Skocz do zawartości
tokarex pontony

J.Świętajno (Narckie) , J.Brajnickie


oski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie . Wybieram się z kumplami na 10 dniowy wypad do miejscowości Warchały. Jeździmy co roku na ryby od paru lat dlatego chciałbym was spytać o jeziorka wymienione w temacie . Na jaka rybę najlepiej się nastawiać i na jaka metodę łapać : spinning , grunt , spławik , żywiec. Byłbym bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź ponieważ wyjeżdżam już w piątek :).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam. Podłączę się do pytania, bo w przyszły czwartek też się wybieram nad Świętajno. Może ktoś z haczykowców tam wędkował i coś podpowie. Gdzie zrobić opłaty? Chyba jeziorko należy do Mazowieckiego PZW. Wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci pomogę takimi cytatami znalezionymi w necie:

'Leszcze łowi się głównie na szerokich blatach w północno-zachodniej części jeziora, oraz w okolicach największej podwodnej górki, niemal na środku akwenu. Najdorodniejsze płocie występują na granicy wąskiego pasa trzcin przy północno-zachodnim brzegu, a także w pobliżu półwyspów przy wsi Narty.", "Przy wsi Narty warto zapolować na liny, które dorastają tu do pięknych rozmiarów.". Ja wieczorkami i porankami pospininguje z nastawieniem okoniowym i szczupakowym. W nocy DS jedna wędka a druga żywczyk. MOże któregoś dnia poszperam bacikiem. Zobaczymy. Jezioro bardzo czyste. Warto mieć płetwy i okulary do nurkowania, bo pierwsza klasa czystości wód i nawet w lato widocznośc do 6-7 metrów. Ogólnie sporo info w necie na stronach o nurkowaniu. Na YT fajny filmik pokazujący przez nurków okonie. Zobaczymy czy warto. Mam chyba nawet gdzieś mapki barymetryczne Swiętajna i Brajnickiego .Ps. Może się gdzieś spotkamy nad jeziorkiem ja jade 8 w czwartek i wracam w niedziele. Taki krótki wypadzik :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - to moja ulubiona woda widzę :]

Więc moi drodzy - primo, zależy gdzie do Warchał jedziecie, bo rozciągają się po obu stronach drogi, a niektórzy wynajmujący domki w Brajnikach też piszą, że to Warchały.

Ma to znaczenie - bo są tam trzy jeziora: Warchałdzkie, Świętajno i Brajnickie,

Po kolei:

Świętajno - piękne duże jezioro, z przejrzystą wodą, idealne do nurkowania jednak wędkarsko nie ciekawe. Nie wiem czy zawsze tak było czy to wyniki kiepskiej gospodarki wodą ale ryb tam niewiele - jakiś leszcz się trafia, szczupaczek i okoń - chyba tyle. Mało tam łowiłem/łowie ale nikt z osób mi znanych co tam łowił nie złapał nic interesującego i sądzę, że to nie przypadek.

Brajnickie - duże i bardzo płytkie jezioro - właściwie gdzie kotwicy się nie rzuci to do 2 metrów. Kiedyś tam była hodowla karpia - sporo od tego czasu odłowili, ale takiego ponad 10 kg ludzie trafiają i to nie rzadko. Piękny karaś - 2 lata temu z pomostu trafiłem 1,6 kg, a większy porwał mi żyłkę niedaleko od pomostu. Jak łowicie z łódki warto popłynąć na troszkę głębsze miejsca (jest kilka) - mam mapkę jeziora - wpiszcie maile to wyślę.

Z brzegu to głównie brzeg od strony Jedwabna, jest tam dużo pomostów. Dużo karpiarzy ustawia się na dzikich stanowiskach "z przodu" jeziora - od razu po zejściu z szosy, ale tam trzeba wchodzić do wody żeby zarzucić. Od strony Szczytna to pomosty są właściwie tylko nieopodal ośrodka Dolomity - ale spory kawał trzeba przejść przez las (na marginesie w Brajnikach można wypożyczyć łódkę, kawałek za ośrodkiem jest kanałek ok. 0,5 głębokości gdzie w wietrzny dzień można połowić ładne płotki, duży karaś się szwenda, lin). Wszyscy miejscowi łowiący na spławik rzucają do trzcin, nawet blisko pomostu, b. rzadko na wodę.

Ogólnie bardzo ciekawe jezioro - ale trudne wędkarsko, sukces wymaga metody, nęcenia - ogólnie sporo starań, ale ryby pływają tam naprawdę duże. W jeziorze są też sumy :]

Warchałdzkie: Moje ulubione jezioro, za dużo pisał nie będę bo... moje jest :] Generalnie najbardziej lubię jego dzikość - zwłaszcza w 2-giej części za kanałkiem. Ryba jest ładna, ale też kapryśna - jego zaletą jest to, że pływając tam samotnie łódką masz uczucie jakby w tej wodzie czaił się jakiś zapomniany potów, którego możesz złowić. Ryba standard: szczupak, okoń, płoć, leszcz, lin

Mam trochę mapek jezior - napiszcie jakie chcecie i maila to wyśle :] Ja w Warchałach będę dopiero za 2-3 tygodnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh dokładnie nie wiem gdzie będziemy bo nie ja załatwiałem zakwaterowanie :). Ale zdaje mi się że będziemy bliżej jeziora Świętajno . Jednak dzięki za wszelkie info . Napewno sprawdze wszystkie te jeziorka i po powrocie zdam relacje . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie. Wróciłem właśnie z Warchał odwiedziłem wszystkie 3 jeziora z łodzią , przyznam że najbardziej zaciekawiło mnie J.Brajnickie . Złowiłem parę ładnych leszczyków i karasi płocie też były ciekawe no i trafił mi się rekordzik szczupaka 94 cm . Szczupłych było razem 6 ale reszta nie zachwycala mnie tak bardzo bo tylko 70 cm . Tylko raz poszedłem na noc na ryby na J.Brajnickie i nie mi dopisało szczęście tylko mojemu koledze który złowił sumika 12kg .

J. Warchały głownie jest dla spławikowców . Złowiłem 2 leszcze ponad 1.5 kg no i bardzo dużo płoci i krąpi które wypuściłem . Ze spiningiem moją ulubiona metodą łowienia nie miałem czego szukać ponieważ szczupak jest bardzo kapryśny miałem jeden atak na płoć którą sciągałem zestawem spławikowym . Oszacowałem po długości ryby że miała ok 2 kg więc nic wielkiego . Miejscowi także mi mówili że na Warchałdzkim Jeziorze ciężko z szczupaczkiem na spinning. Zdaję mi się że lepszym rozwiązaniem na tym jeziorku jest żywcówka :0 . Muszę dodać że woda jest bardzo czysta w tym jeziorze przejrzystość wody w tym jeziorku to z 2m .

J. Świętajno nie chce się za dużo wypowiadać o tym jeziorze ponieważ nie łowiłem tam z byt długo. Mam łódź z silnikiem lecz na tym Jeziorze nie mogłem urzywać silnika woda jest praktycznie jak w basenie jedno z najczystszych jezior w Polsce napewno wracając do ryb złowiłem tu tylko 3 płoteczki dlatego uważam że te jezioro nadaję się tylko do nurkowania i zrelaksowania się na plaży z piwkiem w ręku ( nie za dużo ) .

Odwiedziłem jeszcze Narew w Ostrołęce i w Łomży . W Ostrołęce wyciągnołem nawet ładnego bolenia prawie 3 kg z pod mostu i tylko tyle . W Łomży było zdecydowanie ciekawiej przeszedłem brzegi może 2 razy po ok 25 metrów od mostu i wyciagnołem 3 szczupaczki 80 cm i jeden porwał mi żyłkę ( nie używam plecionki ponieważ nie jestem do niej przekonany , znacznie częsciej mi się plątała i spinała mi się ryba ) .

Pozdrawiam Oskar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No to gratuluje - same grubasy lowisz - jeden wyjaz i tyle szczupakow powyzej 75 cm?

Podczas mojego pobytu woda zagotowana - ryba nie brala, jedyne co dalo sie polowic to okon na boczny trok - kilka sztuk powyzej 30-35 cm pdalo na dzikim Warchalskim. Co do szczupaka na spining na Warchalskim to bym nie sluchal miejscowych :] Sadze se metrowce tam plywaja, tylko trzeba szukac - zwlaszcza na tej dzikiej czesci, gdzie presja wedkarska i rekreacyjna bliska jest zeru.

pzdr

nastepny wypad na Warchaly we wrzesniu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...

odżwieze temat koledzy, wybieram sie w czerwcu nad jez. Świetajno na 5 dni urlopu, 300m za plecami bede mial jez. brajnickie a km dalej warchalskie, zatem jesli ktos z Was ostatnimi laty lowil na ktoryms z owych jezior - prosze o aktualna sytuacje.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

Panowie za tydzień wybieram się nad jezioro Warchały, czy opłaca się tam w ogóle jechać ? czy już lepiej wybrać jezioro obok jezioro brajnickie ? :) jeszcze jak by ktoś mógł doradzić jakie wędki szykować ? spinning , grunt , spławik , żywiec ?

I jeszcze mam pytanie najważniejsze, nie posiadam karty wędkarskiej ( zawsze jeździłem z kolegą który kartę posiada ) czy nie mając karty muszę wykupić jakieś pozwolenie aby łowić na tych jeziorach ? czy muszę mieć kartę + wykupić pozwolenie ?

Pytam ponieważ nie wiem czy kolega z którym zawsze wędkujemy będzie zemną jechał, jeżeli potrzebna jest karta będę po prostu szukał innego towarzysza z kartą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

witam, zaliczylem urlop nad jeziorami brajnickim/swietajno/warchały w zeszłym tygodniu, w duzym skrocie sytuacja na jeziorach przedstawia sie tak:

Brajnickie - pierwsze 2 wieczory z pomostu, przy sporej ilosci necenia ustrzelilem lacznie z 50 sztuk ryb nieprzekraczajacych 15cm...w wiekszosci krąpie, płotki i pojedyncze leszczyki i uklejki, nastepnie po zmianie miejsca lowilem juz z brzegu, również bogato nęcąć - 2 wypady o świcie zakonczone oczywiscie znow masą drobnicy oraz dwoma leszczami po 55cm...wiec ryba fajna sie tam kryje, natomiast w takim nawale drobnicy ma bardzo male szanse na branie...no ale mi sie udało:) Ryby tam sa sprytne, lowiac na feedera mialem mnostwo razy ogołocony hak bez widocznego brania, niestety to wina maluszkow.

Warchały - dostep do wody prawie tylko z pomostów, jezioro wyjatkowo piekne, otoczone lasem, wszedzie przy brzegu daleko wychodzace w wode trzcinowiska. Lowilem jedno polopudnie do 21ej oraz rankiem nastepnego dnia. Na grunt (koszyczek) brak bran mimo necenia, wina bardzo mulistego dna, efekt na spławik to 6 leszczy do 33cm max oraz sporo płotek, krąpi i leszków wielkosci max dłoni, na żywca kilka szczupaków,w wiekszosci pistolety po 40cm...choc jednego zlapałem zacnego-75cm, ...fajne i czyste jezioro, pomosty w wiekszosci nalezace pod domki, ale znajdzie sie i takie na których mozna zasiasc na "dziko" :)

Swietajno - wedkowalem tylko raz przez 1,5 h- plywajac rowerkiem wodnym, na spinning trafilem kilka okoni do 25cm dlugosci, przez 3 noce wyrzucałem na trupka - brak bran. jezioro za to niesanowicie czyste, pzejrzystosc wody około 6m - polecam materac,rurke i okulary podwodne - widoki kapitalne, stada okoni i sielaw robia wrazenie - natomiast do wedkowania - jezioro bardzo trudne, ogromna ilosc roslinnosci dennej, ale do wypoczynku 1 KLASA !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam wszystkich wlasnie wrocilem z majówki ktora spedzilem na świetajnie (Narty) 3 dni plywania i machania z brzegu ,grunt ,splawik blaszka itp ,wszystkie mozliwe sposoby ,efekt taki ze wrocilem totalnie zawiedziony zero ryb doslowne zero ,co prawda na sonarze pokazalo kilka malutkich sztuk co potwierdzilem kamerka podwodna ale to doslownie drobnica okonka ,kilka ploci ,po stronie zblizonej do zacnej plazy w pieknym miejscu na szczupaczka siedza gigantyczzne sieci ,miejscowi wala pradem i karmia gesi sielawa ,MASAKRA !!!!!!! gdzie kontrolerzy gdzie PZW ,woda ZEROWA KLASA CZYSTOSCI a ryb zero az zal dupe sciska ze nic nie mozna zlowic ,Ogolnie panowie wedkarze nie ma po co tam wogole siedziec na wodzie dopoki cos z tym nie zrobia ,ja rozumiem posiedziec i pomoczyc kija nawet jak nic sie nie dzieje ale tam naprawde nic niema ..pozdrawiam wszystkich ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.