Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kombinacje słodko śmierdzące na wiosne


pawelw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jak wam sie sprawdzają na wiosnę kombinacje slOdko-śmierdzące.

Pytam bO mam zamiar postawić dwa zestawy , jeden scopex a drugi z dodatkiem boostera skorupiaki i ochotka. Oba zestawy bedą z paasta pelletowa i tu rodzi sie pytanie. Czy robić dwie pasty, czy paste scopex złamać olejem rybnym i boosterem ochotka? Myślicie ze taki lamaniec smaków może sie sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Myślicie ze taki lamaniec smaków może sie sprawdzić?

Gdzieś już było pisane na ten temat.

Nie na każdej wodzie sprawdza się łamanie smaków,na jednej się sprawdzi,na innej wcale.

Musisz spróbować może na twojej wodzie się sprawdzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie co robić, wybieram sie 1-go Maja, ostatnio dwa tygodnie temu przez cztery godziny mielismy pięć odjazdów na methode ) pasta rybna y dodatkiem boostera ochotka skorupiaki a na wlosie kulka ochotka skorupiaki, Nie były to okayz tylko bąki do 3,5 kg ale brań było dużo. Czy przy cieplejszej pogodzie jaka zappowiadaja już zmieniać na najlepiej sprawdzający się w tamtym roku w łowisku scopex, czy jeszcze trzymać się sprawdzonych na poczatku sezonu śmierdzieli?

W zbiorniku jest dużo pięknego amura i stąd moje pytanie, a on lubi wyjątkowo scopex. Tylko czy to jeszcze nie za wczesnie?

Zasiadka będzie krótka z marszu i dlatego chce wykorzystać najlepiej czas jak można.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelw, Ja bym nie kombinował,jeśli sprawdza się Scopex to łów właśnie na niego.

Mi w ubiegłym roku sprawdziły się kulki CDB Enzymowana Wątroba,a jak będzie w tym roku to się okaże :roll:

Ale kiedy zrobiło się już cieplej,łowiłem tradycyjnie na Brzoskwinie-ananas,bo na te kulki brania były najczęściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to jeszcze nie za wczesnie?

Dziwnie się utarło że wiosna i jesień to śmierdziele a jak jest lato to tylko słodkie. Sam miałem taki problem w tamtym sezonie że chodziłem, czytałem, mierzyłem temperaturę wody czy to oby już nie pora na słodkie/owocowe kulki. W tym sezonie na pewno nie ulegnę temu stereotypowi i podejdę na luzie do tematu. Teraz mamy odjazdy na Squida i bede na niego łapał do oporu. W tamtym sezonie to właśnie na typowego śmierdziela jakim jest np SK30 połapaliśmy najwięcej i to na kilku wodach, nawet dzikich i nie ważne czy to był maj czy sierpień i woda miała 12 czy 25*C.

Kolega na początku kwietnia na dzikiej wodzie o temp. poniżej 8*C, gdzie ryby lubią owocówki już złapał pierwsze karpie i to właśnie na Scopex podwieszony małym ananasem pop-up

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCopex jako pasta i kuku na wlosie, to był przepis na sukces na tym zbiorniku w tamtym roku. Ubiegły rok obfitował przeważnie w amury, złowione karpie były ale na kulke. W tym roku chce odstawic kuku i potestowac tylko kulki i pellety i dac szanse karpia, a amura chce traktowac jako przyłów. Od czerwca bede stawiał paste scopex z roznymi dodatkami i różne kulki na włosie. Jak juz pisałem dwa tygodnie temu połowiliśmy karpi ale gównym składnikiem był smak ochotyka-skorupiaki. I tak sie zastanawiam czy przy tym zostać jeszcze czy już wprowadzać słodkości. To bedzie 1 Maja więc wczesna wiosna , może jeszcze pozostać przy zapachach naturalnytch jak juz pisałem np. ochotka , skorupiaki?

Czy nie powinienem zaczekać ze słodkościami do cieplejszych miesiecy i wtedy zaczac używać sprawdzonej pasty scopex i róznych kulek w roznych konfiguracjach?

Na długich zasiadkach nie jest to problem bo można eksperymetować w trakcie i jest czas na zmiany przy krótkich wypadach z marszu i łowieniu na methode decyzja musi byc szybka i najlepiej trafna, nie ma czasu na kombinowanie i zmiany.

Jakie są wasze wiosenne doświadczenia? Boje sie , że zastosowanie mocnych aromatów jakim jest scpoex moze tylko odstarszyc ryby w zimnej i bardzo czystej wodzie. Latem dno zbiornika jest bardzo zarośniety więc konieczne jest stosowanie silnych aromatów ale teraz .... sam nie wiem. Roślinność sie jeszcze nie rozwinęła, sam nie wiem co robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SQra to mi teraz namieszałeś, bo ja w tamtym sezonie najlepsze efekty na scopex, w tym połapałem na ochotke-skorupiaki. Nie wiem czy dalej jechać an ochotke-skorupiaki czy zastosować scopex. Chyba jednak przygotuję dwie pasty do methody scopex i śmierdziel i zastosuje dwa smaki kulek ochotke i scopex. Muszę to jeszcze przemyśleć.

Powiem jedno ..... zgłupiałem !

Jeszcze jedno czy smaki kulek powinny byc takie same lub zbliżone do pasty?

Ja zawsze na ciężarku mam pastę pelletową i do haka podwieszam PVA z kilkoma kulkami.

Myślicie, że można zastosować np. pastę śmierdziela a kulki scopex na włosie i PVA? Lub odwrotnie pasta scopex i kulki w PVA i na włosie ochotka - skorupiaki ?

Czy do pasty scopex można dodac troszkę boostera ochotka skorupiaki ?

Może to dziwne pytania ale staram sie uczyć :)

Dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zadowalające efekty na jakiś smak to się go trzymaj. Ewentualnie tak jak mówisz przygotuj dwie pasty i zobaczysz po wynikach co się dzieje.

W zasadzie jest tak że aromatyczna pasta ma przyciągnąć rybę a kulka ma być na tyle atrakcyjna żeby sprowokować karpia do jej pobrania. Czy musi być tego samego smaku co zanęta ? Niekoniecznie. Ostatnio na zasiadce jako przynęty używałem kulek Squid Octopus i kilka takich kulek rozrzuciłem wkoło zestawu (tylko kilka bo zapomniałem wziąć kulek zanętowych o tym smaku), do tego poleciał jeszcze pellet rybny. Mała ilość kulek na dnie nie dawała mi spokoju i wystrzeliłem z kobry jeszcze z 20-30 kulek TUNA. Jak się później okazało karp, który wzią mi na Squida Octopusa miał w sobie praktycznie same kulki o smaku tuńczyka. Tak to już jest w tym fachu że trzeba siedzieć nad wodą i kombinować a jak nie masz na to czasu to żeby zmiejszyć ryzyko porażki stosuj to co się ostatnio sprawdzało. Jak będziesz miał kilka zasiadek bez brania próbuj czegoś nowego albo tego co w poprzednim sezonie sprawdzało się w późniejszym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslisz aby na jeden zestaw uzyc pasty scopex i kulki scopex a na drugi zestaw paste scoex złamać zapachem ochotka-skorupiaki i kulki własnie o takim smaku do PVA i na włos.

To będą dwa rózne zapachy i powinno juz pozwolic na ocene co jest skuteczniejsze.

W ten sposób można kombinować bo za chwile zaczne myslec co jest przyczyną bran lub ich braku , zastosowanie klasycznego zestawu wlosowego czy to ze stosuje np Drig :) a moze dlugosc przyponu itd...

Zostaję przy scopex i bede go łamał innymi zapachami, do jednego zestawu dodam do pasty troszke zmielonego pelletu rybnegi i doleje boostera ochotka i skorupiaki a drugi dam na czysto i zobaczymy jakie beda efekty, a może odnajde nowe rozwiązanie na moim zbiorniku :)

SQra jak myslisz czy stosować do cieżarka z pastą krótkie przypony , czy potraktować paste jako ciezarek z zapachem i uzyc dlugich przyponów z PVA wypelninym kulkami na haku ?

Dodam , ze nigdy nie stosuje 100% the method bo nigdy nie uzywam samych pop upów :)

Zawsze kulki tonące lub bałwanki na Drigu. Odpiszczam kuku wiec mozę i wydłużyć przypon, oddalic go od ciezarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelw, a jak daleko od siebie kładziesz zestawy?

Jeśli leżą obok siebie max 10m to może zobaczysz różnicę która pata okaże się bardziej skuteczna?

Ale to jest zawsze jeden wielki eksperyment.

Ja tak robiłem w ubiegłym sezonie,dwa identyczne zestawy tylko inne przynęty i brania były tylko na jedną wędkę,a zestawy leżały od siebie w odległości ok 10m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslisz aby na jeden zestaw uzyc pasty scopex i kulki scopex a na drugi zestaw paste scoex złamać zapachem ochotka-skorupiaki i kulki własnie o takim smaku do PVA i na włos.

To będą dwa rózne zapachy i powinno juz pozwolic na ocene co jest skuteczniejsze.

Kombinator :mrgreen: Może być i tak. Ja bym mimo wszystko jeden zestaw postawił taki jak sprawdził się na ostatniej zasiadce a drugim pokombinował z tym scopexem w czystej postaci albo jak czujesz że przełamany skorupiakami sie może sprawdzić to go przełam :wink:

SQra jak myslisz czy stosować do cieżarka z pastą krótkie przypony , czy potraktować paste jako ciezarek z zapachem i uzyc dlugich przyponów z PVA wypelninym kulkami na haku ?

Metoda, pasta, krótkie przypony to raczej nie moja bajka i o ile w ogóle można powiedzieć że posiadam jakąś głębszą wiedzę na temat karpiowania to te kwestie wykraczają poza nią :mrgreen: Osobiście próbowałem kilka razy tego bajeru na komercji ale z mizernym skutkiem w postaci kilku karpi w rozmiarze świątecznym i okazałych karasi. Metoda kojarzy mi się raczej z drobnicą obskubującą ciężarek oblepiony pastą. Próbowałeś w ogóle kiedyś łapać i nęcić tam bardziej klasycznie ? Normalny zestaw, nęcenie grubszą mieszanką kulek, pelletu, konopi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie Panowie racje, zostaje przy scopex, bede dodawal boostera o smaku kulki do pasty jesli kulka bedzie rozna niz scopex :)

Mam zamiar stosowac kulki scopex i ochotka -skorupiaki, do tych drugich do pasty dodam takiego samego boostera. Dodam ze mimo pasty zawsze rzucam kilka kul i kulek z kobry lub procy. Oczywiscie kulek mam kilkanascie smakow , ale takie zakupiłem specjalnie na ten sezon. Niestety sezon tylko z krotkimi zasiadkami, więc będzie czas na eksperymenty.

Jak bedzie kiszka to będe myslal o zmianie lub rzygnacj z pasty i neceniu tylko kulkami z kobry i procy.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sqra próbowałem i efekty były całkiem niezłe. Zawsze tylko brak czasu, przewaznie zasiadki maja kilka godzin lub jest to nocka. Problemem jest targanie pontonu na kilka godzi a łodka do wywozu jest w planach na przyszły rok.

Myśllisz ze nęcenie z kobry lub procy kulkami jest wystarczjace? Łowie na odległości około 60 -70 m więc jest to możliwe.

Muszę tylko przygotować jedna wedke z markerem i mozna jechac z kobra i proca.

Druga sprawa to zarośniętw dno i rzuty są utrudnione, zawsze musi byc cos co zabezpiecza hak, ale z tym radze sobie podpinając kilka kulek w PVA do haczyka.

Powiem szczerze troszke obawiam sie o efekty grubego nęcenia bez wywozu zestawu.

Ale może to jest jakiś pomysł. Wywalić ciężarki do metody, i założyc zestaw standardowy i liczyc na brania i odjazdy wiekszych misków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśllisz ze nęcenie z kobry lub procy kulkami jest wystarczjace? Łowie na odległości około 60 -70 m więc jest to możliwe.

Muszę tylko przygotować jedna wedke z markerem i mozna jechac z kobra i proca.

Jeżeli pasta przyciąga karpie to mieszanka kulek, pelletu i ziaren zalana boosterem również da rade. Tu przyda się rakieta. Sam łapie na takiej odległości i kiedy nie mam możliwości obejść stawu do okoła żeby zanęcić drugi brzeg bo np. jest zbyt mokro to machamy rakietą i kabrą :wink:

Jak to nie tajemnica to napisz na pw co to za woda, obczaje sobie na zdjęciach satelitarnych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Gość czarnodusznik

...po zimie ryba jest w letargu slabo zeruje bo jest przed tarlem

marzec-kwiecien szukasz na wodzie wyplycen, slonecznego miejsca, splawow jakiegos ruchu na wodzie, dosc blisko kladziesz zestaw, uzywasz jak najmniejszych kulek i haczykow do tego zadnych lamancow owoc-smierdzicuh ale typowo foodowych jak mieso,mielonka,szynka,natural food, bird food najlepiej podawanych w malych ilosciach do tego punktowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.