Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Kołowrotek spiningowy do ciężkiej roboty


dudi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukam kręcioła do ciężkiego spina.

Będę łowił w Warcie i Odrze u szukał głównie sumów i sandaczy.

Póki co nr1 na mojej liście to penn slammer tylko nie wiem czy 360 czy 460.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 3 weeks later...

Jeśli jeszcze nie nabyłeś slammera, to wybierz 460 lub 560. Mam dwa slammery: 360 i 560. Różnica miedzy nimi w wielkości i wadze ogromna. Ale 560 zapewnia o wiele dalsze rzuty (średnica szpuli 360 - 48mm; 560 - 59mm) , i zdecydowanie nie lubi cienkich żyłek czy plecionek. 460-tki nie posiadam, ale z tego co wiem niewiele się różni wagą i rozmiarem szpuli. Natomiast 360 nazwałbym maleństwem. przy sumowym spinie wyglądałby niepoważnie. Wbrew pozorom to dość mały kołowrotek. Sporo mniejszy i lżejszy niż np. Robinson Marshal 1130 :shock: O wadze 560 powiem tak: jeśli połączysz go z dobrym i dobrze wyważonym wędziskiem, jego waga w niczym nie przeszkadza. Swoich slammerków używam do spinningu i je po prostu kocham. W tej cenie nie ma lepszych kołowrotków :!: Mają swoje dziwactwa (brak możliwości wyłączenia blokady i aż jednotarczowy - za to doskonały hamulec), ale za to zapewniają to rozkoszne uczucie solidności...

Aha i jeszcze jedno: 560 mimo mniejszego przełożenia niż 360, dzięki większej szpuli jest znacznie szybszy i nawet lżej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No cóż, zacznę od małego sprostowania: Slammer 560 ma średnicę szpuli 55mm. Ta pomyłka ma chyba związek z pewnym niepasteryzowanym napojem :roll:

Natomiast 460 którego od niedawna używam 50mm. Podane średnice mierzone na krawędzi spływu linki. Różnice niby niewielkie ale 460 i 560 z racji większej "budy" i pewnie łożyska oporowego, mają szpule u podstawy znacznie szersze od 360 (są też nieco wyższe). 460 od 560 różni się rotorem, szpulką i korbką. Ogólnie sprawia wrażenie bardziej "kształtnego i wyważonego". A co do wagi. Elektroniczna waga wędkarska o dokładności 10gram wskazuje tak: 360 - 380gr.

460 - 570gr.

560 - 610gr.

Wszystkie ważone wraz z nawiniętymi żyłkami.

Nie wiem czy temat aktualny, ale może się to komuś przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 5 months later...

Witam. szukam kołowrotka do daiwy exceler spinning 270 do 60g.

Narazie zastanawiam sie nad ryobi arctica 5000, tylko boje sie ze moze być za ciężki do kija o masie 190 g. Myslałem o arctice 4000 lub applause 4000 ale wydają mi sie ciut za małe. Czy one mają większe body od blue arca 3000, bo zalezy mi jednak na mocniejszej przekładni. Koszt do ok. 400zl. Uprzedzam ze slammer i salina odpadają bo zalezy mi na bardzo dobrym układaniu plecionki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erwinnf, zobacz sobie spro zalt arc 745 !
myślałem o nim. Mam Black Arca 3000 i sobie chwalę, ale chciałbym coś z większym korpusem niż Red/Blue/Black 3000. Wydaje mi się, że Zalt jest tej samej wielkości tylko ma większa szpulę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja prawie podjęta, będzie to któryś z modeli:

PENN SARGUS 4000

RYOBI ARCTICA 4000

SPRO ZALT ARC 7450.

Mam ostatnie pytanko ponieważ na żywo widziałem tylko Spro chciałem zapytać o dwie rzeczy.

1) który z powyższych będzie miał największy korpus (chodzi mi o ewentualną wielkość koła przekładni)

2) który będzie miał największą średnice szpuli - długość rzutów ma dla mnie dość duże znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erwinnf - Witam.

Jako że od niedawna posiadam Sargusa 4000, coś tam skrobnę na jego temat...

To mój "świeży" zakup, i jak na razie jestem pod jego wrażeniem.

Nawija linkę zdecydowanie lepiej niż slammer, choć też nie idealnie.

Szpula jest naprawdę duża. Na krawędzi spływu ma jakieś 57 - 58mm. To więcej niż slammer: 360, 460 i... 560 :!: Dziwne wrażenie robi malutka (w porównaniu do standardu wyżej wymienionych) obudowa przekładni.

Podobnie jak bardzo szybkie (6.2 - 1) przełożenie.

Nie jest to wada, kręci się lekko. A sam mechanizm też jest "kulturalniejszy" niż w slammerze. Przy otwieraniu i zamykaniu kabłąka słychać miłe "klik", hamulec jest precyzyjny, czego chcieć więcej?

Jak dla mnie (choć to się może zmienić) kołowrotek super.

Od Battle różni go brak łożyska pod szpulą, i inna kolorystyka.

Fierce z kolei nie ma łożyska w rolce i zapasowej szpuli. Sargus to coś "pomiędzy", najrozsądniejszy :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Aha nie doczytałem, że to do spiningu :) u mnie przeznaczeniem tego kołowrotka będzie sandacz na żywca z wywózki, stąd nie potrzeba mi jakiejś specjalnie mega mocnej, drogiej i markowej wędki :) Nawinięte mam ponad 400 metrów żyłki 0.30. Jeśli chodzi o spina to nie wiem czy dasz rade bo ten zwijak swoje waży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz86, ja mam ten kołowrotek, kupiłem go jakieś 2 tygodnie temu, nad wodą jeszcze nie był, ale sprzęt świetny :)

Odpowiedź bardzo rzeczowa - coś w stylu bierz auto X , jeszcze nim nie jeździłem, ale jest super wygodne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie szukam zaczepki , po drugie ja Mu nie doradziłem tylko skrytykowałem Twoje ''uzasadnione'' i ''pewne'' info a po trzecie w dobrym tonie jest pisać w temacie a nie przechodzić na priva ale to taki szczegół, po co inni mają korzystać, choć może po Twoim wcześniejszym poście to tak będzie lepiej. Pozdrawiam , bez odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.