Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak złapać pstrąga?


Gość Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bartosz

W najbliższym czasie urywam się na wakacje niedalego Zakopanego i zamierzam wykupić sobie na kilka dni licencję na tamtejsze górskie wody. Ażeby nie tracić pieniędzy na marne chciałbym się dowiedzieć JAK ZŁAPAĆ PSTRĄGA :?: Nigdy jeszcze nie miałem okazji nastawiać się na tą rybę, stąd moje pytanie. Z tego co już się dowiedziałem to przydatne są małe woblerki, niewielkie obrotówki i ewentualnie niewielkie gumki. Ale!

Pytanie 1: Jak prowadzić te przynęty??? Szybko/wolno, jednostajnie/niejednostajnie, przy dnie/w toni/po dnie?

Pytanie 2: Jak rzucać? Pod prąd, z prądem, w poprzek brzegu?

Pytanie 3: Gdzie łapać? W prądzie czy raczej w miejscach od niego osłoniętych? To, że w pobliżu zawad też wiem. :wink:

Pytanie 4: W jakich godzinach? Wczesnoporanne/poranne/wieczorne (tylko te wchodzą w grę)?

Będę łowił w płytkiej, kamienistej rzece z dużym prądem (Biały "Do Jajec") :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Zawsze przemieszczaj sie z prądem

Zawsze zachowój sie cicho by patyki i kamienie pod stopami Ci nie trzaskały i staraj sie kabłąk zamykać dłonią ... nie trzeskaj sie nim

Zawsze pierwsze rzuty wykonuj pod prad, potem sukcesywnie wachlarzem jedź pod przeciwległy brzeg, kilka metrów do przodu i powtórka

To tyle, co zamietam o ZAWSZE :cool:

Warto wiedzieć, ze pstragale stoją oczkami pod prąd i wypatruja zdobyczy, dla tego rzucanie z pradem i ściaganie pod prąd przynosi mizerne wyniki

Przynety ... wszystkie, które pracują ściagane z prądem począwszy od obrotówek, kończywszy na ripperach i świsterach na bocznym troku. W dołkach poskakaj po dnie, jak za sandaczem. Jeśli zobaczysz krzaczki zwisajace nad wodą ... wpuść z prądem pod nie przynete i momentami ja przytrzymuj w miejscu, podzarpuj, potrzasaj kijkiem. Nad tymi ostatnimi popracuj dłuzej ;)

Przynety prowadź w różnych partiach wody, lecz staraj sie utrzymać ja pomiędzy połowa wody a dnem.

Pory ... z tego co pamietam z dawnych lat ... świt, kiedy ryba jest jeszcze nie wypłoszona i na kolację ... jakieś dwie godzinki przed zachodem slonka.

Te dwa ostatnie zależą od specyfiki łowiska nie nie moga byc traktowane jako norma. W tych kwestiach podglądaj miejscowych :cool:

Połamania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Zanim zaczniesz łowic w Białym Dunajcu upewnij się czy jest tam dozwolony spining czy aby przypadkiem nie jest to woda tylko muchowa. Ja niestety nie wiem bo łowię tam tylko na muchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały Dunajec

Szczegółowy odcinek na którym jest dozwolone łowienie: Od ujścia potoku Poroniec w km 20,2 do połączenia z Czarnym Dunajcem w m. Nowy Targ

Dozwolone przynęty: woda górska - sztuczna mucha

źródło: ZO PZW Nowy Sącz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz nie wszystko stracone - spining dozwolony jest na Dunajcu od mostu w miejscowosci Knurów. To gora 20 minut jazdy samochodem od Zakopanego. Na Dunajcu niezle sprawdzaja sie obrotowki typu 'long' ze zlotym lub miedzianym skrzydelkiem. Jezeli chodzi o woblery to moim pewniakiem na pstraga jest salmo bullhead w wersji plywajacej (dokladne oznaczenie modelu podam jak sprawdze w pudle). Odnosnie pory zerowania - pstragi wariuja w czasie gwaltownego spadku cisnienia. Wiec jezeli bedziesz mial szczescie(gdy chodzi o wedkowanie) i zobaczysz ze zbiera sie na burze wal nad wode :) Co do prowadzenia regula jest jedna: nie ma zadnych regul - musisz 'kombinowac'.

Pozdrawiam i zycze polamania kija na glowatce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Killah, super!!! Dzieki za to cenne info!!! A wyobraź sobie, że jak zadzwoniłem do PZW to mi o tym nie powiedzieli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz, zbyt dużego doświadczenia w łowieniu pstrągów to nie mam, ponieważ na te wspaniałe rybki zacząłem jeździć dopiero w tym roku, ale mogę powiedzieć jak to robię a i nawet rybkę czasami jakąś się złowi :wink: Narazie za przynętę nr 1 na pstrąga uważam małe woblerki woblerki, takie około 3 - 4,5 cm, a kolory jakie mi się sprawdzały to oliwkowy w połączeniu z żółtymi lub pomarańczowymi akcentami. Zawsze łowiłem schodząc w dół rzeki a rzuty wykonuję różnie, z prądem pod prąd a także pod przeciwległy brzeg i albo pozwalam spływać woblerkowi z prądem na napiętej żyłce albo sciągam odrazu naprowadzając go na potencjalną kryjówkę pstrąga. Najwięcej ryb miałem wykonując rzuty z prądem (może dlatego że najczęściej łowię w ten sposób, a może dlatego że wobka można tak dalej wypuścić i ryba nie jest tam jeszcze przez nas przepłoszona) ale największą zapiąłem (niestety nie wycholowałem) prowadząc woblerka z prądem. Nie wiem jak łowi się w prawdziwej górskiej rzece, ale jak to bywa w wędkarstwie musiz pokąbinować.

Życzę udanych połowów i pstągów większych niż ten

50c9929a603fe983m.jpg

i ten

4c0415e4fedf743em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pstrągi zostały złowione na odcinku rzeki Bystrzycy, w miejscu gdzie nie ma już krainy pstrąga i lipienia czyli już można łowić na żywe przynęty - na białego robaka :)

Przepływanka, prawie że juz pod konarami :)

Jeden z nich na małe białe kopyto z czerwonym grzbietem - 3 cm.

Prowadzone z prądem, powoli, prawie że pod samym wierzchem - i blisko brzegu.

pstragi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i za pomoc! Forumowicze, którzy mi najbardziej pomogli otrzymali punkt pomocy. Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

związek niby zarybia , może są jakieś miejsca gdzie są łososiowate we Wrocławiu i okolicach proszę o odpowiedź np. na prywatną wiadomość lub maila : miron 17_89@o2.pl czy te ryby tu pływają i ewentualnie gdzie (spokojnie - wypuszczam wszystkie ryby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ja lowie pstragi od 15 lat i troche moge o tym powiedziec...

najlepsza pora na pstraga potokowego (jezeli lowisz na spining) to sa okolice 9-13 natomiast wieczorem od 17 do 19 lub do tej az ryby nie zaczna zbierac muchy z powierzchni.

ja glownie lowie na male obrotowki 0 lub 1(najlepsze sa mepsy z podloznym listkiem lub okraglym seledynowym). bardzo dobrze spisuja sie na glebszych wodach woblery pstragowe (imitacja pstraga, sliza kub strzebli potokowej- najczesciej 5 cm).

pstragi zeruja w zatoczkach gdzie woda szybka stryka sie ze spokojna, za wiekszymi kamieniami na spietszeniu wody, obok wystajacych korzeni i zatopionych drzew, na linii podmytego brzego

jesli lowisz na obrotowke to najlepiej rzycac w poprzeg rzeki i zwijac przynete jednostajnie. jesli przed toba stoi w wodzie jakis korzen to warto rzucic z pradem zeby blystka przeplynela obok tego korzenia przy dnie (w ten sposob czesto mozna wywabic ukrtyta rybke pod korzeniem).

jesli "machasz" woblerkiem to straja sie lowic w glebszych miejscach ( w zawirowaniach, zatoczkach, za glazami itp) zwijajac raz szybko raz wolno :).

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
:twisted: :twisted: :twisted: Dudi, kurde!!! Jak masz tak odpowiadać, to nic nie pisz ... kłusolu jeden :cool:

hehe a łowiłeś ?? ja jak byłem szkutem :) Piękna sprawa ! Ale teraz już nie miałbym odwagi włożyć łapy pod kamień czy brzeg :) Jeszcze Szczura można wyciągnąć bądź piżmaka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ja słyszałem o widawie i o bystrzycy, ale prawie nikt tego nie potwierdza. W zeszłym roku byłem wiosną na bystrzycy ale jeszcze powyżej mietkowa. Miejsca nawet fajne ale tylko dwa malutkie kleniki. Pstrąga zero. Najbliższe pewne pstrągowe rzeki to nysa kłodzka (okolice kłodzka), ścinawka oraz bóbr i kwisa. Nadminie że te ostatnie to jedne z najlepszych pstrągowych rzek w polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.