Skocz do zawartości
tokarex pontony

Własny staw, jeziorko


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Mam plac dobry pod staw i korci mnie aby go wykopać.Czy 8x8m nadaje się do trzymania ryb i jaka głebokość?czy na swojim stawie mogę łowić bez karty??? :oops::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 482
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

spokojnie możesz napuścić karasia albo karpia ilość to zależy czy będziesz dokarmiał gł 3 m wystarczy . ja na podobnym akwenie wpuściłem ok. 60 karasi. Malutkich lecz po paru latach były ponad kilowe sztuki oczywiście karaś pięknie się rozmnożył.W razie zabrudzenia wody zmetnienie spowodowane glonami wsypywałem worek wapna gaszonego w proszku i to pomagało. karmić rybę można suchym ziarnem, kukurydza pszenica .dobry pomysł powodzenia to bedzie twój staw na twoim terenie żadne ograniczenia cię nie dotyczą. :wink: heja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu end po pierwsze jak byś miał swój staw to możesz łapać bez karty,

i nawet swój regulamin wprowadzić np. wszystkie rybki powyżej 10cm

wolno zabierać .Po drugie rybki możesz wpuszczać jakie chcesz nawet

piranie. Po trzecie to idz do Urzędu Gminy i zapytaj się co jest ci potrzepne do " wykopania" stawu, Gwarantuje ci że ci się odechce takich

mżonek jak własny staw ,chyba że nie masz co z kasą zrobić i niechce ci

się z podwórka ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakby nie było, staw to BUDOWLA hydrotechniczna i wymaga pozwolenia na budowe. Po co? Ano np po to, byś kopiąc Twój staw nie chlasnał gazociągu albo kabla wojskowego wschód-zachóg albo nie przeciał wykopem warstwy wodonośnej i sąsiadom wokół zejdzie woda ze studni ;) Jednym słowem ... wszystko co jest trwale zwiazane z gruntem wymaga pozwolenia na budowe a co za tym idzie ... projektu technicznego, uzgodnień tu i tam, wykazania sie władaniem (własnością) gruntem i ... reszte poczytaj w Ustawie Prawo budowlane. Sam widzisz, ze każde pierdnięcie wymaga kupy papierów :(

Ale jesli ma to byc gdzieś na uboczu, na Twojej działce .... hmmm ... nie wiem jak Ty, ale ja postapiłbym w/g słów wiersza ... "wolność Tomku w swoim domku". Jak przyjdzie Urzad Budowlany na wizyte po doniesieniu na Ciebie przez "uprzejmego sąsiada' ... wyda decyzje o rozbiórce budowli ->przywruceniu terenu do stanu poprzedniego, wynajmiesz spychacz i zasypiesz ... całe ryzyko ;)

Ale to będzie Twoja decyzja ... ja tylko głośno myslałem i nie namawiam do złego.

A tak przy okazji ... sprawdź jaki masz grunt w miejscu planowanego stawu, jeśli przepuszczalny (np. piasek, żwir), przygotuj sobie duuużo gliny na ... utrzymanie wody. No, chyba, ze woda gruntowa jest tuz pod powierzchnia terenu, wtedy zrobi swoje.

Jedyna uwaga .... uważaj na to co w ziemi by przy kopaniu ... oczka Ci sie nie zaświeciły ... zasilone z kabla energetycznego 6kV :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam. Mam prośbę o pomoc. Zakupiłem kawał ziemi. Mam idealne warunki na staw. Na terenie mam już mały stawik, czy raczej oczko o powierzchni 10-15 m. Są tam źródełka, poziom wód gruntowych wysoki, więc nic tylko poszerzyc, obsadzic, zarybic i jazda!!

Rozmiar ma byc jakies 80-100 metrów. Planuję oczywiście zrobic różną głębokośc od 40 cm do 1,5 m. Staw ma byc zarybiony, ale ma też służyc do rekraacji - coby się było gdzie pomoczyc w letnie skwary.

Stronę technologiczną mam już z grubsza zaplanowaną. Pozostaje pytanie czym i w jakiej ilości zarybic i jakie rośliny w nim sadzic. Poproszę o porady osób, które mają doświaedczenie z własnymi stawami, lub rzetelną wiedzę książkową.

Rybka która jest pewniakiem to lin. Ma on byc królem tego stawu i głównym gatunkiem. Zastanawiam się natomiast czym uzupełniac. Czy warto dac karaski i płotki? Czy nie zdominują mi stawu i nie dojdzie do sytuacji w której będę miał w stawie liny, ale nie da się ich wyciągnąc bo każdego robaczka połykac bedzie od razu stado karasków liliputów? Czy warto wpuścic amura, by wyżerał glony? Czy dodac trochę karpia na dodatek do linów? Czy polecacie coś jeszcze? No i oczywiście w jakich ilościach zarybiac na taki rozmiar stawu?

Druga sprawa to roślinnośc. Tu mam zero doświadczenia i pomysłów więc proszę o rady. Co warto i co potrzeba zasadzic? Co nie zarośnie mi w rok całego stawu? Co najlepiej będzie natleniac wodę?

Wstepnie planuję w tym roku poszerzyc staw i obsadzic roślinami, a zarybiac dopiero za rok jak się zrobi w stawie równowaga, rosliny się zadomowią i będą dobre warunki dla ryb. Z jednej strony rosną drzewa i to dobrze bo będzie częśc zacieniona, ale trochę się martwię czy spadające liście nie będą problemem. Jak w takim razie oczyszczac na jesieni taflę z liści żeby nie gniły i nie zanieczyszczały wody?

To wszystko co przychodzi mi w tym momencie do głowy, ale jeśli o czyms zapomniałem to proszę piszcie. Thanks from the mountain za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum.

Rozmiar ma być jakieś 80-100 metrów
Moje pytanie o te metry to będzie 80-100 m kwadratowych czy 80 na 100 metrów. Bo to znacznie zmienia sytuację.
głębokości od 40 cm do 1,5 m
Weź pod uwagę zimę z tego roku, Ryby przy tej głębokości nie miały by szans. Mysi być jakieś miejsce o głębokości ok 2m. Weź też pod uwagę że twój staw nie będzie miał stałej podmiany wody tzn. nie będzie miał dopływu z jakiegoś cieku wodnego tak więc natlenienie zimą będzie znikome.
Druga sprawa to roślinności
To zapewne jest pierwsza sprawa!
Co najlepiej będzie natleniać wodę?
Zawsze najlepszym natleniaczem wody jest jej ruch. A rośliny przy zachodzącej fotosyntezie doskonale natleniają wodę ale tu znowu pojawia się problem zimy.
ale trochę się martwię czy spadające liście nie będą problemem
Pamiętaj o tym że liście wielu drzew np olchy czy dębu w procesie gnilnym wydzielają kwasy humusowe które powstrzymują zakwit wody i atak glonów.

Co do ryb to masz jeszcze czas i nie będziesz za bardzo miał wpływ na populację karasia bo one pojawiają się z nikąd, często ptaki przynoszą ich ikrę na piórach z innych stawów no i wtedy zapewne pomoże ci parę szczupaczków :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o te metry to będzie 80-100 m kwadratowych czy 80 na 100 metrów. Bo to znacznie zmienia sytuację.

Oczywiście kwadratowych :wink: staw ma miec jakies 10x10

Zawsze najlepszym natleniaczem wody jest jej ruch. A rośliny przy zachodzącej fotosyntezie doskonale natleniają wodę ale tu znowu pojawia się problem zimy.

No ja wiem że rośliny, ALE JAKIE??Z kolei problem zimy rozwiązac można pływającym przeręblem wypchanym sitowiem, przez które tlen wędruje pod lód :mrgreen:

I dzięki zawskazówki o głębokości i liściach. To chyba własnie jest olcha więc spox.

nie będziesz za bardzo miał wpływ na populację karasia bo one pojawiają się z nikąd, często ptaki przynoszą ich ikrę na piórach z innych stawów no i wtedy zapewne pomoże ci parę szczupaczków

Rozumiem, ale szczupaczki wsuną mi tez wszystkie małe linki prawda? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem że rośliny, ALE JAKIE?

Chciałeś to masz :mrgreen::mrgreen:

Zasada doboru roślin do oczka jest taka że najpierw nasadzamy rośliny takie jak oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris syn. Scirpus lacustris) , tatarak zwyczajny (Acorus calamus( lub jego ozdobne odmiany, pałka szerokolistna (Typha latifolia), pałka wąskolistna (Typha angustifolia), pałka lexsmani (Typha lexmani, pałka drobna, p.ozdobna (Typha minima sub. T.grcilis), kaczyniec błotny (Caltha palustris), a nastepnie rośliny ozdobne, do nich można zaliczyć takie rosliny jak: czermień błotna Calla palustris, kosaciec żółty (Iris pseudacorus) , kosaciec różnobarwny (Iris versicolor), kosaciec gładki (Iris laevigata), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), rozpław sercowaty (Pontederia cordata), żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica). żabieniec lancetowaty (Alisma lanceolatum), strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia), strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia). :mrgreen::mrgreen:

Jak chcesz zobaczyć te rośliny to zapraszam:

http://www.mikrojezioro.met.pl/flora.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

W necie jest całkiem sporo informacji dotyczących małych stawów czy oczek wodnych

Oto pierwsza z brzegu strona jaką udało mi sie znaleźć Oczko wodne

Znajdziesz tam linki do innych stron jak również forum na którym można uzyskać porady pasjonatów i znawców tego tematu.

Gorąco polecam odwiedzenie stron o tej tematyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam serdecznie forumowiczow.....

- mam staw na wiosce a w nim kilka gatunkow ryb...troche: ploci,okoni,amurow,szczupakow)

ale najwiecej sptragow(bo mam przeplyw wody) i karpie...

postanowilem wprowadzic jeszcze jeden gatunek na szersza skale i zastanawiam sie nad linem i karasie.... tylko prosze doradzcie bo mi dzis znajomy powiedzial ze liny sa b. sprytne i bedzie je ciezko zlapac a mnie chodzi oto aby byl obrot ryb itd....

doradzcie cos....ewentualnie jaki inny gatunek proponujecie????

pozdrawiam...

duss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponowałbym Sumika Karłowatego rozmnaza sie błyskawicznie, tylko jest maly problem -> zjada ikre innych ryb(ale niecalą) Jest to mniej szlachetna ryba ale wedkarze są nimi zadowoleni, i rybcia ta ma bardzo smaczne mięsko :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zupełnie dodradzam tołpygę gdyby sie przyjrzeć jej historii to by sie wiedziało czemu a poza tym jest nie dobra!! i tłusta ludzie nie bedą jej brać natomiast jesiotr jest atrakcją !!! przecierz mozna spokojnie powiedziec ze wielu wedkarzy wie co to za ryba w polskich wodach jej praktycznie nie ma !! co mozna powiedziec skusilo by to wytrawnych łowców :) jeszcze moglbys sie zastanowic nad karasiem dla urozmaicenia np kolorowym !! jest rownie dobry jak zwykly karas :) tylko ze ma kolor ! to samo karp koi wiem ze w koninie na cieplych jeziorkach sa takie rybki np i to chyba jest atrakcja ? takie jest moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety
- mam staw na wiosce a w nim kilka gatunkow ryb...troche: ploci,okoni,amurow,szczupakow)

ale najwiecej sptragow(bo mam przeplyw wody) i karpie...

Czy możesz podać więcej informacji

wielkość stawu (długość x szerokość)

Głębokość przeciętną i maksymalną

Czy występuje roślinność wynurzona (trzcina, pałka itp)

Czy występuje roślinność podwodna (np moczarka i inne)

Czy staw jest zamulony

Jaki jest średni przepływ wody

Czy można regulować przepływ lub całkiem zamknąć (czy są mnichy)

Do jakich celów to ma być staw, z tego co piszesz to komercyjny.

Im więcej info tym łatwiej coś podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-wymiary :okolo 200m x 120m

-srednia glebokosc 2-3m - najglebiej okolo 4-5m

-trzciny duzo....ale sukcesywnie ja wycinamy,...aby wedkujacym bylo latwiej itd..;P

-staw raczej nie zamulony.....woda czysciutka....chociaz karpie troche ja zamacily;) - normalne;)

- sredni przeplyw?? hmmm nigdy nie mierzylem.... ale jestem wstanie regulowac wplyw i odplyw wody ze stawu....

tak w sumie to sie zastanawiam nad jesiotrem i moze karasiem jakims kolorowym....

ponizej macie kilka fotek....- jak wam sie podoba...?:P

http://duss.w.interia.pl/0.jpg

http://duss.w.interia.pl/1.jpg

http://duss.w.interia.pl/2.jpg

http://duss.w.interia.pl/3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.