Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kołowrotek do 100zł


Rafał95

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem Rafał. Mam 16 lat. W maju zdaje na kartę wędkarską. Poszukuję kołowrotka do ciężkiego spina. C.w 30-60g. Będę łowił na jeziorze w szczególności szczupaczki. Mój budżet jest trochę ograniczony. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Myślę, że trochę przesadzasz z tym ciężarem wyrzutu - zwłaszcza jak na początek przygody ze spiningiem. Jeśli chodzi o kołowrotek to zwróć uwagę na kilka rzeczy:

- dobrze żeby rolka prowadząca żyłkę w kabłąku była możliwie największej średnicy i żeby swobodnie się obracała - najlepiej na łożysku

- płynnie działający hamulec - jeśli będzie możliwość przetestowania kołowrotka z żyłką to wyreguluj hamulec tak żeby kołowrotek swobodnie opadał pod swoim ciężarem, kiedy ty będziesz trzymał za koniec żyłki - im płynniej będzie opadał tym lepiej

- szpula kołowrotka - najlepiej aluminiowa, żeby żyłka zsuwała się z niej swobodnie (zwróć uwagę na samą krawędź), i najlepiej jak najdłuższa (jak najszersze pole nawijania żyłki) - pomoże to dalej zarzucić przynętę

- pewna uchwyt korbki - ja preferuje te w kształcie litery T, dobrze jak jest pokryta jakimś materiałem antypoślizgowym (guma itp ...

- no i najważniejsze - waga kołowrotka - dobrze pójść do sklepu z wędką żeby cały zestaw był odpowiednio wyważony - zwłaszcza przy takim ciężkim spinningu jaki masz zamiar stosować

Jeśli chodzi o konkretne modele to nie podpowiem nic - bo używam w tym momencie kołowrotka dużo droższego niż 100 zł - Daiwa Procaster 2500 X - jakbyś zanlazł gdzieś używkę to polecam ! ;)

Na tym forum pisałem o innym kołowrotku - Dragon Mirage RD 720i - mam taki uszkodzony - wygląda całkiem solidnie - może takiego czegoś poszukaj - powinien kosztować koło 100 zł.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swojej strony moge polecic robinson jasper, kosztuje okolo 100 zl i jak na te cene jest do przelkniecia, chociaz na pewno sie nie sprawdzi do tak ciezkiej orki o jakiej piszesz, zaden kolowrotek do 100 zl sie nie sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego cw za 100zł nie znajdziesz dobrego sprzętu. Do tej kwoty lub nieco większej polecił bym shimano catana 2500 koniecznie z hamulcem z przodu (fa lub inne oznaczenia) łowię takim od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Także w tej cenie znajdziesz dobrego Dragona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz łowił na przynęty o wadze 5 - 10 g wędką o ciężarze wyrzutu 30 - 60 to albo się szybko przypakujesz albo zniechęcisz. Ja bym na twoim miejscu pomyślał najpierw o spinningu takim pod 3 m i cw w przedziale 10 - 30, akcja raczej szczytowa albo ewentualnie pół paraboliczna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Dołączę do tematu potrzebuję kołowrotek właśnie do 100zł zależy mi na kołowrotku który dobrze pracuje z plecionkami 0,10 do 0,16 tak żeby ich nie plątał i równo nawijał, i nie robił węzłów, dobrze jakby był lekki używany będzie do szczupłych i sandaczy.

Jeśli macie kołowrotek sprawdzony na cienkich plecionkach to pochwalcie się :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,

że prawdopodobnie się powtórzę, ale Shimano Catana (który jest trochę droższy niż 100 zł), jest naprawdę jednym z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Miałem możliwość wędkowania kołowrotkiem wielkości 4000 z przednim hamulcem. "Lekkość" pracy, sposób nawijania plecionki, naprawdę warta uznania. Kołowrotek za niewiele ponad 100 zł robi bardzo pozytywne wrażenie. Na dodatek (jak dla mnie) rewelacyjny dźwięk hamulca ;). Model na ten sezon ma podobno ulepszony sposób nawijania żyłki oraz lepszą aluminiową szpulę (dodatkowa jest tylko grafitowa). Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jak do 50g to proponowałbym coś z okumy uniwersalnego. Masz 5 lat gwarancji, a przy takim obciążeniu będzie kołowrotek cierpiał jak połowisz z opadu. Miałem Okume Tritan 30 i wytrzymała 2 sezony w tym jeden intensywny tyle że ja łowiłem do 15g główkami na ten sam model wędki tylko 7-25g. Największy szczupak 70cm a okon 43cm, czasem byłem niezadowolony z hamulca ale za ta cene dawał naprawde rade. Teraz go naprawiłem ale zostanie już przy lekkiej gruntówce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może poszukaj Mitchell Avocet II Copper F , tani i wystarczająco trwały, choc nie łatwo go dostać,

http://img24.imageshack.us/img24/6549/dsc01020pp.jpg

Prosta konstrukcja, żadnych zbędnych dupereli, całkiem przyzwoity hamulec i nieźle nawija

http://img163.imageshack.us/img163/8811/dsc01019bv.jpg

Oczywiście w innym rozmiarze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam z czystym sumieniem Okumę Impact. Rozmiar oczywiście uzależniony od Twoich preferencji. Mam coprawda ten kołowrotek od początku tego sezonu, ale nie pamiętam abym był bardziej zadowolony z jakiegoś zakupu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W takiej cenie także polecam Okumę. Nie wiem jak bardzo obeznany jesteś w sprzęcie, ale zdecydowanie kupuj w renomowanym sklepie. Bazary czesto mają podobne modele (ciut taniej) ale w większości to tandeta - tego na pewno nie bierz. Z allegro może być też ryzyko, wyrobione łożyska, czasem źle zwija żyłkę (przynajmniej ja miałem taki przypadek, że "lekko wtopiłem").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Prosze doradzić,który będzie najlepszy do spiningu

1.selion-forest-5000-i

-co to za firma ?

2. shimano-nexave-1000-fc

3. okuma-impact-30fd

Ps. Kołowrotek do łowienia na Odrz, główki max. 15g

czy powinien mieć łożysko na rolce kabłąka??? :roll:

Tak mi powiedziano w 2 sklepach.. Hmm..

Z góry dzieki za opinie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kołowrotek może przekroczyć budżet, to polecam Ci Spro Passion FD730 lub 740, między sobą różnią się tylko rozmiarem szpuli. Używam do średniego spina 10-20g na wodzie stojącej, po dwóch latach nadal śmiga bardzo dobrze. Jedyny mankament to brak dodatkowej szpuli w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okuma daje 5 lat gwarancji.. chyba jako jedyna f-ma

ktoś używa?

ja używam, ale dokładnie to taki model i rozmiar

dragon-okuma-safina-pro-spa-fd-25

przełowiłem nim dwa pełne sezony (lekki spin) i jest zupełnie ok.

Jak go kupowałem to potrzebowałem jakiegoś kręcioła do spina i też nie chciałem za duzo wydać. Te pięć lat gwarancji mnie przekonalo, choć póki co to nie było potrzeby z niej korzystać. Oczywiście korba za 100zł pracuje "głośno", ale dużym plusem jest jego hamulec.

Mogę go śmiało polecić. Jednak do Twoich potrzeb, musiałbyś wybrać ten o rozmiar większy (fd 35).

...a przez pięć lat masz czas żegy odłożyć np. na takiego:

penn-sargus-2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.