Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

szczupak nocą


wkn811

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Witaj :) Szczupak, jest drapieżnikiem, który zazwyczaj żeruje w "dzień". Pisząc "dzień" mam na myśli przedział czasowy od świtu do zmierzchu. Najlepsze brania szczupaka przypadają tzw okres szarówki, nie ma większego znaczenia, czy jest to poranek czy wieczór. Czasami rewelacyjne wyniki osiągniesz w upalny dzień ze słońcem w zenicie, czasami w samo południe. Regułą jest brak reguł ;P

Celowe polowanie na zębatego w nocy uważam za bezsensowne, kaczodzioby to nie sandacz, generalnie nie atakuje po ciemku.

Spotkałem się z ekstremalnie rzadkimi przypadkami połowu szczupaków nocą, np szczupaczek ok 60cm złapany o 1 w nad ranem na kulkę proteinową. Jednak to wyjątki potwierdzające regułę.

Szczupaki, to ryby zdecydowanie światłolubne.

Pozdrawiam killah

Edit: Szukaj szczupaczków w okolicy roślin, np moczarki kanadyjskiej, trzcinowisk, pomostów i miejsc gdzie grupuje się drobnica. Co do głębokości połowu napisz coś więcej o łowisku - rybostanie, głębokości wody, specyfice dna, o tym czy szukasz grubych "zębatków" czy raczej średnich itd. Wtedy będziemy mogli Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Dawno temu gdy w trzy osoby nastawiliśmy się na sandacza w nocy (żywiec) pierwsze dwa brania obcięcie żyłki. Po założeniu stalek brania były dalej efektem było kilka wymiarowych szczupaków a sandacza tej nocy nie zobaczyliśmy i niech mi to ktoś wytłumaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewne jezioro z dorodnymi leszczami ale akurat tej nocy cos było słabo,około pierszej w nocy piekne branie,odjazd,zacięcie i po chwili ląduje szczupak około dwóch kilogramow.Wzioł na kanapkie 4białe,mała rosowka i ziarno kuku,zestaw leżał na dnie około 10-15 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

witam

glównie spininguję i od kilku lat fascynuje mnie nocny spinning, złowiłem sporo boleni i kleni oraz kilka sandaczy... i tylko raz zdarzyło się mi że w kompletnych ciemnościach zaliczyłem "obcinkę" i tylko raz złowiłem nocą szczupaka (około 60cm), dlatego zgadzam się z kolegami, że nastawianie się na połów szczupaka nocą nie ma sensu :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Twierdzę, że jestem ciągle początkującym wędkarzem, ale pogadać zawsze można ;)

Właśnie spinningując, poprzedniej nocy złowiłem kolejny raz szczupaka.

Przy sprzyjających warunkach, po zlokalizowaniu stanowisk, łowienie ich jest mniej przypadkowe.

Kiedyś epizody nocne, to jedna, dwie wyprawy w sezonie.

Co można wtedy powiedzieć, jak na przełomie kilkunastu lat uzbierało się kilkanaście nocek i jeden szczupak na martwą rybkę?

Od pewnego czasu nocne spinningowanie, to kilkadziesiąt wyjść w sezonie.

Nie dziwię się już wytrawnym łowcom, że dozbrajają swoje zestawy w przypony wolframowe, czy fluorocarbonowe, bo obcinki przez szczupaki nie są takie rzadkie.

Spotykałem wędkarzy i czytałem różne artykuły o nocnym łowieniu.

Szczupaki są łowione nocą!

Mam kilka miejsc, które odwiedzam i wiem, gdzie mogę się spodziewać ich ataków. Staram się je omijać, ale one nie są takimi leniwymi rybami. Potrafią w poszukiwaniu ofiar penetrować rozległe tereny.

Jeszcze niedawno myślałem, że klenie również łowi się tylko w dzień a nocne ich łowienie, to tylko przyłowy. Ja, taki zapatrzony w tą rybę, a koledzy o sporo mniejszym stażu wędkarskim otwierali mi oczy w temacie nocnego łowienia kleni.

Nie odważę się stanowczo twierdzić, że to niemożliwe. W znanych mi miejscach, szczupaki potrafią w nocy tak hałasować jak bolenie. I chyba ostatnią z drapieżnych ryb, którą bym kiedyś typował, byłby szczupak.

Wracając do pierwszego postu.

Minęło już kilka lat od zapytania i pokazało się tylko kilka odzewów.

Widać, że celowe nocne łowienie szczupaków jest mało popularne i raczej traktujemy je jako przyłowy.

Czy na dwadzieścia złowionych sandaczy znajdzie się jeden szczupak, to twierdzenie łowcy zakładającego, że celowo wybierał się po te drugie można traktować lekceważąco.

Uważam, że nie. Osiągnął cel i chwała za to. Z czasem ta proporcja może ulec zmianie.

Osobiście cenię wędkarzy, którzy mówią po co idą na ryby. Przyłowy jak historia wędkarstwa długa, trafiają się i oby jak najciekawsze :)

Te wszystkie nawet pojedyncze przypadki, zebrane w jakąś całość, mogą zmienić nasz pogląd na ten temat.

Jak sięgam pamięcią, to w ostatnich dwóch sezonach złowiłem szczupaki kilkanaście razy w różnych miejscach. Nie liczę przypadku, gdzie pewien osobnik był złowiony w nocy chyba już kilkadziesiąt razy. Koledzy po kiju zgłaszają mi z tego miejsca o takim fakcie.

Miałem przynajmniej trzy obcinki przy kleniowaniu. Wszystkiego nie da się udokumentować (wymiar ochronny, kiepska jakość), ale kilka fotek zostało.

normal_Bez20tytulu%7E2.jpg

jaceen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Gość LarryKowalsky

Często łowię nocą i szczupak niejednokrotnie zawisł na haku. Są to jednak tylko wyjątki. Tak samo jak sandacze i sumy łowi się w dzień, tak samo szczupaki nocą. Zdarza się, ale ogólnie mają lepsze pory żerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Gdzieś spotkałem się z teorią, że na jeziorach "wczasowych", gdzie w dzień na wodzie jest bardzo duży ruch oraz w czasie wielkich upałów, szczupak żeruje słabo. Uaktywnia się w nocy, gdy plażowicze i łódki uciszają się, a temperatura nieco spada. Koncepcja poparta była relacjami z kilku pod rząd wypraw. Wg. mnie nie jest to pozbawione sensu, choć nie miałem okazji tego sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.