Skocz do zawartości
tokarex pontony

sandacz na żywca


Gość undertaker1995

Rekomendowane odpowiedzi

Gość undertaker1995

Witam.

W tamtym roku nie złowiłem żadnego sandacza.Byłem na rybach codziennie, w dzień i w nocy i nie miałem choćby jednego sandaczowego brania. Próbowałem różnych metod grunt spławik i nic z tego.Byłem na różnych miejscach i bez brań.Dno wybierałem książkowe czyli piaskowe lub żwirowe.We wszystkich miejscach karmiłem małymi pociętymi uklejami.Na przynęty też szły ukleje.Zestaw już robiłem z przesadą cienki.Żyłka główna 0,20 mm przypon 0,18 i haczyk 6.W tamtym roku już miałem ich kilkanaście na kącie.I w tym moje pytanie co może być nie tak?Co robię żle?Miejsca chyba dobre?Przynęty chyba też?A może żle jest sam zestaw?Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość undertaker1995

Witam!

Wiem Panie Tomku że jest Pan specjalistą w połowie sandaczy na grunt.I oto kilka moich pytań: wcześniej stosowałem bardzo grube zestawy, żyłka główna nawet 0.35, przypon 0.30 i łowiłem jednego za drugim co może być przyczyną?

Czy mogę stosować wędkę karpiową 3.60m cw 100g z żyłką 0.25 około 180m i 60-70 cm przyponem.Bo zaledwie łowiłem kilka razy na grunt, prawie zawsze na spławik, więc co do gruntu to jestem trochę zielony. Druga wędka to teleskop 3.20m cw około 100g z żyłką 0.30 około 100m -sztywny teleskop, wiem że na sandacza trzeba sztywną wędkę-czy to prawda.Kołowrotki to zwykłe bazarowe. Dodam że łowię bardzo blisko brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Panie Tomku że jest Pan specjalistą w połowie sandaczy na grunt

Na forum jesteśmy na ty :wink: A z tym specjalistą to przesada. :wink::lol:

O sprzęcie i zestawach poczytaj tu:

http://haczyk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=92

Nie piszesz nic o łowisku, ale jeżeli łowisz tylko blisko brzegu to być może coś się zmieniło (np. poziom wody) i w tych samych wydawałoby się miejscach nie było ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość undertaker1995

A czy wędka może być jedna teleskopowa a druga nakładana?Opisałeś właśnie połów sandaczy na jesień, a mi chodzi o początek sezonu czyli czerwiec.Oczywiście dziękuję panu za wszystkie rady. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość undertaker1995

A i jeszcze jedno pytanie, czy zestaw może wyglądać tak:

ciężarek na rurce anty. 40 gr,koralik,stoper ze śruciny ołowiu,krętlik(lub pętelka),przypon z żyłki około 50 cm, haczyk nr1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość undertaker1995

Witam!

Ja od lipca do września łowię na Odrze w okolicach Krzyżanowic (niedaleko Raciborza), ale tylko rano. W tym czasie poszukuję sandaczy. Mam takie niezłe miejsce w którym nęcę rybkami. Jeden ranek poświęcam spinningowi a drugi gruntówce ze trupkiem lub filetem. Na gruntówkę złowiłem więcej ale mniejszych, a na spina mniej a same takie od 60 do 79 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w pierwszym poście piszesz że łowiłeś w dzień i w nocy teraz piszesz że tylko rano?

Łowię na odrze trochę niżej niż ty choć nie daleko i powiem ci że u mnie poranny sandacz to rzadkość.Wiele osób narzeka na ubiegłoroczny sandaczowy sezon dla mnie był on najlepszy w 17letniej karierze wędkarskiej.Wydaje mi się że problem może polegać na bardzo wcześnie zaczętym okresie żerowania tzn.szczyt przypada na początek września,od pięciu lat mam stałe miejsce sandaczowe i w 2009r. brania (intensywne) zaczęły się dopiero w listopadzie natomiast w 2008 i 2007roku w połowie października w 2010r. początek września u mnie był to stan wód wysokich więc dużo ludzi nie łowiło(a to błąd) brania trwały coś ok 14dni w miarę jak woda schodziła do poziomów normalnych wielkość poławianych sandaczy malała na początku były 80cm a na końcu 40cm metoda połowu to żywiec na spławiku i co ciekawe metr od spławika żywczyk na gruncie a branie na spławik i tak dwa razy z rzędu więc u mnie gruncik na sandacza w tamtym roku to porażka.Przez cały październik nie miałem już kontaktu z nim dopiero w listopadzie trafił się jeden na spinn i to w dodatku na powierzchniowego woblerka boleniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Witam wszystkich .. Chcialem podzielic sie troszke wiedza i pomoc milosnika sandaczy .

Tak wiec sezon na sandala zaczynam od maja bo nastawiam sie takze na wegorza . Co do bran najlepsze wedle mnie zaczynaja sie od polowy czerwca i trwaja do polowy sierpnia Najlepsze godziny bran to 22;30 do 12 i nad ranem zdarzy sie czasem jakies branie . Łowie z gruntu najlepsza zywa ukleja lub mala wzdrega wedzisko od 240cm do 360 cm sztywne . Kolowrotek nie ma zbytniego znaczenia poniewaz gdy juz mam go na haku staram sie go jak najszybciej odprowadzic do podbieraka . Zylka 0.35 przypon to samo obciazenie 25 gram hak jak kto woli . Teraz wazna rzecz jak wiadomo sandacz gdy poczuje jakikolwiek opor wypluwa przyneta wielu wedkarzy zastanawia sie dlaczego np pociagnie troche zylki staje i nic czasem zdarzy sie ze rzeczywiscie sandacz staje i trzyma rybke w pysku ale glownym powodem jest to iz w wodzie sa glony zaczepy itp i przewaznie wlasnie to jest przyczyna tego ze pociagnie pare metrow i zostawia poniewaz poczul opor zylka wplatala sie w glony olow zaczepil o cos to jest glowna przyczyna konca brania /. Teraz ciekawa rzecz kiedy zaciac wielu zadaje sobie to pytanie . Ja mam pare metod najskuteczniejsza . Rzucam zywca do wody otwieram kablonek zaczepiam zylke o puszke po piwie leje do srodka troche wody zeby wiatr nie przewrocil na zylke przy szczytowce zakladam kwadratowy luzny styropian nastepuje branie zylka leci jak szalona i w tym momecie widze gdzie idzie styropian widze dokladnie kiedy staje i kiedy rusza ponownie gdy ruszy 2 raz to go hlas i w 90 % jest . @ metoda to wszystko praktycznie to samo tylko przypon z 2 hakow jeden w grzbiet 2 w ogon wiadomo sandacz broniac gniazda czasem tylko dusi naszego zywca i odprowadza go od gniazda i pluje jak rozpoznac takie branie nire staje tylko caly czas ciagnie w takiej sytuacji daje mu okolo 20 30 m zylki i hlas wtedy przewaznie zacina sie za hak w ogonie tuz przy krawedzi pyska. Mozna zacinac od razu kiedy nastepuje branie tylko trzeba wyczuc moment ta metoda jest dla doswiadczonych wedkarzy wymaga wielu nerwow gdy przy probach takowego zaciecia nic nie ma . Nastepna rzecz Najczesciej jak zylka wychodzi z kolowrotka przy braniu bardzo szybko to nie sa jakies duze okazy do 1.5 kg wiekszy sandacz ciagnie spokojniej tez dosc szybko ale nie az tak jak te do 1.5kg.

Najlepsze miejsca Tarliska ukleji i innej drobnicy zatopione drzewa najczescie w obrebie 10 m od wierzcholka lezacego w wodzie dzrzewa glebokosc od 3.5 m do 6 zdarza sie ze i plyciej ale to najczesciej przy tarle rybek podchodzi pod brzeg . Co do pogody moim zdaniem nie ma znaczenie choc najslabsze brania przy polowie ksiezyca a tak lapalem i w desz i w kiedy wiatr wial z roznych kierunkow i kiedy tafla spokojna . Jak mozna rozpoznac sandaczowe miejsce Tam gdzie jest sandacz nie ma szczupaka te ryby nie przepadaja za soba i raczej unikaja swoich terenow . I jeszcze jedno moje wlasne takie spostrzezeni szukac takich miejsc gdzie nie jest karmione na inna rybe typu leszcz lin itp .

To tyle jakby ktos potrzebowal czegos wiecej to pisac .

w tym roku mam juz na koncie 9 sandalkow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon na sandacza od maja... mała wzdręga w charakterze przynęty....

I taki temat sobie wisi od wczoraj na forum :roll:

Ale z was durnie polska mentalnosc aby dopieprzyc i dowalic sie do czegos

Po 1 Skoro zaczynam sezon od maja to glownien chcem wegorza a skoro bierze samdacz to chyba nie napisze kartki na ukleji sandacz wypad . Po prostu puszczam je wolno , A po 2 co do wzdregi lowie na 2 jeziorach gminnych ktor maja wlasny regulamin jesli chodzi o polow i rozni sie on od pzw wiec zanim cos napiszesz to zapytaj jak niewiesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich wodach państwowych obowiązuje przede wszystkim ustawa o rybactwie śródlądowym i rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie połowu ryb.

Użytkownik/dzierżawca takich wód może jedynie zaostrzyć w/w przepisy, więc nie kłam chłopcze o jakiś regulaminach gminnych, które znoszą wymiar ochronny dla wzdręgi :cool:

- "przypon z 2 hakow jeden w grzbiet 2 w ogon" :???:

- "sandacz broniac gniazda czasem tylko dusi naszego zywca i odprowadza go od gniazda" :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich wodach państwowych obowiązuje przede wszystkim ustawa o rybactwie śródlądowym i rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie połowu ryb.

Użytkownik/dzierżawca takich wód może jedynie zaostrzyć w/w przepisy, więc nie kłam chłopcze o jakiś regulaminach gminnych, które znoszą wymiar ochronny dla wzdręgi :cool:

- "przypon z 2 hakow jeden w grzbiet 2 w ogon" :???:

- "sandacz broniac gniazda czasem tylko dusi naszego zywca i odprowadza go od gniazda" :???:

Przyjedz i sprawdz jak niewierzysz czesto mam kontrole i nikt nie dopiepsza sie do wzdregi :)

Co do 2 przyponow niewiesz kiedy lyknie twoja rybke i za co ja ciagnie wiec jak masz haki jeden w grzbiecie 2 w ogonie to masz wieksze szanse go zaciac zreszta stosuje to poczytaj bedziesz wiedzial kiedy :) A co do duszenia skoro sandacz stoji na gniezdzie broni chyba swojego rewiru a drobnica zżera mu ikre wiec tylko zabija i zostawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Lesio bardzo dobrze sie zna na lowieniu sandaczy. lowi na jeden haczyk i jakos na wyniki nie narzeka. wystarczy spojrzec na wyniki z zeszlego roku. wielu kolegow z forum zasiega jego rad i nie zaluja, ja z reszta tez :) i tlumaczenie ze 2 haki to wieksze szanse zaciecia jest bzdurne

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.