na woblera Gembalę.

WP_20200609_20_59_02_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.4248bc01b5956231e906075b2d0e7089.jpg

Do pełnego zmroku miałem jeszcze dwa szturchnięcia w Instynkta7. Przed samą 22:00 mam branie. Po chwili wiem, że holuję bolenia.

P1410392_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.1400a38caf603dd65e2e72d668d8ee5d.jpg

Ryba złowiona na 11 cm sandaczowego woblera "Kreczmar". Po chwili melduje się sandacz ok. 45 cm. Po kilkudziesięciu minutach drapieżniki wyciszają się i postanowiłem powoli wracać. Po drodze stawałem na swoich sprawdzonych miejscówkach. Zmieniłem woblera i założyłem Gembalę 7,5 cm. Było dobrze. Fajny uciąg i dopisało szczęście. Doławiam jeszcze trzy klenie. Dwa w granicach 40 cm.

P1410416_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.9219479acb1b306905dda5f86c251898.jpg

I jeden z wyższej półki, czyli 50 cm z malutkim naddatkiem. To szósty ponad 50-centymetrowy kleń w tym sezonie.

P1410404_easyHDR-BASIC-2_resized.thumb.jpg.15a72bfee31e316518298f323c7c3975.jpg

Na koniec złowiłem ponownie sandacza ok. 45 cm na woblera sandaczowego "Oleix". Początek czerwca mam udany. Oby się poziom nie obniżył;)

pzdr

  • Dzięki! 1
  • Super 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 5 rano melduję się na kanale powodziowym we Wrocławiu. Woda wysoka, brudna. Szybka decyzja-zmiana miejscówki na centrum Wrocławia. 5 brań jeden bolek zacięty. Branie agresywne i bardzo mocne. Na brzegu melduję się 67 cm. Wszystkie brania z powierzchni;-)

DSC_0813.JPG

  • Dzięki! 1
  • Super 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, jaceen napisał:

Początkowo myślałem, że mam potwora. Z upływem czasu, gdy ubywało zieleniny z plecionki, potwór zamienił się w pistoleta ok. 60 cm.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia 😀. Życzyłbym sobie takich pistoletów za każdym razem jak poluję na szczupaki bo 3 ostatnie wypady zerowałem.

Pięknie łowicie! Gratulacje dla bywających nad wodą.

Nieszczególnie mam się czym pochwalić bo wychodzi na to, że większe ryby podbieram kolegom niż sam łowię. Ostatnio nawet wchodziłem do wody za leszkiem 50+ bo wszedł mi w trzciny. Już był na ostatniej słomce ale się wypiął - zabrakło cierpliwości. Na pocieszenie dołowiłem czterdziestaka.

Wczoraj szukałem kleni ale wydają się zupełnie nieaktywne. Może to wina brudnej, wysokiej, pędzącej wody. Nie wiem. Tak cienkiego majo-czerwca nie miałem odkąd poluje ze spinnem na klenie. Trafiły się na pocieszenie dwa przyłowy - kromny boleń oraz sumek 62cm. Sumek nie miał wymiaru i nie mogę go wkleić ale żebyście zobaczyli jego brzuch!!! Wyglądał jakby połknął piłkę! Jego głowa przy tym brzuchu wyglądała komicznie. Strasznie obżarty. Nawet taka sztuka w mocnym nurcie potrafi przećwiczyć zestaw kleniowy.

20200611_232224.jpg

 

  • Super 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnim szybkim wypadzie nad Wisełkę, pojechałem z kilkoma kumplami na prawie dobową zasiadkę karpiową..

Wędkowaliśmy od 19:00 do 15:00 dnia następnego. Nocka minęła spokojnie, nie zakłócona żadnym braniem :roll:

Dopiero kilka godzin po wschodzie słońca można powiedzieć że zaczęły się brania. Około 08:30 kolega wyjmuje miśka ok 6 kg, później trafia drugiego ok 7,5 kg i na tym koniec jeśli chodzi o większe karpie..

U mnie tylko jedno branie i jedna ryba ok 10:35 na macie, prawie 11 kilogramowy amator kukurydzy ;) 

Podsyłam kilka pamiątkowych fotek + link do krótkiego trochę na szybko nagranego fragmentu holu.. ( zapomniałem zdjąć osłony obiektywu w kamerce :D

large.104041234_245380400099258_62610809

large.104110133_1121325938244420_9112683

large.1798834409_103874752_7312105210489

large.104170230_3014753328610483_5347533

 

  • Super 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.