Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Bat-początki


Olfaz

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i panie :razz:

Odkąd mama pozwalała mi zbliżać się do jeziora łowię ryby. Ale jakoś ominęła mnie metoda na Bata. Ostatnio znalazłem w piwnicy kija 7m. I tak mnie kusi zabrać go nad wodę. Ale niech ktoś mnie uświadomi jak wyciągnąć 1-2 kg lina na coś tak długiego i cienkiego? :mrgreen::mrgreen: Inrtyguje mnie to bo to dla mnie zupełna nowość. Połamania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 2 weeks later...

wyciągnąć można i większe ryby na bacika .... rozwój tej metody (obok tyczki) w kierunku komercyjnego karpiowania intensywnie rozwijają włosi. i to właśnie oni wiodą prym w konstruowaniu wysokopółkowych bacików pod grubego zwierza.

Kluczem jest znajomość wytrzymałości kija i w tym kontekście dobieranie średnic żyłek w zestawach. Amortyzator ja bym sobie odpuścił (zostawmy go tyczce).

2kg lina można wyciągnąć praktycznie każdym batem na w miarę czystym stanowisku i przy odrobinie wprawy i cierpliwości (przy cieńszych zestawach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

2 kg lina a nawet większe :) Kilka fajnych karpi udało się już wycholować batem mistrall amundsen 7-ka. Dużo zależy od ryby, jak waleczna to marne szanse przy cieńkim przyponie, jednak często ryby są ospałe i słabo walczą, wtedy prawie bez problemów się da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bat to jedna z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych broni na białą rybę. Faktycznie - technika łowienia grubej ryby jest nieco trudniejsza niż w przelotówce z kołowrotkiem. Wiąże się to z faktem, że jedyną amortyzację stanowi szczytówka i żyłka. Lepsze baty, mają szczytówki o nieporównywalnych właściwościach amortyzujących do klasycznych wędzisk. To - w połączeniu z odpowiednią żyłką daje wędkarzowi niemałą szansę na hol ryb nawet 2-3 kilogramowych. I to bez amortyzatora - jak już wcześniej Chaotic wspomniał, amortyzator to domena tyczki i w batach się go z reguły nie stosuje.

Osobiście nie stosuję przyponów cieńszych niż 0,1mm. Okazów jeszcze nie miałem, ale jestem przekonany, że przy odrobinie wprawy targanie większych sztuk nie będzie sprawiać problemów. Oczywiście takiego lina 2kg nie dasz rady wyholować szybko i wziąć na "klatę". Długi podbierak + trochę cierpliwości + odrobinka wprawy i zabawa gwarantowana.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, podepnę się pod ten. Chciałbym zacząć łowić na bata, ale nie mam zbyt dużego pojęcia, jak się za to zabrać. Łowiłem raz używając starego ukraińskiego kija ze szczytówką z wędki matchowej (stara się złamała), ale bez efektów. Czy moglibyście wyjaśnić mi:

- Jaki kij kupić na początek? (cena do około 70 zł)

- Jak mocuje się żyłkę do szczytówki?

- Czy zestaw wiąże się nad wodą, czy jakoś przygotowuje się do transportu?

- Czy częstotliwość brań znacząco różni się, między łowieniem na bata, a odległościówkę, tyle, że przy brzegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, podepnę się pod ten. Chciałbym zacząć łowić na bata, ale nie mam zbyt dużego pojęcia, jak się za to zabrać. Łowiłem raz używając starego ukraińskiego kija ze szczytówką z wędki matchowej (stara się złamała), ale bez efektów. Czy moglibyście wyjaśnić mi:

- Jaki kij kupić na początek? (cena do około 70 zł)

- Jak mocuje się żyłkę do szczytówki?

- Czy zestaw wiąże się nad wodą, czy jakoś przygotowuje się do transportu?

- Czy częstotliwość brań znacząco różni się, między łowieniem na bata, a odległościówkę, tyle, że przy brzegu?

Postaram się coś Ci poradzić - dopasować.

- Jaki kij kupić na początek? (cena do około 70 zł)

Po pierwsze kup kij używany. Kija na sam początek szukał bym 5 metrowego - przy niskim budżecie kij będzie ciężki tak więc odpuścił bym sobie szukanie dłuższego kija w tej cenie. Szukałbym używanego bo kupisz kij za 70 zł który jest w sklepie dużo więcej wart, a obecnie Cię na niego nie stać.

- Jak mocuje się żyłkę do szczytówki?

Najsprawniej mocuje się przy pomocy wklejonego łącznika (jednym z producentów sprawdzonych łączników jest "Stonofo" - oto mój w pozycji otwarty i zamknięty). Prawda że proste.

- Czy zestaw wiąże się nad wodą, czy jakoś przygotowuje się do transportu?

Zestawy przygotowuje się raz. Możesz zawiązać w domu lub nad wodą ale ja bym Ci polecał zrobić to w domu bo będziesz miał wszystko pod ręką (narzędzia innych pomoc, ciężarki jak upadną na podłogę to łatwiej szukać niż szukać ich w trawie) Ja wiąże się w domu - z racji tego że nad wodą trzeba łowić, a nie "walczyć ze sprzętem". Ja mam zestawy powiązane i transportuje zwinięte na drabinkach Tobie też to polecam. Zestawy zabezpieczam gumkami recepturkami oraz "haczykiem" wykonanymi ze zszywacza biurowego.

- Czy częstotliwość brań znacząco różni się, między łowieniem na bata, a odległościówkę, tyle, że przy brzegu?

Częstotliwość brań nie są inne plusy i minusy obydwu metod.

Podstawową sprawa jaką musisz zrobić przy każdym łowieniu to bardzo dobrze wygruntować łowisko/zestaw, a metoda bata pod tym względem jest najprostsza to jest niepodważalny plus tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość brań nie są inne plusy i minusy obydwu metod.

Podstawową sprawa jaką musisz zrobić przy każdym łowieniu to bardzo dobrze wygruntować łowisko/zestaw, a metoda bata pod tym względem jest najprostsza to jest niepodważalny plus tej metody.

Dzięki prostocie kontrola nad zestawem jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku metod kołowrotkowych. To z kolei pośrednio wpływa na częstotliwość brań. Pośrednio, bo ryby przecież nie są w stanie rozpoznać jaką metodą łowimy. Na zawodach właśnie z tego powodu używa się na bliskie odległości bata, że ryb łowi się więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jest jeden aspekt łapania na bata, o którym należy pamiętać aby uważać jeżeli ma się słońce za plecami żeby nie machać jak szalony bo przy głębokości do 1,5m i średniej przejrzystości wody przepłoszymy wszystkie większe ryby :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ciekawostką, którą niedawno odryłem są specjalne karpiowe baty Robinson VDE-R Power Carp Tx. Są one mniej sztywne, mocniejsze i mają większe ugięcie. 7m waży 350g więc bardzo przyzwoicie i kosztuje około 350zł. Widziałem już w akcji ten kijek i gdybym nie widział to bym nie uwieżył co można na tego bata wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Ciekawostką, którą niedawno odryłem są specjalne karpiowe baty Robinson VDE-R Power Carp Tx. Są one mniej sztywne, mocniejsze i mają większe ugięcie. 7m waży 350g więc bardzo przyzwoicie i kosztuje około 350zł. Widziałem już w akcji ten kijek i gdybym nie widział to bym nie uwieżył co można na tego bata wyciągnąć.

Mój wój kupił sobie tego bata i trzaska karpiki na stawie. Jazda niezła mieć na takim kiju silną rybę. Zestawy są odpowiednio mocne a sam kij jest mega mocny. Na liny będzie strzałem w dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również podłączę się do pozytywnych opini kolegów o bacie VDE power Carp .Sam również użytkuję 7m bata z tej serii,bardzo dobry kijek,świetna akcja.Sam kupowałem go jako bat na leszcze i za nic bym go nie sprzedał. Ale jeśli chodzi o baty, to jest to idealne rozwiązanie dla amatorskiego łowienia batem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.